architektų rūmai

ABU VIENAME: Architektas – ir vykdytojas, ir atsakingas kūrėjas

2017-11-13
PILOTAS.LT

Pasaulinė architektūros diena šiais metais buvo sutikta konferencija opia tema: „Architektas – vykdytojas ar atsakingas kūrėjas?“. Lietuvos architektų rūmų konferencijoje buvo juntama, kad klausimas apie architekto etiką – kaip niekad aktualus. Miglė Angelou apie tai kalbasi su Architektų rūmų pirmininke Daiva Bakšiene, architektu Rolandu Paleku ir VGTU Architektūros fakulteto dekanu Liutauru Nekrošiumi.

Kodėl šiandien taip svarbu kalbėti apie etiką ir architekto, kaip atsakingo kūrėjo, vaidmenį? Ar ši tema dabar yra opesnė nei anksčiau?
Rolandas Palekas: Ši tema yra ir buvo aktuali visais laikais. Ir toliau bus aktuali. Tiesiog mes patys tampame brandesni. Šitą liudija kad ir Architektūros įstatymo atsiradimas bei profesinės savivaldos supratimas. Supratimas, kad mes patys galime būti subjektais, įtakojančiais procesus miestų tvarkyme, architektūros, dizaino kūrime. Ir tuo pačiu, kartu su teisėmis, įgaliojimais, natūralu, kad brandžiam žmogui ar bendruomenei ateina ir atsakomybės suvokimas. Atsakomybė ir yra tampriai susijusi su etika. Ne tik prieš kolegas, bet ir prieš miestą, viešąjį interesą. Poreikis kultūringam elgesiui nėra padidėjęs, jis visada buvo didelis. Tiesiog architektų bendruomenėje atsirado prielaidos susivokti, kad tai tampa ypatingai svarbu ir visi veidu atsisukome į tuos klausimus.
Daiva Bakšienė: Architektūros kokybei skirtų konferencijų idėja gimė dar 2014 metais. Pirmąja tema tapo architektūros kokybės kriterijai, vėliau – kokybės užtikrinimo priemonės, o šiemet eilė atėjo diskusijai apie patį sprendimus priimantį architektą. Konferencijos projektą parengę dar pernai, šiemet pastebėjome, jog pasiūlyta tema ypatingai sutapo su nūdienos aktualijomis: Architektų rūmų įstatymu įtvirtintais profesinės savivaldos (visuotinės narystės) pagrindais, taip pat priimtu Architektūros įstatymu su jame apibrėžtais architektų profesinės veiklos principais ir kitais šios profesijos reikalavimais. Neabejotinai konferencijos problematika yra artima ir pastaruoju metu viešai nagrinėjamiems ginčams dėl įvairių objektų statybos teisėtumo, vertinant tai, kad kiekvienas iš šių objektų turi savo autorių – architektą.

Lietuvos Architektų rūmų pirmininkė Daiva Bakšienė.

Lietuvos Architektų rūmų pirmininkė Daiva Bakšienė.

Ar buvo atsakyta į pagrindinį konferencijos klausimą? Ar iš to sekė užduoties suformavimas mokslininkams, praktikams?
Daiva Bakšienė: Jau ankstesnių konferencijų patirtis parodė, kad vienos dienos neužtenka norint aprėpti plačią problematiką ir visiems dalyviams kartu pateikti konkretų bendrą atsakymą. Šioje konferencijoje taip pat buvo girdima įvairių nuomonių dėl architekto statuso, jo etikos, atsakomybės. Vis tik drįsčiau teigti, kad nei pranešėjams, nei dalyviams nekilo abejonių, kad architektas jokiu būdu negali būti suprantamas vien tik kaip nurodymų vykdytojas, nes būtent jam yra pavedama suderinti labai įvairius ir dažnai skirtingus interesus, o tam yra būtinas nešališkumas, savarankiškumas, aukšta kvalifikacija ir atsakomybė. Taigi, kaip pažymėjo Audrius Ambrasas, architektas greičiausia yra – abu viename – ir vykdytojas (sutarties įgyvendintojas), ir atsakingas kūrėjas.
Aš pati iš šios konferencijos sau išsinešiau vis dar neatsakytą klausimą – kiek universalus gali būti architektas ir kokią vietą profesijoje galėtų turėti atskiros specializacijos? Manau, neišvengiamai turėsime judėti link architekto kvalifikacijos suteikimo reformos, nes šiuo metu architektai yra atestuojami net 47 skirtingose veiklos srityse, kas reiškia neproporcingą profesijos išskaidymą. Tačiau ar tikslingiau būtų siekti vieningos architekto kvalifikacijos ar išskirti kelias pagrindines specializacijas (statinių architekto, urbanisto, kraštovaizdžio architekto, pan.) man dar neaišku.
Tad toliau tęsime šio klausimo nagrinėjimą analizuodami kitų šalių praktiką, rengdami narių apklausas, atlikdami kitus tiriamuosius žingsnius.
Kalbant apie užduotis mokslininkams reikia pripažinti, kad architekto profesinės veiklos sąlygų moksliniai tyrimai Lietuvoje beveik neatliekami. Todėl kiekvieną konferenciją lydi viltis, kad į nagrinėjamų temų neištirtumą bus atkreiptas mokslininkų dėmesys. Juolab, kad konferencija yra mokslinė-praktinė, taigi – arena, kurioje susitinka abi pusės. Pirmą žingsnį žengiame ir patys – kiekvienai konferencijai išleidžiame pranešimų tezių rinkinį. Po konferencijos yra rengiamas mokslinių straipsnių rinkinys, tad surinkta medžiaga nenugula tik į pranešėjų stalčius.

