Linas Tuleikis

ARCHITEKTŲ RŪMŲ ATEITIS (3): Kokie rūmai reikalingi mums ir Lietuvai?

2020-01-20
Linas Tuleikis

Architekto profesija tikrai turi daug galios kuriančius ją žmones padaryti laimingais, jei tik jie tuo užsiima su aistra ir atsakingai. Bent jau tiek atsakingai, kad nuo jų architektūrinės aistros visi aplinkiniai netaptų nelaimingais. Nes, juk negali pasistatyti savo laimės ant kitų nelaimės. Tie, kurie mano, kad gali, – nebevarkite toliau skaityti…

Gal todėl pasaulyje Architekto profesija yra priskirta prie reguliuojamų profesijų.

KODĖL NORIME IŠ RŪMŲ GAUTI GRAŽĄ, TAČIAU FINANSUOTI JŲ NENORIME?
Kai kur tai atlieka valstybinės institucijos, tačiau pažangiausiose pasaulio šalyse architektų profesiją reguliuoja profesinės savivaldos institucijos – Architektų rūmai.
Kai visuomenė yra subrendusi, profesinė savivalda yra žymiai efektyvesnis būdas reguliuoti profesiją ir kai kurių Europos valstybių architektų savivaldos skaičiuoja jau 100 metų. Taigi, mūsų tikrosios savivaldos 4 metų (formalios 14 m.) stažas skamba juokingai, lyginant su senosios demokratijos šalimis. Bet mūsų lūkesčiai vis vien nesumažėję, mes norime gauti iš organizacijos grąžą net tada, kai nenorime į ją įdėti.
Pirmajame visuotiniame Rūmų susirinkime, kur buvo aršiai diskutuojama apie nario mokestį, buvo paleista saliamoniška frazė „tegul Rūmai parodo, kaip dirba, o jau tada mes galėsime juos rimčiau finansuoti“.
Pradžioje Rūmai tikrai parodė – nauja komanda, ryžtingai vadovaujama D.Veličkaitės, per pirmus kelis metus pasiekė išties daug – bent jau tiek, kad apie Rūmus pradėta garsiai kalbėti, klausti jų nuomonės ir skaitytis su ta nuomone.
Tačiau garsiai paleistos saliamoniškos frazės pažadai ištirpo ir naujame visuotiniame susirinkime Rūmams buvo siūloma sunešioti jau naujas stiklo kurpaites – nenoras finansuoti savo veiklą dar padidėjo.

NĖRA KITOS ORGANIZACIJOS, KURI GALI PASIRŪPINTI ARCHITEKTU
Rūmų narių socialinis statusas labai skirtingas ir, kas lengva vienam, kitam gali būti neįveikiama. Deja, bet yra daug Lietuvos vietų, kur architektai negali pragyventi iš savo profesijos. Ir ne dėl to, kad jiems gabumų trūksta, bet tik dėl bendro šalies kultūrinio-ekonominio lygio. Arba dėl to, kad jie savo profesinėje veikloje nenori lipti per kitų galvas ir nori būti sąžiningi.
Tai, rodos, iš kur čia dar rasi lėšų finansuoti Rūmams, jei jų trūksta pavalgymui? Tačiau, bėda tame, kad sukamės uždarame rate, – jei mes norime turėti ką valgyti, turime finansuoti tas struktūras, kurios gali tuo pasirūpinti, nes struktūros (mūsų darbdaviai), kurios privalėtų stengtis, kad architektas būtų sotus – atvirkščiai, visomis jėgomis, net ir aukojant projektų kokybę, stengiasi ant jo (architekto) sutaupyti.
Taigi, nėra jokios kitos organizacijos, kuri galėtų pasirūpinti architektu. Rūmai gali. Bet ar nori?
Iš vienos pusės, – neįmanoma pasirūpinti tais, kurie patys to nenori. Iš kitos pusės, Rūmai – tai mes patys. Kokiems žmonėms mes patikėsime Rūmų vairą, tokią rūpybą ir turėsime.
O čia jau turėtų nugriaudėti fanfaros su milijonais rinkiminių pažadų apie ženkliai pagerėsiančią architektų situaciją. Tačiau mes puikiai žinome, kad gardžiausias sūris yra pelėkautuose.
Neabejoju, kad Rūmai galėtų visai neprašyti nario mokesčio, o jį „užsidirbti“ iš įvairių NT statybų situacijų, turinčių kokių nors problemų, padėdami jas išspręsti stipresnei (turtingesnei) pusei.
Bet tai nebebūtų Rūmai, o patys žinote kas. Tikiuosi, tokia Rūmų veikla būtų greitai sureguliuota visuomenės bei šalies teisingumo organų. Bent jau šiuo aspektu net ir Lietuvoje juntamas neišvengiamas europėjimas.

