Išrinktas Vilniaus Kalnėnų rajono darželio ir pradinės mokyklos architektūrinio konkurso laimėtojas – UAB „A2SM“. Vilniaus miesto savivaldybė ir Vilniaus vystymo kompanija su juo neseniai pasirašė projektavimo sutartį.
KOMPOZICIJA SUSMULKINA PASTATO MASTELĮ
Vilniaus miesto savivaldybė ir Vilniaus vystymo kompanija prieš pusmetį kvietė architektus teikti pasiūlymus organizuotame atvirame architektūriniame konkurse naujai švietimo įstaigai, kuriam buvo pateikta 12 idėjų. Po viešojo konkurso ir viešųjų pirkimo procedūrų naujojo mokslo paskirties pastato projektuotoju tapo pirmos vietos laimėtojas, kuris pasiūlė idėją „IR1 IR2“ (arch. „A2SM“).
Projektuotojai numato pastato struktūrą padalyti į 3 tūrius: pietrytinėje dalyje bus dviejų aukštų darželio pastatas, centre – trijų aukštų pradinės mokyklos pastatas, o pietvakarinėje dalyje – dviejų aukštų sporto salė. Kalnėnuose vyrauja mažaaukštė statyba, nedideli pastatai, todėl tokia kompozicija smulkina pastato mastelį ir padeda jam darniai įsilieti į aplinką.
Darželis planuojamas funkciškai su savo pastato vidine struktūra bei aiškia vidine lauko erdve. Tačiau tiek darželio holas, tiek antrasis darželio aukštas turi tiesiogines jungtis su pradinės mokyklos holu, tad esant poreikiui darželis gali naudotis ir bendro naudojimo mokyklos erdvėmis.
„Vystant ugdymo įstaigas svarbiausia yra žmonės. Darželinukai, pradinukai – ypatinga auditorija, kurios ugdymas vyksta ne tik klasėse ir ne tik pamokų metu. Maži vaikai ugdosi stebėdami aplinką, interaktyviai joje dalyvaudami. Džiaugiamės, kad naujasis darželis ir pradinė mokykla Kalnėnuose – ne tik patenkins bendruomenės vaikų ugdymosi poreikius, bet ir užtikrins aukščiausius šiuolaikinio ugdymo plačiąja prasme kokybės standartus“, – sako Vilniaus vystymo kompanijos vadovė Laura Joffė.
Vertinant, kad darželinukams labai svarbus ugdymas lauke, darželio vidinis kiemas yra tiesiogiai ir lengvai pasiekiamas iš darželio. Be to, kiekviena darželio grupė turės terasą arba balkoną – tai suteiks papildomas erdves vaikų ugdymui lauke. Vidinis kiemas saulėtas, atskirtas nuo pradinės mokyklos kiemo, jame planuojamos kiekvienai grupei atskiros lauko zonos su smėlio dėžėmis, stoginėmis, sveikatinimo takais, žaidimų aikštelėmis, daržo zona ir kt.
MOKYKLOS CENTRE – ŽIEMOS SODAS
Pradinės mokyklos pastatas bus trijų aukštų, jo centre projektuojamas atriumas – žiemos sodas, o aplink jį – mokyklos bendrosios erdvės. Pirmajame aukšte – erdvės, kurios tinkamos ne tik mokyklos kasdienei veiklai, bet ir neformaliam ugdymui, renginiams, bendruomenės veikloms: renginių salė, biblioteka, valgykla, sporto ir šokių salės, dailės ir muzikos klasė. Šios erdvės šviesios, patrauklios, skirtos poilsiui, neformaliam ugdymui, parodoms. Mokyklos antrajame ir trečiajame aukštuose planuojamos pagrindinės ugdymo klasės bei užsienio kalbos, dorinio, gamtamokslinio ugdymo klasės, administracijos kabinetai.
Pradinė mokykla turės savo teritoriją vidiniame mokyklos kieme, kuriame planuojamos dvi lauko klasės, sporto aikštelės, lauko žaidimų įrenginiai, daržas, vaismedžių sodas ir kitos zonos skirtos ugdymui ir mokinių laisvalaikiui.
Sklypo šiaurinėje dalyje siūloma numatyti pėsčiųjų vartelius į mokyklos teritoriją, kuria naudotųsi tik mokykla. Tai formuotų mokyklos ryšį su kitoje Gurių gatvėje esančiu Ribiškių kraštovaizdžio draustiniu. Siūloma prie mokyklos sklypo planuoti pėsčiųjų perėją, kad moksleivių klasės galėtų nesudėtingai nueiti iki šio parko, kuriame vyktų atskiros ugdymo veiklos.
Naujasis darželis ir pradinė mokykla duris turėtų atverti 2028 m. Pradinėje mokykloje mokysis 576 vaikai, o darželyje ugdysis 380 vaikų.
Vilniaus miesto savivaldybės ir Vilniaus vystymo kompanijos skelbto atviro architektūrinio konkurso naujai švietimo įstaigai II-os vietos laimėtoju tapo MB „Studijo architektūra“ ir jų idėja pavadinimu ,,Beržynėlis“, III-os vietos laimėtoju tapo UAB „Baltic Engineers“ pasiūliusi idėją ,,Miško istorijos“.
Parengta pagal Vilniaus vystymo kompanijos informaciją.
Titulinis pav.: Konkursinis projektas devizu „IR1, IR2“ (arch. „A2SM“), 1-oji vieta.
Architektūros beieškant
( 2024-07-27 )
Pagal mane, kažkas negerai su konkursų vertinimo komisijų sudarymo principais, jei išrenkama tokia architektūra.