architektų rūmai

ABU VIENAME: Architektas – ir vykdytojas, ir atsakingas kūrėjas

2017-11-13
PILOTAS.LT

Pasaulinė architektūros diena šiais metais buvo sutikta konferencija opia tema: „Architektas – vykdytojas ar atsakingas kūrėjas?“. Lietuvos architektų rūmų konferencijoje buvo juntama, kad klausimas apie architekto etiką – kaip niekad aktualus. Miglė Angelou apie tai kalbasi su Architektų rūmų pirmininke Daiva Bakšiene, architektu Rolandu Paleku ir VGTU Architektūros fakulteto dekanu Liutauru Nekrošiumi.

Kodėl šiandien taip svarbu kalbėti apie etiką ir architekto, kaip atsakingo kūrėjo, vaidmenį? Ar ši tema dabar yra opesnė nei anksčiau?
Rolandas Palekas: Ši tema yra ir buvo aktuali visais laikais. Ir toliau bus aktuali. Tiesiog mes patys tampame brandesni. Šitą liudija kad ir Architektūros įstatymo atsiradimas bei profesinės savivaldos supratimas. Supratimas, kad mes patys galime būti subjektais, įtakojančiais procesus miestų tvarkyme, architektūros, dizaino kūrime. Ir tuo pačiu, kartu su teisėmis, įgaliojimais, natūralu, kad brandžiam žmogui ar bendruomenei ateina ir atsakomybės suvokimas. Atsakomybė ir yra tampriai susijusi su etika. Ne tik prieš kolegas, bet ir prieš miestą, viešąjį interesą. Poreikis kultūringam elgesiui nėra padidėjęs, jis visada buvo didelis. Tiesiog architektų bendruomenėje atsirado prielaidos susivokti, kad tai tampa ypatingai svarbu ir visi veidu atsisukome į tuos klausimus.
Daiva Bakšienė: Architektūros kokybei skirtų konferencijų idėja gimė dar 2014 metais. Pirmąja tema tapo architektūros kokybės kriterijai, vėliau – kokybės užtikrinimo priemonės, o šiemet eilė atėjo diskusijai apie patį sprendimus priimantį architektą. Konferencijos projektą parengę dar pernai, šiemet pastebėjome, jog pasiūlyta tema ypatingai sutapo su nūdienos aktualijomis: Architektų rūmų įstatymu įtvirtintais profesinės savivaldos (visuotinės narystės) pagrindais, taip pat priimtu Architektūros įstatymu su jame apibrėžtais architektų profesinės veiklos principais ir kitais šios profesijos reikalavimais. Neabejotinai konferencijos problematika yra artima ir pastaruoju metu viešai nagrinėjamiems ginčams dėl įvairių objektų statybos teisėtumo, vertinant tai, kad kiekvienas iš šių objektų turi savo autorių – architektą.

Lietuvos Architektų rūmų pirmininkė Daiva Bakšienė.

Lietuvos Architektų rūmų pirmininkė Daiva Bakšienė.

Ar buvo atsakyta į pagrindinį konferencijos klausimą? Ar iš to sekė užduoties suformavimas mokslininkams, praktikams?
Daiva Bakšienė: Jau ankstesnių konferencijų patirtis parodė, kad vienos dienos neužtenka norint aprėpti plačią problematiką ir visiems dalyviams kartu pateikti konkretų bendrą atsakymą. Šioje konferencijoje taip pat buvo girdima įvairių nuomonių dėl architekto statuso, jo etikos, atsakomybės. Vis tik drįsčiau teigti, kad nei pranešėjams, nei dalyviams nekilo abejonių, kad architektas jokiu būdu negali būti suprantamas vien tik kaip nurodymų vykdytojas, nes būtent jam yra pavedama suderinti labai įvairius ir dažnai skirtingus interesus, o tam yra būtinas nešališkumas, savarankiškumas, aukšta kvalifikacija ir atsakomybė. Taigi, kaip pažymėjo Audrius Ambrasas, architektas greičiausia yra – abu viename – ir vykdytojas (sutarties įgyvendintojas), ir atsakingas kūrėjas.
Aš pati iš šios konferencijos sau išsinešiau vis dar neatsakytą klausimą – kiek universalus gali būti architektas ir kokią vietą profesijoje galėtų turėti atskiros specializacijos? Manau, neišvengiamai turėsime judėti link architekto kvalifikacijos suteikimo reformos, nes šiuo metu architektai yra atestuojami net 47 skirtingose veiklos srityse, kas reiškia neproporcingą profesijos išskaidymą. Tačiau ar tikslingiau būtų siekti vieningos architekto kvalifikacijos ar išskirti kelias pagrindines specializacijas (statinių architekto, urbanisto, kraštovaizdžio architekto, pan.) man dar neaišku.
Tad toliau tęsime šio klausimo nagrinėjimą analizuodami kitų šalių praktiką, rengdami narių apklausas, atlikdami kitus tiriamuosius žingsnius.
Kalbant apie užduotis mokslininkams reikia pripažinti, kad architekto profesinės veiklos sąlygų moksliniai tyrimai Lietuvoje beveik neatliekami. Todėl kiekvieną konferenciją lydi viltis, kad į nagrinėjamų temų neištirtumą bus atkreiptas mokslininkų dėmesys. Juolab, kad konferencija yra mokslinė-praktinė, taigi – arena, kurioje susitinka abi pusės. Pirmą žingsnį žengiame ir patys – kiekvienai konferencijai išleidžiame pranešimų tezių rinkinį. Po konferencijos yra rengiamas mokslinių straipsnių rinkinys, tad surinkta medžiaga nenugula tik į pranešėjų stalčius.

