images_phocagallery_3225_Ambrasas_pav_3225_2tit_Ambrasas Z_tiltas

KUNSTKAMERINIS EFEKTAS://„VILNIUS STREET ART“ IMASI DESTALINIZUOTI ŽALIĄJĮ TILTĄ

Kažkada Stalino vietininkų išrikiuotos skulptūros ant geležinio Felikso Dzeržinskio tilto amžinajame Vilniuje simbolizavo svetimo totalitarinio šeimininko įkurtuves „visiems laikams“ ir visų keturių gyvenimo kampų sutelkimą geležiniame Maskvos kumštyje. Šita radioaktyvia simbolika badytos akys bent dviems vilniečių kartoms neveltui – net ir atkūrus nepriklausomybę, įvairios institucijos trečią dešimtmetį infantiliai trypčioja apie tuščiavidurius stabus ant Žaliojo tilto,  bijodamos sudrumsti jų „snaudžiančio režimo“ status quo. Biurokratinio neįgalumo pavėsis – ideali vieta ambicingiausiems „gatvinio meno“ projektams.

SKYRYBOS ŽENKLAI DEPRESYVIAME KONTEKSTE

Galima netgi teigti, kad apskritai „gatvinio meno“ artefaktinė kokybė – yra tiesiog proporcinga rutininio negatyvo konversijos laipsniui. Tai yra – kuo blankesnis ir depresyvesnis urbanistinis kontekstas – tuo ryškesnė strytartinė kultūrinė konversija gali įvykti. Ypač tuo atveju, kai su negatyviu kontekstu mezgamas aktyvus meninis bendradarbiavimas, siekiant naujos meninės kokybės, naujo „bendraautorinio“ pozityvo.

Panašu, kad antrasis Vilniaus Gatvės Meno festivalis pagaliau ropščiasi iš „pampersinio“ amžiaus ir jo projektai ima rasti tampresnį gydomąjį santykį su kontekstu. Sveikintina festivalio naujiena – kontraversiškųjų sostinės Žaliojo tilto skulptūrų desovietizacijos projektas, kurį pasiūlė architektas Audrius Ambrasas.

SOVIETINIO PATOSO REDUKAVIMO PROJEKTAS

Architektas yra parengęs praktišką ir aktualų meninės instaliacijos projektą, siūlantį sovietines tilto skulptūras įrėminti ažūrinėmis plieno konstrukcijomis, tarsi simboliškai jas formatuojant, ir demonstruojant it savotiškas kunstkamerines patologijas.

„Tai būtų simbolinis ženklas: mes skulptūras ir toliau matome ant Žaliojo tilto, tačiau nebetikime tuo, ką jos teigia. Tarybinis patosas būtų redukuotas, nužemintas“, – sakė portalui PILOTAS.LT A.Ambrasas. Ažūrinės plieno konstrukcijos, nepažeisdamos pačių skulptūrų, įmuziejintų jas ir kurtų zoosodinę distanciją tarp objektų ir praeivių.

KULTŪRININKAI PALAIKO, ARTŪRAS ZUOKAS DELSIA

A.Ambraso „Žaliojo tilto skulptūrų redukcijos projektas“, visuomenei bus pristatytas festivalio „Vilnius Street Art“ infocentre Odminių skvere, rugsėjo 5–7 d., Sostinės dienų metu. Džiugu, kad projektą teigiamai įvertino sostinės paveldosaugininkai, tačiau sostinės savivaldybė kol kas akivaizdžiai delsia išduoti leidimą laikinam projektui.

Tuo tarpu A.Ambraso instaliacijos projektas jau spėjo sulaukti teigiamų įvertinimų iš žinomų Lietuvos kultūrininkų ir visuomenės veikėjų.

Lolita Jablonskienė, Nacionalinės dailės galerijos direktorė

A.Ambraso „Žaliojo tilto skulptūrų redukcijos projektas“, sovietines skulptūras pastato į „savo vietą“, tarsi įrėmina jas jų konkrečiame laike ir erdvėje.

Andrius Užkalnis, žurnalistas

Skulptūrų uždarymas į stačiakampius trimačius rėmus nukenksmina jas: sovietiniai balvonai iš aktyvių dalyvių tampa eksponatais, kuriems parodoma jų vieta. Panašiai zoologijos muziejuje koks baisus kaspinuotis yra konservuotas formaline ir uždarytas stikliniame inde.

