images_straipsniu_foto_3283_KAUETo krize_tit

ARCHTARYBINIS PLACEBAS://MIESTO EKSPERTŲ TARYBOS MISIJA IR DIMISIJA

Kiekvienas nori būti reikalingas. Kiekvienas, be abejo, tiki, jog yra reikalingas, jeigu dalyvauja reikalingoje misijoje. Ypač – jeigu misija vykdo neginčijamą užduotį – architektūrinės kokybės užtikrinimą Lietuvos moderniosios architektūros miegamajame. Kaune.

Visiškai suprantama, kad VšĮ „Kauno architektūros ir urbanistikos ekspertų taryba“ (KAUET) – būtent ir yra tokia misija, kurioje triūsiantys architektūrą (arba save architektūroje) įsimylėję architektai tiki, jog daro nepamatuojamai didį darbą užtikrindami miesto architektūrinę kokybę ir saugodami Kauną nuo architektūrinių išsišokėlių.

IŠSISAKYMO DŽIAUGSMAS IR KITI RITUALAI

Grupinis įtikėjimas misija  vienija, konsoliduoja ir stiprina. KAUET‘e jis yra toks stiprus ir monolitiškas, jog apie savikritiškumą ar misijos objektyvų poveikį medžiaginei miesto architektūrinei kokybei nepadoru net užsiminti. Juo labiau – apie KAUET‘o realų „patariamąjį“ poveikį savo tiesioginiam šeimininkui – Kauno savivaldybės administracijai, vykdančiai formalią funkciją mieste – tvirtinančiai ar atmetančiai projektus.

Misija dūzgia – KAUET‘as aptarinėja projektus, vis patirdamas išsisakymo džiaugsmą, o Savivaldybė mėgaujasi laisve elgtis gyvenime savo nuožiūra. Nes žino – išsisakymo džiaugsmas išjungia KAUET‘ą iš kritiškos, aktyvios stebėsenos ir projektavimo procesą „po KAUET‘o“ galima vartalioti laisvai, ignoruojant bet kokius ekspertų tarybos nutarimus.

REIKALINGUMO KAUNO ARCHITEKTŪRAI DARBAS

Taip atsiranda degalinės A.Mickevičiaus slėnyje, „Lidl“ prekybcentriai Panemunės – Ąžuolyno „žaliojo karkaso“ trasoje bei kiti architektūriniai nuotykiai. Taip atsiranda nuostata „šeimininko“ galvoje, jog misija užmigdyta ir iš esmės tenkinasi pačiu egzistavimo faktu bei „reikalingumo Kauno architektūrai“ tikėjimu. Ir ta nuostata, kaip ciniškai tai beskambėtų, nėra laužta iš piršto…

Net tada, kai Savivaldybės žonglierių ekvilibrumas pasiekė rekordines aukštumas ir, svarstant Kauno Kongresų centro konkurso neskelbimą, architektūros ekspertai mero Andriaus Kupčinsko ir miesto vyr.architekto(?) Nerijaus Valatkevičiaus viešai buvo išvadinti neišmanėliais, nekompetentingais ir nesusigaudančiais savo nutarimuose, – KAUET‘as nesugebėjo sureaguoti adekvačiai.

Rodos, neįmanoma nepasitikėjimo išreikšti tiesiau. Neįmanoma aiškiau patariamajai institucijai pranešti apie jos patarimų nereikalingumą ir ekspertinių išvadų nepripažinimą. Tačiau net šis tiesmukas ir nedviprasmiškas „šeimininko“ signalas misijai pasirodė per silpnas, kad pažadintų iš įsisenėjusio letargo. Misija nutarė nekreipti dėmesio ir tęsti „reikalingumo Kauno architektūrai“ darbą.

NEPRIKLAUSOMYBĖ SUNAIKINTA, KOMPETENCIJA IŠJUOKTA

Čia reikėtų patikslinti, kad teksto autorius, reaguodamas į Kauno mero ir vyr.architekto(?) kaltinimus bei tiesmuką spaudimą KAUET‘o ekspertams, liepos 30-osios posėdyje kvietė kolegas atsistatydinti, nes ekspertų nepriklausomybė (ar jos iliuzija) „šeimininko“ buvo sunaikinta, o kompetencija išjuokta. Tas pats, emocijoms atvėsus, buvo pakartota ir KAUET‘o organizaciniame posėdyje rugsėjo pradžioje. Tačiau pasiūlymas pritarimo nesulaukė – didžioji dauguma KAUET‘o ekspertų nutarė dirbti toliau, nes „KAUET‘as yra reikalingas“… Kam reikalingas – liko nežinoma.