VGTU Architektūros fakulteto dekanas Liutauras Nekrošius.

VGTU Architektūros fakulteto dekanas Liutauras Nekrošius.

Dekane, kodėl Vilniaus Gedimino technikos universiteto Architektūros fakultetui yra svarbu dalyvauti bendrame renginyje su Rūmais (architektais-praktikais)?
LIUTAURAS NEKROŠIUS: Tokio pobūdžio renginiai – galimybė pristatyti architektūros mokykloje vykdomas veiklas, užmegzti tampresnius ryšius su praktikais, geriau pajusti architektūrinio projektavimo rinkos pulsą. Esame įsitikinę, kad architektūros mokyklos veikla – studijos, moksliniai tyrimai, socialiniai projektai – turi būti tampriai susiję su procesais, vykstančiais už mokyklos ribų. Bendradarbiavimas su profesiniais tinklais sudaro sąlygas aktualizuoti akademines užduotis studentams, architektūros tyrimų kryptis.
Architektūros studijų kaita tiesiogiai susijusi su profesijos transformacijomis. Architekto statuso, jo darbo pobūdžio kaita leidžia prognozuoti ateities tendencijas. Atsižvelgdami į tai galime planuoti ir diegti studijų proceso inovacijas. Dalyvaudami tarpdisciplininėse mokslininkų ir praktikų diskusijose tiksliau galime identifikuoti aktualiausius šių dienų poreikius susijusius su architektūros moksliniais tyrimais. Tai žinodami universitete galime inicijuoti naujas tyrimų kryptis, koreguoti esamas, parengti ir įgyvendinti socialinio poveikio projektus.

Nacionalinės premijos laureatas architektas Rolandas Palekas

Nacionalinės premijos laureatas architektas Rolandas Palekas

Kokia Jūsų nuomonė apie šių dienų architekto statusą Lietuvoje?
ROLANDAS PALEKAS: Architekto įtaka ir reikšmė procesuose, mano supratimu, dar nėra pakankama. Taip, yra atsiradusios prielaidos, bet, kad įvyktų realūs pokyčiai, kad iš tikrųjų visuomenė ir jos atskiri nariai suprastų, kad vis dėlto tam tikrais klausimais geriau pasitikėti architektu negu primesti savo nuomonę – čia turės praeiti dar nemažai laiko.
Ar Jūs manote, kad apskritai trūksta pasitikėjimo architektais? Ar jaučiate tai savo kasdieniniame darbe?
ROLANDAS PALEKAS: Ne tik architektais. Stinga pasitikėjimo profesionalais apskritai. Dažnas jaučiasi geriau žinąs, gal netgi „pats nusipieštų“, bet reikia parašo. Netgi sprendžiantiesiems ir aukštas pareigas užimantiems vyrams kartais pritrūksta suvokimo, kad nederėtų primetinėti savo požiūrio ten, kur nėra tavo sritis ir verčiau koncentruotis į tai, ką išties išmanai.  Jaučiu tą pasitikėjimo stygių aplink. Tikiu, lėtai, tačiau plėsdami savo akiratį sveiksime.
Kokios, Jūsų nuomone, yra architekto profesijos perspektyvos?
DAIVA BAKŠIENĖ: Mano nuomone, architekto veiklos perspektyvos Lietuvoje yra pakankamai šviesios. Kuo labiau visuomenė įsisąmonins savo interesus ir teisę tikėtis jų įgyvendinimo, tuo labiau ryškės architekto profesijos reikšmė ir jo priimamų sprendimų svarba. Suvokus šią reikšmę taps akivaizdu, kad kuriant aplinką kvalifikuoto architekto negali pakeisti asmuo, turintis tik vienos (siauros) srities žinias, todėl architekto statusas neišvengiamai bus stiprinamas, kad vystant teritorijas būtų įgyvendinami ne kokios nors interesų grupės poreikiai, bet bendri visuomenės interesai.
Konferenciją „Architektas – vykdytojas ar atsakingas kūrėjas?“ organizavo:
Lietuvos architektų rūmai ir VGTU Architektūros fakultetas
Konferenciją finansavo:
Lietuvos kultūros taryba, Lietuvos Respublikos kultūros ministerija, Lietuvos architektų sąjunga, UAB „ACO Nordic“, UAB „Baumit“, UAB „JUNG Vilnius“, UAB „Monier“, UAB „Ryterna modul“.
Informaciniai rėmėjai:
pilotas.lt, www.sa.lt , www.statybunaujienos.lt