VGTU Architektūros fakulteto dekanas Liutauras Nekrošius.

VGTU Architektūros fakulteto dekanas Liutauras Nekrošius.

Dekane, kodėl Vilniaus Gedimino technikos universiteto Architektūros fakultetui yra svarbu dalyvauti bendrame renginyje su Rūmais (architektais-praktikais)?
LIUTAURAS NEKROŠIUS: Tokio pobūdžio renginiai – galimybė pristatyti architektūros mokykloje vykdomas veiklas, užmegzti tampresnius ryšius su praktikais, geriau pajusti architektūrinio projektavimo rinkos pulsą. Esame įsitikinę, kad architektūros mokyklos veikla – studijos, moksliniai tyrimai, socialiniai projektai – turi būti tampriai susiję su procesais, vykstančiais už mokyklos ribų. Bendradarbiavimas su profesiniais tinklais sudaro sąlygas aktualizuoti akademines užduotis studentams, architektūros tyrimų kryptis.
Architektūros studijų kaita tiesiogiai susijusi su profesijos transformacijomis. Architekto statuso, jo darbo pobūdžio kaita leidžia prognozuoti ateities tendencijas. Atsižvelgdami į tai galime planuoti ir diegti studijų proceso inovacijas. Dalyvaudami tarpdisciplininėse mokslininkų ir praktikų diskusijose tiksliau galime identifikuoti aktualiausius šių dienų poreikius susijusius su architektūros moksliniais tyrimais. Tai žinodami universitete galime inicijuoti naujas tyrimų kryptis, koreguoti esamas, parengti ir įgyvendinti socialinio poveikio projektus.

Nacionalinės premijos laureatas architektas Rolandas Palekas

Nacionalinės premijos laureatas architektas Rolandas Palekas

Kokia Jūsų nuomonė apie šių dienų architekto statusą Lietuvoje?
ROLANDAS PALEKAS: Architekto įtaka ir reikšmė procesuose, mano supratimu, dar nėra pakankama. Taip, yra atsiradusios prielaidos, bet, kad įvyktų realūs pokyčiai, kad iš tikrųjų visuomenė ir jos atskiri nariai suprastų, kad vis dėlto tam tikrais klausimais geriau pasitikėti architektu negu primesti savo nuomonę – čia turės praeiti dar nemažai laiko.
Ar Jūs manote, kad apskritai trūksta pasitikėjimo architektais? Ar jaučiate tai savo kasdieniniame darbe?
ROLANDAS PALEKAS: Ne tik architektais. Stinga pasitikėjimo profesionalais apskritai. Dažnas jaučiasi geriau žinąs, gal netgi „pats nusipieštų“, bet reikia parašo. Netgi sprendžiantiesiems ir aukštas pareigas užimantiems vyrams kartais pritrūksta suvokimo, kad nederėtų primetinėti savo požiūrio ten, kur nėra tavo sritis ir verčiau koncentruotis į tai, ką išties išmanai.  Jaučiu tą pasitikėjimo stygių aplink. Tikiu, lėtai, tačiau plėsdami savo akiratį sveiksime.
Kokios, Jūsų nuomone, yra architekto profesijos perspektyvos?
DAIVA BAKŠIENĖ: Mano nuomone, architekto veiklos perspektyvos Lietuvoje yra pakankamai šviesios. Kuo labiau visuomenė įsisąmonins savo interesus ir teisę tikėtis jų įgyvendinimo, tuo labiau ryškės architekto profesijos reikšmė ir jo priimamų sprendimų svarba. Suvokus šią reikšmę taps akivaizdu, kad kuriant aplinką kvalifikuoto architekto negali pakeisti asmuo, turintis tik vienos (siauros) srities žinias, todėl architekto statusas neišvengiamai bus stiprinamas, kad vystant teritorijas būtų įgyvendinami ne kokios nors interesų grupės poreikiai, bet bendri visuomenės interesai.
Konferenciją „Architektas – vykdytojas ar atsakingas kūrėjas?“ organizavo:
Lietuvos architektų rūmai ir VGTU Architektūros fakultetas
Konferenciją finansavo:
Lietuvos kultūros taryba, Lietuvos Respublikos kultūros ministerija, Lietuvos architektų sąjunga, UAB „ACO Nordic“, UAB „Baumit“, UAB „JUNG Vilnius“, UAB „Monier“, UAB „Ryterna modul“.
Informaciniai rėmėjai:
pilotas.lt, www.sa.lt , www.statybunaujienos.lt