RŪMŲ PIRMININKO DILEMA
Taigi, kokiu kursu pasuks Rūmai, priklauso ne nuo rūmų sienų, bet nuo visų mūsų ir nuo žmonių, kuriuos mes išsirinksime.
Rūmų galva – pirmininkas. Ką mes norėtume šiose pareigose matyti? Geriausiai tinkantį žmogų mes išvijome, tad reikia rinktis iš likusių. Turime daugiau organizuotų ir sąžiningų moterų, bet, stebint ankstesnes pamokas – gana platų nepakantumą moteriškam valdymui, – deja, dabartinėje situacijoje visai netikiu tokiomis galimybėmis. Dar reikia nemažai padirbėti, kad mūsų organizacijoje visi turėtų lygias galimybes užimti vadovaujančius postus. Viliuosi, kad bent į Rūmų Tarybą pateks moterų daugiau, nei per praėjusius rinkimus.
Jei pirmininko kandidatūrai pasidairysime žmogaus iš dabartinės Tarybos, mus varžo tai, kad labiausiai tinkantys žmonės yra smarkiai užimti projektavimu ir tai, kad prie esamos Rūmų tvarkos, pirmininkas organizacijoje rūpinasi viskuo – nuo darbuotojų priėmimo, kasdieninių darbų paskirstymo iki strategijos rengimo ir jos vykdymo.
D.Veličkaitė bandė įvesti geresnę tvarką, priėmė į Rūmus administracijos vadovę, kuri nuimtų nuo pirmininko visą ūkinį krūvį. Tačiau, nepavykus perversmui Visuotiniame susirinkime (keistomis aplinkybėmis), administracijos vadovė buvo atleista iš darbo.
Taigi, lyg ir logiškas kelias organizacijoje atskirti ūkines ir strategines veiklas, pas mus nepavyko. Turėtume dar kartą bandyti tai padaryti – kitu atveju, neprisikviesime organizacijai pirmininkauti solidžių, visuomenei žinomų architektų.
Galėtume pasirinkti labai norintį ir visuose rinkimuose, net LAS, kandidatuojantį asmenį, bet abejoju, ar tai būtų naudinga organizacijai ir jos nariams?
Kai kuriems, bent jau tiems jo draugeliams, kurie jį išteisino svarstyme Taryboje dėl Rūmų statuto pažeidimo ir tiems, kurie jį dukart apsaugojo nuo svarstymo dėl profesinės etikos pažeidimų, žinoma, jis būtų naudingas. Panašių kandidatų yra ir daugiau.
Principas ranka ranką plauna, deja, gana gajus Taryboje, kai palaikymas ar prieštaravimas pasirenkamas ne pagal klausimo turinį, bet pagal tai, koks asmuo iškėlė klausimą.

