Foto: ©PILOTAS.LT

LIETUVOS SEZONAS PRANCŪZIJOJE: Skelbiamas renginių programos idėjų konkursas

2023-02-10
PILOTAS.LT

Lietuvos kultūros institutas ir Prancūzų institutas skelbia ilgai lauktą idėjų konkursą Lietuvos sezonui Prancūzijoje 2024 m. Atrinktos projektų idėjos taps sezono kultūros renginių programa, kurią Lietuvos ir Prancūzijos kultūros organizacijos įgyvendins kitų metų rugsėjo–gruodžio mėnesiais Paryžiuje, Marselyje, Lione ir kituose Prancūzijos miestuose.

KONKURSĄ PRISTATYS SEZONO KOMISARĖS DR. V.VITKIENĖS KOMANDA
Planuojama, kad solidžią Lietuvos sezono Prancūzijoje programą sudarys daugiau nei 100 tarptautinių kultūros renginių. Kokie jie bus – paaiškės įvertinus Lietuvos ir Prancūzijos kultūros organizacijų pasiūlymus, kurių abu institutai laukia iki balandžio 10 dienos.
Vasario 28 dieną (antradienį) 11 val. „Meno avilio“ erdvėje „Planeta“ (A.Goštauto g. 2, Vilniuje) Lietuvos kultūros institutas kviečia į idėjų konkurso sąlygų pristatymą. Jo metu Lietuvos sezono Prancūzijoje 2024 m. komisarė dr. Virginija Vitkienė ir Instituto Programų ir projektų skyriaus vadovė Rūta Nanartavičiūtė papasakos apie pasirengimą sezonui, atsakys į kylančius klausimus dėl dalyvavimo idėjų konkurse.
Lietuvos sezono Prancūzijoje 2024 m. koncepciją Institutas, padedant „Kūrybinėms jungtimis“, pradėjo vystyti dar 2022 m. vasarą. Idėjų dirbtuvėse dalyvavę 59 Lietuvoje ir Prancūzijoje veikiantys (-čios) menininkai (-ės), kuratoriai (-ės), tyrėjai (-os) išgrynino aktualias temas. Jas į vientisą koncepciją sujungė sezono komisarė dr. V. Vitkienė (buvusi projekto „Kaunas 2022“ direktorė) ir ekspertų grupė, kurioje įžvalgomis dalijosi kultūros komunikacijos ir rinkodaros specialistas Julijus Grickevičius, menotyrininkė dr. Lolita Jablonskienė, literatūrologė dr. Eglė Kačkutė, vertėja Akvilė Melkūnaitė, architektūros istorikas dr. Vaidas Petrulis, rašytoja Jurga Vilė.
Lietuvos sezonas Prancūzijoje 2024 m. – tai platforma idėjų mainams apie žmonijos būklę ir kartu kuriamą Lietuvos, Prancūzijos bei visos Europos ateities viziją. Svarstant, kokios vertybės ar patirtys yra bendros Lietuvai ir Prancūzijai, kaip pagrindinė tema iškilo „Atsparumas“.

KERTINĖ TEMATINĖ AŠIS – ATSPARUMAS
„Atsparumas (ar jo nebuvimas) glūdi svarbiausiuose Lietuvos raidos momentuose. Būtent atsispyrusi agresyvioms supervalstybėms XVIII a. pab. – XIX a. Lietuva neprarado savo tapatybės ir išlaikė europines vertybes. Kultūriškai įkrautas atsparumas tapo varomąja jėga, lėmusia esminius geopolitinius pokyčius. Vienas svarbiausiųjų – taiki dainuojanti revoliucija Lietuvoje 9-ojo dešimtmečio pabaigoje, 1990 m. sudavusi galutinį smūgį Sovietų Sąjungai. „Globalios kaimynystės“, „Įgalintos tapatybės“ ir „Išlaisvinta vaizduotė“ – pagrindinės Lietuvos sezono Prancūzijoje potemės – kylančios iš atsparumo ir pasipriešinimo imperialistiniam mąstymui, propagandai, korupcijai ir abejingumui,“ – apie sezono koncepciją pasakoja dr. V.Vitkienė.
Lietuvos sezono Prancūzijoje 2024 m. kultūros programa sieks įgarsinti asmeninius, tautinius, valstybinius, europinius ir pasaulinius pasakojimus tų, kuriems rūpi kiti. Didžiulės nelygybės, politinio teroro ir visos planetos krizės, kuri yra žmogaus veiklos padarinys, akivaizdoje atsparumas ir drąsa įsivaizduoti šviesesnius ateities scenarijus yra žmonijos bendrai ateičiai būtinas bruožas, rašoma koncepcijoje.
Lietuvos sezono Prancūzijoje 2024 m. programą Lietuvos kultūros institutas ir Prancūzų institutas sudarys iš abiejų šalių kultūros organizacijų pateiktų bendrų pasiūlymų. Programavimas vyks dviem etapais. Pirmiausia, iki šių metų balandžio 10 dienos, bus laukiami idėjų pasiūlymai. Tuomet, atrinkus geriausiai koncepciją atitinkančias idėjas – 2023 m. gegužės mėnesį bus skelbiamas antrasis konkurso etapas. Jam Lietuvos kultūros organizacijos turės pateikti jau su partneriais Prancūzijoje pilnai išvystytus ir detaliai suplanuotus projektus. Ekspertų atrinktiems projektams finansavimas bus skirtas 2024 m.

