Vilniuje vyks 4-asis Architektūros fondo forumas. Šiemet pranešėjai iš Lietuvos ir užsienio nagrinės architektūros užsakymą bei transformuojančią architektūros galią mūsų svajones, poreikius ir norus paverčiančią realybe.
DISKUTUOS APIE APLEISTO NEKILNOJAMOJO TURTO PANAUDOJIMĄ
Lapkričio 30 – gruodžio 1 dienomis vyksiančio forumo tema „Architektūros užsakymas“ pabrėžia aiškios vizijos formulavimo svarbą architektūroje keldama klausimus apie tai, kokią reikšmę turi užsakymo proceso dizainas? Kas ir kaip tampa miesto kolektyvinį balsą įgarsinančiu užsakovu architektams bei kaip keičiantis gyvenimui mes pritaikome egzistuojančią infrastruktūrą naujiems poreikiams? Architektūros fondo forumas taip pat kviečia tekstais ir vizualiniais pasakojimais prisijungti prie diskusijos architektūros kritikos platformos „Aikštėje“ atvirame kvietime.
Pirmąją forumo dieną (lapkričio 30 d.) meno galerijoje „Tsekh“ (Vytenio g. 6) kuratoriai, miesto tyrėjai, menininkai ir teisės specialistai diskutuos apie tai, kaip gali būti panaudojamas apleistas ar už nusikaltimus konfiskuotas nekilnojamas turtas. Įžvalgomis pasidalins kuratorė, rašytoja ir Goldsmiths universiteto doktorantė iš Stokholmo Valentina Sansone, kaip pavyzdį pateikdama Palermo mieste prieš šešerius metus pradėtą eksperimentinis meninės praktikos modelį viešojoje erdvėje „Magazzino Brancaccio“. V. Sansone taip pasidalins drauge su LSMC Teisės instituto mokslininku dr. Skirmantu Bikeliu vystytu tyrimu apie organizuotų nusikaltėlių Lietuvoje konfiskuoto nekilnojamojo turto valdymo būdus ir socialinio panaudojimo galimybes.
PRISTATYS RYGOS IR VILNIAUS PATIRTIS
Diskusijos kontekstą praplės Kaspars Lielgalvis – Latvijoje veikiančio „Totaldobže“ meno centro įkūrėjas ir vadovas, vienas iš organizacijos „Free Riga“ pradininkų. Jis plačiau papasakos apie šiuo metu vystomus regeneracijos projektus buvusiose Rygos Technikos universiteto patalpose ir buvusiame Pasaulio prekybos centre „Ryga“. Įžvalgomis apie vietinį Lietuvos kontekstą pasidalins miesto antropologė, miesto žaidimų ir tyrimų laboratorijos „Laimikis.lt“ kuratorė, Vilnius TECH Kūrybinių industrijų fakulteto docentė Jekaterina Lavrinec.
Antrosios forumo dienos (gruodžio 1d.) renginiai – trys pranešimai ir baigiamoji forumo diskusija – vyks Menų Spaustuvėje (Šiltadaržio g. 6). Architektas Justinas Dūdėnas skaitys įžanginį pranešimą, kurio metu apžvelgs architektūros užsakyme veikiančias kultūrines konstrukcijas. Apie Vilniaus miesto patirtis, įrankius ir ateities siekius gerinant architektūros užsakymo procesų kokybę pasidalins neseniai darbus pradėjusi miesto vyriausioji architektė Laura Kairienė. Taip pat, iš Bruselio atvykęs svečias, architektas Kristiaan Borret skaitys pranešimą „Minkštoji galia. Dizaino kokybės valdymo rolė Briuselio miesto vystyme“.
RENGINĮ VAINIKUOS BAIGIAMOJI DISKUSIJA
Baigiamojoje diskusijoje dalyvaus humanitarinių mokslų daktarė, architektė, įvairių visuomeninių – kultūrinių projektų iniciatorė ir vadovė Inga Urbonaitė-Vadoklienė, technologijų, kūrybinių įmonių infrastruktūros „Tech Zity“ įkūrėjas ir direktorius Darius Žakaitis, „DO architects“ partneris steigėjas ir Lietuvos architektų rūmų narys Algimantas Neniškis. Diskusiją moderuos Donatas Baltrušaitis – „Bauland“ miesto planavimo ir kraštovaizdžio architektūros įmonės įkūrėjas ir vadovas, architektas, urbanistas, Lietuvos urbanistinių inovacijų tinklo asociacijos narys.
Architektūros fondo forumą lydi architektūros kritikos platformos „Aikštėje“ atviras kvietimas. Jame architektai, architektūros studentai ir visi besidomintys mus supančia aplinka kviečiami tyrinėti architektui keliamos užduoties gimimo procesą. Daugiau informacijos apie atvirą kvietimą rasite aiksteje.lt.
Organizacijos veiklą finansuoja Lietuvos kultūros taryba. Renginio partneris – Vilniaus miesto savivaldybė. Parengta pagal Architektūros fondo informaciją.