Galbūt šiandieninį Kauno architektūros ir urbanistikos ekspertų tarybos reikalingumą šiek tiek galėtų iliustruoti kad ir tokia smulkmena, kaip honorarų mokėjimas, vėluojantis 17 mėnesių. Ypač turint omenyje Kauno mero A.Kupčinsko teiginį, jog KAUET‘as nenori palaikyti Savivaldybės pozicijos „nors ekspertų taryboje sugaištą laiką jiems apmoka ne kas kitas, o savivaldybė“.

Tačiau labiausiai KAUET‘o „reikalingumą“ Kauno miestui, ko gero, byloja tiesioginio „šeimininko“ N.Valatkevičiaus ir jo Urbanistikos skyriaus laikysena. Jie ekspertų posėdžiuose pasirodo tik tuomet, kai reikia išpūsti kokį PR burbulą ar užgesinti ramybę drumsčiančius maištininkus.

IŠ ARCHITEKTŪRINĖS TARYBOS ATSISTATYDINO DVIESE

Beje, maištininkų KAUET‘e šį rugsėjį sumažėjo iki nulio (beveik)… Be A.Karaliaus iš ekspertų tarybos atsistatydino ir Linas Tuleikis.

Jis pažymėjo, jog traukiasi iš institucijos, nes ši stokoja “pilietinio stuburo, moralinio tvirtumo ir negerbia savo sprendimų bei priimtų nuostatų. L.Tuleikis teigė, jog “architekto profesija ir pagarba jai reikalauja principingesnės, nepersunktos konformizmu laikysenos architektūros kokybės atžvilgiu, atsispiriant spaudimui iš šalies”.

Architektas pabrėžė, jog kiekvienas, išrinktas  ekspertu, “prisiėmė įsipareigojimą prieš kolegas ir prieš visuomenę dirbti tam, kad bent lašeliu architektūra pagerėtų, o ne tam, kad nuolatinėmis išlygomis kokybės kartelė būtų leidžiama vis žemyn ir žemyn”.

Beje, L.Tuleikis pastebėjo, kad konformistinis principas “jei aš neteisiu, tai ir manęs neteis”, pavertė Kauno architektūrinę tarybą neveiksnia institucija, neįpareigojančiu diskusijų klubu. 

NEEFEKTYVUMAS TAMPA PRABANGA

Nėra malonu, tačiau tenka pripažinti, jog KAUET‘as jau senokai virto nekritišku sau ir architektūrinei aplinkai „pritarėjų klubu“. Patogiu savivaldybei ir architektūros artimiesiems. Kandžiu retiems architektūriniams „turistams“ ar šiaip naujokams.

Reti profesinio pilietiškumo blyksniai užgęsinami konjunktūriniuose Savivaldybės koridoriuose, o ekspertinės išvados netampa objektyvia vertybe ne tik todėl, kad ją ignoruoja Savivaldybės galvos. Aiškios ir motyvuotos išvados vis retesnis svečias ir pačių ekspertų protokoluose – vietoj jų amžinoji KAUET‘o direktorė Jūratė Merkevičienė išrašo keliolika „receptų iš pasisakymų“, kurių sąrašas galėtų praturtinti ne vieną juodojo humoro klinikinį serialą.

Gali būti, jog šie archtarybiniai paradoksai yra būdingi tik Kaunui ir kiti Lietuvos miestai gyvena sveiką, iliuzinių priklausomybių neiškreiptą architektūrinį gyvenimą. Tačiau kas, jei virusas išsisėjęs ir valstybėje knibžda neefektyviai veikiantys instrumentai, kurių dėka placebinis efektas plinta, stumdamas į paraštes tikrąjį matymą, tikrąjį problemų gydymą, tikrąjį judėjimą pirmyn ir tikrąsias vertybes galų gale?

Ar neefektyvi gyvensena apskritai nėra per didelė prabanga slenkančio karo akivaizdoje…?