Komentarai

  1. Didelis aciu uz informacija!

  2. Kaip idomu parasyta, domina ar istikruju taip yra?

  3. Dideli portretai yra gerai, bet gal buvo galima pakalbinti daugiau žmonių, kurie iniciavo Architektūrų rūmų, Architektūros įstatymą, buvo prie Rūmų ir Architektūros įstatymo kūrimo ištakų ir kurie kėlė architekto profesijos bei statuso problemas jau prieš gerą dešimtmetį.

    • Gali būti, kad tai – ne vienintelis ir ne paskutinis straipsnis šia tema.
      Ką rekomenduotumėt pakalbinti…?

Rašyti komentarą

Susije straipsniai

Kauno pilies tiltas

ARCHITEKTŲ RŪMAI: Nerekomenduoja dalyvauti tilto prie Kauno pilies konkurse

2018 rugpjūčio 232 KomentaraiPILOTAS.LT

Architektų rūmai išplatino žinią architektams dėl Kauno savivaldybės paskelbto Pėsčiųjų tilto prie Kauno pilies konkurso, kuris turi rimtų ydų, dėl kurių dalyvavimas konkurse yra labai

Architektūros kontekstas

KONTEKSTO SVARBA: Konferencijos akiratyje – aplinka, kultūra ir žmogus

2018 rugpjūčio 232 KomentaraiPILOTAS.LT

Spalio 1-ąją, minint Pasaulinę architektūros dieną, Lietuvos architektų bendruomenę suburs svarbiausia kasmetinė konferencija „Architektūros kokybė: konteksto svarba“, organizuojama Lietuvos architektų rūmų ir VGTU Architektūros fakulteto.

Architektų rūmai

LIETUVOS ARCHITEKTŲ RŪMAI: Atestatus prarado 30 šalies architektų

2018 rugpjūčio 20Be komentarųPILOTAS.LT

PILOTAS.LT neseniai rašė , kad patyręs architektas Henrikas Štaudė neteko atestato už šiurkščius pažeidimus projektuojant skandalingą daugiabutį Zarasų g.15, Vilniuje. Kaip praneša Lietuvos architektų rūmai,

Henrikas Štaudė

ARCHITEKTŲ RŪMAI RŪSTŪS: Atimtas atestatas iš architekto Henriko Štaudės

2018 rugpjūčio 1711 KomentarųPILOTAS.LT

Architektų rūmų sprendimu patyręs architektas Henrikas Štaudė neteko atestato už šiurkščius pažeidimus projektuojant skandalingą daugiabutį Zarasų g.15, Vilniuje. Lietuvos architektų rūmų Architektų profesinio atestavimo komisija,

architektų rūmai

PINIGINIAI REIKALAI: Rengiamas nacionalinis projektavimo įkainių projektas

2018 rugpjūčio 836 KomentaraiAudrys Karalius

Gali būti, kad chaosą ir miglas projektavimo sektoriaus finansuose netrukus pakeis aiškesnė ir skaidresnė navigacija. Projektavimo darbų kainų skaičiavimo rekomendacijos gali būti patvirtintos jau rudens