Komentarai

  1. Didelis aciu uz informacija!

  2. Kaip idomu parasyta, domina ar istikruju taip yra?

  3. Dideli portretai yra gerai, bet gal buvo galima pakalbinti daugiau žmonių, kurie iniciavo Architektūrų rūmų, Architektūros įstatymą, buvo prie Rūmų ir Architektūros įstatymo kūrimo ištakų ir kurie kėlė architekto profesijos bei statuso problemas jau prieš gerą dešimtmetį.

    • Gali būti, kad tai – ne vienintelis ir ne paskutinis straipsnis šia tema.
      Ką rekomenduotumėt pakalbinti…?

Rašyti komentarą

Susije straipsniai

Architektų rūmai

AUTORINIŲ TEISIŲ APSAUGA: Kvalifikacijos tobulinimo kursai architektams Klaipėdoje

2019 gegužės 9Be komentarųPILOTAS.LT

Lietuvos architektų rūmai gegužės 17 dieną Klaipėdoje rengia architektų kvalifikacijos tobulinimo kursus „Autorių teisių apsauga architektūros srityje“. Kursus ves LAR pirmininkė Daiva Veličkaitė ir teisininkė

Andrė Baldišiūtė, Robertas Zilinskas

ARCHITEKTŲ RŪMAI: 2 nauji vardai taryboje, 3 keitimai RAT’uose

2019 balandžio 257 KomentaraiPILOTAS.LT

Lietuvos architektų rūmų (LAR) narių susirinkime pritrūkus balsų priimti Statuto pakeitimą dėl vieno rūmų nario delegavimo tik į vieną organą, architektai imasi asmeninės iniciatyvos jį

Gedimino pr. 27

TEISMAS: Saugomo sostinės pastato Gedimino pr. 27 būklė turi būti atkurta

2019 balandžio 247 KomentaraiPILOTAS.LT

Vilniaus miesto apylinkės teismas neseniai patenkino Lietuvos architektų rūmų ieškinį dėl didelį rezonansą visuomenėje sukėlusio kultūros paveldo statinio Gedimino pr. 27, Vilniuje, vertingųjų savybių naikinimo.

Tauras Paulauskas

APIE STATUTĄ, VIEŠĄJĮ INTERESĄ IR KITUS DEMONUS: Pastabos po LAR susirinkimo

2019 balandžio 53 KomentaraiTauras Paulauskas

Šiemet Architektų rūmų susirinkimas buvo rekordinis dalyvių skaičiumi. Įspūdinga! Turime galimybę įvertinti, kokią įtaką asmeniniam sąmoningumui turi grėsmė susimokėti už pakartotinį susirinkimą, jei nedalyvavai pirmąjame…

Audrius Ambrasas

ARCHITEKTAS KAIP VIEŠASIS INTERESAS: Mintys po Architektų rūmų susirinkimo

2019 balandžio 416 KomentarųAudrius Ambrasas

Po praeitą penktadienį LITEXPO rūmuose vykusios architektų savivaldos ekspozicijos liko šiokių tokių nuosėdų ant dugno. 813 (!) Lietuvos architektų, Lietuvos architektų rūmų narių, eksponavo savo

Architektų žiedai

ĮTEIKTI PIRMIEJI LIETUVOS ARCHITEKTŲ ŽIEDAI: A.Nasvytis, V.Dičius, E.Miliūnas

2019 kovo 2917 KomentarųPILOTAS.LT

Vilniuje vyksta visuotinis Lietuvos architektų rūmų susirinkimas, kuriame dalyvauja rekordinis skaičius atestuotų ir praktikuojančių šalyje architektų – 813 (pernai dalyvavo 725). Iš viso Lietuvos architektų