Komentarai

 1. ..ne ką geresnė situacija ir Klaipėdoje, skirtumas gal tik toks, kad nėra jokios direktorės – posėdžiui pirmininkauja rotacijos principu vis kitas ET narys ir niekas negauna jokio užmokesčio. Į AS ET svarstymams, aptarimams siunčiami tik tam tikri pasirinkti, gal „juodi“ objektai. Užsakovai nebedalyvauja ir nebegirdi minčių (nors edukacija). Na o į ET protokolus savivaldos admin. reguoja pagal „poreikį“ dažniausia niekaip.
  Rinką užėmė profesija „projektuotojas“ 🙂

 2. Dabar aišku kas drumstė vandenį. Likusiems pelkėta vieta patinka ir nepapūsi prieš vėją: jų dauguma.

 3. Iniciatyvai ir drąsai reiškiu pagarbą. O kas po to? Kas pasikeis iš esmės? Ar yra norintys ir galintys tuos pokyčius daryti?

 4. jau po šią kadensiją bebaigiančios KAUET-o rinktinės rinkimų, rašiau, kad ta organizacija- KLANAS. Dalyviai vis tie patys, nors kai kurie nemoka net kompiuteriu naudotis, neturi architekto kvalifikaciją paliudijančio dokumento. Objektai, premijos skirstomi taip pat tuo pačiu senu kaip pasaulis principu.
  Kodėl tik dabar apie tai prabilta ?

 5. ei, nebeleiskit užpelkio daugiau į estiją!
  jis čia mus visus užgrauš su savo estais ir jų rotermaniais.

 6. Jus absoliut teisus. Yra etine ir logine nesamone, kad KAUETAS tapo „vienintele instancija“. Jis ir konkursus organizuoja, ir salygas raso, ir ziuri parenka, ir pats dalyvauja tuose konkursuose, ir dar po to pats reguliuoja pokonkursini gyvenima.
  Kazkoks absurdas!
  Jurate Merkeviciene neoficialiai padaryta Valatkeviciaus partnere ir visos politikos realizavimo skyriaus virsininke.

 7. Linai,
  netikslumas ištaisytas. Kėslų nebuvo. užmirškim.

 8. Jūs čia apie Rotušės aikštės konkursą Kaune?

 9. Kada Lietuvoje, kada ir kur, atsiras Rotermani kvartalas ? Toks kaip Taline ? Mačiau tarp Maironio g. ir Kauno muzikinio teatro kažkas vyksta. O juk čia galėtu gimti lietuviškasis Rotermani. Bet nieko panašaus nesimato. Tik Maironio g. atkurtas caro laikų pastatas su vartais ir kažkokia šuns būda ant stogo. Atrodo klaikokai. O dėl KAUET visiškai sutinku su A.Karaliumi. Jam turėtu būti baisoka gyventi ir Kaune, ir Lietuvoje. Juk tai visiškai laukinis architektūrine prasme kraštas. Viską valdo pinigai. Reikia kolonėlės – bus kolonėlė. O kokios markės automobiliu važinėja N.Valatkevičius ? Kas žino ?

 10. Ekspertų tarybų paradoksas – ekspertai, kaip architektai dalyvavę konkursuose (vienu atveju – konkretaus objekto projektavimo, kitu – viešųjų pirkimų), ekspertų tarybos posėdyje vertina vienu ar kitu atveju laimėjusius darbus. Profesinė ir bendroji etika suponuoja nusišalinimą nuo tokio svarstymo, bet apie tai niekas nediskutuoja. Ekspertų objektyvumas atskiedžiamas pralaimėjimo kartėlio. Objektyvu?

 11. Čia, aišku, ne esmė, bet kaip mes mėgstame kiekvienoje situacijoje bent truputį pagrąžinti ir taip gražų savo vaidmenį. Neslėpsiu, ant minties ‘atsistatydinti’ mane užvedė Audrys, po KAUET-o posėdžio su meru, pasiūlęs visiems kartu padaryti šį veiksmą, bet kai rugsėjo 2 d. 13:07 val. išsiunčiau visiems atsistatydinimo raštą, tai 13:33 val. pasirodė Audrio laiškas su informacija apie jo atsistatydinimą „iš KAUETo narių taip pat“, tad straipsnyje pateiktas teiginys „Po A.Karaliaus iš ekspertų tarybos atsistatydino ir Linas Tuleikis“ nėra, švelniai tariant, visiškai tikslus. Nesuprantu, kam reikia kad ir mažytį faktą apversti aukštyn kojom, jei ir taip aišku, kad atsistatydindamas Audrys pasielgė dorai, principingai ir bandė tokiam pačiam elgesiui uždegti kitus?

