images_phocagallery_4324_leidy_20mt_1602_4342_tit2_ARKITEKTAS_NR1_e02

ARCHITEKTŪRINĖS ŽINIASKLAIDOS ISTORIJA:// PRIEŠ 20 METŲ GIMĖ „ARKITEKTAS“

1996-ųjų vasario 9-tąją skaitytojas sulaukė pirmojo lietuviško periodinio leidinio, “Arkitektas”, skirto išimtinai architektūrai. Taip, kad ir nedovanotinai atsiliekanti nuo visų Europos valstybių, prasidėjo lietuviškos architektūrinės spaudos istorija.

Kauno Architektų namuose pirmąjį “Arkitekto” numerį 1996-taisiais atidengė tuometinis Lietuvos architektų sąjungos pirmininkas Algimantas Nasvytis. „Aš sutikau žinią apie pirmąjį mūsų architektūros žurnalą su dideliu džiaugsmu. Ir todėl, kad mums jau seniai verkiant reikėjo nacionalinio architektūrinio leidinio, ir todėl, kad tą svarbų žingsnį padarė mano mokinys. Pamenu, vykau tuomet į savo gimtąjį Kauną „pašventinti“ „Arkitekto“ pirmojo numerio su dideliu džiaugsmu. Tarsi pats būčiau prie to prisidėjęs“,- pasakoja nacionalinės architektūros metras, ką tik sulaukęs Vilniaus miesto garbės piliečio titulo.

Žurnalas, pradėjęs eiti neįprasto Lietuvai didelio formato, ilgainiui virto įprastiniu aukštos kokybės žurnalu ir išsilaikė rinkoje du metus. Vėliau „Arkitektas“, dėl nepakeliamai brangios leidybos, kurios nerėmė jokie valstybės fondai, 1998-tųjų balandį transformavosi į dvisavaitį žurnalinį laikraštį „Statybų pilotas“. Leidinys tapo populiarus ne tik tarp Lietuvos architektų, bet ir dizainerių, valdžios žmonių bei kultūrininkų gretose. Deja, „Statybų pilotas“ taip pat nesulaukė jokios paramos iš valstybės ir 2008-taisiais prasidėjusi ekonominė krizė buvo lemtinga – 2009-tųjų sausį išėjo paskutinis „Statybų piloto“ numeris.

Tačiau redakcija neišsivaikščiojo ir rado savyje rezervų 2010-tųjų spalio 8-tą sugrįžti pas skaitytoją internetinio žurnalo PILOTAS.LT pavidalu. Trečiajį kartą esminės paramos sulaukta iš valstybės – „Piloto“ sugrįžimą finansavo Spaudos, radijo ir televizijos rėmimo fondas.

Beje, įdomu, kad architektūrinė spauda Lietuvoje atsirado vėliausiai Europoje. Tarpukariu Lietuvos architektų nebuvo daug ir jų nebūta vieningų. Kuklus žurnaliukas „Statybos menas ir technika“ išsilaikė vos vienerius metus 1922-1923. Sovietmečiu 1957-aisiais Statybos reikalų komiteto pradėtas leisti „Techninis biuletenis“, vėliau virto „Statyba ir architektūra“. Architektūrai vietos jame būta tiek mažai, kad architektai jį atvirai ignoravo.

Simptomatiška, tačiau po „Arkitekto“ starto, 1996-aisiais pasirodė ir antrasis lietuviškas architektūros žurnalas „Archiforma“. Vėliau, radosi ir daugiau su architektūra flirtuojančių leidinių bei internetinių portalų…

Pirmojo “Arkitekto” numerio vedamajame 1996.02.09. rašoma:

.. tai turėjo įvykti. Architektūra seniai nusipelnė didesnio dėmesio ir atidesnio vertinimo. Todėl šis kuklus bandymas pradėti lietuvišką architektūrinį leidinį teneatrodys kaip arogantiškas noras įsibrauti į ankštą spaudos rikiuotę su pretenzija į išskirtinį dėmesį naujokui. Greičiau tai būtinybės padiktuotas veiksmas, bandant konsoliduoti architektus, užmegzti ryšį tarp jų ir visuomenės.

