Ženklas – vienas svarbiausių vizualinės komunikacijos elementų. Abstraktūs simboliai, metaforos ir grafiniai trumpiniai yra lyg grafinės kalbos skiemenys arba raidės. Ženklai perteikia įvairią informaciją ir vertybes, įprasmina, komunikuoja reikšmes. Kauno kolegijos Justino Vienožinskio menų fakultete atidaroma reikšminga Lenkijos grafinių ženklų paroda, pristatanti Lenkijos grafinį dizainą ir atskleidžianti šalies tapatybę.
Vasario 8 dieną (trečiadienį) 15 val., Kauno kolegijos Justino Vienožinskio menų fakultete įvyks (A.Mackevičiaus 25) Lenkijos grafinių ženklų parodos atidarymas. Tai antroji Lenkijos grafinių ženklų paroda, kuri atkuria legendinę 1969-ųjų parodą, pristato naujausius lenkų projektuotojų 2000-2015 metais sukurtus darbus. Kitaip nei 7 dešimtmetyje, šiuolaikinė vizualinės komunikacijos kalba apima ne vien grafinius ženklus, bet ir platesnius projektus, apimančius tipografijos, formatavimo, formavimo ar spalvinimo sritis. Daug darbų yra prekės ženklų sistemų ar sudėtingų marketingo strategijų dalis. Dvi parodos dalys leidžia palyginti skirtingas vizualinės kūrybos kultūras, ženklų ir tapatybės sistemas, kurios buvo sukurtos Lenkijoje skirtingu metu. Parodos kuratoriai: P.Hardziej, R.Wawrzkiewicz.
Lenkijos grafinių ženklų paroda iliustruoja, kad ženklai tai ne vien vaizdingas kodas, tai emocijas, tapatybę ar pasaulėžiūrą perteikianti kalba. Ženklai yra lyg lęšis, kuriame atsispindi asmens, visuomenę ar šalies istorija.
Pirmą kartą grafinių ženklų Lenkijoje fenomenas ir reikšmė pristatyti parengus Pirmąją Lenkijos grafinių ženklų parodą. 1969 metais Lenkijos dailininkų sąjungos būstinėje Varšuvoje buvo parodyti reikšmingi 1945-1969 metais sukurti projektai. Ekspozicijoje pristatyti 335 ženklai, kurie buvo sukurti fabrikams, įmonėms, valstybinėms institucijoms, kultūros renginiams, taip pat autoriniai kūriniai ir konkursiniai darbai, kurie niekur nebuvo pritaikyti. Parodyti darbai atspindėjo to meto modernias tendencijas, tačiau tuo pat metu ir ribotas to meto technines galimybes. Ekspozicija buvo labai populiari, rodoma daugelyje Lenkijos miestų, užsienyje. Nepaisant to, nuo 7 dešimtmečio pabaigos Lenkijoje nebuvo sukurta jokia kita paroda ar leidinys, kuriame būtų pristatoma lenkų grafinių ženklų ir vizualinės tapatybės istorija ir visuma.
Organizatoriai: Lenkijos institutas Vilniuje (Instytut Polski w Wilnie), Kauno kolegijos Justino Vienožinskio menų fakultetas, Adomo Mickevičiaus institutas Varšuvoje (Instytut Adama Mickiewicza, Culture.pl). Partneriai: Lietuvos dizaino forumas.
Lenkijos grafinių ženklų paroda veiks iki vasario 28 dienos.
Parengta pagal Kauno kolegijos Justino Vienožinskio menų fakulteto informaciją.
Nuotrauka: J.Vienožinskio menų fakultetas.