 12. Situacija aktuali, nepergyvenkit, ne tik kaunui

Rašyti komentarą

Susije straipsniai

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

20 PAVYZDINIŲ PROJEKTŲ: Architektūros paroda buvusiame Kauno centriniame pašte

2024 balandžio 29Be komentarųPILOTAS.LT

Šiuo metu statybų sektorius sunaudoja daugiau nei 35% visos pagamintos energijos ir išskiria beveik 40 proc. su tuo susijusio išmetamo CO2 kiekio. Buvusiame Kauno centriniame

Švitrigailos g.

VILNIUJE RINKSIS VAUET: Aptars daugiabučio ir administracinio pastato projektus

2023 balandžio 18Be komentarųPILOTAS.LT

Rytoj renkasi Vilniaus architektūros ir urbanistikos ekspertų taryba (VAUET). Patariamąjį balsą turinti taryba nagrinės daugiabučio Pašilaičiuose ir administracinio pastato Švitrigailos gatvėje projektinius pasiūlymus. Balandžio 19

Nuotrauka Almanto Bružo

KENGO KUMA: Architektūroje man įdomiausia – Kekkai tema

2022 rugsėjo 296 KomentaraiAudrys Karalius

Vienas garsiausių pasaulio architektų – Kengo Kuma – atvyko į Kauną architektūros festivalio KAFe programos Rytai-Rytai 5 direktorių Gintaro Balčyčio ir George Kunihiro kvietimu. Šiemet

taryba

PAKOREGAVO ARCHĮSTATYMĄ: RAT‘ai dalinai gyvuos iš valstybės biudžeto kišenės

2022 liepos 4Be komentarųPILOTAS.LT

LR Seime ką tik pritarta LR Architektūros įstatymo naujai redakcijai, kurioje numatyta, kad Regioninių Tarybų (RAT) veikla bus dalinai finansuojama iš valstybės biudžeto. Šiuo metu

Vainių rūmų konversija „Sanatorių pasažas“ Vilniuje (arch. „DO architects“). Foto: „DO architects“.

„DO ARCHITECTS“ PATIRTIS: Šiuolaikinė architektūra senajame mieste

2022 kovo 81 KomentarasPILOTAS.LT

Projektavimas istorinėje aplinkoje – visada sudėtinga, daugiasluoksnė ir nevienareikšmė užduotis. Kovo 11-osios išvakarėse  savo architektūrinio elgesio receptais bei pastaraisiais metais sukaupta tokio projektavimo patirtimi pasidalins kolektyvo

Perkūno 11

ART DECO FRONTAS: Teismas įpareigojo A.Dankovskį atstatyti apgriautą statinį Perkūno 11

2021 rugsėjo 2910 KomentarųPILOTAS.LT

Šiandieną Lietuvos vyriausiasis administracinis teismas nutarė apeliacinį Artūro Dankovskio skundą atmesti ir palikti galiojantį Regionų apygardos administracinio teismo Klaipėdos rūmų 2021 vasario 23-iosios sprendimą. O

Arkitektas

25 SIZIFIŠKI METAI: Architektūrinės žiniasklaidos pradžia Lietuvoje

2021 vasario 98 KomentaraiAudrys Karalius

1996-ųjų vasario 9-tąją Lietuvos skaitytojas sulaukė pirmojo architektūrinio periodinio leidinio istorijoje – mėnraščio “Arkitektas”. Vėlai. Daugelis Europos valstybių architektūrinę leidybą pradėjo 100 ar 80 metų

