Įvyko Lietuvos architektų sąjungos (toliau LAS) eilinė ataskaitinė konferencija. Šį kartą ji surengta Kaune, tikintis, kad į renginį Lietuvos centre bus patogiau suvažiuoti architektams iš regionų. Deja, dalyvių masiškumui, tai įtakos nepadarė.
Po renginio paprašiau LAS pirmininką Gintarą Balčytį apžvelgti organizacijos tendencijas, aktualijas ir perspektyvas.
Pilotas.LT: Gintarai, esi berods pirmasis Architektų sąjungos vadovas nevilnietis. Kaip jautiesi? Ar nekilo per pirmuosius vadovavimo Architektų sąjungai metus kokių nors nepatogumų ar šiaip niuansų?
Gintaras Balčytis: Taip, esu kaunietis, kasdien vykti į Vilnių neturiu galimybės, nes dėstau KTU architektūrą, dirbu savo architektūrinius projektus. Bet man atrodo, kad tai gal net į naudą organizacijai, kad LAS pirmininkas ne iš Vilniaus.
Tarkim, visuose didžiuosiuose miestuose LAS turi savo skyrius. Bet Vilnius tam tikra prasme buvo tarsi šešėlyje, lyg nuskriaustas. LAS Vilniaus skyrių tarsi užgoždavo centrinė LAS vadovybė ir jos veikla. O dabar LAS Vilniaus skyriaus aktyvumas turi visas sąlygas augti, esu tikras , kad taip ir įvyks. Stengiuosi Vilniaus LAS skyriaus pirmininką Andrių Baškį skatinti, motyvuoti savarankiškai veiklai.
Pilotas.LT: LAS konferencijoje išklausytos pirmininko ir finansinė ataskaita. Kokią turim situaciją?
G.Balčytis: LAS finansinė situacija normali, be nuostolių. Pagrindinį finansavimą organizacija, kaip strateginis partneris, gauna iš Lietuvos kultūros tarybos (toliau LKT) visų kalendorinių metų veiklai. Deja, gauname mažiau nei pusę, kiek prašom. O tuo pačiu, gaudama šį strateginį finansavimą, LAS praranda teisę kreiptis į LKT dėl kitų projektų finansavimo.
Žodžiu, gyvename gana kukliai. LAS pastatai Vilniuje, Kaune ir Šiauliuose generuoja tik tiek lėšų, kad padengtų pačių pastatų eksploataciją. Dar kažkiek Architektų sąjunga užsidirba iš architektūrinių konkursų organizavimo. Na, va ir viskas.
Kokių nors pastovių rėmėjų iš šalies LAS šiandien neturi, taigi tenka veikti turimo biudžeto rėmuose, išlaikant personalą, atliekant kasdienes funkcijas. Žinoma, turime reguliarius renginius – Lietuvos apžvalginę parodą “Žvilgsnis į save” (kas porą metų), interjero parodą-konkursą “Mano erdvė”, organizuojamą kartu su žiniasklaidos grupe lrytas.lt , Liepos 1-osios renginius. Be to, kartu su Latvijos ir Estijos architektų sąjungomis organizuojame kasmetinius Baltijos šalių architektūros mokyklų baigiamųjų darbų konkursus ir t.t.
Šie renginiai turi savo tradicijas, partnerius, rėmėjus, auditoriją… Jie, galima sakyti, sukasi tarsi savaime. Per šią kadenciją išsikėlėme planus įsteigti architektūros galeriją Vilniuje, taip pat skatinti nuolatines architektūros kritikos publikacijas populiariojoje kultūros periodikoje.
Pilotas.LT: Šiemet Lietuvos architektų sąjungai sukanka 100 metų! Solidus įvykis. Ar sąjunga ta proga planuoja kokius nors išskirtinius šventinius renginius? Gal prie to ketina prisidėti ir vyriausybė? Kultūros bei Aplinkos minsterijos?
G.Balčytis: Deja, deja… Jokio papildomo finansavimo iš valdžios nesame ta proga gavę, nes, kaip minėjau, valstybė savo paramą LAS veiklai ir renginiams skiria visiems metams per LKT. Tarkim, praeitiems metams LAS veiklai iš LKT gavome 98.000 eurų, o šiemet, jubiliejiniais metais, iš LKT gausime tik šiek tiek daugiau – 110.000 eurų. Nepaisant to, LAS jubiliejinių metų įvykių, renginių lūkesčiai yra nemaži, neeiliniai. Kviesime visus juose dalyvauti.
Pilotas.LT: Kada prasidės LAS 100-mečiui skirti renginiai? Kada planuojama kulminacija?
G.Balčytis: Galima pasakyti, kad pirmasis LAS 100-mečio renginys jau įvyko. Tai buvo 3 valandų ekursija LAS konferencijos dalyviams po Kauną – UNESCO miestą. Visi liko labai patenkinti.
