Perkūno 11

ART DECO FRONTAS: Teismas įpareigojo A.Dankovskį atstatyti apgriautą statinį Perkūno 11

2021-09-29
PILOTAS.LT

Šiandieną Lietuvos vyriausiasis administracinis teismas nutarė apeliacinį Artūro Dankovskio skundą atmesti ir palikti galiojantį Regionų apygardos administracinio teismo Klaipėdos rūmų 2021 vasario 23-iosios sprendimą.
O tai reiškia, kad pilietis Artūras Dankovskis privalės savo lėšomis atstatyti savo paties užsakymu apgriautą Art Deco vilą Perkūno al.11, Kaune.
Kaip žinia, prieš metus pradėti staigūs ir neteisėti Lietuvos valstybės ir Lietuvos kariuomenės kūrėjo Petro Rusecko vilos griovimo darbai Kauno Žaliakalnyje.

VANDALIZMĄ STABDŽIUSIAM ARCHITEKTUI IŠKELTA BAUDŽIAMOJI BYLA
Vangiai reaguojant valstybės instancijoms, Art Deco vilos griovimo darbus stabdyti ėmėsi visuomenininkai. Tris dienas trukęs nesankcionuotas, ciniškas vandalų siautėjimas UNESCO vertės paveldinėje teritorijoje tuomet baigėsi palaiubomis.
Deja, 2020 spalio 17 jos buvo sulaužytos – sulaukęs nedarbo šeštadienio Artūras Dankovskis, pasitelkęs UAB „Dauriusta“ direktoriaus Dauriaus Grėbliausko valdomą sunkiąją techniką, ėmė skubiai naikinti paveldinį pastatą.
Art Deco vilą nuo visiško sunaikinimo išgebėjo subėgę kaimynai ir architektas Audrys Karalius, kontaktine kūno kalba sugebėjęs įtaigiai paaiškinti griovikui D.Grėbliauskui elgesio su paveldine architektūra normas ir taisykles.
Beje, šis epizodas labai sudomino Kauno prokurorus ir A.Karalius jau beveik metus laiko yra teisiamas už viešosios tvarkos pažeidimą, pagal Baudžiamojo kodekso 284 straipsnį.
Beje, įdomus faktas, kad Kauno prokurorų visai nesudomino 200 kauniečių Peticija, kurioje prašoma ginti viešąjį interesą ir apsaugoti bei atstatyti vertinagą istoriškai ir architektūriškai Petro Rusecko vilą. Prokurorai šią piliečių Peticiją atmetė per kelias valandas, konstatavę, kad neįžvelgia Perkūno 11 griovimu pažeisto viešojo intereso…

TEISMAS NEPATIKĖJO A.DANKOVSKIO „NEŽINOJIMU“
Tačiau kitoje byloje, kurioje Kultūros paveldo departamentas reikalauja Artūro Dankovskio – atstatyti sąmoningai apgriautą vertingą Art Deco vilą Perkūno al.11 – sprendimas jau priimtas galutinis ir neskundžiamas.
Kaip žinia, Regionų apygardos administracinio teismo Klaipėdos rūmų teismas vasario 23 nusprendė patenkinti KPD reikalavimą ir įpareigoti A.Dankovskį atstatyti sąmoningai ir nelegaliai apgriautą vertingą paveldo statinį Perkūno al.11. Tačiau A.Dankovskis šį teismo sprendimą apskundė ir toliau nesirūpino nei apgriautu vertingu pastatu, nei jo liekanomis, ardomomis lietaus, vėjo ir saulės.
Šiandieną Lietuvos vyriausiojo administracinio teismo Teisėjų kolegija, patikrinusi bylą įrodymų vertinimo aspektu ir konstatavo, kad pirmosios instancijos teismo sprendimas teisingas.
Teisėjų kolegija nurodė, kad sutiktina su pirmosios instancijos teismo padaryta išvada, kad nors ginčo pastatas nėra įregistruotas Kultūros vertybių registre, tačiau patenka į kultūros paveldo vietovės – Kauno Žaliakalnio 1- oji teritoriją ir pagal Kauno miesto savivaldybės tarybos 2013-07-18 sprendimu Nr. T-444 patvirtintą Specialųjį planą yra pažymėtas kaip vertingas pastatas, o atsižvelgiant į minėtą reglamentavimą ir teismų praktiką, pareiškėjo siekiamas nugriauti pastatas pagrįstai atsakovo vertintinas kaip kultūros paveldo statinys, kuriam taikoma apsauga.
Šiame kontekste kaip nepagrįsti atmestini pareiškėjo A.Dankovskio apeliacinio skundo argumentai, jog nenustatytas Statinio paveldosauginis reikšmingumas ir nėra registruotos šio pastato vertingosios savybės.