Gedimino 27

MARIJA DRĖMAITĖ: Gedimino pr.27 yra vienas geriausių Vilniaus tarpukario pastatų

2019 kovo 224 KomentaraiJulija Reklaitė

Administracinio pastato Vilniuje, Gedimino pr.27 pirmojo aukšto perimetrinis įstiklinimas sukėlė nemažai triukšmo. Viešojoje erdvėje kilo diskusijos, neigiamas išvadas pateikė Vilniaus regioninė architektūros taryba, nestigo architektų

Cloud architektai

NACIONALINĖ TEISMŲ ADMINISTRACIJA: „Cloudų“ projektas nebus stabdomas

2019 kovo 821 KomentarasPILOTAS.LT

PILOTAS.LT neseniai rašė, kad Lietuvos architektų rūmai (LAR) kreipėsi į Nacionalinę teismų administraciją dėl planuojamo statyti administracinės paskirties pastato, neatitinkančio Architektūros įstatyme nurodytų architektūros kriterijų.

Architektų rūmai

TEISMO NUTARTIS: Autorystė nesiejama su konkrečiu projektavimo etapu

2019 kovo 1Be komentarųPILOTAS.LT

Šiaulių apygardos teismas apeliacine tvarka išnagrinėjo architekto Daliaus Striuko skundą ir nutarė Vilniaus miesto apylinkės teismo sprendimą palikti nepakeistą. Pirmos instancijos teismas buvo nusprendęs, kad

Architektų rūmai

ARCHITEKTŲ SUVAŽIAVIMAS: Rinksis Lietuvos architektų rūmų nariai

2019 vasario 87 KomentaraiPILOTAS.LT

Lietuvos architektų rūmai (LAR) rengia ataskaitinį narių susirinkimą. Bus pristatytos metinės visų Rūmų organų ataskaitos, svarstomas 2020 m. biudžetas ir nario mokestis, keičiamas Statutas. Kovo

Cloud architektai

SIEKS ARCHITEKTŪROS KOKYBĖS: LAR kreipėsi į Teismų administraciją

2019 vasario 710 KomentarųPILOTAS.LT

Lietuvos architektų rūmai kreipėsi į Nacionalinę teismų administraciją dėl planuojamo statyti administracinės paskirties pastato Šeimyniškių g. 28, Vilniuje. Faktą jog šis UAB „Cloud architects“ kūrinys

Panevėžio "Notfa"

PANEVĖŽIO RAT: „Norfos“ projektinius pasiūlymus tikslinga tobulinti

2019 vasario 1Be komentarųPILOTAS.LT

Panevėžio regioninė architektūros taryba (RAT), susirinkusi posėdžiauti pirmą kartą, išnagrinėjo naujos statybos prekybos paskirties pastato Panevėžyje, projektinius pasiūlymus. Taryba projekto autoriui juos rekomendavo tobulinti, atsižvelgiant

Dalia Dijokienė

VILNIAUS RAT: Vairą perima doc. Dalia Dijokienė

2019 sausio 18Be komentarųPILOTAS.LT

Vilniaus regioninės architektūros taryba ką tik išsirinko naują pirmininkę – ja tapo architektė, VGTU docentė Dalia Dijokienė. Ji šias pareigas eis vietoje praeitų metų pabaigoje

Cloud architektai

VIENAS NELABAI, KITAS LABAI NELABAI: 2 “Cloudų” projektai Vilniaus RAT rentgene

2018 lapkričio 2735 KomentaraiAudrys Karalius

Dar niekada nė vienas architektas nėra padėjęs tiek pastangų, kad jo kūrybos vaisiai nebūtų sveriami viešai. Dar niekada nebuvo tiek išankstinio triukšmo, baladojimosi į krūtinę

_tit_memorandum

KOKYBIŠKOS ARCHITEKTŪROS MEMORANDUMAS: Architektų rūmai ir LNTPA įsipareigojo

2018 lapkričio 234 KomentaraiPILOTAS.LT

Lietuvos Architektų rūmai ir Nekilnojamojo turto plėtros asociacija pasirašė esminį dokumentą, kuris apibrėžia plėtotojų ir architektų etiką, veiklos principus ir kokybiškos architektūros siekį, grįstą, vienodais

Diskusija

PROFESINĖS SAVIVALDOS IŠŠŪKIAI: Architektų diskusijos 4 didžiuosiuose miestuose

2018 lapkričio 22Be komentarųPILOTAS.LT

Lietuvos architektų rūmai 4 didžiuosiuose šalies miestuose diskutuos apie profesinės savivaldos dabartį ir ateitį. Pirmoji diskusija dar šį mėnesį bus surengta Vilniuje. Lietuvos architektų rūmai