Svarbiausi LAS 100-mečio renginiai numatyti spalio pradžioje. Vilniaus rotušėje spalio 11-tą surengsime Architektūrinę konferenciją, kurioje dominuos trys kryptys: LAS organizavimosi istorija, LAS kūrę žmonės ir mūsų architektūriniai emigrantai (daugiausia JAV) bei organizacijos. Be to, bus surengta visų LAS pirmininkų diskusija bei istorinė LAS veikėjų fotoparoda. Beje, ketiname sukurti ir šios parodos e-versiją.
Čia pat, Rotušės aikštėje, bus mėnesį eksponuojama apžvalginė paroda “Žvilgsnis į save” ir, žinoma, bus iškilmingai apdovanoti parodos laureatai. Tai bus tikrai ryški architektūros propagavimo ir populiarinimo akcija. Po Vilniaus šios parodos ir kiti renginiai apkeliaus visą Lietuvą.
Pilotas.LT: Ar šiuo metu begimstantis Nacionalinis Architektūros Institutas (toliau NAI) negalėtų prasmingai ir solidžiai papildyti į LAS 100–mečio programos?
G.Balčytis: Galėtų, be abejonės. NAI nuėjo ilgą ir sudėtingą kelerių metų kelią, kuriame Architektų sąjunga ir atskiri jos nariai suvaidino, manau, lemtingą vaidmenį. Deja, Kultūros ministerija baigiamuoju NAI steigimo periodu veikia labai izoliuotai ir su architektų bendruomene nei tariasi, nei bendradarbiauja. Tai, žinoma, stebina ir neramina.
Esu ne kartą akcentavęs – LAS, kaip architektus vienijanti organizacija, pasiruošusi geranoriškai prisidėti kuo tik gali, kad būsimasis NAI sėkmingai įgyvendintų jai valstybės patikėtą vaidmenį architektūros ir architektūros politikos vystymo srityse.
Man atrodo, kad NAI galėtų atlikti labai reikšmingą darbą, kaupiant Lietuvos architektūros archyvą, architektūriškai edukuojant visuomenę ir vykdant architektūrinio meno sklaidą. Viskas priklausys nuo to, kas vadovaus ir kokia bus būsimo NAI vadovo veiklos vizija.
Labai tikiuosi, kad įsteigtasis NAI aktyviai įsijungs į LAS 100–mečio procesą ir renginius.
Pilotas.LT: Kokiomis nuotaikomis pati Architektų sąjunga pasitinka jubiliejinius savo metus? Ar juntamas šiemet didesnis nei įprasta narių aktyvumas, entuziazmas?
G.Balčytis: Atvirai kalbant, architektų bendruomenė nėra itin entuziastinga, aktyvi ir altruistiška. Laikai pasikeitė. Šiandien LAS vienija 646 narius, iš kurių 547 laikome tikraisiais nariais, nes jie yra ir Meno kūrėjų asociacijos nariai, turi meno kūrėjo statusą. Deja, ataskaitinėje konferencijoje Kaune dalyvavo vos apie 50 architektų. Labai nedaug. Tai liūdina…
Ką gi, teko susimąstyti. Vėl nejučia grįžau prie kartas nuo karto pasigirstančio klausimo – ar mes laimime, ar pralaimime turėdami Lietuvoje dvi organizacijas – Architektų sąjungą ir Architektų rūmus? Ar mes nepasimetame tarp jų, gal kažkuri veikla dubliuojasi ?
Žinoma, tie, kas gilinasi, dalyvauja veikloje, puikiai supranta, kad LAR yra profesinė privaloma organizacija projektuojantiems architektams. Tuo tarpu LAS – laisvanoriška kūrybinė organizacija, vienijanti architektus kūrybiniu, o ne biurokratiniu aspektu.
Tačiau gal ne visiems kolegoms šis skirtumas yra svarbus? Kam reikalingos dvi organizacijos, klausia? Man pačiam tokių klausimų nekyla – juk jei nebūtų LAS, po metų ar kelių dauguma pasigestume Liepos 1-osios , “Žvilgsnis į save“ parodų, kitų architektūrinių renginių, kurių visoje Lietuvoje vyksta tikrai nemažai. Tuo labiau, kad regionuose LAS ir toliau lieka pagrindiniu architektūros lauko žaidėju.
Tačiau, jei klausiančių ir abejojančių dėl dviejų organizacijų – LAS ir LAR – prasmės vis atsiranda, manau, kad verta padiskutuoti dar kartą. Dėl aiškumo ir veiklų išgryninimo, optimizavimo. Gal tokioje diskusijoje rasis vertingų pokyčių…?
Pilotas.LT: To ir linkiu abiems organizacijoms. Dėkoju už LAS 100–metį atveriantį pokalbį.
[ Kalbėjosi Audrys Karalius ] Nuotraukose: Gintaras Balčytis portalo Pilotas.LT redakcijoje (foto Pilotas.LT)