A.DANKOVSKIS ART DECO VILĄ PRIVALĖS ATSTATYTI PILNAI
Teisėjų kolegija pabrėžė, jog kaip matyti iš bylos medžiagos, A.Dankovskis žinojo, jog namas Perkūno al. 11, Kaune, turi vertingųjų savybių ir yra saugomas. Jis dėl leidimo nugriauti šį pastatą dar 2015 m. su prašymu kreipėsi į KPD Kauno skyrių, kuris 2015 m. spalio 7 d. sprendimu Nr. (1.29.-K)2K-1294 informavo pareiškėją, kad pastatas negali būti griaunamas.
Teisėjų kolegija pabrėžia, kad apie tai, kad namas Perkūno al. 11, Kaune, negali būti griaunamas A.Dankovskiui buvo asmeniškai paaiškinta KPD Kauno skyriuje 2020 spalio 15-ą (2 dienos prieš lemtingąjį griovimą (rdg) vykusio pasitarimo metu.
Taigi, įsigalioja Regionų apygardos administracinio teismo Klaipėdos rūmų 2021 vasario 23-iosios sprendimas, patenkinantis KPD reikalavimą, kad vertingas paveldo statinys Perkūno al.11 Kaune būtų visiškai atstatytas.

Titulinė nuotrauka: ©PILOTAS.LT

Artūras Dankovskis (kairėje) aiškina su advokatu KPD direktoriui Vidmantui Bezarui Art deco vilos griovimo aplinkybes. Foto: ©PILOTAS.LT

Artūras Dankovskis (kairėje) aiškina su advokatu KPD direktoriui Vidmantui Bezarui Art deco vilos griovimo aplinkybes. Foto: ©PILOTAS.LT

Art deco vilos griuvėsiai jau 11, 5 mėnesio styro be apsaugos nuo atmosferinio poveikio Foto: ©PILOTAS.LT

Art deco vilos griuvėsiai jau 11, 5 mėnesio styro be apsaugos nuo atmosferinio poveikio Foto: ©PILOTAS.LT

Komentarai

 1. A.Karalius ŠAUNUOLIS! Būtų tokių dar nors vienas, turėtume ir Tulpę ir Merkurijų. Be stiklainių su sugedusiais ponais Pomidorais viduje.

 2. Labai gerai, kad teismas sustabdė agresyvų architektūros naikintoją. Bet reikia įdėmiai stebėti, kas bus toliau. Nuojauta man sako, kad teismo sprendimas nebus įvykdytas. Tokie tipai būna gudrūs ir landūs.

  • Taip, toks išsisukimo nuo atstatymo variantas dažnas, tačiau šiuo atveju yra truputį kitokia situacija.
   Dėka kontaktinio epizodo Perkūno 11 atvejis tapo toks plačiai žinomas, kad jį numuilinti būtų praktiškai neįmanoma.
   Kita vertus, Kultūros Paveldo Departamento direktorius Vidmantas Bezaras man asmeniškai davė pažadą – nepalikti savo gimtojo Kauno su tokia gėda.
   Tikiu juo. Galbūt teisingumas galų gale bus atstatytas ir Art Deco vila sugrįš į gyvenimą.

 3. Gerai, kad užteko drąsos sustabdyt įsibėgėjusi Kauno Žaliakalnio giovimo buldozerį. Gal kiek sumažės noras „biznieriams“ supirkinėt paveldinius medinukus ir įterpinėt mūrus „pajuodėlius“ (Minties rato gatvės viduty šalia dviejų juodų, ne taip seniai iškilusių mūrų už juodos laikinos tvoros griaunamas medinukas. Ko gero, dar vienas juodas pastatas iškils) Tuomet jau būtų ne tik koktu, bet ir baisu…

 4. Prašau, paskaitykite daugiau literatūros, gal tada pavyks lengviau suvokti ilgesnius nei 3 eilučių komentarus.

 5. Akivaizdu, kad nukentėjo (nes kitaip šio klausimo net nereikėtų atsakinėti); išryškėjo senas geras tiesmukiškumas, kai žodžiai neveikia, padeda kumščiai – šiuo atveju „kontaktinė kūno kalba“. Ar hipotetinis praeivis, sutikęs gatvėje gerbiamą A. Karalių, galėtų jam įlieti pora į bliuską ir paaiškinti apie kitus dalykus, susijusius su orumu?
  Visi žino kas yra paveldas ir dar labiau visi žino, kas yra orumas.

  • ar sukramtete turini pries ji uzrasydamas?

 6. Laikom špygas, kad to nebūtų su baisuoju Vilniaus oro uosto pastatu. Griaut, trint is istorijos vadovėlių ir žmonių atminties ji. Tai ne mano nuomone, tai kaštų naudos analizės bei pinigų srautų rezultatai.

 7. Gerb kARALIAU, ar kontaktine kuno kalba, jusu nuomone, JAU galima kalbetis ir namu aplinkoje, aiskinant vaikams matematika? Ir zmonai paaiskinti jos teises ir pareigas, gatveje aukleti nepatikusius praeivius? Gal ir jaunuolis Jurbarke ne sudauze ir isprievartavo mergaite, o kontaktine kuno kalba isreiske nora myletis? Nu didesnio šūdo nesu skaitęs, ar ok pas jus su smegenim? Jei ok, tai naudokit jas, jomajo

  • to DZOHNIS
   demonstruojate etalonini pliusinio meskucio nusisnekejima, susidurus su ekstremalia situacija.
   jeigu p.Dzohnis sedetu salia ministres Bilotaites, tai siandien turetume ne 4.000 pabegeliu, o 40.000 pabegeliu.
   pabuskite is hipnozes, mano mielas.

Rašyti komentarą

Susije straipsniai

Jonas Lukšė

KAUNO MODERNIZMO ARCHITEKTŪRA: Jono Lukšės piešinių paroda galerijoje „101“

2024 vasario 15Be komentarųPILOTAS.LT

Vytauto Didžiojo universiteto menų galerijoje „101“ atidaryta architekto-dailininko Jono Lukšės Kauno tarpukario modernizmo architektūros piešinių paroda, skirta paminėti šio paveldo įtraukimą į UNESCO. Parodoje eksponuojami

Kauno modernizmas

AUKSINĖ DIENA KAUNUI IR LIETUVAI: Kauno modernizmas įrašytas į UNESCO Pasaulio paveldo sąrašą

2023 rugsėjo 181 KomentarasPILOTAS.LT

Rugsėjo 18 diena bus auksu įrašyta į Kauno istoriją – šią dieną Kauno modernizmo architektūra priimta į išsvajotąjį UNESCO pasaulio paveldo sąrašą. Kauno tarpukario modernizmo

Perkūno 11

SUSITIKO UNESCO KORIDORIUOSE: Art Deko vilos neviltis ir Kauno modernizmo optimizmas

2022 gruodžio 62 KomentaraiLaura Ramanauskaitė

Socialiniuose tinkluose pasirodžiusi žinia, kad kaunietis Nerijus Jukonis parašė skundą UNESCO dėl žymiosios Petro Rusecko vilos (Perkūno al.11, Kaunas), kurią bandyta nugriauti 2020 spalį, ir

Nuotrauka Almanto Bružo

KENGO KUMA: Architektūroje man įdomiausia – Kekkai tema

2022 rugsėjo 296 KomentaraiAudrys Karalius

Vienas garsiausių pasaulio architektų – Kengo Kuma – atvyko į Kauną architektūros festivalio KAFe programos Rytai-Rytai 5 direktorių Gintaro Balčyčio ir George Kunihiro kvietimu. Šiemet

Perkūno 11

ART DECO FRONTAS: Teismas įpareigojo A.Dankovskį atstatyti apgriautą statinį Perkūno 11

2021 rugsėjo 2910 KomentarųPILOTAS.LT

Šiandieną Lietuvos vyriausiasis administracinis teismas nutarė apeliacinį Artūro Dankovskio skundą atmesti ir palikti galiojantį Regionų apygardos administracinio teismo Klaipėdos rūmų 2021 vasario 23-iosios sprendimą. O

perkūno 11

GRIEŽTINA PRIEŽIŪRĄ: Saugiklis teisiškai dar neapsaugotiems paveldo pastatams

2021 gegužės 24Be komentarųPILOTAS.LT

Griauti išliekamąją kultūrinę vertę galimai turinčius, bet teisiškai dar neapsaugotus pastatus norintys savininkai nuo šiol turės paisyti griežtesnių reikalavimų. Tai numatyta ketvirtadienį Seimui priėmus Statybos

Arkitektas

25 SIZIFIŠKI METAI: Architektūrinės žiniasklaidos pradžia Lietuvoje

2021 vasario 98 KomentaraiAudrys Karalius

1996-ųjų vasario 9-tąją Lietuvos skaitytojas sulaukė pirmojo architektūrinio periodinio leidinio istorijoje – mėnraščio “Arkitektas”. Vėlai. Daugelis Europos valstybių architektūrinę leidybą pradėjo 100 ar 80 metų

UNESCO Kaunas

KAUNO MODERNIZMO NOMINACINĖ BYLA: Dar vienas žingsnis link UNESCO sąrašo

2021 sausio 26Be komentarųPILOTAS.LT

Solidi 500 puslapių Nominacinė byla „Modernist Kaunas: Architecture of Optimism, 1919–1939“ iškeliavo į UNESCO būstinę Paryžiuje. Lietuva žengė dar vieną didelį žingsnį savo moderniosios architektūros

vila_kn_201019_e01_bra

LAR TARYBA: Vilos Perkūno al. 11 rango objektų apsauga turi tapti viešuoju interesu

2020 lapkričio 111 KomentarasPILOTAS.LT

Art deco stiliaus vilos Perkūno al. 11 Kauno Žaliakalnyje griovimo istorija įgauna vis platesnį atgarsį tiek visuomenėje, tiek ir atskirose kultūros paveldui neabejingose bendruomenėse. Lietuvos

Art deco vila Perkūno al. 11

ART DECO FRONTAS [3]: P.Rusecko vilos egzekutoriai tyliai traukiasi

2020 lapkričio 112 KomentaraiPILOTAS.LT

Art deco vilos Kauno Perkūno al. 11 gynėjai ką tik, atrodo, pasiekė pirmąją savo pergalę. Pastato naikintojai šiandien iš nusikaltimo vietos tyliai pašalino savo pagrindinį

Perkūno al. 11

KULTŪROS PAVELDO APSAUGA: 3 dienų nuotolinis seminaras

2020 lapkričio 42 KomentaraiPILOTAS.LT

VšĮ Kultūros paveldo akademija organizuoja seminarą, skirtą kelti kvalifikaciją kultūros paveldo apsaugos srityje . Renginys vyks nuotoliniu būdu. Lapkričio 11, 12 ir 13 dienomis vyks

Art Deco vila

ART DECO FRONTO NAUJIENOS: Griaunamos vilos vitražu susirūpino M.K.Č. muziejus

2020 spalio 261 KomentarasPILOTAS.LT

Bandytos nelegaliai nugriauti unikalios Art deco vilos Kauno Žaliakalnyje laiptinės vitražu susidomėjo Nacionalinis M.K.Čiurlionio dailės muziejus. „Vitražo stilistika turi visus būdingus Art deco stiliaus bruožus:

Perkūno 11

KPD NEKETINA NUOLAIDŽIAUTI: Žaliakalnio Art deco vilą privalės atstatyti

2020 spalio 22Be komentarųPILOTAS.LT

Praėjusią savaitę brutaliai pradėjus griauti Art deco vilą Kauno Perkūno al. 11, užkirsti tam kelią įkandin visuomenės suskubo ir savivaldybės bei valstybinės institucijos. Viena iš

Perkūno 11

AUDRYS KARALIUS: Viešas pareiškimas dėl vilos Perkūno 11 naikinimo aplinkybių

2020 spalio 2116 KomentarųAudrys Karalius

Šiandieną, spalio 21-ąją pasaulis mini orumo dieną. Gera proga atsakyti sau į klausimą – o kas gi yra tas orumas? Ar aš pats po spalio

Alvydas Jurgis Vaitkevičius

PILIETIŠKUMO DIENA [2]: Kauniečiai už Art deco vilą stojo mūru

2020 spalio 209 KomentaraiRasytojas

Rudenėjantį Kauno Žaliakalnį prieš kelias dienas sukrėtė itin ciniškas ir brutalus architektūrinio vandalizmo aktas – be jokių leidimų čia imta griauti tarpukarinė Art deco stiliaus

Perkūno 11

BLICKRYGAS DĖL ART DECO VILOS [1]: Kaunas pasitinka organizuotą ataką

2020 spalio 1614 KomentarųAudrys Karalius

Bet koks forsmažorinis architektūrinio vandalizmo aktas miesto centre, viduryje baltos dienos, byloja tik viena – demokratijos, civilizacijos ir kultūros lygį tame mieste. Ir toje visuomenėje.

Architektūros politika

LIETUVOS ARCHITEKTŪROS POLITIKAI: Patvirtinta Architektūros meno tarybos sudėtis

2020 sausio 227 KomentaraiPILOTAS.LT

LR Kultūros ministerija pirmą kartą istorijoje suformavo Architektūros meno tarybą. Iš architektūros specialistų sudarytos tarybos uždavinys – prisidėti prie ilgalaikės tęstinės architektūros kaip profesionaliojo meno ir kūrybinių

Architektų rūmai

ARCHITEKTŲ RŪMAI: Palaikome viešąjį interesą ginančius architektus

2017 liepos 20Be komentarųPILOTAS.LT

Dviejų Kauno architektų Lino Tuleikio ir Audrio Karaliaus puldinėjimas įvairiais žiniasklaidos kanalais netruko įgauti organizuotos „minkštosios galios“ medžioklės bruožų. Nors viešai atsakomybės už „atakas“ niekas

anoniminis

LIETUVA, TĖVYNE MUSIŲ [1]: Vieši atsakymai į anoniminį interesą

2017 liepos 414 KomentarųAudrys Karalius

Mano senelis Juozas Karalius, išgyvenęs du karus, Vokietijos krachą, Sibirą ir kolchozinę LTSR, šeštą vakaro kviesdavo kartu klausytis “Amerikos balso”. Romas Sakadolskis ir Ko šnypštė,

architektūros įstatymas

ARCHITEKTŪROS ĮSTATYMAS PRIIMTAS: Architektūra tampa nacionaliniu prioritetu

2017 birželio 95 KomentaraiAudrys Karalius

Tapome ilgai laukto stebuklo liudininkais – Seimas didele balsų dauguma priėmė Lietuvos Respublikos Architektūros įstatymą, tuo pačiu oficialiai pripažindamas architektūrą nacionaliniu prioritetu. 2017-ųjų birželio 8-toji

architektūros įstatymas

KAUNO MERO TORPEDA: Architektūros įstatymas atidėtas jau trečią kartą

2017 birželio 78 KomentaraiAudrys Karalius

Architektūros įstatymo priėmimas Seime vėl atidėtas ir grąžintas Aplinkos komitetui svarstyti – šįkart po Savivaldybių asociacijos kreipimosi, kurį iniciavo Kauno savivaldybės meras. Kaip žinia, Visvaldo

images_phocagallery_4324_leidy_20mt_1602_4342_tit2_ARKITEKTAS_NR1_e02

ARCHITEKTŪRINĖS ŽINIASKLAIDOS ISTORIJA:// PRIEŠ 20 METŲ GIMĖ „ARKITEKTAS“

1996-ųjų vasario 9-tąją skaitytojas sulaukė pirmojo lietuviško periodinio leidinio, “Arkitektas”, skirto išimtinai architektūrai. Taip, kad ir nedovanotinai atsiliekanti nuo visų Europos valstybių, prasidėjo lietuviškos architektūrinės

images_phocagallery_3562_Arkitektas Nr 1_3562_Arkitektas_tit

APYSTOVOS 1996: Vasario 9 Lietuvoje – architektūrinės žiniasklaidos pradžia

1996-ųjų vasario 9-tąją Lietuvos skaitytojas sulaukė pirmojo architektūrinio periodinio leidinio – mėnraščio “Arkitektas”. Kauno Architektų namuose pirmąjį “Arkitekto” numerį pasitiko tuometinis Lietuvos architektų sąjungos pirmininkas

images_phocagallery_3477_Kaledinis sveikinimas_3477_Kaledinis sveikinimas_tit

SVARBUS NEVYRIAUSYBINIS PRANEŠIMAS://ĮVEDAMAS KALĖDINIS LAIKAS

Mielas mūsų skaitytojau, esame labai dėkingi, kad mus skaitei, kad mūsų laukei, kad mus vertinai. Atėjo laikas pailsėti nuo architektūros. Išjunk mus…

images_phocagallery_3439_Laisvuju architektu deklaracija_3439_Laisvuju architektu deklaracija_tit

LAISVŲJŲ ARCHITEKTŲ DEKLARACIJA//DĖL ARCHITEKTŪROS PADĖTIES IR ARCHITEKTŲ

Grupė architektų, nusivylusių architektūros nuopuoliu Lietuvoje ir Architektų sąjungos veikla, paskelbė Laisvųjų architektų susirinkimo deklaraciją „Dėl architektūros padėties ir architektų misijos“.