Dabar kai kuriuose sluoksniuose tapo įprasta manyti, kad architektas beveik nebūtinas. Pakanka, esą, ryšio: užsakovas – statybininkas. Nebandydami polemizuoti bei apmokyti gerbiamo skaitytojo architektūros amato („pasidaryk pats“ principu), tiesiog stengsimės pailiustruoti, kad architektūroje, kaip ir kitose srityse, pozityvūs rezultatai dažniausiai vis tik pasiekiami profesionalo. Be abejo, šiandien matome, kad daugybė pastatų (ar interjerų) dygsta be jokio projekto arba suprojektuoti nesąžiningo, neprofesionalaus žmogaus. Lietuva nusėta tokiais architektūriniais grybais, kurie lyg radioaktyvūs mutantai spinduliuoja kažkokią paslaptingą negalią ir patologišką provincialumą. Šie statiniai žiūri į mus savo liūdnais langais lyg nevispročiai vaikai, nubausti už netvarkingą tėvų gyvenimą. Todėl yra dvigubai malonu aptikti įdomių, nestandartinių darbų, pastebėti kokybiškai naujas architektūros apraiškas.

Beje, nenorime ir negalime tokios apimties laikraštyje pateikti gausios ir išsamios medžiagos apie kiekvieną, mūsų manymu, įdomų projektą ar realizaciją. Tai solidesnio leidinio prerogatyva. Palikime šitai netolimai ateičiai. Čia savo uždaviniu laikytume plataus, visa šalį apimančio, architektūros vaizdo transliavimą, dėmesį sutelkiant į didesnę sėkmę bei meistrystę. Nedemonstruosime, vienok, itin griežtos objektų atrankos, palikdami daugiau erdvės gerbiamo skaitytojo vertinimams.

Be abejo, būsime dėkingi kiekvienam architektui, atsiuntusiam informacijos apie naują, vykusį projektą ar realizaciją, pastebėjusiam kolegos sėkmę. Būtų labai išmintinga po truputį išlįsti iš informacinio pogrindžio, kuris vis dar gaubia mūsų architektūrą ir architektus. Būtent DABAR…“

Dar tais pačiais metais, 24puslapių žurnalinis laikraštis, pradedant ketvirtuoju numeriu, įgauna storo architektūrinio žurnalo pavidalą. Deja, po dviejų metų „Arkitektas“ nebeišsilaiko ankštoje ir ne itin filantropiškoje rinkoje ir grįžta į ekonomiškai racionalesnį – 16 puslapių dvisavaitinio žurnalinio laikraščio formatą jau kaip „Statybų pilotas“.

Deja, negaudamas nė vieno lito iš valstybės, 2009-ųjų sausį “Statybų pilotas” uždūsta baisiose krizės kančiose.

Laimei, jau 2010-ųjų spalį redakcija sugrįžta į erdvę su internetiniu žurnalu PILOTAS.LT, kurį, laimingo atsitiktinumo dėka, jūs, gerbskaitytojas, ir turite laimės pažinti šiais 20-taisiais architektūrinės leidybos metais…

Komentarai

  1. Mūsų epochoje daugiau rašančių, nei skaitančių. Linkiu, kad jūsų kūnus visada dengtu šviežiai išskalbti drabužiai, o jūsų galvoms niekada netrūktu kvapniųjų aliejų. Jei tik galite valgyti, gerti ir dirbti sau mielus darbus – tai yra didžiausia Dievo palaima žemėje. Ir nieko daugiau nenorėkite…

  2. Mielas Užpelki, kadangi, kaip suprantu ir istorijos darže jūs jaučiatės savas ir patyręs, ar negalėtumėte laisvu laiku primesti Lietuviškos architektūrinės žiniasklaidos eskizo. Kadangi, kaip supratome, jūsų brošiūra bus pirma, tai visiems kitiems (net Užkalniui) neliks nieko kito, tik cituoti jus. Pamąstykite, planas be pralaimėjimo…

  3. „Istorija“ prasideda tuomet, kai miršta paskutinis liudininkas. Tuomet rašomos disertacijos, viskas sudėliojama pagal konjunktūrą. Vidutiniškai kas 50 m. „istorija“ perrašoma pagal naująją konjunktūrą. Žiūrėkite, kiek dabar straipsnių parašoma apie pokarį, apie holokaustą. Kai nebeliko liudininkų atsirado daug tituluotų „istorikų“, „epochos specialistų“, įvairiausių „tyrimų centrų“ vadovų. Taip visada buvo ir bus. „Istorija yra politikos tarnaitė“ (Edv. Gudavičius).

