Firma „Triptyque Architecture“ (Prancūzija/Brazilija) Paryžiuje neseniai suvienijo jėgas su garsiu dizaineriu Philippe’u Starcku. Šio bendradarbiavimo rezultatas – ateities pastatas „Villa M“ su „gydančiuoju“ fasadu bei namų jaukumo interjerais.
„Villa M“ – autorių siekio sukurti naujovišką architektūrinį darinį tarp miesto, gamtos ir sveikatos rezultatas. „Mes suprojektavome „Villa M“ kaip gamtinės architektūros manifestą: tai yra naujos eros pastatas, kuriame žmogus nebėra priešiškas gamtai ir gyvybei“, – teigia Olivier Raffaëlli ir Guillaume’as Sibaud, iš „Triptyque Architecture“. Šis pastatas Paryžiaus Monprnaso rajone buvo projektuojamas bandant į miestą sugrąžinti kadaise iš jo išstumtą gamtą.
Mišrios paskirties naujajame Paryžiaus pastate „Villa M“ yra viešbutis bei sveikatos priežiūros centras. Jame įrengti 67 kambariai bei 6 apartamentai su žaliosiomis erdvėmis. Projekto autoriai 8.000 m² ploto statinį įsivaizdavo kaip gyvenamąjį, kurio metalinės konstrukcijos lemia architektūrinę geometriją. Sumanytas kaip egzoskeletas, statinys pasižymi minimalistine išvaizda bei surenkamosiomis dalimis, it kokiame statybiniame vaikiškame žaidime. Visgi pagrindinis jo akcentas – vaistinėmis žolelėmis, vaismedžiais ir daugiamečiais augalais apaugintas žaliasis fasadas. Užaugus pastariesiems, fasadas taps tikru gydomuoju mišku.
Interjero erdvių kokybę čia garantavo pats Ph.Starck‘as. Pasak jo, tai vieta, kurioje gera ir gražu gyventi, nepamirštant ir gero maitinimosi. Tai yra – tarsi jaukiose ir šiltuose namuose. Tai taip pat ir žaliuojanti oazė, į kuri patekus, lengva prarasti vietos ir laiko pojūtį. Beje, be didžiulio restorano ir baro šiame pastate yra ir parodų salė, sporto klubai, bendradarbystės erdvės. Iš „žaliųjų“ balkonų bei terasų atsiveria bohemiškasis Monparnasas, o iš 7-ojo aukšto liukso numerio – net ir gerokai labiau nutolusieji Paryžiaus rajonai su pačiu Eiffelio bokštu.
„Villa M“ – ko gero, pats stipriausias žaliojo fasado įvykis nuo pat Pasaulio kultūrų muziejaus Quai Branly (arch. J.Nouvel, 2006 m.) laikų. Tačiau tai ne vien ryškus šiandienos gamtinės architektūros galimybių pareiškimas, bet neabejotinai ir sektinas pavyzdys mūsų ateities miestų kūrėjams. Juk ateities miestai be integralios sąjungos su gamta jau bemaž neįsivaizduojami.
Parengta pagal „Triptyque Architecture“ informaciją.
Titulinė nuotrauka: Villa M (arch. „Triptyque Architecture“ , diz Ph.Starck). Foto: Michel Denancé.