Gintautas Natkevičius

ARCHITEKTŪRA KONFLIKTIŠKA: Kauno RAT išvados dėl 3 dangoraižių Šančiuose

2018 lapkričio 214 KomentaraiPILOTAS.LT

Kauno regioninė architektūros taryba išnagrinėjo trijų aukštybinių pastatų projektą Šančiuose ir reziumavo, kad kompleksas neatitinka urbanistinio integralumo kriterijaus, yra konflikškas vyraujančio mažaaukščio konteksto atžvilgiu. „Žemųjų

LAR

ARCHITEKTŪROS ĮSTATYMO METINĖS: Lietuvos architektų rūmai viešai diskutavo

2018 lapkričio 201 KomentarasPILOTAS.LT

Lietuvos architektų rūmai surengė viešą diskusiją Architektūros įstatymo įsigaliojimo metinėms pažymėti. Į ją susirinko įvairių organizacijų – bendruomenių, savivaldybės, Seimo, investuotojų, Architektų sąjungos ir rūmų

diskusija

PO METŲ: Inicijuojama vieša diskusija apie Architektūros įstatymą

2018 lapkričio 5Be komentarųPILOTAS.LT

Lietuvos architektų rūmai (LAR) organizuoja viešą diskusiją „Architektūros įstatymas: po metų“. Remdamiesi surinktais duomenimis, LAR diskusijoje pateiks savo vertinimą, kaip įstatymas veikė pirmuosius metus, kokių sulaukta

Daniel Libeskind

TEISMAS IŠIMTIMS NEPRITARĖ: Bendrojo miesto plano Taryba redaguoti negali

2018 spalio 196 KomentaraiPILOTAS.LT

Vilniaus apygardos administracinis teismas pripažino, jog Vilniaus Bendrasis planas negali būti keičiamas Vilniaus savivaldybės tarybos sprendimais, be derinimo su visuomene ir nevykdant kitų teritorijų planavimo

Architektų rūmai

ARCHITEKTAI IR JŲ KŪRINIAI: Gimsta Architektų rūmų duomenų bazė

2018 spalio 163 KomentaraiLiudas Pastanga

Lietuvos architektų rūmai imasi įgyvendinti seniai aktualų projektą: Duomenų bazę „Architektai ir jų kūriniai“. Architektūrinei autorystei artėjant prie civilizuotų europinių parametrų ir sampratos, vis dažniau

Tarpukario modernizmas

APIE LIETUVOS ARCHITEKTŪRĄ: Architektų rūmai paruošė internetinių seminarų ciklą

2018 spalio 12Be komentarųPILOTAS.LT

Lietuvos architektų rūmai pradeda internetinių seminarų ciklą apie XX amžiaus Lietuvos architektūrą. Pirmasis šio ciklo seminaras – „Tarpukario Lietuvos architektūra“ – jau spalio 19 dieną.

Gintautas Natkevičius

TRIGUBAS ŠANČIŲ DANGORAIŽIŲ KLAUSTUKAS: G.Natkevičiaus projektą svarstys Kauno RAT

2018 spalio 525 KomentaraiLiudas Pastanga

Architektų biuras “G.Natkevičius ir partneriai” nupaišė Žemiesiems Šančiams trijų daugiaaukščių gyvenamųjų namų grupę ant Nemuno kranto. Bet Šančiai neapsidžiaugė. Maža to, Šančiai gausiai dalyvavo projekto

Eugenijus Miliūnas (Simas)

LAR GARBĖS ŽENKLAI: 3-čiasis matuojamas architektui E.Miliūnui (Simui)

2018 rugsėjo 241 KomentarasPILOTAS.LT

Lietuvos architektų rūmai vieną kartą per metus nusipelniusiems nariams įteiks Rūmų garbės ženklus. Naujausias Rūmų tarybos siūlymas – garbės ženklą suteikti nusipelniusiam Kauno architektui Eugenijui

Kauno pilies tiltas

ARCHITEKTŲ RŪMAI: Nerekomenduoja dalyvauti tilto prie Kauno pilies konkurse

2018 rugpjūčio 232 KomentaraiPILOTAS.LT

Architektų rūmai išplatino žinią architektams dėl Kauno savivaldybės paskelbto Pėsčiųjų tilto prie Kauno pilies konkurso, kuris turi rimtų ydų, dėl kurių dalyvavimas konkurse yra labai