Architektūros fondo projektas „A Pokalbiai“ rengia 29-ąjį pokalbių ciklą, kuriame išskirtiniai pašnekovai siekia atsakyti kas yra puikioji klaida. Šį ketvirtadienį projekto akiratyje – architektūros istoriko ir kritiko Hanso Ibelingso pokalbis apie architektūros, aplinkos ir klimato sąsajas.
Nacionalinėje dailės galerijoje ketvirtadieniais vyksta pokalbių ciklas, lydimas oksimorono „Puikioji klaida“. Kviečiama susimąstyti, kodėl net ir architektūriniuose procesuose yra svarbu išmokti klysti bei atskleidžiama, jog klaida, žvelgiant iš laiko perspektyvos, gali tapti ir didžiąja sėkme.
Lapkričio 10 dieną 19 val. rengiamas pokalbis prasidės architektūros istoriko ir kritiko Hanso Ibelingso paskaita „Šiuolaikinė architektūra, planetos šiltėjimas, ekologinio nuosmukio tendencijos”
Šiuolaikinė architektūra yra neatsiejama nuo industrinės revoliucijos. Pramoniniu būdu pagamintos medžiagos, kaip kad geležis, plienas, gelžbetonis, stiklas, asbestas, o dar vėliau – plastikas, paskatino architektūros modernėjimą.
Industrinė revoliucija taip pat paskatino klimato atšilimą, nulėmė didelio masto išteklių eikvojimą ir sąlygojo precedento neturintį ekologinį nuosmukį. Tai palietė ne tik Europą, bet ir daugelį pasaulio vietų, kurios buvo kolonizuotos Europos valstybių. Ši paskaita yra „siūlomos knygos juodraštis“ – tai aliuzija į režisierių Ray ir Charles Eames pavadinimą, kurį jie davė pirmajam „Powers of Ten“ filmo variantui. Šis juodraštis tyrinėja architektūros, aplinkos ir klimato sąsajas nuo 1800 m.
Hansas Ibelingsas (Hans Ibelings) – olandų architektūros istorikas ir kritikas. Iki išvykimo į Kanadą jis buvo žurnalo „А10 new European architecture“ redaktorius. Dėsto Toronto universiteto Danielso architektūros, kraštovaizdžio ir dizaino fakultete, leidžia ir redaguoja žurnalą „Architecture Observer“. Šių metų pabaigoje pasirodys jo knyga „Šiuolaikinė architektūra: Planetos atšilimo istorija“.
Architektūros fondo projekto „A Pokalbiai“ cikle „Puikioji klaida“ taip pat dalyvaus menotyrininkė Virginija Januškevičiūtė, architektas David Basulto ir klinikinis psichologas Vitalijus Gafurovas. Kiekviena paskaita žada išplėsti klaidos suvokimo ribas ir atsakyti kas yra puikioji klaida. Ciklo kuratorės – Aistė Gaidilionytė, Eglė Gečaitė, Eglė Kliučinskaitė, Oksana Liukovič ir Vita Soltonaitė-Puslienė.
Pokalbių ciklo organizatorius – Architektūros fondas. Organizacijos veiklą finansuoja Lietuvos kultūros taryba. Projektą iš dalies finansuoja Vilniaus miesto savivaldybė. Ciklo partneris – Nacionalinė dailės galerija.
Parengta pagal Architektūros fondo informaciją.
Titulinė nuotrauka: Bjarne Mastenbroek.