Marija Drėmaitė, meno istorikė, Lietuvos nacionalinės UNESCO komisijos sekretoriato generalinė sekretorė

Pastaruoju metu pasigirsta vis daugiau nuomonių, esą Žaliojo tilto skulptūros kelia grėsmę mūsų laisvei. Tai įkalinkime jas. Uždarykime jas į narvus ir neišleiskime – taip jas nukenksminsime, bet nepakenksime jų paveldo savybėms.

Aušra Maldeikienė, ekonomistė

Naikinant niekas neišnyksta, tik atgyja  kitu pavidalu. Norėdamas eiti į priekį, turi suvokti visus kultūrinius praeities veidus, ir su jais susitaikyti. Nėra nieko geriau, nei ironiška jų transformacija. Taip distancija nuvalo sovietinės kasdienybės liekanas.

Laima Kreivytė, menotyrininkė

Ambraso projektas – lyg aukštos įtampos laidų permatoma izoliacija. Konflikto židinys išlieka, bet jo veikimo zona apribojama.

Parengta naudojantis festivalio „Vilnius Street Art“ medžiaga

Komentarai

 1. Užpelkis 2014.08.26 labai tiksliai _ ir niekas nepasikeite,

 2. Lietuvoje 1988 m. buvo net 208.000 Komunistų partijos narių. Tarp jų tūkstančiai tuometinio elito narių, kurie gyveno kaip inkstai taukuose. Turėjo ir valdžią ir pinigų. Disidentų buvo vienetai. Nebuvo parašyta nė viena grožinės literatūros knyga nukreipta prieš sistemą, nesukurta nė viena oratorija, nė vienas eilėraštukas, nenukalta nė viena skulptūra. Vien Rašytojų sąjungos narių buvo 950 vnt. Visi nešiojo juodas beretes, barzdas, mėgdavo išgerti. Dabar visa ta masė ir jų vaikai iš kailio neriasi norėdami užtrinti praeitį, suversti visas kaltes kažkokiam mistiniam „stalinui“. Eikit, jūs, nach…, šiukšlės. Degsite pragare už savo nuodėmes. Buvote mužikai ir tokiais liksite amžinai. Niekam jūs neįdomus su savo „projektais“, kam jūs čia „užseniečius“ painiojat. Jiems nusispjauti ar jūs esat ar jūsų nėra. Tuo labiau kažkokių skulptūrų. Lietuviai žinomi pasaulyje valstybinių lygiu kaip tauta iššaudžiusi žydus. Susimąstykite.

 3. jusu metafora, aisku, ziauri, bet nepasakysi, kad neteisinga. gal, sakau, galima visai sekmingai ja sulydyti su ambraso projektu. kaip matome, ambrasas jau suprojektavo 4 kubrickus ant tilto kampu. belieka surengti performansa su 4 kubrikiskomis kraujo upemis. minint okupacijos diena birzelio 15, tarkim.

 4. reiktu dezes 75m x 75m x 75m tilptu 420 000 m3 kraujo
  75 metrai yra zaliojio tilto ilgis.

 5. per mazos dezes. i jas per mazai tilptu kraujo. paskaiciuokime, stalinas nuzude 60 milijonu zmoniu. kiekvienas imkime turejo po 7 litrus kraujo. gaunasi 420 000 000 litru kraujo. kokios reikia dezes kad toks kiekis tilptu? 4200 m kubu kraujo?
  Vilniaus plotas 401 km2

 6. AISKU REIKIA NEUZSIIMINETI ONONIZMU_ NUGRIAUTI. KOKIA SUDMALYSTE? KALINIO SINDROMAS- PRIZIURETOJUI CIULPTI

 7. pritariu Maldeikienei, nukirtus galvą hidrai, ji atauga

 8. manau, kad pasiulytas sprendimas yra daug ismintingesnis ir subtilesnis, negu paprastas skulpturu demontavimas. ambraso atveju, instaliacija ilgus metus demonstruos ideologini prievartautoja viesai ikalinta. tai kels klausimu turistams ir atsakymai bus musu sajungininkai. ir musu kulturos advokatai. as labai uz.

