Paradinė Kauno deklaracija „atsukti miestą į upes“ kiekvienam, turinčiam bent minimalų supratimą apie realų gyvenimą ant kranto, seniai skambėjo, kaip tuščiavidurė biurokratinė skanduotė. Tačiau šiandien jau akivaizdu – infantilus popierinis krykštavimas akyse virsta niūriausio sapno reinkarnacija. Vilijampolės krante, ties Nemuno ir Neries santaka, pradėta apsauginės dambos statyba, užduodanti melioracinį toną ir visam kranto urbanizavimui priešais Kauno pilį.
Simptomatiška, kad šios statybos, žudančios upės ir miesto dar leisgyvius santykius, pradžią palydi ir „darbo pergalėmis“ besidžiaugiantis diktoriaus balsas, iškastas tarsi iš kino žurnalo „Sovietskaja Litva“.
PIRMAS KARTAS NEATLEIDŽIA NUO ATSAKOMYBĖS
Istorinėje miesto vietoje viena moderniausių ir seniausiai šalyje veikiančių statybos įmonių „YIT Kausta“ pradėjo apsauginio pylimo – dambos, saugančios sklypą nuo upės pakilimų, įrengimo darbus. 3,43 ha ploto teritorijoje bus sukurtas naujas rajonas, iš kurio kauniečiams ir miesto svečiams atsivers galimybė Kauno pilimi ir senamiesčiu grožėtis iš kito, ilgus metus apleisto upės kranto.
„Nemuno ir Neries upių santakoje stovinti Kauno pilis – itin svarbus, didelius sentimentus visiems kauniečiams keliantis objektas, primenantis Kauno istoriją, jo klestėjimo laikotarpį. Taigi ir priešais ją iškilsiančiam kvartalui patys sau keliame, sakyčiau, preciziškus reikalavimus, – teigė „YIT Kausta“ generalinis direktorius Kęstutis Vanagas. – Šis projektas – bendras projektuotojų, urbanistų, statybos inžinierių, hidrologijos specialistų darbas, kurio planavimas truko keletą metų.“ (YIT Kausta“ pranešimas žiniasklaidai, 2015 m. gegužės 18 d., Vilnius)
Suprantama, kad tokia žodiena geriau virškintųsi, optimizmu spinduliuojantis diktoriaus benefisas dar aromatizuojamas palydinčiais paveikslėliais – Kauno pilies ir dar neišmeliuoruotos Santakos nuotraukomis. Jokių projektų. Jokių maketų. Jokių dambų…
Kodėl? Matyt todėl, kad projekto medžiaga byloja absoliučiai priešingai nei sultingi statytojų ditirambai…
DAMBA STATOMA, NORS KVARTALO NIEKAS NEMATĖ
Visų pirma reiktų pastebėti, kad projektas „Hidrotechninis statinys (apsauginė damba)“ šį pavasarį buvo suderintas kaip grynai inžinerinis statinys (jam ir gautas statybos leidimas) atskirai nuo numatomo statyti kvartalo. Jokie architektūriniai, kompoziciniai ir funkciniai ryšiai su statysimu ant Neries kranto kvartalu nepateikti ir, greičiausiai, nenagrinėti. Tačiau akivaizdu, kad pusketvirto hektaro kvartalas bus statomas 5 metrus žemiau dambos ir vietoje apdainuotų vaizdų į senamiestį bei romantiško gyvenimo „ant kranto“, teks mėgautis gyvenimu duobėje.
Antra – kelių šimtų metrų ilgio privataus (!) Neries kranto ruožas priešais Santaką ir Kauno pilį suprojektuotas, kaip primityviausias ir pigiausias betoninis upės bordiūras. Suvokti sunku, tačiau jokie architektūriniai klausimai, įskaitant kranto įrengimą ir pritaikymą miestiečių viešosioms funkcijoms, rekreacijai bei laivybai nebuvo šiame projekte net nagrinėjami.
PRIEŠAIS KAUNO PILĮ – BUKAS BETONINIS ŠLAITAS
Trečia – 8 metrų aukščio betono plokštėmis šlaituoto negyvo pylimo įrengimas priešais seniausią Lietuvoje mūrinę pilį – ne tik šiurkštus akibrokštas paveldo objektui jo vizualinės apsaugos lauke, bet ir perspektyvos atėmimas rastis Kauno identitetą kuriančioms viešoms erdvėms ir viešiems objektams priešingame Senamieščiui krante. Kadangi sunku patikėti, jog kaimyniniuose pakrantės sklypuose bus ne pagal „YIT Kaustą“, o kaip nors protingiau formuojamas krantas.