PRISIDĖS PRIE ŠALIŲ BENDRYSTĖS STIPRINIMO
Programos renginiai vyks 2024 m. rugsėjo 12 – gruodžio 12 dienomis, todėl kviečiama teikti išimtinai šiuo laikotarpiu Prancūzijoje planuojamus įgyvendinti projektus. Savarankiškai veikiantiems (-čioms) menininkams (-ėms) idėjų pasiūlymus rekomenduojama teikti per kultūros organizacijas.
„Kultūros renginių programą prancūzų publikai kursime skatindami Lietuvos ir Prancūzijos menininkų (-ių), kuratorių, ir kultūros renginių prodiuserių bendradarbiavimą. Tikimės, kad šis sezonas atvers galimybių ilgalaikėms partnerystėms, kurios ir toliau prisidės prie abiejų šalių intelektinės ir kultūrinės bendrystės stiprinimo,“ – mintimis dalijasi Instituto Programų ir projektų skyriaus vadovė R.Nanartavičiūtė.
Atrenkant idėjas bus kreipiamas dėmesys į jų atveriamas galimybes didinti šiuolaikinės Lietuvos kultūros žinomumą ir matomumą Prancūzijoje, atkreipti dėmesį į Europos dabarčiai ir ateičiai svarbias vertybes: žmogaus orumą, laisvę, demokratiją, lygybę, žmogaus teises ir atsparumą klimato kaitai. Laukiami bendrai su Prancūzijos kultūros organizacijomis įgyvendinami projektai, kalbantys apie bendrą abiejų šalių istoriją, kultūrą ir vertybes, siekiantys ilgalaikių partnerysčių tarp kultūros lauko institucijų ir profesionalų, įtraukiantys įvairias auditorijas, o ypač – jaunimą.
Analogišką idėjų konkursą Prancūzijos kultūros organizacijoms šiuo metu skelbia ir Prancūzų institutas Paryžiuje.

PROGRAMĄ SUDARYS NE VIEN KULTŪROS RENGINIAI
Lietuvos sezonas Prancūzijoje 2024 m. įims ne tik meno ir kultūros renginius, bet ir kitų sričių iniciatyvas. „Tikimės, kad sezono kultūros programą lydės ir „Kultūra +“ renginiai: pilietinės diskusijos, ekonomikos ir verslo, turizmo, švietimo, mokslo, sporto, žaliųjų idėjų forumai, inovacijų ir išradingi startuolių prisistatymai,“ – mintimis dalijasi sezono komisarė dr. V. Vitkienė.
Dėl Lietuvos sezono Prancūzijoje buvo sutarta 2021 m. lapkritį vykusiame oficialiame Lietuvos Prezidento Gitano Nausėdos susitikime su Prancūzijos Prezidentu Emmanueliu Macronu.
Lietuvos sezoną Prancūzijoje koordinuoja Lietuvos kultūros institutas, svarbiausias partneris Prancūzijoje – Prancūzų institutas Paryžiuje. Šios institucijos yra atsakingos už abiejų šalių meno kūrėjų ir kultūros organizacijų įtraukimą ir Lietuvos sezono Prancūzijoje 2024 m. programos parengimą bei komunikavimą.
Lietuvos kultūros institutas yra Lietuvos Respublikos kultūros ministerijos įsteigta biudžetinė įstaiga, savo veikla nuosekliai stiprinanti Lietuvos kultūros vaidmenį pasaulyje. Institutas tikslingai užsienyje pristato Lietuvos kultūrą ir profesionalųjį meną, didina kultūros ir meno kūrėjų, šių sričių specialistų ir organizacijų galimybes tarptautinėje erdvėje.
Parengta pagal Lietuvos kultūros instituto informaciją.
Titulinė nuotrauka: ©PILOTAS.LT

Lietuvos sezono Prancūzijoje komisarė dr. V.Vitkienė. Foto: Martynas Plepys.