 9. taigi ir lenina riekejo patypdyt i toki kuba ir palikti Lukiskiu aikstej, kaip visuoemenes susamonejimo rezultata. Ale, me papjove ir girioj pastate. Kodel taip su tilto balvonais negalima?

 10. Bronius teisus. Nustokit žaisti. Pabudote ir verskite. Ir kuo skubiau, kol Žalieji žmogeliukai dar ne prie Žaliojo tilto.

 11. AUDRIAU. kam tas Tavo mandagumas, negi negalejai padaryti grotu. Tu cia ko bijai? tu kurie kartu su jais vadavo Lietuva? Ar siaip bijaij?

 12. Pampersiniai veiksmai neissprendzia problemos. Pasizaidimas ir nieko daugiau, juolab kad kubas ant galvos jau buvo uzmautas.

Rašyti komentarą

Susije straipsniai

Morfai

GATVĖS MENAS VILIJAMPOLĖJE: Morfai su „Gyva Grafika“ pabaigė „Skliautą“

2022 lapkričio 281 KomentarasPILOTAS.LT

Vienas aktyviausių Kauno gatvės menininkų Morfai su komanda „Gyva Grafika“ ką tik pabaigė vieną ambicingiausių savo kūrinių – piešinį „Skliautas“. Įspūdingas piešinys atliktas Neries krantinėje,

Nuotrauka Almanto Bružo

KENGO KUMA: Architektūroje man įdomiausia – Kekkai tema

2022 rugsėjo 296 KomentaraiAudrys Karalius

Vienas garsiausių pasaulio architektų – Kengo Kuma – atvyko į Kauną architektūros festivalio KAFe programos Rytai-Rytai 5 direktorių Gintaro Balčyčio ir George Kunihiro kvietimu. Šiemet

Architektų vasara

ARCHITEKTŲ VASARA: Venstspilyje formuojasi architektūrinis Baltijos burbulas

2022 birželio 13Be komentarųPILOTAS.LT

Šiemet liepos 2 ir 3 dienomis Ventspilį (Latvija) žada sudrebinti Baltijos architektų vasaros festivalis „Baltijos burbulas“ (angl. Baltic Bubble). Renkamas architektų autobusas iš Lietuvos. Lietuvos architektų

Mokslo ir inovacijų centras „Vizium“

VENTSPILIO „VIZIUM“: Architekto Audriaus Ambraso nuotolinė paskaita

2022 balandžio 281 KomentarasPILOTAS.LT

Ventspilyje pernai iškilo įspūdingas šiuolaikinės architektūros vietoženklis – Mokslo ir inovacijų centras „Vizium“. Šio visuomeninio objekto architektūros idėją, laimėjusią tarptautinį konkursą, pristatys bei projektavimo „broliukų“

Gatvės menas

KAUNO GATVĖS MENAS: Nuo vandalizmo iki paveldo

2022 vasario 8Be komentarųPILOTAS.LT

Šiandien Kauno miesto muziejaus Pilies skyriuje atveriama paroda „Nuo vandalizmo iki paveldo: Kauno gatvės menas“ skirta urbanistinio meno ištakoms Kaune, siekiančioms sovietmetį. Vasario 8 dieną

Redingo kalėjimas

VISKAS DĖL MENO: Banksy siūlo 10 mln. už O.Wilde‘o kalėjimą

2021 gruodžio 8Be komentarųPILOTAS.LT

Vienas garsiausių šiuolaikinių gatvės menininkų, žinomas Banksy pseudonimu, pasiūlė 10 mln. svarų sterlingų Redingo kalėjimui nupirkti. Kalėjime, kuriame Viktorijos laikais kalėjo žymus airių kilmės rašytojas,

1983_ambrasas a_tit

ARCHITEKTO A.AMBRASO PASKAITA: Architektūrinės detalės ir medžiagos

2021 lapkričio 22Be komentarųPILOTAS.LT

Architektūros kokybės vystymo asociacija baigia savo nuotolinių paskaitų ciklą „Materija kaip kūrybinis instrumentas architektūroje“. Nuotolinius susitikimus vainikuoja architekto, Lietuvos nacionalinės kultūros ir meno premijos laureato,