  4. kai tik pradėsite rašyti, viskas bus smulkiai papasakota

  5. Koks skirtumas,ką padarė eiliniai,istorijoje lieka tik vadai.

  6. Būtų įdomu smulkiau sužinoti,kaip ta pradžia vyko-kokia komanda stovėjo prie arch. žiniasklaidos ištakų (arch. žiniasklaidos istorija Lietuvoje- visai gera tema VDU žurn.kursiniam darbui)-rašė straipsnius,maketavo,rinko medžiagą?

Rašyti komentarą

Susije straipsniai

Jurgis Rimvydas Palys

PALIO MIESTAS: 7 tapatybės dimensijos MKČ Kauno Paveikslų Galerijoje

2023 sausio 12Be komentarųAudrys Karalius

Galų gale pavyko peržengti aukštą Nacionalinio M.K. Čiurlionio Muziejaus Kauno dailės galerijos slenkstį ir architektui. Jo vardas – Jurgis Rimvydas Palys. Ir jis yra pirmas,

Nuotrauka Almanto Bružo

KENGO KUMA: Architektūroje man įdomiausia – Kekkai tema

2022 rugsėjo 296 KomentaraiAudrys Karalius

Vienas garsiausių pasaulio architektų – Kengo Kuma – atvyko į Kauną architektūros festivalio KAFe programos Rytai-Rytai 5 direktorių Gintaro Balčyčio ir George Kunihiro kvietimu. Šiemet

Perkūno 11

ART DECO FRONTAS: Teismas įpareigojo A.Dankovskį atstatyti apgriautą statinį Perkūno 11

2021 rugsėjo 2910 KomentarųPILOTAS.LT

Šiandieną Lietuvos vyriausiasis administracinis teismas nutarė apeliacinį Artūro Dankovskio skundą atmesti ir palikti galiojantį Regionų apygardos administracinio teismo Klaipėdos rūmų 2021 vasario 23-iosios sprendimą. O

Arkitektas

25 SIZIFIŠKI METAI: Architektūrinės žiniasklaidos pradžia Lietuvoje

2021 vasario 98 KomentaraiAudrys Karalius

1996-ųjų vasario 9-tąją Lietuvos skaitytojas sulaukė pirmojo architektūrinio periodinio leidinio istorijoje – mėnraščio “Arkitektas”. Vėlai. Daugelis Europos valstybių architektūrinę leidybą pradėjo 100 ar 80 metų

vila_kn_201019_e01_bra

LAR TARYBA: Vilos Perkūno al. 11 rango objektų apsauga turi tapti viešuoju interesu

2020 lapkričio 111 KomentarasPILOTAS.LT

Art deco stiliaus vilos Perkūno al. 11 Kauno Žaliakalnyje griovimo istorija įgauna vis platesnį atgarsį tiek visuomenėje, tiek ir atskirose kultūros paveldui neabejingose bendruomenėse. Lietuvos

Architektūros politika

LIETUVOS ARCHITEKTŪROS POLITIKAI: Patvirtinta Architektūros meno tarybos sudėtis

2020 sausio 227 KomentaraiPILOTAS.LT

LR Kultūros ministerija pirmą kartą istorijoje suformavo Architektūros meno tarybą. Iš architektūros specialistų sudarytos tarybos uždavinys – prisidėti prie ilgalaikės tęstinės architektūros kaip profesionaliojo meno ir kūrybinių

Detalė

SCENOJE DETALĖ: Archdizaino parodos atidarymas ir laureatai – ketvirtadienį!

2018 spalio 10Be komentarųPILOTAS.LT

Atgimusi archdizaino paroda DETALĖ žiūrovų, mėgėjų ir kritikų laukia jau rytoj.  Keturiolika metų tylėjęs preciziškos architektūros geizeris iššovė: ekspoziciją sudaro 70 fantastiškų architektūrinio dizaino objektų.

tit_detale03_logo_m

ATGIMSTA DETALĖ: Paroda-konkursas architektams plonais pirštais

2018 rugsėjo 19Be komentarųAudrys Karalius

Vienas moderniosios architektūros tėvų Mies van der Rohe beveik prieš šimtmetį bandė save ir kitus įtikinti, jog detalėje slypi architektūros Dievas. Būkim atviri – jo

pilotas.lt

22 ARCHITEKTŪRINĖS SPAUDOS METAI: „Arkitektas“, „Statybų pilotas“, Pilotas.LT

2018 vasario 94 KomentaraiAudrys Karalius

Kodėl tai atsitiko niūrią 1996-ųjų žiemą, paaiškinti sunku. Tačiau būtent vasario 9-tąją pasaulį išvydo pirmas lietuviškas grynai architektūrai skirtas leidinys – žurnalas “Arkitektas”. Vėliau iš

Zyplių dvaras. Foto: PILOTAS.LT

ZYPLIŲ DVARO PLENERAS: Meno paroda VDA Kauno fakultete

2017 lapkričio 24Be komentarųPILOTAS.LT

Vasarą Lukšių kultūros centre, Zyplių dvare įvyko menininkų pleneras. Nuo šiandien su šio plenero meno darbais supažindins Vilniaus dailės akademijos Kauno fakultete atidaroma paroda. Lapkričio

Architektų rūmai

ARCHITEKTŲ RŪMAI: Palaikome viešąjį interesą ginančius architektus

2017 liepos 20Be komentarųPILOTAS.LT

Dviejų Kauno architektų Lino Tuleikio ir Audrio Karaliaus puldinėjimas įvairiais žiniasklaidos kanalais netruko įgauti organizuotos „minkštosios galios“ medžioklės bruožų. Nors viešai atsakomybės už „atakas“ niekas

anoniminis

LIETUVA, TĖVYNE MUSIŲ [1]: Vieši atsakymai į anoniminį interesą

2017 liepos 414 KomentarųAudrys Karalius

Mano senelis Juozas Karalius, išgyvenęs du karus, Vokietijos krachą, Sibirą ir kolchozinę LTSR, šeštą vakaro kviesdavo kartu klausytis “Amerikos balso”. Romas Sakadolskis ir Ko šnypštė,

architektūros įstatymas

ARCHITEKTŪROS ĮSTATYMAS PRIIMTAS: Architektūra tampa nacionaliniu prioritetu

2017 birželio 95 KomentaraiAudrys Karalius

Tapome ilgai laukto stebuklo liudininkais – Seimas didele balsų dauguma priėmė Lietuvos Respublikos Architektūros įstatymą, tuo pačiu oficialiai pripažindamas architektūrą nacionaliniu prioritetu. 2017-ųjų birželio 8-toji

architektūros įstatymas

KAUNO MERO TORPEDA: Architektūros įstatymas atidėtas jau trečią kartą

2017 birželio 78 KomentaraiAudrys Karalius

Architektūros įstatymo priėmimas Seime vėl atidėtas ir grąžintas Aplinkos komitetui svarstyti – šįkart po Savivaldybių asociacijos kreipimosi, kurį iniciavo Kauno savivaldybės meras. Kaip žinia, Visvaldo

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

JŪRŲ UOSTAS NORI AUGTI: Pritarta didžiausiai siūlomai plėtrai

2017 kovo 2Be komentarųPILOTAS.LT

Klaipėdos valstybinio jūrų uosto taryba neseniai priėmė sprendimą dėl prioritetinės Klaipėdos uosto bendrojo plano koncepcijos. Jos nuomone, strateginių uosto plėtros planų įgyvendinimą ir jo konkurencingumą

images_phocagallery_4629_liepo_1oji_1607_4627_tit2_liepos1_1996

LIEPOS 1://ARCHITEKTŲ DIENA RADO VIETĄ LIETUVOS KALENDORIUJE

Nebūna taip, kad nebūtų pirmo karto. Liepos 1-oji 1995-aisiais atsitiko Lietuvoje pirmą kartą kaip Tarptautinė architektų diena ir nebesitraukia iš viešo gyvenimo, po truputį tapdama

images_phocagallery_4324_leidy_20mt_1602_4342_tit2_ARKITEKTAS_NR1_e02

ARCHITEKTŪRINĖS ŽINIASKLAIDOS ISTORIJA:// PRIEŠ 20 METŲ GIMĖ „ARKITEKTAS“

1996-ųjų vasario 9-tąją skaitytojas sulaukė pirmojo lietuviško periodinio leidinio, “Arkitektas”, skirto išimtinai architektūrai. Taip, kad ir nedovanotinai atsiliekanti nuo visų Europos valstybių, prasidėjo lietuviškos architektūrinės

images_phocagallery_3562_Arkitektas Nr 1_3562_Arkitektas_tit

APYSTOVOS 1996: Vasario 9 Lietuvoje – architektūrinės žiniasklaidos pradžia

1996-ųjų vasario 9-tąją Lietuvos skaitytojas sulaukė pirmojo architektūrinio periodinio leidinio – mėnraščio “Arkitektas”. Kauno Architektų namuose pirmąjį “Arkitekto” numerį pasitiko tuometinis Lietuvos architektų sąjungos pirmininkas

images_phocagallery_3477_Kaledinis sveikinimas_3477_Kaledinis sveikinimas_tit

SVARBUS NEVYRIAUSYBINIS PRANEŠIMAS://ĮVEDAMAS KALĖDINIS LAIKAS

Mielas mūsų skaitytojau, esame labai dėkingi, kad mus skaitei, kad mūsų laukei, kad mus vertinai. Atėjo laikas pailsėti nuo architektūros. Išjunk mus…

images_phocagallery_3439_Laisvuju architektu deklaracija_3439_Laisvuju architektu deklaracija_tit

LAISVŲJŲ ARCHITEKTŲ DEKLARACIJA//DĖL ARCHITEKTŪROS PADĖTIES IR ARCHITEKTŲ

Grupė architektų, nusivylusių architektūros nuopuoliu Lietuvoje ir Architektų sąjungos veikla, paskelbė Laisvųjų architektų susirinkimo deklaraciją „Dėl architektūros padėties ir architektų misijos“.

images_phocagallery_3419_Radijo gamyklos pereja_3419_Radijo gamyklos pereja_tit

URBANISTINIS FOLKLORAS://POŽEMINIS MENAS TRANSLIUOJA SPALVINGESNĘ KASDIENYBĘ

Grafito maištininkai suaugo. Gatvinė saviraiška po truputį įgauna kultūros požymių, legalizuojasi, sulaukia visuomenės pripažinimo, tampa madinga. Gatvės menas net ir konservatyviuose, biurokratinėse abrakadabrose įkalintuose mūsų

images_phocagallery_3315_Projektas 1_1 Urbanoje_Projektas Urbanoje_tit

ARCHITEKTAI ANT KILIMO://JAUNIMO KOMANDA I : I DALINSIS IDĖJOMIS IR PATIRTIMI

Ambicingame ir savikritiškame Vilniaus Dailės Akademijos Kauno fakulteto architektūros studentų ir dar šiltų absolventų ryžte kurti ir patiems išbandyti savo projektus, gimė kūrybinis-praktinis sąjūdis I

images_straipsniu_foto_3283_KAUETo krize_tit

ARCHTARYBINIS PLACEBAS://MIESTO EKSPERTŲ TARYBOS MISIJA IR DIMISIJA

Kiekvienas nori būti reikalingas. Kiekvienas, be abejo, tiki, jog yra reikalingas, jeigu dalyvauja reikalingoje misijoje. Ypač – jeigu misija vykdo neginčijamą užduotį – architektūrinės kokybės

images_straipsniu_foto_3235_tit_VGTU nenori kalbeti

VGTU APIE ARCHITEKTŪRĄ NEŠNEKA://STUDENTŲ MIESTELYJE 3 KORPUSAI IŠKILS GREITAI

2014 rugpjūčio 2811 KomentarųAudrys Karalius

Gali būti, kad visai netolimoje ateityje „konkursu“ bus galima vadinti viską ir bet ką, o pati konkurso sąvoka, reikš ne profesionalias ir garbingas varžybas, o

images_phocagallery_3225_Ambrasas_pav_3225_2tit_Ambrasas Z_tiltas

KUNSTKAMERINIS EFEKTAS://„VILNIUS STREET ART“ IMASI DESTALINIZUOTI ŽALIĄJĮ TILTĄ

2014 rugpjūčio 2114 KomentarųAudrys Karalius

Kažkada Stalino vietininkų išrikiuotos skulptūros ant geležinio Felikso Dzeržinskio tilto amžinajame Vilniuje simbolizavo svetimo totalitarinio šeimininko įkurtuves „visiems laikams“ ir visų keturių gyvenimo kampų sutelkimą