RŪMŲ TARYBOS SUDĖTIS IR POLITIKA
Ekspirmininkė D.Veličkaitė to spaudimo neatlaikė.
Nenoriu mesti ant visų Tarybos narių dėmės, nes ir šios kadencijos Taryboje buvo žmonių, kurie nepainiojo viešų interesų su asmeniniais – A.Ambrasas, V.Dapkevičius, T.Paulauskas, A.Karalius ir, žinoma, D.Veličkaitė.
Siekis nesupainioti interesų jautėsi ir L.Rekevičiaus, A.Žebrausko bei R.Paleko veikloje, tačiau jie būdavo labai užimti ir ne visąlaik spėdavo skirti tinkamo dėmesio Rūmams. Gerai, kad L.Rekevičiaus dėmesys reikšmingai pagerėjo, jam tapus l.e.p. pirmininku. Palyginus neseniai į Tarybą įsilieję Robertas Zilinskas ir Andrė Baldišiūtė taip pat visada stengdavosi dalyvauti sprendimuose nešališkai ir be išankstinio nusistatymo.
Deja, žmonės, kurie veikia atvirai, yra lengviau pažeidžiami, nes jie nežino apie susitarimus, kuriuos kai kurie kolegos jau sutartus atsineša į posėdį. Gal todėl ta nešališka Tarybos pusė kartais pralaimėdavo balsavimuose.
Jautėsi, kad egzistuoja šešėlinė LAR taryba, kuri dar Tarybos posėdžiui neįvykus, jau būdavo nulėmusi sprendimą. Pasiekdavo informacija, kad, tarkim, Atestacinės komisijos posėdyje svarstomi ne jos, o Tarybos kompetencijos ribose esantys RAT darbo organizavimo klausimai. Ir dar tuo metu, kai buvo stipriai vėluojama su tiesioginiais Atestacinės komisijos darbais. Tai kėlė nemalonių įtarimų…
Kai vienas LAR Tarybos narys man į akis pasakė „palauk suvažiavimo, – kaip jus visus nupūs iš čia…“ – neliko abejonių, kad Taryba nėra viena, kad Tarybos sprendimai nėra tik tai, kas priimama Tarybos posėdžiuose.
Dalis šios prognozės išsipildė – pirmininkė D.Veličkaitė ir buvo nupūsta – na, ne suvažiavimo, bet kai kurių Tarybos narių laikysenos.
Architektų Rūmai – ne geležiniai,- tokių dvigubų Tarybų gali ir neatlaikyti.
Demokratiški rinkimai (tikiuosi, jie tokie ir bus) yra ta proga, kuri gali pažadinti savo rūpesčiuose užliūliuotus Rūmų narius, kad šie susitelktų ir savo asmeninių reikalų pasitvarkytojų prie Rūmų organų neprileistų per patrankos šūvį. Tegul jie, kaip, tarkim, Rokas Mazuronis, užima aiškią kontrapoziciją Rūmams, išsakydami savo idėjas atvirai ir viešai.
[…laukite tęsinio]
REDAKCIJOS PASTABA: Linas Tuleikis yra Lietuvos architektų rūmų Tarybos narys ir LAR pirmininko pavaduotojas. Tačiau straipsnyje pateikiama asmeniška L.Tuleikio nuomonė, nederinta ir neatspindinti LAR pozicijos. Portalo Pilotas.LT pozicijos – taip pat. Primename LAR Tarybos sudėtį: Lukas Rekevičius (l.e.pirmininkas), Audrius Ambrasas, Rolandas Palekas, Audrys Karalius, Linas Tuleikis, Juozas Vaškevičius, Artūras Asauskas, Sigitas Kuncevičius, Vaidotas Dapkevičius, Vaidotas Kuliešius. Nuo 2019: Andrė Baldišiūtė, Robertas Zilinskas (pakeitė atsistatydinusius: Taurą Paulauską, Algirdą Žebrauską).
Titulinė nuotrauka: Sigito Beigos

Komentarai

  1. Nereikia verkti ir ašaroti, kad nieks rūmais nesirūpina, o kaip rūmai rūpinasi architektais, bent pirštą pajudino kai buvo atleisti vyr. architektai pvz. Šilutės, kai po teismus tampė Skuodo, Pagėgių vyr. architektus.

    • Papasakokit plačiau, jeigu esate informuotas, AS. Turbūt nemanote, kad visi viską turi žinoti, kaip jūs.