Kauno Naujamiestis

KAUNO NAUJAMIESČIO KODAS: Urbanistinių kūrybinių dirbtuvių rezultatų pristatymas

2020 gruodžio 16Be komentarųPILOTAS.LT

Šį rudenį Kaune surengtos urbanistinės kūrybinės dirbtuvės „Naujamiesčio kodas“. Rytoj rengiamame šių dirbtuvių rezultatų pristatyme bus pristatytos jose gimusios urbanistinės gairės Kauno Naujamiesčiui. Gruodžio 17

vila_kn_201019_e01_bra

LAR TARYBA: Vilos Perkūno al. 11 rango objektų apsauga turi tapti viešuoju interesu

2020 lapkričio 111 KomentarasPILOTAS.LT

Art deco stiliaus vilos Perkūno al. 11 Kauno Žaliakalnyje griovimo istorija įgauna vis platesnį atgarsį tiek visuomenėje, tiek ir atskirose kultūros paveldui neabejingose bendruomenėse. Lietuvos

Linas Tuleikis

LINAS TULEIKIS: Architektūra ir estetika – tai ne tas pats

2020 spalio 304 KomentaraiLinas Tuleikis

Ar jūs nepavargote nuo estetikos pervertinimo? Aš pavargau, labai pavargau nuo to, kai dailesniu pavidalu bandoma pridengti problemų neišsprendimą ar nieko nepadarymą. Tai kaip gražiu

Laisvės alėja

NAUJAMIESČIO KODAS: Rengiamos Kauno centro urbanistinės kūrybinės dirbtuvės

2020 rugsėjo 17Be komentarųPILOTAS.LT

Šį rudenį Kaune rengiamos urbanistinės kūrybinės dirbtuvės „Naujamiesčio kodas“. Atrinktos 4 dalyvių komandos jose parengs vieną bendrą Kauno Naujamiesčio urbanistinę strategiją. NAUJAMIESČIO VIZIJĄ KURS BENDRAI Spalio

Linas Tuleikis

ARCHITEKTŲ RŪMŲ ATEITIS (4): Kokie rūmai reikalingi mums ir Lietuvai?

2020 sausio 311 KomentarasLinas Tuleikis

Šis tekstas yra Ketvirtasis poleminėje grandinėje apie aktualią Lietuvos Architektų rūmų problematiką. LAR rūmų nario Lino Tuleikio Pirmasis straipsnis,  Antrasis straipsnis ir Trečiasis straipsnis padės skaitytojui lengviau suprasti

Architektūros politika

LIETUVOS ARCHITEKTŪROS POLITIKAI: Patvirtinta Architektūros meno tarybos sudėtis

2020 sausio 227 KomentaraiPILOTAS.LT

LR Kultūros ministerija pirmą kartą istorijoje suformavo Architektūros meno tarybą. Iš architektūros specialistų sudarytos tarybos uždavinys – prisidėti prie ilgalaikės tęstinės architektūros kaip profesionaliojo meno ir kūrybinių

Linas Tuleikis

ARCHITEKTŲ RŪMŲ ATEITIS (3): Kokie rūmai reikalingi mums ir Lietuvai?

2020 sausio 202 KomentaraiLinas Tuleikis

Architekto profesija tikrai turi daug galios kuriančius ją žmones padaryti laimingais, jei tik jie tuo užsiima su aistra ir atsakingai. Bent jau tiek atsakingai, kad

Linas Tuleikis

ARCHITEKTŲ RŪMŲ ATEITIS (2): Kokie rūmai reikalingi mums ir Lietuvai?

2020 sausio 164 KomentaraiLinas Tuleikis

Šis tekstas nėra oficiali Lietuvos architektų rūmų nuomonė, o tik vieno LAR nario asmeniniai samprotavimai apie organizaciją.. Ar pastebėjote, koks gyvenimas pasidarė slidus ir išvirkščias?

Linas Tuleikis

ARCHITEKTŲ RŪMŲ ATEITIS (1): Kokie rūmai reikalingi mums ir Lietuvai?