Lietuvos sezono Prancūzijoje komisarė dr. V.Vitkienė. Foto: Martynas Plepys.

Rašyti komentarą

Susije straipsniai

Gaja ir Kronas, J.Rancevienė.

LIETUVIŠKA PARODA STRASBŪRE: J. ir A. Rancevų kūriniai pristatomi Europos Tarybos rūmuose

2023 spalio 30Be komentarųPILOTAS.LT

Šiandien Strasbūre, Europos Tarybos rūmuose yra atidaroma jungtinė tapytojos, iliustratorės ir piešinių autorės Jurgitos Rancevienės kūrinių ir juvelyro Arvydo Rancevo kurtų papuošalų paroda „YΓΙΘΑ“. Menininkų

Georges Pompidou centras

JUBILIEJUS STATYBINIUOSE PASTOLIUOSE: G.Pompidou centras užsidarys 5 metų rekonstrukcijai

2023 gegužės 23Be komentarųPILOTAS.LT

Vienas šiuolaikinio Prancūzijos sostinės simbolių – Žoržo Pompidu (Georges Pompidou) centras – po Paryžiais olimpinių žaidynių užsidarys rekonstrukcijai, kuri truks net 5 metus. Tokia žinia neseniai

Julija Reklaitė

NAUJOJI LIETUVOS KULTŪROS INSTITUTO VADOVĖ: Darbą pradeda Julija Reklaitė

2023 vasario 20Be komentarųPILOTAS.LT

Šiandien pareigas pradėjo eiti naujoji Lietuvos kultūros instituto vadovė Julija Reklaitė, praėjusių metų gruodį laimėjusi šios kultūros įstaigos vadovo konkursą. „Siektini rezultatai vadovaujant Lietuvos kultūros

Foto: ©PILOTAS.LT

LIETUVOS SEZONAS PRANCŪZIJOJE: Skelbiamas renginių programos idėjų konkursas

2023 vasario 10Be komentarųPILOTAS.LT

Lietuvos kultūros institutas ir Prancūzų institutas skelbia ilgai lauktą idėjų konkursą Lietuvos sezonui Prancūzijoje 2024 m. Atrinktos projektų idėjos taps sezono kultūros renginių programa, kurią

Julija Reklaitė

KONKURSĄ LAIMĖJO J.REKLAITĖ: Vadovaus Lietuvos kultūros institutui

2022 gruodžio 23Be komentarųPILOTAS.LT

Lietuvos kultūros institutui vadovaus Julija Reklaitė, dabartinė meno rezidencijų ir edukacijos centro „Rupertas“ direktorė. Lietuvos kultūros ir architektūros lauke jau gerai žinoma J.Reklaitė turi architektūros

FITE

ŠIUOLAIKINĖ TEKSTILĖ PRANCŪZIJOJE: Pristatomi 15-kos Lietuvos kūrėjų darbai

2022 rugsėjo 22Be komentarųPILOTAS.LT

Prancūzijos mieste Klermon-Ferane vykstantis tarptautinis šiuolaikinės tekstilės festivalis FITE (Le Festival International des Textiles Extraordinaires) pažymi 10-mečio jubiliejų. Festivalio pagrindinėje parodoje „IMAGINE!“ pristatoma net 15-kos

mekas_fr_220800_e01_xxx

JONAS MEKAS 100: Renginių ciklas brangiojoje Pietų Prancūzijoje

2022 rugpjūčio 25Be komentarųPILOTAS.LT

Jonui Mekui itin brangi Pietų Prancūzija šią savaitę pradeda švęsti jo 100-metį. Vyks parodos, filmų peržiūros, poezijos vertimo į prancūzų kalbą dirbtuvės, garso menininko Arturo

Eiffelio bokštas

VIENINGOS EUROPOS VIZIJA: Prancūzijoje ruošiamas Lietuvos kultūros sezonas

2022 liepos 13Be komentarųPILOTAS.LT

Lietuva 2024-aisiais ketina surengti kultūros sezoną Prancūzijoje, kuriuo bus siekiama supažindinti šios šalies visuomenę su Lietuvos profesionaliuoju menu ir kultūra, skatinti kultūrinį bendradarbiavimą ir stiprinti

Villa M (arch. „Triptyque Architecture“ , diz Ph.Starck).