Paupys

PRASIDEDA DISKUSIJŲ CIKLAS: Šiuolaikinė architektūra UNESCO teritorijose

2021 lapkričio 191 KomentarasPILOTAS.LT

Lietuvos architektų sąjunga kartu su „Vilniaus senamiesčio atnaujinimo agentūra“ organizuoja diskusijų ciklą „Šiuolaikinė architektūra UNESCO teritorijose“. Pirmoji diskusija įvyks „Pasakos“ kino teatre naujajame Paupio rajone

Heritas

URBANISTINIS MENAS: Festivalio „Heritas“ paroda M.Žilinsko galerijos kolonadoje

2021 spalio 21Be komentarųPILOTAS.LT

Rugsėjį jau ketvirtus metus iš eilės įvyko tarptautinis kultūros paveldo festivalis „Heritas“, pirmąjį kartą savo veiklas perkėlęs ir į Kauną. Mykolo Žilinsko galerijos kolonadoje ką

Re:formatas

AKTUALIOJI DAILĖTYRA: Kovos dėl sovietinio paveldo

2021 spalio 141 KomentarasPILOTAS.LT

Vilniaus dailės akademija atnaujina 2019 metais pradėtą ir didelio visuomenės susidomėjimo sulaukusį viešų paskaitų ciklą „Aktualioji dailėtyra: naujausios Lietuvos meno tyrimų atodangos“. Menotyrininkė dr. Lina

Perkūno 11

ART DECO FRONTAS: Teismas įpareigojo A.Dankovskį atstatyti apgriautą statinį Perkūno 11

2021 rugsėjo 2910 KomentarųPILOTAS.LT

Šiandieną Lietuvos vyriausiasis administracinis teismas nutarė apeliacinį Artūro Dankovskio skundą atmesti ir palikti galiojantį Regionų apygardos administracinio teismo Klaipėdos rūmų 2021 vasario 23-iosios sprendimą. O

Vilkaviškio autobusų stotis

MIES VAN DER ROHE PREMIJA 2022: Baltijos šalių lyderės pozicijos neužleidom

2021 rugsėjo 102 KomentaraiPILOTAS.LT

Metams dėl koronaviruso pandemijos atidėto Europos sąjungos šiuolaikinės architektūros apdovanojimo – Mies van der Rohe premijos 2022 – rinkimai įgauna pagreitį. Per pastaruosius metus Lietuvos nominantų

Juozas Kėdainis

NUKELS SKULPTŪRĄ: Druskininkai restauruos Juozo Kėdainio „Poilsį“

2021 liepos 19Be komentarųPILOTAS.LT

Druskininkų savivaldybė planuoja nukelti Gydyklų parke esančią dekoratyvinę skulptūrą „Poilsis“. Pranešama, kad ši, žinomo sovietmečio skulptoriaus Juozo Kėdainio sukurta, skulptūra bus išvežta restauruoti. Beje, J.Kėdainis

Audrius Ambrasas

NAUJI ŽALIOJO TILTO ŽENKLAI: Vilnius įrengs 12 meninių akcentų

2021 balandžio 92 KomentaraiPILOTAS.LT

Vilnius neseniai atrinko 12 meninių akcentų, kurie šiemet praturtins įvairius sostinės rajonus. Tarp pastarųjų meninių akcentų – ir architekto Audriaus Ambraso Žaliojo tilto nauji ženklai.

Arkitektas

25 SIZIFIŠKI METAI: Architektūrinės žiniasklaidos pradžia Lietuvoje

2021 vasario 98 KomentaraiAudrys Karalius

1996-ųjų vasario 9-tąją Lietuvos skaitytojas sulaukė pirmojo architektūrinio periodinio leidinio istorijoje – mėnraščio “Arkitektas”. Vėlai. Daugelis Europos valstybių architektūrinę leidybą pradėjo 100 ar 80 metų

Žygimantų g. 13

MIRTIES TAŠKO SĄRĖMIAI: Diskutuojamas jau ketvirtas PP variantas Vilniaus Žygimantų 13

2020 gruodžio 215 KomentaraiPILOTAS.LT

Žygimantų 13 – jau seniai ne tik adresas. Žygimantų 13 – per bene septynerius karštų diskusijų metus tapo bene žymiausiu Lietuvoje investuotojų-architektų-paveldininkų kovos lauku. Šiandieną

vila_kn_201019_e01_bra

LAR TARYBA: Vilos Perkūno al. 11 rango objektų apsauga turi tapti viešuoju interesu