LAR

PAVELDO REFORMA: Architektų Rūmai ragina Kultūros ministeriją grįžti į pradžią

2018 birželio 298 KomentaraiAudrys Karalius

Lietuvos architektų rūmų taryba oficialiu raštu kreipėsi į Kultūros ministeriją ragindama neaprobuoti jos parengto „Kultūros paveldo apsaugos institucinės pertvarkos metmenų“ projekto. Kultūros ministrė Liana Ruokytė-Jonsson

infos_it_e03_xxx

MODERNIZUOJAMA „INFOSTATYBA“: Prie projekto prisideda ir Architektų rūmai

2018 birželio 181 KomentarasPILOTAS.LT

Lietuvos architektų rūmai prisidės prie informacinės sistemos „Infostatyba“ modernizavimo projekto. Siekiamas projekto rezultatas – sukurta 6 ir išvystyta 14 elektroninių paslaugų, susijusių su statybos dokumentų

Architektų rūmai

UŽSIENIO EKSPERTĖS: Architektūros teisės problemos panašios visoje Europoje

2018 birželio 111 KomentarasPILOTAS.LT

Lietuvos architektų rūmai neseniai surengė viešas užsienio eksperčių paskaitas autorių teisių įgyvendinimo architektūroje tema. Tiek pranešimai, tiek po jų vykusios diskusijos parodė, jog problemos ir

_tit_baksiene

APLINKOS MINISTRAS APDOVANOJO: D.Bakšienei įteiktas garbės ženklas

2018 birželio 7Be komentarųPILOTAS.LT

Vakar, minint Pasaulinę aplinkos apsaugos dieną, Aplinkos ministerijos ženklu „Už visuomeninę veiklą“ pagerbta Lietuvos architektų rūmų pirmininkė Daiva Bakšienė. Anot Aplinkos viceministrės Rėdos Brandišauskienės, D.Bakšienė

kontekstas architektūroje

KONTEKSTO SVARBA: Konferencija pasaulinę architektūros dieną

2018 gegužės 31Be komentarųPILOTAS.LT

Šiais metais, spalio 1-ąją minint Pasaulinę architektūros dieną, Lietuvos architektų bendruomenę suburs tarpdisciplininė mokslinė-praktinė konferencija „Architektūros kokybė: konteksto svarba“. Konferenciją rengia Lietuvos architektų rūmai kartu

Merima Bruncevic,  Esther van Zimmeren

AUTORINIŲ TEISIŲ DILEMOS: Užsienio eksperčių paskaitos

2018 gegužės 30Be komentarųPILOTAS.LT

Lietuvos architektų rūmai rengia viešas paskaitas autorių teisių įgyvendinimo architektūroje tema. Jas skaityti atvyksta dvi ekspertės iš užsienio – dr. Merima Bruncevic (Švedija) ir dr.

Vyr. architektų konferencija

PARENGĖ REZOLIUCIJĄ: Prašoma spręsti vyriausiųjų architektų statuso problemą

2018 gegužės 24Be komentarųPILOTAS.LT

PILOTAS.LT jau skelbė, apie 5-ąjį kartą surengtą kasmetinę savivaldybių vyriausiųjų architektų konferenciją. Kauno „Žalgirio“ arenoje vykusiame renginyje kolegialiai aptarti Lietuvos Respublikos architektūros įstatymo įgyvendinimo, ekspertinio

BIM

LIETUVOS ARCHITEKTŲ RŪMAI: Lietuvos rinka BIM‘ui dar nepasiruošusi

2018 gegužės 214 KomentaraiPILOTAS.LT

Lietuvos architektų rūmai (LAR) nutarė palikti VšĮ „Skaitmeninė statyba“, nes Rūmų buvimas pastarosios sudėtyje dažnai buvo suprantamas, kaip palaikantis BIM privalomumą. Tačiau taip nėra, mat

Statybos

DISKUSIJOS BAIGIASI: Architektų rūmai pateikė pasiūlymus dėl STR keitimo

2018 gegužės 8Be komentarųPILOTAS.LT

Lietuvos architektų rūmai (LAR) pateikė pasiūlymus dėl STR keitimo. Pasiūlymai pateikti dėl visuomenei svarbių statinių projektų viešumo, siekiant parengti pasiūlymus Lietuvos Respublikos aplinkos ministerijos statybos

Dešinysis krantas

PRIPAŽINO KOMPETENCIJĄ: Architektų rūmai veiks ir urbanistikoje, ir teritorijų planavime

2018 balandžio 27Be komentarųPILOTAS.LT

Lietuvos vyriausiasis administracinis teismas patenkino Lietuvos architektų rūmų (LAR) skundą ir panaikino ankstesnę Vilniaus apygardos administracinio teismo nutartį, kuri nepagrįstai siaurino Rūmų kompetenciją. Tuo pačiu

Novotelis

VIEŠUMO SVARBA: Skelbiama diskusija dėl projektų derinimo su visuomene

2018 balandžio 25Be komentarųPILOTAS.LT

Neseniai parengtame STR projekte siūloma išplėsti sąrašą visuomenei svarbių statinių, kurių projektiniai pasiūlymai būtų derinami su visuomene. Atsižvelgdami į tai, Lietuvos architektų rūmai inicijuoja viešą

Algimantas Nasvytis

ARCHITEKTŲ RŪMŲ GARBĖS ŽENKLAS NR.1: Algimantas Nasvytis įvertintas!