PASTATAS IŠ ATEITIES: Gamtinės architektūros manifestas Paryžiuje

2022 gegužės 5Be komentarųPILOTAS.LT

Firma „Triptyque Architecture“ (Prancūzija/Brazilija) Paryžiuje neseniai suvienijo jėgas su garsiu dizaineriu Philippe’u Starcku. Šio bendradarbiavimo rezultatas –  ateities pastatas „Villa M“ su „gydančiuoju“ fasadu bei namų

Kauno centrinis paštas

ATVERS UKRAINOS KŪRĖJAMS: Kauno centrinis paštas taps „CulturEUkraine“ vieta

2022 kovo 10Be komentarųPILOTAS.LT

Kauno centrinio pašto rūmuose bus atverta kūrybinė erdvė „CulturEUkraine“, skirta Ukrainos kūrėjams ir menininkams, savo laikinais namais pasirinkusiems Kauną. Kovo 17 dieną (ketvirtadienį) „Kaunas 2022“

Prancūzmetis

PRANCŪZMEČIO TYRIMAI: Paroda Mažosios Lietuvos istorijos muziejuje

2022 sausio 19Be komentarųPILOTAS.LT

Klaipėdos krašto dienos proga Mažosios Lietuvos istorijos muziejuje atidaryta paroda „Klaipėdos krašto klausimas Prancūzijos archyviniuose šaltiniuose“. Prancūzų valdymo Klaipėdos krašte istorijai skirtoje parodoje pristatoma nauja

Paryžiaus Dievo motinos katedra prieš gaisrą. Foto: ©PILOTAS.LT

„DISNEYZACIJA“ NEIŠGASDINO: Paveldosaugininkai pritarė Notre Dame interjero naujinimui

2021 gruodžio 14Be komentarųPILOTAS.LT

Prancūzijos paveldosaugininkai pritarė garsiosios Paryžiaus Dievo motinos katedros (Notre-Dame de Paris) kontraversiškiems interjero naujinimo planams. Vis dėlto daugelis Prancūzijos meno ir kultūros autoritetų tame įžvelgia „disneyzacijos“

MAD by MEIA

PIRMASIS PRANCŪZIJOJE: Atidarytas Lietuvos baldų gamintojų jungtinis salonas

2021 birželio 14Be komentarųPILOTAS.LT

Overnės-Rono-Alpių regione, Prancūzijoje neseniai atidarytas pirmasis Prancūzijoje Lietuvos baldų gamintojų jungtinis salonas „MAD by MEIA“. Kaip praneša LR Užsienio ministerija, birželio 11 dieną Lietuvos baldų

Thierry Dalat

ŽMOGUS IR ŽUVIS: Kaune atidaroma Lietuvos ir Prancūzijos dailininkų paroda

2021 birželio 14Be komentarųPILOTAS.LT

Kauno paveikslų galerijoje atidaroma Lietuvos ir Prancūzijos dailininkų paroda „Žmogus ir Žuvis“. Tai daugiabriaunė grupinė Prancūzijos ir Lietuvos menininkų paroda, kurioje jie analizuoja atgimimo, atsinaujinimo,

Reiulf Ramstad Arkitekter

14 ELZASO NAMUKŲ: Skandinaviškos tradicijos žengia į Prancūziją

2021 sausio 264 KomentaraiPILOTAS.LT

Norvegų architektas Reiulfo Ramstado (Reiulf Ramstad) pabandė į Prancūziją perkelti šiek tiek šiaurietiškų architektūros bei poilsiavimo tradicijų. Pagal jo firmos projektą Prancūzijos Elzaso regione neseniai

Pompidou meno centras

SUDOMINO MENO ELITĄ: Pompidou meno centras įsigijo D.Narkevičiaus kūrinių

2020 lapkričio 9Be komentarųPILOTAS.LT

Kaip praneša LR Kultūros atašė, didžiausias Europos modernaus meno muziejus „Centre Pompidou“ įsigijo 2 skulptoriaus ir kino kūrėjo Deimanto Narkevičiaus darbus – „Kartą XX amžiuje“