2020 lapkričio 111 KomentarasPILOTAS.LT

Art deco stiliaus vilos Perkūno al. 11 Kauno Žaliakalnyje griovimo istorija įgauna vis platesnį atgarsį tiek visuomenėje, tiek ir atskirose kultūros paveldui neabejingose bendruomenėse. Lietuvos

Gyvos sienos

GATVĖS MENO GALERIJA: Kauno daugiabučių rajone sužaliavo miškas

2020 rugsėjo 21Be komentarųPILOTAS.LT

Gatvės meno ekspoziciją Kaune papildo vis nauji kūriniai. Pilkas ir niūrias sienas po langais jau gali pamiršti Partizanų gatvės 30-ojo bei aplinkinių daugiabučių gyventojai –

Gyvos sienos

GYVOS SIENOS KAUNE: Kalniečių parke praūžė gatvės meno festivalis

2020 liepos 20Be komentarųPILOTAS.LT

Gatvės menu pagarsėjęs Kaunas gatvės šios meno rūšies entuziastams paruošė staigmeną – atvėrė net dvi naujas legalaus piešimo sienas. Vieną iš jų, esančią Kalniečių parke,

Autobusų stotelė Juodkrantėje

AUTOBUSŲ STOTELĖ NERINGOJE: „Archstotelės“ projektinių pasiūlymų pristatymas

2020 liepos 151 KomentarasPILOTAS.LT

Neringos savivaldybė jau anksčiau yra skelbusi apie realiais tapusius planus priešais Liudviko Rėzos kultūros centrą esančią stotelę „Juodkrantės gyvenvietė“ perkelti į naują vietą. Su iš

Lietuvos kultūros ir meno taryba

KULTŪROS FRONTE: Rinkosi naujos sudėties Lietuvos kultūros ir meno taryba

2020 birželio 261 KomentarasPILOTAS.LT

Į pirmąjį posėdį rinkosi naujos sudėties Lietuvos kultūros ir meno taryba, kuri kultūros ministro Mindaugo Kvietkausko įsakymu buvo patvirtinta birželio pradžioje. Tarybos narius pasveikinęs kultūros

Kultūros ministerija

KULTŪROS MINISTERIJA: Patvirtinta nauja Lietuvos kultūros ir meno taryba

2020 birželio 51 KomentarasPILOTAS.LT

Kultūros ministerija, ką tik patvirtino naujos sudėties Lietuvos kultūros ir meno tarybą. Tai patariamojo balso teisę turinti Kultūros ministerijos ekspertų grupė, analizuojanti, vertinanti ir padedanti

gyva grafika

GALERIJA PO ATVIRU DANGUMI: Šančių fabriką prakalbino 1.100 m² ploto piešinys

2020 balandžio 6Be komentarųPILOTAS.LT

Antrus metus skaičiuojantis Kauno projektas „Gyvos sienos“ padėjo menininkams prakalbinti dar vieną pastatą. Drobe virtusią buvusio „Drobės“ fabriko pastato sieną Žemuosiuose Šančiuose papuošė įspūdingo dydžio

Architektūros politika

LIETUVOS ARCHITEKTŪROS POLITIKAI: Patvirtinta Architektūros meno tarybos sudėtis

2020 sausio 227 KomentaraiPILOTAS.LT

LR Kultūros ministerija pirmą kartą istorijoje suformavo Architektūros meno tarybą. Iš architektūros specialistų sudarytos tarybos uždavinys – prisidėti prie ilgalaikės tęstinės architektūros kaip profesionaliojo meno ir kūrybinių

Morfai

PASKUTINIS KELEIVIS: Skubantis Morfai kūrinys Kauno geležinkelio perone

2019 gruodžio 19Be komentarųPILOTAS.LT

Traukiniais iš Kauno išvykstančius ar atvykstančius į Kauną nuo šiol pasitinka „Paskutinis keleivis“. Tai žinomo gatvės menininko Morfai (Timotiejus Norvila) naujausias kūrinys, įkvėptas geležinkelio stoties