Šiandieną trumpai apžvelgsime du projektus, kurie be abejonės yra išskirtiniai pasaulyje – projektuose panaudoti pirmieji plieniniai statybos produktai, pagaminti iš bandomosios partijos plieno, kurio gamybai liejykloje nebuvo naudotas joks iškastinis kuras.
Pirmas projektas, kuriame toks plienas buvo panaudotas Ruukki Classic stogui Suomijoje, o antras projektas – kuriame panaudotos ekologiškos Ruukki daugiasluoksnės fasadinės ir stogo plokštės Švedijoje.
MODERNUS IR ABSOLIUČIAI EKOLOGIŠKAS PLIENO STOGAS
Kompanija „Ruukki Construction“, priklausanti „SSAB“ grupei, jau seniai bendradarbiauja su Suomijos rąstinių namų gamintoja „Honkarakenne“, siekdama išbandyti naujojo „SSAB“ plieno pritaikymą stogams. Pirmasis stogas, pagamintas iš plieno, kurio gamybai nebuvo naudojamas iškastinis kuras, sumontuotas ant firmos „Honka“ rąstinio namo, kuris statomas Klaukkaloje, Suomijoje.
Šis bandomasis projektas yra dalis „Ruukki“ pastangų, siekiant mažinti anglies dvideginio emisijas statyboje.
Šio namo stogui naudota „Ruukki Classic“ stogo danga buvo pagaminta „Ruukki“ gamykloje Vimpeli (Suomija). Išskirtinė produkto žaliava – plienas, kurio gamybai liejykloje nebuvo naudojamas joks iškastinis kuras.
Be to, šio plieno lakštai iš išorės yra padengti biologinės kilmės (Bio-Based Technology) apsauginiu polimeriniu sluoksniu. Dėl šių savybių, šis stogas puikiai dera prie „Honka“ ekologiškumo koncepcijos, pagal kurią statomi mažai anglies dioksido į aplinką išskiriantys rąstiniai namai. Statybai naudojama mediena iš tvarumo principus atitinkančių sertifikuotų miškų.
Kompanija „Ruukki“ nuo seno bendradarbiauja su namų statybos ekspertais, kad prisidėtų prie tvarios namų statybos pasiūlydami ekologiškesnius produktus ir sprendimus. Taigi, „Ruukki“ ne tik atidžiai renkasi naudojamas žaliavas, bet ir siekia kuo labiau sumažinti išmetamo anglies dvideginio kiekį gamybos, transportavimo ir kituose procesuose.
Pavyzdžiui, gamybos procese pasitelkiama žalioji energija, pakuotėms naudojamos biologinės kilmės ar perdirbtos medžiagos, logistikos darbai yra vykdomi naudojant biokurą.
„Mūsų klientai vertina ne tik masyvių rąstinių pastatų ilgaamžiškumą ir palankią gyvenimui aplinką, bet ir ekologinį tvarumą, kurio esmė yra išmetamo anglies dioksido kiekio mažinimas bei naujų projektų įgyvendinimas siekiant kuo labiau sumažinti statybos procese susidarančio anglies dioksido kiekį. Rąstai yra puiki medžiaga mažai anglies dioksido į aplinką išskiriančiai statybai, o „Ruukki“ be iškastinio kuro pagaminti stogai yra svarbus žingsnis link tvaresnės statybos“, – sako kompanijos partnerės „Honkarakenne“ vadovai.
Trečiąjį 2023 metų ketvirtį kompanija „Ruukki“ pristatė pirmuosius pasaulyje bandomuosius fasadų ir stogų gaminius, pagamintus iš plieno, kurio gamybai liejyklose nebuvo naudojamas iškastinis kuras. Vėliau bendrovė ketina išbandyti savo partnerės „SSAB Zero“ plieną, pagamintą iš perdirbto plieno, kai buvo naudojama tik švarioji energija.
Tokiu būdu kompanija „Ruukki“ įgyvendina ambicingus tikslus 2024 metais pasiūlyti moderniausiais perdirbimo metodais pagamintų plieninių statybos produktų grupes. Masinę produktų, pagamintų iš plieno be iškastinio kuro, gamybą ir prekybą planuojama pradėti 2026 m.
PLIENO PANELIAI, KURIŲ GAMYBAI NENAUDOTAS IŠKASTINIS KURAS
Kompanijos „Peab“ ir „SSAB“ neseniai žengė dar vieną ambicingą žingsnį ir kartu su firma „Ruukki Construction“ bei nekilnojamojo turto bendrove „Wihlborgs“ Lunde, (Švedija) pastatė pirmąjį pasaulyje pastatą, naudodamos plieną, pagamintą be iškastinio kuro.
Pastato sienų ir stogo konstrukcijas suprojektavo ir pagamino „Ruukki Construction“. Pastato dalys pagamintos iš SSAB plieno, kuriame nėra iškastinių medžiagų. „Peab“ yra bene pirmoji statybos įmonė, naudojanti plieną be iškastinių medžiagų.
Pramoninis pastatas Lunde, yra 6.000 kvadratinių metrų ploto. Pastato fasadams naudotos kompanijos „Ruukki Construction“ gamybos daugiasluoksnės fasadinės plokštės iš „SSAB“ plieno, kurio gamyboje nenaudotas iškastinis kuras.
Projekto partneriai teigė, jog didžiuojasi, galėdami prisidėti prie istorinių pokyčių statybos pramonėje. Esą – kiekvienas naujas pastatas suteikia puikią galimybę sumažinti neigiamą plieno pramonės poveikį klimatui plačiąja prasme, atsisakius iškastinio kuro.
Kaip žinia, Švedijos statybos ir civilinės inžinerijos pramonė siekia neutralaus poveikio klimatui iki 2045 metų, todėl jau dabar labai svarbu skatinti naujų medžiagų ir gaminių, turinčių mažesnį neigiamą poveikį klimatui, naudojimą. „SSAB“ plienas, pagamintas naudojant „Hybrit“ technologiją, rinkoje pasirodys 2026-aisiais ir tai leis statybos sektoriaus įmonėms ženkliai sumažinti anglies pėdsaką naudojant būtent šiuos plieno gaminius.
„Hybrit“ technologija paremta procesu, kai geležies rūda yra tiesiogiai redukuojama naudojant vandenilį ir elektrą be iškastinio kuro, priešingai nei naudojant anglį ir koksą, kurie yra naudojami įprastiniame aukštakrosnės procese. Naujosios technologijos gamybos procese likutinis produktas yra ne anglies dioksidas, o paprasčiausias vanduo.
Svarbu paminėti, kad statybos ir nekilnojamo turto sektoriai šiuo metu sudaro apie penktadalį visos Švedijos išmetamo anglies dioksido kiekio. Kalbant apie naujus projektus, didžiąją dalį neigiamo poveikio klimatui sudaro naudojamų medžiagų ir produktų gamybos procesai. Todėl pirmasis pasaulyje pastatas, kurio statyboms naudotas plienas be iškastinio kuro, yra labai svarbus žingsnis visai pramonei. PR
Nuotraukos ir turinys: „Ruukki Products“ AS