Manifesta 13

MANIFESTA 13: Baltijos šalių meno projektas „Roots to Routes“ Marselyje

2020 rugpjūčio 26Be komentarųPILOTAS.LT

Marselyje prasideda Europos meno bienalė „Manifesta 13“, kurios paralelinių renginių programoje – Baltijos šalių meno projektas „Roots to Routes“. Jį sudaro dvi parodos, performansai, video

Notre Dame de Paris

ATKURS KOKIA BUVO: E.Macronas priėmė galutinį sprendimą dėl Notre Dame

2020 liepos 131 KomentarasPILOTAS.LT

Jau daugiau nei metai prabėgo nuo garsiąją Paryžiaus katedrą Notre Dame nuniokojusio bei visą pasaulį sukrėtusio gaisro. Prancūzijos prezidentas Emmanuelis Macronas pernai „ant karštųjų“ buvo

SeaBubbles

SPARNUOTI TAKSI PARYŽIUJE: Kompanijos „SeaBubbles“ laiveliai skrodžia Senos vandenis

2019 rugsėjo 18Be komentarųPILOTAS.LT

Kol kamuojami nostalgijos svajojame atgaivinti laivybą sovietinėmis „Raketomis“ Nemunu, prancūzai nesidairo atgal. Paryžiuje, Senoje jie jau išbandomi pažangūs sparnuoti elektriniai taksi laiveliai. Siekiant sumažinti automobilių

Notre Dame de Paris

PRANCŪZAI APSISPRENDĖ: Paryžiaus simbolis turi atrodyti it gaisro nė nebuvo

2019 birželio 4Be komentarųPILOTAS.LT

Prancūzijos senatas ką tik paskalbė, jog pavasarį gaisro nuniokotos Paryžiaus Dievo motinos katedros atkūrimo idėjų paieškos stabdomos. Senatas įsitikinęs, jog šį Paryžiaus istorinį simbolį būtina

Émilie Brout ir Maxime Marion

IŠRINKTI GERIAUSIEJI: Jubiliejinėje meno mugėje „ArtVilnius“ – prancūzų dominavimas

2019 gegužės 31Be komentarųPILOTAS.LT

Vakar Lietuvos parodų ir kongresų centre „Litexpo“ prasidėjo 10-oji tarptautinė meno mugė „ArtVilnius‘19“. Jubiliejinėje mugėje tradiciškai išrinktos ir paskelbtos geriausios mugės galerijos, menininkai bei kūriniai.

Paryžiaus Dievo Motinos katedros gaisras

PRANCŪZIJA GEDI: Gaisras nusiaubė Paryžiaus Dievo Motinos katedrą

2019 balandžio 16Be komentarųArtūras Karka

Paryžius bei visa Prancūzija gedi. Didžiojo Pirmadienio vakare Didžiulis gaisras nusiaubė vieną žymiausių Europos sakralių statinių – Paryžiaus Dievo Motinos katedrą (Notre Dame de Paris).

Gintaras Prikockis

ARCHITEKTAS GINTARAS PRIKOCKIS: 60 bažnyčių, pamatytų pakėlus galvą

2018 rugsėjo 172 KomentaraiPILOTAS.LT

Žinomas Kauno paveldo specialistas, architektas Gintaras Prikockis atidaro fotoparodą „Pakelk galvą“, kurią vienija neatsitiktinis žiūros kampas, o ir šiaip tai nėra atsitiktinių fotodienoraščių suvestinė, kaip

Reiulf Ramstad Arkitekter

VIEŠBUTIS GURMANAMS: Suderino šiaurietišką racionalumą su provincijos paprastumu

2018 gegužės 2Be komentarųPILOTAS.LT

Prancūzijoje planuojamas pažangus viešbutis, kuriame šiuolaikiška architektūra organiškai įsilies į regiono kraštovaizdį bei tarnaus ne vien klientų poilsiui, bet ir jų gurmaniškiems ar estetiniams poreikiams.

miska_fr_e05_xxxjpg

ATGAL Į GAMTĄ: Paryžius planuoja užveisti 1.350 ha mišką

2018 kovo 1Be komentarųPILOTAS.LT

Prieš kelis dešimtmečius Paryžius urbanistikoje padarė tikrą perversmą – dangoraižius vietoje miesto centro pradėjo statyti jo pakraštyje įkurdintame Defanso verslo rajone (pranc. La Défense). Ambicingą