2020 sausio 142 KomentaraiLinas Tuleikis

Šis tekstas nėra oficiali LAR nuomonė, o tik vieno Rūmų nario asmeniniai samprotavimai apie organizaciją. Tikslas kalbėti apie mūsų organizacines profesines sėkmes ir sopulius atviriau,

maniežas

MANIEŽAS KAUNO ĄŽUOLYNE: Nederintame architektūros konkurse – 8 pasiūlymai

2019 spalio 176 KomentaraiPILOTAS.LT

Kauno miesto savivaldybė rengia Lengvosios atletikos maniežo su automobilių saugykla Ąžuolyne konkursą. Šiam konkursui pateikti darbai jau eksponuojami „Žalgirio“ arenoje, o spalio 22-ąją – įvyks

mokykla

PROJEKTUS ĮVERTINO SKIRTINGAI: Vilniaus architektai aptarė 3 klausimus

2018 rugsėjo 274 KomentaraiPILOTAS.LT

Kaip neformalus kolegų klubas šiuo metu Lietuvos architektų sąjungos Vilniaus skyriaus architektūros ir urbanistikos ekspertų taryba (VAUET) neseniai apsvarstė 3 architektūrinius klausimus. Tarybai pristatyti projektai

Vilniaus oro uostas

VAUET SVARSTĖ 3 KLAUSIMUS: Pasigesta kompleksiškos Vilniaus oro uosto vizijos

2018 rugpjūčio 81 KomentarasPILOTAS.LT

Lietuvos architektų sąjungos Vilniaus skyriaus Architektūros ir urbanistikos ekspertų taryboje (VAUET) neseniai buvo apsvarstyti 3 klausimai. Bene svarbiausias iš jų – Vilniaus oro uosto keleivių

Klaipėda

UŽKLIUVO KLAIDOS IR TRŪKUMAI: Pasiūlė stabdyti Naujamiesčio spec. plano viešinimą

2018 sausio 29Be komentarųPILOTAS.LT

Sausio viduryje Klaipėdos architektūros ir urbanistikos ekspertai svarstė uostamiesčio istorinės dalies (Naujamiesčio) nekilnojamojo kultūros paveldo apsaugos teritorijų tvarkymo specialiojo plano sprendinius. Šio plano rengėjams pasiūlyta

parki_kl_171200_e01_xxx

ARCHITEKTŪROS EKSPERTAI: Bangų gatvėje statyti 100 vietų parkingą – netikslinga

2017 gruodžio 14Be komentarųPILOTAS.LT

Klaipėdos architektūros ir urbanistikos ekspertų taryba neseniai apsvarstė projektinius pasiūlymus 100 vietų daugiaaukštės automobilių saugyklos greta Kultūros fabriko. Ekspertai konstatavo, kad tokių parametrų daugiaaukštį parkingą

2022 biuras

TINKLINIS KONTAKTAS: „Kaunas 2022“ biuro konkursą laimėjo K.Vaikšnoro, K.Platakio ir L.Tuleikio idėja

2017 rugpjūčio 213 KomentaraiPILOTAS.LT

Liepos pradžioje projektas „Kaunas – Europos kultūros sostinė 2022“ (VšĮ „Kaunas 2022“) kvietė architektus į interjero idėjų konkursą, skirtą surasti tinkamiausią interjero sprendimą „Kaunas 2022“

Architektų rūmai

ARCHITEKTŲ RŪMAI: Palaikome viešąjį interesą ginančius architektus

2017 liepos 20Be komentarųPILOTAS.LT

Dviejų Kauno architektų Lino Tuleikio ir Audrio Karaliaus puldinėjimas įvairiais žiniasklaidos kanalais netruko įgauti organizuotos „minkštosios galios“ medžioklės bruožų. Nors viešai atsakomybės už „atakas“ niekas

anoniminis

LIETUVA, TĖVYNE MUSIŲ [1]: Vieši atsakymai į anoniminį interesą

2017 liepos 414 KomentarųAudrys Karalius

Mano senelis Juozas Karalius, išgyvenęs du karus, Vokietijos krachą, Sibirą ir kolchozinę LTSR, šeštą vakaro kviesdavo kartu klausytis “Amerikos balso”. Romas Sakadolskis ir Ko šnypštė,

architektūros įstatymas

ARCHITEKTŪROS ĮSTATYMAS PRIIMTAS: Architektūra tampa nacionaliniu prioritetu

2017 birželio 95 KomentaraiAudrys Karalius

Tapome ilgai laukto stebuklo liudininkais – Seimas didele balsų dauguma priėmė Lietuvos Respublikos Architektūros įstatymą, tuo pačiu oficialiai pripažindamas architektūrą nacionaliniu prioritetu. 2017-ųjų birželio 8-toji