SUGRĄŽINTI KRANTĄ VISUOMENĖS POREIKIAMS – VIENINTELĖ VILTIS
Ketvirta – pigiausiomis priemonėmis miesto centre (!) formuojama nuo potvynių sauganti 28,10 altitudės damba rodo mažų mažiausiai 3 dalykus: šiuolaikinių urbanistinių potvynio valdymo priemonių neišmanymą, besaikį taupymą viešųjų interesų sąskaita ir perteklinę baimę, orientuojantis į kartą per 200 metų (tikimybė 0,5%) galintį įvykti potvynį iki 27,90 altitudės.
Šioje niūriausios XXI amžiaus statybos Kaune akivaizdoje, belieka tikėtis, kad kauniečiai neliks akli, o miesto valdžia kurčia – ir „analogų neturinti statyba ant upės kranto“ bus garbingai sustabdyta Kauno miesto intereso vardan. Kad visas 2,4 km kranto ruožas nuo Vileišio tilto iki Žiemos uosto vartų būtų paimtas iš privačių savininkų visuomenės reikmėms, kad būtų suformuota viešosios paskirties šiuolaikinė upės krantinė. Ir kad Kaunas galų gale atsigręžtų į upes ne buku ir negyvu betonu, bet laivavimui, rekreacijai, menui ir kultūriniams renginiams paruošta krantine. Jaukia ir prieinama iki pat vandens.
Nes akivaizdu, jog privačiam kapitalui to daryti „neapsimoka“, net jei jis ir suomiškos kilmės, kur miestuose su vandens telkiniais konstruojami absoliučiai kitokie dialogai.
(Laukite tęsinio)
Šiaip jau
( 2015-06-04 )
Jau 2005 metais kas reikia žinojo, kad ta Neries pusė bus užstatyta gyvenamuoju kvartalu nes AT teismo sprendimu ta teritorija buvo priskirta privačiam asmeniui. Tačiau pylimų dešiniame Neries krante „tvirtinant Neries krantą“ statyba padaryta jau prieš keletą metų. Tie pylimai pakreipė Neries vagą į senamiesčio pusę. Prasidėjo Santakos (senamiesčio pusėje) krantų erozija. Bet miesto valdžia į tai niekaip nereagavo. Kodėl?… Dabar žemsiurbės ten „gilina upės vagą“ – o realiai tai formuoja užstatomą krantą. Ar tik ne Vidaus vandens kelių direkcijos žemsiurbė tą darbą vykdo?.. Taigi: jau dešimt metų, kai valdžia apie tai žino ir padeda. Kodėl? Gal visgi tai miestiečių interesų labui?..
Ieva B.
( 2015-05-29 )
Kokios naujienos iš projekto svarstymo 25 d.?
smalsuma
( 2015-05-23 )
o Kaunas turi koki nors vyr architekta ar uranista? ar kokia nors architekturine taryba?
sveiku protu sunkiai isivaizduojamas procesas, pavadinciau. durniu miestas is XXI a konteksto zvelgiant.
Skelbimas
( 2015-05-22 )
Daugiabučio gyvenamojo namo 01 Brastos g. 24, Kaune, statybos projektas;
Susipažinti su projektiniais pasiūlymais galima UAB „Kita kryptis“ patalpose Laisvės al. 11-2, Kaune, iki 2015-05-25;
Viešo susirinkimo vieta, data: Kauno miesto savivaldybės patalpose Laisvės al. 96, Kaune, 108 kab. 17 val. 2015-05-25
to Zuvedra
( 2015-05-22 )
gal galite visuomenei aiskiau informuoti, kur ir kada bus 25 diena tas projektas svarstomas?
Žuvėdra
( 2015-05-21 )
Ši damba yra ypatingai svarbus statinys Kauno miesto upių fronto strateginiame formavime. Ji pradėta vykdyti, neapsvarsčius projekto koncepcijos pagrįstumo. Pradėtas veiksmas gali nesugrąžinamai pakeisti Nemuno ir Neries santakos kraštovaizdines, ekologines, urbanistines ir paveldines vertes. Nežinome, kodėl nevyko alternatyvių sprendimų paieška, atitinkančių kvartalo konkursą laimėjusio projekto ideologijai. Vykdomas dambos projektas gali būti tęsiamas neribotame kranto ruože, amžiams palaidodamas viltį susieti miestiečių gyvenimą su upe.
Būtina stabdyti statybos darbus ir svarstyti galimas alternatyvias kranto įrengimo koncepcijas. Svarstyme turėtų dalyvauti ne tik architektai, bet ir miesto visuomenė, kuriai ši pakrantė ir yra skiriama.
