Maironio gatvėje Kaune, atidaryta architektūros galerija A-XY, kurioje pristatomas renginių ciklas „future lab.01_HYPHA“ ir jo pirmoji dalis – architekto Šarūno Petrausko paroda „future lab.01_HYPHA [3: biostruktūros]“.
A-XY – pop up principu veikianti galerija (Maironio g. 2, Kaunas), kurios įkūrėjos – architektės Vika Pranaitytė, Eglė Januškienė ir tarpdisciplininio meno kūrėja Lina Pranaitytė teigia, jog šioje erdvėje bus pristatomi eksperimentiniai architektūros ir tarpdisciplininio meno lauko kūrėjai bei idėjos, skatinami meno bendruomenių ryšiai.
Pirmoje parodoje pristatoma gyva micelio biostruktūra „Hypha-3“. Hifas – hypha (gr. ὑφή, hyphē) – „tinklas“ – išsišakojusi, susiraizgiusi ir tankiai susipynusi gijelė. Daugybė plonyčių hifų sudaro grybieną – micelį. Tai tęstinio tyrimo eksperimentas, kurio metu yra gilinamasi į grybieną, gamtoje plačiai išplitusią gyvybės formą, tačiau retai nagrinėjamą architektūros plotmėje. Šios materijos pažinimas yra naudojamos kaip įrankis kuriant konceptualią architektūrą, ieškant naujos architektūrinės raiškos ir atsakymo į klausimą: kaip būtų galima auginti erdvines struktūras pritaikytas žmonių veiklai? Šiandien, kūrybinio eksperimentavimo procese menas, mokslas, technologijos ir gamta yra lygiaverčiai, tačiau šiuolaikinėje architektūroje gamtoje vyraujantys principai ir jų taikymas sutinkami retai. Jaunosios kartos architektas Šarūnas Petrauskas nuo 2019 m. gilinasi į gyvosios gamtos principų pritaikymo architektūroje problematiką. Kurdamas erdvines micelio struktūras autorius tiki, kad tai yra ateities architektūros vizija. ,,Hypha-1.0” 2020 m. buvo pristatyta Vilniuje, galerijoje ,,Nulinis laipsnis”, vėliau autorius tęsė šias praktikas tyrimų lauke.
Parodos atidarymo metu – kultūros platforma Kaunas 3022 atliko garso eksperimentą, kuris jutiklių pagalba leido įgarsinti parodos eksponatus.
Paroda galerijoje A-XY veiks iki spalio 19 dienos.
Parengta pagal galerijos A-XY informaciją.
Titulinė nuotrauka: galerijos A-XY.
RENGINIŲ PROGRAMA:
Spalio 7 diena (šeštadienis) 11 val. architektės, „Mažasis architektas“ edukatorės, KTU doktorantės Eglės Januškienės edukacija vaikams;
Spalio 14 diena (šeštadienis) 11 val. ekskursija po Varnikų mišką su grybų pasaulio eksperte, edukatore ir mikologe Aurelija Plūke;
Spalio 19 diena (ketvirtadienis) 18.30 val. chemiko/ mikologo – gamtos tyrimų centro doktoranto, MB „Pjaunu grybą“ tyrėjo Mato Gavenausko paskaitos tema „Grybai ir jų erdvės“.