2018 balandžio 181 KomentarasPILOTAS.LT

Lietuvos architektūros istorijoje tokių architektų kaip Algimantas Nasvytis tėra vienetai. Lietuvos architektų rūmų Garbės ženklo suteikimas metrui – logiškas, motyvuotas ir pelnytas architektų bendruomenės pagarbos

Architektų rūmai

PRIIMTA SVARBI NUTARTIS: Teismas architekto S.Juškos skundo nepriėmė pagrįstai

2018 balandžio 5Be komentarųPILOTAS.LT

Lietuvos vyriausiasis administracinis teismas patvirtino, jog Vilniaus apygardos administracinis teismas pagrįstai atsisakė priimti architekto Stasio Juškos skundą. Kauno architektas šiuo skundu siekė panaikinti Lietuvos architektų

LAR

157 LOGOTIPO PROJEKTAI: Naujas Architektų rūmų simbolis bus išrinktas dar šį mėnesį

2018 kovo 145 KomentaraiPILOTAS.LT

Lietuvos architektų rūmų logotipo konkursui gauti net 157 projektai, kurie kitą savaitę guls ant vertinimo komisijos stalo. Kaip žinia, prieš mėnesį Lietuvos architektų rūmai paskelbė

Architektūra

TEISMAS NESIGILINO: Architektūros sampratą susiaurino iki fizinių aplinkos parametrų

2018 kovo 9Be komentarųPILOTAS.LT

Vilniaus apygardos administracinis teismas paskelbė nutartį dėl Lietuvos architektų rūmų prašymo išnagrinėti norminio administracinio akto – Vilniaus miesto savivaldybės teritorijos bendrojo plano nuostatos – teisėtumą.

susir_lar_170404_e01

ARCHITEKTŲ SUVAŽIAVIMAS: Lietuvos architektų rūmai šaukia narių susirinkimą

2018 vasario 27Be komentarųPILOTAS.LT

Lietuvos architektų rūmai kviečia rengia savo narių susirinkimą, kuriame dalyvauti – kiekvieno šalies architekto pareiga. Išskirtis renginio svečias – naujasis Europos architektų tarybos prezidentas Georg

LAR ir LNTPA

RADO BENDRŲ TAŠKŲ: Architektai tarėsi su nekilnojamojo turto plėtros vedliais

2018 vasario 23Be komentarųPILOTAS.LT

Lietuvos architektų rūmų taryba surengė susitikimą su Lietuvos nekilnojamojo turto plėtros asociacija. Buvo apžvelgtas besikeičiantis architekto vaidmuo, aptartos abiejų organizacijų bendradarbiavimo galimybės, įvardintos spręstinos problemos.

Architektų rūmai

LAR LOGOTIPO KONKURSAS: Kviečia dalyvauti architektus ir grafikos dizainerius

2018 vasario 122 KomentaraiPILOTAS.LT

Lietuvos architektų rūmams reikia naujo logotipo. Neseniai paskelbto pastarojo konkurse dalyvauti gali tiek Rūmų, tiek ir Lietuvos grafinio dizaino asociacijos nariai. Pribrendo poreikis naujam Lietuvos

RAT regionų pirmininkai

STARTAVO REGIONINĖS RAT: Pirmuosiuose posėdžiuose išrinkti pirmininkai

2018 vasario 2Be komentarųPILOTAS.LT

Pagal Architektūros įstatymą pradeda veikti regioninės architektūros tarybos (RAT). Nuo šiol būtent jos rūpinsis svarbiausių architektūros projektų bei aplinkos kokybe, sieks užtikrinti viešąjį interesą architektūroje.

Lietuvos architektų sąjunga

APTARS 3 KLAUSIMUS: Aplinkos ministerijos atstovai atvyksta į Lietuvos architektų rūmus

2018 sausio 29Be komentarųPILOTAS.LT

LR Aplinkos ministerija rengia susitikimą su Lietuvos architektų rūmais (LAR). PILOTAS.LT žiniomis, ministerijos atstovai su architektais tikisi aptarti kelis aktualius klausimus, nagrinėjančius teisinio reguliavimo pakeitimus,