Su damba susijusio daugiabučio projektas yra svarstomas Kauno Savivaldybėje gegužės 25 d. Tai yra proga viešinti problemą.
archas
( 2015-05-21 )
Kol čia ponai laužo ietis, galiu pasakyti tiek, kad derinau projektuką savivaldybėje. O šalia buvo derinamas 6 aukštų daugiabutis už Karaliaus dambos. Nu, iš akies kokie 5-6 metrai minus nuo dambos viršaus.
ponai
( 2015-05-21 )
manau, Karaliui apmaudu, kad ne jis ta kvartala projektuoja, tai neturedamas kaip igelti visokias erezijas raso. Kuo paremtos jo sapaliones, kad namai bus duobej? Gi niekuo, tik speliojimais 🙂 net ir eilinis kaimietis supranta, kad duobej namo neparduosi, tad ir suomiai nera tokie kvaili, kad vietoje su puikiu vaizdu statytu bunkerius 🙂 aisku, yra tokiu miestieciu, kuriems grazu piktzolemis apzeles upes krantas ir alchasniku saikos prigulusios paupy darancios buteliuka degtines…
Gela
( 2015-05-21 )
Manau, kad straipsnyje nors ir trumpai, bet gana taikliai išvardinti svarbiausi projekto trūkumai. Ir aišku pats svarbiausias trūkumas – visuomeninių erdvių ir objektų nebuvimas. Ir jų galimybės ateityje nebuvimas. Iš brėžinių matosi, kad Kaunas gaus tokią pačia krantinę, kokias Vilnius seniai turi ir dabar suka galvą, kaip jas rekonstruoti ir padaryti patogias vilniečiams. Iš to suprantu, kad Kaunas tikrai pasivijo Vilniaus 1975 metus, su kuo ir sveikinu.
vytasp
( 2015-05-21 )
Projektas atrodo baisus del tos dambos. Tragedija. Ar Kausta nebijo, kad jis tampa ir blogai parduodamu: kas pirks tuos 1-o, 2-o ar net 3-io auksto butus? is ju nesimatys nei vandens (kas labai, labai svarbu), nei senamiescio, gal tik stogus…
Kitokios nuomonės
( 2015-05-21 )
manau, kad sekantis A.Karaliaus straipsnis bus paneigiantis ir atsiprašantis, labai jau daug šiame straipsnyje netiesos, neprofesionalumo ir neišmanymo
vakarietis
( 2015-05-21 )
Kažkoks marazmas čia, ne straipsnis. Kiek mačiau vakarų iš šiaurės Europoje, visur miestų centruose upės yra „įbetonuotos“. Tai, anot Karaliaus, nebūkim kaip vakariečiai/šiauriečiai – palikim upės krantus natūraliai korozijai. Niekas ten ir dabar neina prie tos upės, nes ten šabakštynas ir narkomanų buveinė. O už jos – pramoniniai pastatai. Nuo santakos atsiveria kraupus vaizdas. Man jau geriau gražus naujas kvartalas ant įbetonuotų krantų nei dabartinis variantas.
suomis
( 2015-05-21 )
Idomu, ka Kaustos suomiu savininkai pasakytu uz toki izulu mela?
Pries pora metu visam Kaunui apskelbia va tokius projektus http://kauno.diena.lt/naujienos/priesais-santaka-drieksis-daugiabuciu-kvartalas-324136 o po to realybeje pila zvyra is upes dugno, kaip teveliai dare prie Breznevo.
inz
( 2015-05-21 )
Kaune eilini karta ir vel stumiamas tamsus reikalas. Ir vel atsiranda veikeju pasisovusiu prastumti projekta pro visokius KAUETUS ir pristatymus visuomenei be pykcio. Tai kad as pirma karta pamaciau nors kazkokia grafine dali. Is to genplano tai aplamai neimanoma nieko suprast. Tai toki gali rodyti kam nori. Cia gi reali informacija tai uzkoduota. O jeigu uzkoduota, vadinasi verta slept.
Užpelkis
( 2015-05-21 )
O kas Kaune sprendžia – bus su damba ar be dambos ? Juk kažkas (savivaldybės administracija) išduoda statybos leidimą. Juk turi vykti projekto svarstymas KAUET, po to pristatymas visuomenei, paskelbiant vietą ir laiką. Tokios svarbios vietos užstatymas turi būti stipriai išviešintas. O dabar gaunasi, kad net išprūsusi miesto visuomenės dalis nieko nežino apie projekto visumą. Maketas rodomas vienas, o darbai jau daromi kiti. Ir vėl viską lemia pelnas, taip sakant „navaras“, „profytas“…
Virginijus Baranausk
( 2015-05-21 )
Kokiom priemonėm miestelėnai galėtų stabdyti tokį buką sumanymą?
mnmn
( 2015-05-21 )
galiu tik uzjausti Kauna. tokio sovietinio marazmo Lietuvoje nebesitikejau isvysti niekada.
karosas
( 2015-05-20 )
Kadais šios vietos konkursą laimėjo projektas su natūraliu krantu ir BE jokiu Dambų.