Rašyti komentarą

Susije straipsniai

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

20 PAVYZDINIŲ PROJEKTŲ: Architektūros paroda buvusiame Kauno centriniame pašte

2024 balandžio 29Be komentarųPILOTAS.LT

Šiuo metu statybų sektorius sunaudoja daugiau nei 35% visos pagamintos energijos ir išskiria beveik 40 proc. su tuo susijusio išmetamo CO2 kiekio. Buvusiame Kauno centriniame

minke_po_240400_e01_xxx

APDOVANOJO ARCHITEKTŪROS PROFESORIŲ: Jonui Minkevičiui įteiktas Architektų žiedas

2024 balandžio 25Be komentarųPILOTAS.LT

Lietuvos architektų rūmai garbės ženklu Architektų žiedu apdovanojo architektą, architektūros istoriką, profesorių Joną Minkevičių. Apdovanojimas įteiktas Vilniuje, visuotinio Lietuvos architektų rūmų susirinkimo metu. ATSKLEIDĖ NAUJĄSIAS

Gintaras Balčytis

LAS PIRMININKAS G.BALČYTIS: Architektų sąjungos 100–metis – gera proga organizacijos savianalizei

2024 balandžio 17Be komentarųPILOTAS.LT

Įvyko Lietuvos architektų sąjungos (toliau LAS) eilinė ataskaitinė konferencija. Šį kartą ji surengta Kaune, tikintis, kad į renginį Lietuvos centre bus patogiau suvažiuoti architektams iš

Priedangų instrukcija

PIRMAS SKAMBUTIS: Architektų Rūmai parengė instrukciją dėl slėptuvių ir karo priedangų

2024 sausio 25Be komentarųAudrys Karalius

Lietuvos architektų rūmai savo iniciatyva parengė trumpą instrukciją dėl karo priedangų, PSP (padidinto saugumo patalpų) įrengimo įvairios paskirties pastatuose. Ta proga Architektų rūmuose (Vilnius, Kalvarijų

NAi

ISTORINIS VYRIAUSYBĖS NUTARIMAS: Įsteigtas Nacionalinis Architektūros Institutas

2023 gruodžio 22Be komentarųAudrys Karalius

Vyriausybės posėdyje 2023-iųjų gruodžio 20-tąją priimtas nutarimas: steigti Nacionalinį architektūros institutą buvusio Kauno centrinio pašto rūmuose Laisvės alėjoje. Šiuo premjerės Ingridos Šimonytės sakiniu užbaigtas permainingas penkerių

architektuomenė

IŠLAISVINTOS UKRAINOS ŽEMĖS KVADRATAS: Padėka Lietuvos architektams už karinę paramą

2023 rugpjūčio 10Be komentarųPILOTAS.LT

Nevyriausybinė organizacija „Blue/Yellow“, dėkodama Lietuvos architektams už paramą Ukrainos kariams, įteikė Lietuvos Architektų sąjungai simbolinį išlaisvintos Ukrainos žemės kvadratą. Dedikacijoje organizacijos „Blue/Yellow“ vadovas Jonas Ohman

Rūta Leitanaitė

IŠSIRINKO VALDŽIĄ: Surengtas naujosios Lietuvos architektūros meno tarybos posėdis

2023 birželio 131 KomentarasPILOTAS.LT

Neseniai surengtas pirmasis naujos kadencijos Lietuvos architektūros meno tarybos posėdis. Jame tarybos pirmininke išrinkta Lietuvos architektų sąjungos atstovė Rūta Leitanaitė. Aplinkos ministerijos Architektūros ir inovacijų

LAR taryba Aplinkos ministerijoje

SUTARĖ BENDRADARBIAUTI: Architektų rūmų valdžia viešėjo Aplinkos ministerijoje

2023 balandžio 24Be komentarųPILOTAS.LT

Penktadienį aplinkos ministras Simonas Gentvilas ir viceministrė Daiva Matusevičė, kartu su Aplinkos ministerijos komanda, susitiko su naujai išrinktu  Lietuvos architektų rūmų pirmininku Algimantu Pliuču bei

Pernai vasarą prie Kauno centrinio pašto jau įvyko vienas reikšmingas architektūrinis įvyks – Nacionalinių architektūros apdovanojimų (NAA) sumanymo paskelbimas. Foto: ©PILOTAS.LT.

ARCHITEKTