Kažkada Stalino vietininkų išrikiuotos skulptūros ant geležinio Felikso Dzeržinskio tilto amžinajame Vilniuje simbolizavo svetimo totalitarinio šeimininko įkurtuves „visiems laikams“ ir visų keturių gyvenimo kampų sutelkimą geležiniame Maskvos kumštyje. Šita radioaktyvia simbolika badytos akys bent dviems vilniečių kartoms neveltui – net ir atkūrus nepriklausomybę, įvairios institucijos trečią dešimtmetį infantiliai trypčioja apie tuščiavidurius stabus ant Žaliojo tilto, bijodamos sudrumsti jų „snaudžiančio režimo“ status quo. Biurokratinio neįgalumo pavėsis – ideali vieta ambicingiausiems „gatvinio meno“ projektams.
SKYRYBOS ŽENKLAI DEPRESYVIAME KONTEKSTE
Galima netgi teigti, kad apskritai „gatvinio meno“ artefaktinė kokybė – yra tiesiog proporcinga rutininio negatyvo konversijos laipsniui. Tai yra – kuo blankesnis ir depresyvesnis urbanistinis kontekstas – tuo ryškesnė strytartinė kultūrinė konversija gali įvykti. Ypač tuo atveju, kai su negatyviu kontekstu mezgamas aktyvus meninis bendradarbiavimas, siekiant naujos meninės kokybės, naujo „bendraautorinio“ pozityvo.
Panašu, kad antrasis Vilniaus Gatvės Meno festivalis pagaliau ropščiasi iš „pampersinio“ amžiaus ir jo projektai ima rasti tampresnį gydomąjį santykį su kontekstu. Sveikintina festivalio naujiena – kontraversiškųjų sostinės Žaliojo tilto skulptūrų desovietizacijos projektas, kurį pasiūlė architektas Audrius Ambrasas.
SOVIETINIO PATOSO REDUKAVIMO PROJEKTAS
Architektas yra parengęs praktišką ir aktualų meninės instaliacijos projektą, siūlantį sovietines tilto skulptūras įrėminti ažūrinėmis plieno konstrukcijomis, tarsi simboliškai jas formatuojant, ir demonstruojant it savotiškas kunstkamerines patologijas.
„Tai būtų simbolinis ženklas: mes skulptūras ir toliau matome ant Žaliojo tilto, tačiau nebetikime tuo, ką jos teigia. Tarybinis patosas būtų redukuotas, nužemintas“, – sakė portalui PILOTAS.LT A.Ambrasas. Ažūrinės plieno konstrukcijos, nepažeisdamos pačių skulptūrų, įmuziejintų jas ir kurtų zoosodinę distanciją tarp objektų ir praeivių.
KULTŪRININKAI PALAIKO, ARTŪRAS ZUOKAS DELSIA
A.Ambraso „Žaliojo tilto skulptūrų redukcijos projektas“, visuomenei bus pristatytas festivalio „Vilnius Street Art“ infocentre Odminių skvere, rugsėjo 5–7 d., Sostinės dienų metu. Džiugu, kad projektą teigiamai įvertino sostinės paveldosaugininkai, tačiau sostinės savivaldybė kol kas akivaizdžiai delsia išduoti leidimą laikinam projektui.
Tuo tarpu A.Ambraso instaliacijos projektas jau spėjo sulaukti teigiamų įvertinimų iš žinomų Lietuvos kultūrininkų ir visuomenės veikėjų.
Lolita Jablonskienė, Nacionalinės dailės galerijos direktorė
A.Ambraso „Žaliojo tilto skulptūrų redukcijos projektas“, sovietines skulptūras pastato į „savo vietą“, tarsi įrėmina jas jų konkrečiame laike ir erdvėje.
Andrius Užkalnis, žurnalistas
Skulptūrų uždarymas į stačiakampius trimačius rėmus nukenksmina jas: sovietiniai balvonai iš aktyvių dalyvių tampa eksponatais, kuriems parodoma jų vieta. Panašiai zoologijos muziejuje koks baisus kaspinuotis yra konservuotas formaline ir uždarytas stikliniame inde.
Marija Drėmaitė, meno istorikė, Lietuvos nacionalinės UNESCO komisijos sekretoriato generalinė sekretorė
Pastaruoju metu pasigirsta vis daugiau nuomonių, esą Žaliojo tilto skulptūros kelia grėsmę mūsų laisvei. Tai įkalinkime jas. Uždarykime jas į narvus ir neišleiskime – taip jas nukenksminsime, bet nepakenksime jų paveldo savybėms.
Aušra Maldeikienė, ekonomistė
Naikinant niekas neišnyksta, tik atgyja kitu pavidalu. Norėdamas eiti į priekį, turi suvokti visus kultūrinius praeities veidus, ir su jais susitaikyti. Nėra nieko geriau, nei ironiška jų transformacija. Taip distancija nuvalo sovietinės kasdienybės liekanas.
Laima Kreivytė, menotyrininkė
Ambraso projektas – lyg aukštos įtampos laidų permatoma izoliacija. Konflikto židinys išlieka, bet jo veikimo zona apribojama.
Parengta naudojantis festivalio „Vilnius Street Art“ medžiaga
RIMTAI
( 2014-08-26 )
Užpelkis 2014.08.26 labai tiksliai _ ir niekas nepasikeite,
Užpelkis
( 2014-08-26 )
Lietuvoje 1988 m. buvo net 208.000 Komunistų partijos narių. Tarp jų tūkstančiai tuometinio elito narių, kurie gyveno kaip inkstai taukuose. Turėjo ir valdžią ir pinigų. Disidentų buvo vienetai. Nebuvo parašyta nė viena grožinės literatūros knyga nukreipta prieš sistemą, nesukurta nė viena oratorija, nė vienas eilėraštukas, nenukalta nė viena skulptūra. Vien Rašytojų sąjungos narių buvo 950 vnt. Visi nešiojo juodas beretes, barzdas, mėgdavo išgerti. Dabar visa ta masė ir jų vaikai iš kailio neriasi norėdami užtrinti praeitį, suversti visas kaltes kažkokiam mistiniam „stalinui“. Eikit, jūs, nach…, šiukšlės. Degsite pragare už savo nuodėmes. Buvote mužikai ir tokiais liksite amžinai. Niekam jūs neįdomus su savo „projektais“, kam jūs čia „užseniečius“ painiojat. Jiems nusispjauti ar jūs esat ar jūsų nėra. Tuo labiau kažkokių skulptūrų. Lietuviai žinomi pasaulyje valstybinių lygiu kaip tauta iššaudžiusi žydus. Susimąstykite.
to vizualizacija
( 2014-08-25 )
jusu metafora, aisku, ziauri, bet nepasakysi, kad neteisinga. gal, sakau, galima visai sekmingai ja sulydyti su ambraso projektu. kaip matome, ambrasas jau suprojektavo 4 kubrickus ant tilto kampu. belieka surengti performansa su 4 kubrikiskomis kraujo upemis. minint okupacijos diena birzelio 15, tarkim.
vizualizacija
( 2014-08-22 )
https://www.youtube.com/watch?v=3b726feAhdU
irodymas
( 2014-08-22 )
http://maps.lt/map/default.aspx?lang=lt#q=vilnius
atsakymas
( 2014-08-22 )
reiktu dezes 75m x 75m x 75m tilptu 420 000 m3 kraujo
75 metrai yra zaliojio tilto ilgis.
klausmas
( 2014-08-22 )
per mazos dezes. i jas per mazai tilptu kraujo. paskaiciuokime, stalinas nuzude 60 milijonu zmoniu. kiekvienas imkime turejo po 7 litrus kraujo. gaunasi 420 000 000 litru kraujo. kokios reikia dezes kad toks kiekis tilptu? 4200 m kubu kraujo?
Vilniaus plotas 401 km2
RIMTAI
( 2014-08-21 )
AISKU REIKIA NEUZSIIMINETI ONONIZMU_ NUGRIAUTI. KOKIA SUDMALYSTE? KALINIO SINDROMAS- PRIZIURETOJUI CIULPTI
ekonomiste
( 2014-08-21 )
pritariu Maldeikienei, nukirtus galvą hidrai, ji atauga
mnmn
( 2014-08-21 )
manau, kad pasiulytas sprendimas yra daug ismintingesnis ir subtilesnis, negu paprastas skulpturu demontavimas. ambraso atveju, instaliacija ilgus metus demonstruos ideologini prievartautoja viesai ikalinta. tai kels klausimu turistams ir atsakymai bus musu sajungininkai. ir musu kulturos advokatai. as labai uz.
volverine
( 2014-08-21 )
taigi ir lenina riekejo patypdyt i toki kuba ir palikti Lukiskiu aikstej, kaip visuoemenes susamonejimo rezultata. Ale, me papjove ir girioj pastate. Kodel taip su tilto balvonais negalima?
Centro chebra
( 2014-08-21 )
Bronius teisus. Nustokit žaisti. Pabudote ir verskite. Ir kuo skubiau, kol Žalieji žmogeliukai dar ne prie Žaliojo tilto.
BONIFACAS
( 2014-08-21 )
AUDRIAU. kam tas Tavo mandagumas, negi negalejai padaryti grotu. Tu cia ko bijai? tu kurie kartu su jais vadavo Lietuva? Ar siaip bijaij?
Bronius
( 2014-08-21 )
Pampersiniai veiksmai neissprendzia problemos. Pasizaidimas ir nieko daugiau, juolab kad kubas ant galvos jau buvo uzmautas.