Lenkijoje, Stembarke ką tik atidarytas naujas Griunvaldo (Žalgirio) mūšio muziejaus pastatas. Naujoji muziejaus ekspozicija supažindina su svarbiausiais įvykiais prieš mūšį, taip pat tuo, kas įvyko jo metu ir po šio mūšio.
LR Kultūros viceministras Vygintas Gasparavičius kartu su Lenkijos kultūros, nacionalinio paveldo ir sporto ministru Piotru Glinskiu bei kitais garbiais svečiais šiandien dalyvavo į naujas erdves perkelto Griunvaldo (Žalgirio) mūšio muziejaus ir jo modernios ekspozicijos atidaryme. Šį 3.500 m² ploto į Žalgirio mūšio vietos kraštovaizdį integruotą muziejų sudaro ne vien ekspozicinės erdvės, bet ir riterių bei 100 vietų konferencijų salės, moksliniams tyrimams skirtos patalpos, biblioteka. Projekto autorius architektas Krzysztofas Kozłowskis (WAPA).
Muziejaus atidaryme kalbėjęs kultūros viceministras Vygintas Gasparavičius pabrėžė, kad šio didžiojo mūšio – bendro Lenkijos ir Lietuvos triumfo – kilo mūsų valstybių galia ir draugystė. „Legendinė pergalė užprogramavo šimtmečius trunkantį mūsų tautų bendradarbiavimą: nuo ekonominio, kultūrinio – iki gynybinio. Pastarasis šiandien, deja, toks pat aktualus kaip ir prieš 612 metų. Griunvaldo-Žalgirio mūšis yra aktualus priminimas, kokia svarbi yra pažangių šalių vienybė kovojant su imperine ekspansija. Tokią vienybę Lietuva ir Lenkija demonstruoja ir šiandien, narsiai pačios gindamos savo interesus, taip pat neleisdamos mūsų partneriams nuleisti rankų“, – sakė V.Gasparavičius. P.Glińskis per atidarymo ceremoniją sakė, kad naujasis muziejus bus įdomi istorijos pamoka ir edukacijos vieta, kuri praeitį perkelia į ateitį. Nuolatinė ekspozicija žada neapsiriboti vien Žalgirio mūšio tema bei Kryžiuočių ordino istorija, bet ir parodyti vėlyvųjų Viduramžių ir ankstyvojo Renesanso istorijas.
Parengta pagal LR Kultūros ministerijos ir PILOTAS.LT informaciją.
Titulinė nuotrauka: Griunvaldo (Žalgirio) mūšio muziejaus Lenkijoje. Foto: Tomasz Waszczuk (PAP).