Architektūros fondas kviečia dalyvauti jau 4-ąjį kartą organizuojamoje tarptautinėje mentorystės ir idėjų vystymo programoje, šiemet vyksiančioje tarp Vilniaus ir Paryžiaus. Įgyvendinti tyrimai ir projektai bus pristatyti Lietuvos sezono Prancūzijoje metu.
KŪRĖJUS BURIA NUO 2021-ŲJŲ
Eksperimentų platforma nuo 2021 metų buria erdvines praktikas vystančius ir jas tiriančius kūrėjus, sykiu suteikdama jiems bendruomenines mokymosi sąlygas eksperimentuoti ir vystyti projektus su kviestinių mentorių pagalba. Šiemet erdvių kūrimo, apmąstymo, vertinimo ir kritikos srityse veikiantys kūrėjai kviečiami dalyvauti naują formatą įgijusioje tarptautinėje programoje, startuosiančioje savaitės trukmės rezidencija Paryžiuje.
4-asis Architektūros fondo organizuojamos Eksperimentų platformos sezonas bus įgyvendinamas bendradarbiaujant su Paryžiuje ir Londone veikiančiu tyrimų ir eksperimentavimo viešosiose miestų kultūrose centru „Theatrum Mundi“. Programoje mentoriaus europinės architektūros platformos LINA dalyviai, o rezultatai bus pristatyti šiemet vykstančio Lietuvos sezono Prancūzijoje metu.
Šių metų programą kuruoja įvairių kultūrinių veiklų ir jų formatų kūrėjas bei edukatorius Vilius Vaitiekūnas, kviečiantis architektūros praktikus teikti projektų pasiūlymus, apmąstančius skirtingais laikotarpiais aktualių idėjų ir technologinių laimėjimų poveikį Vilniaus ir Paryžiaus architektūros bei urbanistikos raidai, šių idėjų tvarumą ir anuometines ateities perspektyvas.
Pasak kuratoriaus, „Lietuvos ir Prancūzijos sostinės, nepaisant skirtingos urbanistinės raidos istorijos, abi veikiamos praeities ir šiandienos idėjų bei technologinių laimėjimų padiktuotų sprendimų. Architektūros stiliai ir juose atsispindindinčios skirtingos gyvenimo kartu nuojautos, XIX a. pramonės revoliucijos padiktuotos fabrikų kūrimosi ir jų integravimo į miestų planavimą strategijos, taip pat šiandienos ekologinės transformacijos, kapitalizmo ir skaitmenizacijos sandūroje besikuriančių įsivaizduojamų miestų ateities scenarijai – šios ir daug kitų Vilniaus ir Paryžiaus kūrimą(si) formuojančių idėjų taps atspirties tašku šių metų Eksperimentų platformai.“
EKSPERIMENTŲ PRISTATYMAS – PARYŽIUJE
Šiemet mentorių komandą sudarys Londone gyvenantis belgų-nigeriečių kilmės architektas, rašytojas ir prodiuseris Ewa Effiom, prancūzų architektė, kuratorė, rašytoja bei docentė Paryžiaus-Malaquais Architektūros mokykloje Océane Ragoucy ir tyrimų, rašymo bei kuravimo sankirtoje dirbanti Kabindos-Danijos architektė Margarida Waco.
Platformos programa bus įgyvendinama nuo šių metų gegužės iki lapkričio. Per šiuos 7 mėnesius programos dalyviai savo kūrybinius sumanymus vystys Architektūros fondo ir „Theatrum Mundi“ organizuojamoje rezidencijoje Paryžiuje ir įvairiuose praktiniuose užsiėmimuose bei paskaitose. Projekto eigoje įgyvendintų eksperimentų pristatymas vyks lapkričio mėnesį Paryžiuje, kaip Lietuvos sezono Prancūzijoje 2024 dalis.
Architektūros fondas kviečia kūrėjus siūlyti idėjas ir prisijungti prie šių metų Eksperimentų platformos programos. Atrinktiems dalyviams bus suteikiamos vienkartinės 800 Eur stipendijos ir biudžetas kūrybiniams sumanymams įgyvendinti. Daugiau informacijos apie programą ir paraiškos teikimą ieškokite tinklalapyje: exp.archfondas.lt. Paraiškų teikimo terminas – balandžio 9 d. Atviro kvietimo rezultatai bus skelbiami balandžio viduryje.
Eksperimentų platformą pristato Architektūros fondas. Šis projektas yra europinės architektūros platformos LINA, kurią bendrai finansuoja Europos Sąjunga, programos dalis. Projekto partneris – „Theatrum Mundi“. Projektas yra Lietuvos sezono Prancūzijoje 2024 dalis. Lietuvos sezoną Prancūzijoje 2024 organizuoja: Lietuvos kultūros institutas prie Lietuvos Respublikos kultūros ministerijos, bendradarbiaujant su Lietuvos Respublikos ambasada Prancūzijoje.
Parengta pagal Architektūros fondo informaciją.
Titulinis pav.: Platformos mentoriai: Ewa Effiom (asm. archyvo nuotr.), Océane Ragoucy (V.Franchi nuotr.), Margarida Waco (U.Cerjak nuotr).