images_phocagallery_3439_Laisvuju architektu deklaracija_3439_Laisvuju architektu deklaracija_tit

LAISVŲJŲ ARCHITEKTŲ DEKLARACIJA//DĖL ARCHITEKTŪROS PADĖTIES IR ARCHITEKTŲ

Grupė architektų, nusivylusių architektūros nuopuoliu Lietuvoje ir Architektų sąjungos veikla, paskelbė Laisvųjų architektų susirinkimo deklaraciją „Dėl architektūros padėties ir architektų misijos“.

Architektai teigia nenorintys likti pasyviais stebėtojais, kai architektūra Lietuvoje nyksta, architekto autoritetas statybų rinkoje ir visuomenėje smunka, o santykiai architektų bendruomenėje tampa vis labiau deformuoti.

Anot Laisvųjų architektų, Lietuvoje iš esmės tapo iškreipta ir pati architektūros samprata. Architektūra suvokiama kaip statybų proceso dekoratyvinis priedėlis arba projekto aprobavimo tarnaitė. Valstybėje architektūra per 25-erius Nepriklausomybės metus taip ir nerado vietos – ji nėra suvokiama kaip integrali nacionalinės kultūros dalis.

Laisvieji architektai teigia, kad architekto vaidmuo statybų rinkoje tampa nykstamai menkas, nors visuomenė vis dar suvokia architektą kaip viso statybų proceso vadovą, priskirdama jam lyderio vaidmenį ir atsakomybę. Neadekvatus architekto vaidmens ir atsakomybės santykis augina nepasitenkinimą visu architektų cechu Lietuvoje ir tai didina viso architektūrinio proceso įtampas.

Kita vertus, Lietuvoje taip ir nesukurta instrumentų architektūrinei kokybei užtikrinti, o galiojanti liūdnai pagarsėjusi viešųjų pirkimų sistema apskritai devalvavo architektūrą iki gėdingų žemumų, paversdama ją ūkine preke.

Laisvųjų architektų manymu, nestinga problemų ir pačiame architektų ceche. Vis dažnėja architektūrinės išdavystės atvejai, o idėjų konkurenciją seniai išstūmė pigių kainų ir brangių pažinčių varžybos. Architektūrinė korupcija tapo kasdienybe, mafijiniai sandėriai – norma, o informacinė tamsa, gaubianti vis didesnę dalį projektų – statuso sąlyga.

Be to, Laisvųjų architektų manymu, yra pasiektas dugnas ir architektūrinio švietimo srityje. Architektų Lietuvoje rengiama vis daugiau, vis prasčiau ir be jokių aiškesnių profesinių orientyrų. Kita vertus, ir jaunieji architektai yra pernelyg pasyvūs, vangiai integruojami į architektūrinį gyvenimą, profesines diskusijas.

Nedovanotina būklė, Laisvųjų architektų manymu, ir visuomenės architektūrinio raštingumo srityje, architektūrinės kūrybos kaupimo, sklaidos ir kritikos srityse, kuriose nuo Kovo 11-osios valstybės lygiu nenuveikta idealiai nieko.

Minėtoms problemoms spręsti Laisvieji architektai ir ketina mobilizuoti pajėgas, todėl gruodžio 1-ąją ir paskelbė šią Deklaraciją.

LAISVŲJŲ ARCHITEKTŲ SUSIRINKIMO DEKLARACIJA:

DĖL ARCHITEKTŪROS PADĖTIES IR ARCHITEKTŲ MISIJOS

Stebėdami Lietuvos architektūros raidą, Lietuvos architektų vaidmenį krašto ūkyje, gyvenime ir kultūroje, Lietuvos architektų bendruomenės sveikatą, architektūros ir architektų įvaizdį Lietuvos visuomenės sąmonėje, priėjome išvados – architektūra Lietuvoje nyksta.

Šiomis aplinkybėmis negalime sau leisti likti stebėtojais ir pasyviais architektūros nuopolio liudininkais. Manome, kad tik bendros architektūrinės pažiūros gali vienyti ir būti pagrindu efektyviam architektūros reanimavimui.

Todėl esame tikri, kad būtent:

DABAR būtini esminai architektūros sampratos pokyčiai ceche ir valstybėje

DABAR reikia sugrąžinti pagarbą architektūrai, kaip esminiam erdvinės plėtros vektoriui

DABAR metas realizuojant visuomenės poreikius, architektui pavesti kūrybinio lyderio vaidmenį

DABAR būtina sudaryti sąlygas garbingai kūrybinių kompetencijų konkurencijai architektūroje

DABAR dera užtikrinti architektūros projektams konceptualų turinį ir kūrybinę kokybę

DABAR svarbu siekti architektūros ir paveldo santarvės ir racionalios darnos

DABAR laikas įtvirtinti architektų savivertę, savikritiškumą bei reiklumą sau ir savo kolegai

DABAR reikia garantuoti architektūrinės veiklos skaidrumą, atsakingumą ir visuomeniškumą

DABAR svarbu sugrąžinti visuomenės pasitikėjimą architektais ir architektūra

DABAR metas integruoti jaunuosius architektus į architektų cecho veiklą ir nuolatinį atnaujinimą

DABAR būtina pradėti esminę architektūrinio švietimo ir ugdymo reformą

DABAR laikas kaupti architektūrinę kūrybą ir aktyviai naudoti ją pažinimui, švietimui ir sklaidai

Todėl būtent DABAR savo pareiga laikome burti architektus veikti kartu, kad šie esmingi

architektūriniai pokyčiau būtų įgyvendinti DABAR.

Laisvųjų Architektų Susirinkimo nariai: Avyžius Laurynas, Čiuta Darius, Gabrys Andrius, Grunskis Tomas, Karalius Audrys

Komentarai

 1. Kaip architektai bendradarbiauja su menininkais (kaip su dekoratoriais), taip statybininkai žiūri į architektus (kaip į menininkus)

 2. deklaracija puiki, atspindi liūdnai realią architektūros ir architektų padėtį. pirmas žingsnis padarytas, reikalingas antras – bandyti šitą žinia padėti valdžios atstovams ant stalo. deklaracijos maža – reikia konkretumo ir žinoma nors laikinai pamiršti tarpusavio rietenes, pretenzijas. tik bendrai galima kažką pakeisti.

 3. pritariu, kaip galėčiau prisijungti, padėti etc.

 4. jus sues. bent jau turetu suesti is principo. del tvarkos.

 5. Mieli kolegos, gal visgi yra logiška ir natūralu, kad dalis architektų tiesiog nenori savęs tapatinti su nenuosekliais, konjunktūriškais ir konformistiniais veikėjais, kurie ima viršų Architektų sąjungoje ir yra pratę kalbėti Lietuvos architektų vardu.
  Kitokios pažiūros, kitokia architektūros samprata verčia kurti ir kitokią organizaciją.

 6. Čiutos namas Kęstučio g. Kaune bentjau tvarkingai pastatytas perimetre ,o štai važiuojant toliau matosi į gatvę išlindęs į daugiaaukštį parkingą panašus daiktas,kuris,mano nuomone, žaloja Kauno centro vaizdą žymiai labiau.

 7. jusu ideja del mitingo prie seimo yra idomi ir nauja. o ko jus reikalausite tame mitinge? kad architektai neparsidavinetu ar kad valdininkai neimtu kysiu ir nedirbtu isvien su tais parsidavusiais architektais?

 8. Aš pavyzdžiui suprantu, kad Laisvieji veiks laisvai nuo egzistuojančios konjunktūros. Kas čia nesuprantamo? Nesuprasti gali nebent patys konjunktūrininkai, kurie nenori pripažinti, kad jie yra konjunktūrininkai.

 9. Žinoma pritariu tokiai deklaracijai. Bet kam pavadinimas „Laisvųjų…“ Juk nuo tos laisvės žodžio vartojimo per ketvirtį amžiaus jau bloga darosi. Žinome, ką reiškia „laisvoji spauda“, „laisvi rinkimai“ ir t. t. Geriausia santvarka yra „apsišvietęs absoliutizmas“, kada valdo kultūringas diktatorius. Aš prie tokios santvarkos negyvenau, bet norėčiau pagyventi. Manau, kad visokie išverstaskūriai ir žmonių kiršintojai, dykaduoniai su baltom apykaklėm būtų pastatyti į vietą. O mokyklose architektūra būtu privaloma disciplina. Visos medinės-skardinės Žaliakalnio tvoros būtu nugriautos, visi subjauroti smetoniniai langų rėmai priversti pakeisti, stogeliai nuo smetoninių balkonų nudraskyti, o Kauno garbės pilietis E.Miliūnas savo studijoje Donelaičio g. negalėtu kampinio išgaubto lango vietoje laikyti kARTONO GABALO. Būtu priverstas per 48 val. jo vietoje įstatyti stiklą. Vilniuje pradžiai neliktu gyvenamųjų namų Juozapavičiaus g. ir poros siloso bokštų Konstitucijos pr. bei Vilniaus vartų. Aš siūlau organizuoti mitingą prie Seimo. Deklaracijos ir kalbos nieko nepakeis. Tada pamatytumėm, kas už Pertvarką, o kas kas už esamą sistemą. Tarp kitko, Čiūta, tavo šedevrą Maironio-Kęstučio g. kampe aš irgi liepčiau nugriauti. Šis pastatas gali stovėti Vilijampolėje, bet ne Kauno centre.

 10. Labai keista. Galima pagalvoti, kad tie ,, laisvieji “ tuos 24 metus kazkur uzspesti buvo, tik, pries pat kaledas, o gal pries eura eme ir islaisvejo. Valio ! Busime laisvi nuo antpludzio jauno, bet zalio, dings pazintys ir pazystami. Viska griausim ir statysim nuo pamatu. Bus nebe rekonstrukcija, o nauja statyba, tik su tais paciais islaivejusiais prarabais.

 11. Tokia deklaracija nieko nekeičia. Visi ir taip žino kad reikia. Nu ir kas?

 12. deklaracijos deklaracijos pareiskimai…

 13. Toks įspūdis,kad deklaracijos autoriai matomai neskaitė LAS suvažiavimo rezoliucijų ,nedalyvavo archrūmų konferencijoje dėl architektūros kokybės ir neskaitė jos rezoliucijų. Jų turinys,manau,labai panašus į šios deklaracijos turinį.Tikriausiai,svarbiau yra veiklos rezultatai,o ne deklaracijos.

 14. Labai gerai viesai pasiskelbti tikslus. Tai stipri paskata veikti. Palaikau laisvuju entuziazma. Linkiu valios, kantrybes, jegu ir sekmes einant uzsibreztu keliu.

 15. anonimu reakcija rodo, kad laisvieji kolegos kliude taikini i desimtke

 16. Dar laukiam:
  * Laisvųjų Mūrininkų sambūrio asamblėja
  * Laisvųjų Tinkuotojų Atsišaukimas
  * Laisvųjų tapetuotojų prakalba į malonųjį statytoją
  🙂

 17. Daug kalbų, mažai darbų:/

 18. Kovo 11-osiosvalstybės

 19. Beje,kodėl nusivylę Archsąjungos veikla? Juk ,kiek girdėjau,Lietuvos archsąjungos valdžios daugumą sudaro „Archsąjūdis“,taip pat parašęs skambių pareiškimų.Bet dabar kažkaip jo nebesigirdi…..

 20. Nieko naujo nepasakyta.

Rašyti komentarą

Susije straipsniai

Lietuvos kultūros taryba

DIDŽIOJI EKSPERTŲ ATRANKA: Prie LKT ekspertų komandos prisijungė 189 specialistai

2024 vasario 21Be komentarųPILOTAS.LT

Šalies kultūros ir meno projektų paramą skirstanti Lietuvos kultūros taryba (LKT) patvirtino didžiosios ekspertų atrankos rezultatus. Prie ekspertų komandos ką tik prisijungė dar 189 asmenys –

Mano erdvė 2023

GERIAUSI METŲ INTERJERAI: Apdovanojo konkurso „Mano erdvė 2023“ laimėtojus

2023 gruodžio 1Be komentarųPILOTAS.LT

Neseniai Nacionalinėje dailės galerijoje, Vilniuje iškilmingai paskelbti interjero architektūros konkurso „Mano erdvė 2023“ nugalėtojai. Konkursą jau 9-ąjį kartą organizuoja portalas lrytas.lt ir Lietuvos architektų sąjunga

Dizaino savaitė'23

DIZAINO SAVAITĖ’23 ATIDARYMAS: Pristatė lauko ekspozicijų seriją „Mažoji architektūra II“

2023 birželio 7Be komentarųPILOTAS.LT

Birželio 5 dieną Nacionalinėje dailės galerijoje (NDG) įvyko kiek neįprastas Dizaino savaitės atidarymas. Lauke vykusioje ceremonijoje Lietuvos dizaino forumo direktorius Vytautas Gurevičius ir Lietuvos nacionalinio

Gargždų daugiafunkcis sporto centras (arch. AEXN).

DEŠIMTMEČIO STATYBOS GARGŽDUOSE: Iškils daugiafunkcis sporto centras

2023 kovo 14Be komentarųPILOTAS.LT

Daugiau nei dešimtmetį Klaipėdos rajono gyventojų lauktas projektas – Gargždų daugiafunkcis sporto centras – virsta realybe. Dariaus ir Girėno gatvėje, kur po pustrečių metų iškils

Viešosios erdvės

APIE VIEŠĄSIAS ERDVES: Aktuali paskaita ir diskusija Klaipėdos Architektų klube

2022 lapkričio 9Be komentarųPILOTAS.LT

Lietuvos architektų sąjungos Klaipėdos apskrities organizacijos Architektų klubas šiandien renkasi diskusijai. Architektai kviečiami išklausyti architektūros prof. Tomo Grunskio paskaitą bei kolegų rate padiskutuoti apie viešąsias

Nuotrauka Almanto Bružo

KENGO KUMA: Architektūroje man įdomiausia – Kekkai tema

2022 rugsėjo 296 KomentaraiAudrys Karalius

Vienas garsiausių pasaulio architektų – Kengo Kuma – atvyko į Kauną architektūros festivalio KAFe programos Rytai-Rytai 5 direktorių Gintaro Balčyčio ir George Kunihiro kvietimu. Šiemet

Vertinimas

ATNAUJINTA EKSPERTŲ KOMANDA: Naujai atrinko architektūros ir kitų sričių specialistus

2022 vasario 15Be komentarųPILOTAS.LT

Lietuvos kultūros taryba atrinko ir patvirtino naują Lietuvos kultūros tarybos ekspertų komandą. Greta kitų joje – ir 11 architektūros ir urbanistikos specialistų. Į DUOMENŲ BAZĘ

Perkūno 11

ART DECO FRONTAS: Teismas įpareigojo A.Dankovskį atstatyti apgriautą statinį Perkūno 11

2021 rugsėjo 2910 KomentarųPILOTAS.LT

Šiandieną Lietuvos vyriausiasis administracinis teismas nutarė apeliacinį Artūro Dankovskio skundą atmesti ir palikti galiojantį Regionų apygardos administracinio teismo Klaipėdos rūmų 2021 vasario 23-iosios sprendimą. O

Laurynas Avyžius

ARCHITEKTŪRA IŠ ARTI: Rengiama ekskursija Kauno verslo centre ALIA

2021 liepos 192 KomentaraiPILOTAS.LT

Šiandien, 16 val. Kaune vyks pirmoji šiemet ekskursija iš ciklo „Architektūra iš arti“. Dalyvių skaičius ribojamas. Liepos 19 dieną (pirmadienį) 16 val. Kaune rengiama ciklo

Arkitektas

25 SIZIFIŠKI METAI: Architektūrinės žiniasklaidos pradžia Lietuvoje

2021 vasario 98 KomentaraiAudrys Karalius

1996-ųjų vasario 9-tąją Lietuvos skaitytojas sulaukė pirmojo architektūrinio periodinio leidinio istorijoje – mėnraščio “Arkitektas”. Vėlai. Daugelis Europos valstybių architektūrinę leidybą pradėjo 100 ar 80 metų

Memelio miestas

SUDERINO DETALŲJĮ PLANĄ: „Laivitės“ teritoriją pavers „Memelio miestu“

2020 gruodžio 18Be komentarųPILOTAS.LT

Klaipėdoje patvirtintas teritorijos tarp Danės upės, Naujosios Uosto g., Naujojo Sodo gatvės tęsinio ir Kuršių marių detalusis planas. Šios anksčiau laivų remonto įmonei AB „Laivitė“

vila_kn_201019_e01_bra

LAR TARYBA: Vilos Perkūno al. 11 rango objektų apsauga turi tapti viešuoju interesu

2020 lapkričio 111 KomentarasPILOTAS.LT

Art deco stiliaus vilos Perkūno al. 11 Kauno Žaliakalnyje griovimo istorija įgauna vis platesnį atgarsį tiek visuomenėje, tiek ir atskirose kultūros paveldui neabejingose bendruomenėse. Lietuvos

AEXN

PIRMAUJA „HANZA“: Komisija surikiavo „Laivitės“ teritorijos pirmojo namo prizininkus

2020 spalio 21Be komentarųPILOTAS.LT

Verslo centro Klaipėdoje, buvusioje „Laivitės“ teritorijoje, architektūriniame konkurse pirmauja projektas „Hanza“. Iš viso šiam konkursui buvo pateikta 13 projektinių idėjų. Oficialūs nugalėtojai bus paskelbti po

1/5 metro

ŽVILGSNIS Į SAVE 2019-2020: Paskelbti apžvalginės parodos-konkurso laureatai

2020 spalio 22 KomentaraiPILOTAS.LT

Lietuvos architektų sąjungoje ką tik išdalinti apžvalginės parodos-konkurso „Žvilgsnis į save 2019-2020“ šiuolaikinės architektūros apdovanojimai. Tradiciškai išrinkti 5 laureatai, kurie lygiomis dalimis pasidalino simbolinį metrą.

Titulinė nuotrauka: ©PILOTAS.LT

LIEPOS 1-OSIOS TRADICIJA: Architektų diena Kaune skaičiuoja jau ketvirtį amžiaus

Jau seniai seniai vieša paslaptis, jog Lietuvos architektai liepos 1-ąją pažymi savo profesinę šventę. Tai įtvirtinta net ir sieniniuose kalendoriuose. Pirmieji liepos 1-ąją šalyje pradėję

Architektūros politika

LIETUVOS ARCHITEKTŪROS POLITIKAI: Patvirtinta Architektūros meno tarybos sudėtis

2020 sausio 227 KomentaraiPILOTAS.LT

LR Kultūros ministerija pirmą kartą istorijoje suformavo Architektūros meno tarybą. Iš architektūros specialistų sudarytos tarybos uždavinys – prisidėti prie ilgalaikės tęstinės architektūros kaip profesionaliojo meno ir kūrybinių

Gargždai

MAŽIAU PLOTO IR ARCHITEKTŪROS: Gargždų daugiafunkcio centro rangos ir projekto konkursas

2019 spalio 21Be komentarųPILOTAS.LT

Klaipėdos rajono savivaldybė paskelbė tarptautinį daugiafunkcio centro Gargžduose projektavimo ir rangos konkursą. Jį tikimasi pastatyti dvigubai pigiau nei anksčiau planuotą didesnį sporto centrą – už

Architektų rūmai

ARCHITEKTŲ RŪMAI: Palaikome viešąjį interesą ginančius architektus

2017 liepos 20Be komentarųPILOTAS.LT

Dviejų Kauno architektų Lino Tuleikio ir Audrio Karaliaus puldinėjimas įvairiais žiniasklaidos kanalais netruko įgauti organizuotos „minkštosios galios“ medžioklės bruožų. Nors viešai atsakomybės už „atakas“ niekas

anoniminis

LIETUVA, TĖVYNE MUSIŲ [1]: Vieši atsakymai į anoniminį interesą

2017 liepos 414 KomentarųAudrys Karalius

Mano senelis Juozas Karalius, išgyvenęs du karus, Vokietijos krachą, Sibirą ir kolchozinę LTSR, šeštą vakaro kviesdavo kartu klausytis “Amerikos balso”. Romas Sakadolskis ir Ko šnypštė,

architektūros įstatymas

ARCHITEKTŪROS ĮSTATYMAS PRIIMTAS: Architektūra tampa nacionaliniu prioritetu

2017 birželio 95 KomentaraiAudrys Karalius

Tapome ilgai laukto stebuklo liudininkais – Seimas didele balsų dauguma priėmė Lietuvos Respublikos Architektūros įstatymą, tuo pačiu oficialiai pripažindamas architektūrą nacionaliniu prioritetu. 2017-ųjų birželio 8-toji

architektūros įstatymas

KAUNO MERO TORPEDA: Architektūros įstatymas atidėtas jau trečią kartą

2017 birželio 78 KomentaraiAudrys Karalius

Architektūros įstatymo priėmimas Seime vėl atidėtas ir grąžintas Aplinkos komitetui svarstyti – šįkart po Savivaldybių asociacijos kreipimosi, kurį iniciavo Kauno savivaldybės meras. Kaip žinia, Visvaldo

Darius Čiuta

GARSAS ARCHITEKTO RANKOSE: Darius Čiuta gros Raudonoje ZOOnoje

2017 gegužės 5Be komentarųLiudas Pastanga

Atkaklus architektūros konceptualistas Darius Čiuta kopia ant scenos – šįkart pasidalinti savo garso projektu „t ant.“ Jau šį šeštadienį (19:00) verbaliniai D.Čiutos triukšmogarsiai srūs po

garsa_it_170400_e01_xxx

ARCHITEKTŪRINĖS GARSO PROJEKCIJOS: T.Grunskio ir M.Reklaičio garso instaliacija Romoje

2017 balandžio 5Be komentarųPILOTAS.LT

Romos Auditorium muzikos parke jau 36 kartą vyksta mėnesio trukmės garso eksperimentų programa „Sound Corner“. Joje mėnesį laiko grojamas vieno ar kelių garso menininkų kūrinys.

images_phocagallery_4324_leidy_20mt_1602_4342_tit2_ARKITEKTAS_NR1_e02

ARCHITEKTŪRINĖS ŽINIASKLAIDOS ISTORIJA:// PRIEŠ 20 METŲ GIMĖ „ARKITEKTAS“

1996-ųjų vasario 9-tąją skaitytojas sulaukė pirmojo lietuviško periodinio leidinio, “Arkitektas”, skirto išimtinai architektūrai. Taip, kad ir nedovanotinai atsiliekanti nuo visų Europos valstybių, prasidėjo lietuviškos architektūrinės

images_phocagallery_3562_Arkitektas Nr 1_3562_Arkitektas_tit

APYSTOVOS 1996: Vasario 9 Lietuvoje – architektūrinės žiniasklaidos pradžia

1996-ųjų vasario 9-tąją Lietuvos skaitytojas sulaukė pirmojo architektūrinio periodinio leidinio – mėnraščio “Arkitektas”. Kauno Architektų namuose pirmąjį “Arkitekto” numerį pasitiko tuometinis Lietuvos architektų sąjungos pirmininkas