Neseniai Vilniuje vešėjusio olandų architekto Viny Maaso (Winy Maas) vadovaujama žinoma olandų architektų grupė MVRDV su kolegomis Prancūzijos Reno mieste laimėjo gyvenamojo projekto Ilot de l’Octroi architektūrinį konkursą. Daugiasluoksnių išlenktų fasadų architektūros idėją jai pasufleravo kalnai, tačiau ne mažiau svarbus miestui – architektų pasiūlytas itin glaudus ryšys su gamta bei upės krantine.
APLINKAI DRAUGIŠKOS BENDRUOMENĖS PAVYZDYS
Rytų Bretanėje įsikūręs Reno miestas – viena patraukliausių urbanistinių vietų Prancūzijoje. Tarp šio miesto centro ir upių numatytas naujas tankaus užstatymo gyvenamasis kvartalas Ilot de l’Octroi turėtų prisidėti prie vietos gyvenimo atgimimo ir tapti darnios ir draugiškos bendruomenės pavyzdžiu.
Iš grupių MVRDV, ALL ir „Giboire“ sudarytas projektuotojų kolektyvas pasiūlė miesto centrą išplėsti į tvarią aplinką orientuotu atviru miestui bei gamtai gyvenamuoju projektu. Taip būtų įkvėpta gyvybės pačiam miestui, o taip pat – sutelktą vietos bendruomenė ties Ille ir Vilaine upių santaka, sukurtas glaudesnis ryšys su vandeniu.
8.200 m² bendrojo ploto gyvenamąjį kompleksą Ilot de l’Octroi iš viso sudarys 135 butai, kurių trečdalis – socialiniai būstai. Apartamentai čia galės puikuotis į upių pusę atsiveriančiomis lauko erdvėmis su balkonais, lodžijomis ir terasomis. Komplekso išskirtinis architektūros bruožas – lenkti fasadai, kurie nuo upės pakils iki stogo ir atvers vaizdus į miestą.
Tamsiuoju paros metu komplekso viršutinė dalis nušvis ir suteiks santakai naują siluetą. „Kaip Rene plėtros dalį mes projektavome tankų urbanistinį užstatymą, kuris siūlo artimesnį ryšį su gamta, privačius žalumynus ir fantastiškus vaizdus“, – projekto idėją atskleidė Nathalie de Vries, viena iš MVRDV partnerių.
VIEŠOJI ERDVĖ NUSILEIS IKI PAT UPĖS
Skirtingai nei panašioje gamtinėje situacijoje Kaune milžinišką dambą bei anemiškus daugiabučius statančiai „Kaustai“, pastarojo projekto užsakovams bei autoriams rūpėjo gamtinės aplinkos identitetas, jautrus ryšys su vietos kraštovaizdžiu.
MVRDV kolektyvo pasiūlyto projekto pagrindas – viešoji erdvė, kuri liptais nusileidžia iki pat upės bei čia sukuria išskirtinę vietą bendrauti, piknikauti ir atveria priešais esančios santakos sodą Jardin de Confluence. Su šia viešąja erdve susisies ir stogo žalumyna. Pagal architektų sumanymą, ryšį gamtinę aplinka stiprins ant komplekso antrojo aukšto stogo numatytas botanikos sodas, o pilkos spalvos fasadų skirtinga tekstūra – sukurs labiau kalnų uolienoms nei namams būdingą įspūdį. Vientisą, o ne mažų iš mažų elementų sudaryto tūrio pobūdį formuos ir projektuojamos aukštos vertikalios fasadų angos.
Beje, naujojo gyvenamojo komplekso Ilot de l’Octroi architektūros idėjų konkurse dalyvavo tikras architektūros žvaigždynas iš skirtingų šalių – „Aires Mateus“ (Portugalija), LIN (Vokietija), „Vergely“ (Prancūzija) ir „Zucchi“ (Italija). Tai taip pat atskleidžia kokį didelį dėmesį Reno miestas skiria urbanistiniams reikalams bei jo ryšiui su upe.
Parengta pagal MVRDV ir Rene informaciją.
dat
( 2016-11-06 )
O kam tie nulaiptavimai? Jų atsisakius ir pasirinkus dėžiškus tūrius-daugiau kvadratinių metrų,daugiau pelno.
nearch
( 2016-11-04 )
visuomet galima atsisakyti bukagalviškų architektų. bet jei jau sutinki dirbti su juo, tai už konstrukcijų sprendinių logiškumą, racionalumą, ekonomiškumą visa atsakomybė tenka konstruktoriui.
konstr
( 2016-11-03 )
2 wdw
visada galima atsisakyti bukagalvisku uzsakovu. bet jei jau sutinki dirbti su juo, tai uz estetika, arch. sprendimus visa atsakomybe tenka architektui
!
( 2016-11-03 )
Viny? Winy!
wdw
( 2016-11-03 )
Dėl daugiabučio Kaune projektavimo ypatumų reikia kaltinti užsakovą, bet ne architektą. Dažnas LT Architektas geriausiu įmanomu būdu gludina užsakovo bukagalviškumą bandydamas pritempti architektūra prie vakarietiškos kokybės. LT Stambus kapitalas nelikęs daryti kompormisų kvadratų sąskaita. Gerų ir supratingų užsakovų-išimčių aišku yra, bet tokie užsakovai yra vienetai ir jei turi būti apdovanojami metų užsakovo prizais, tai pat kaip ir architektai.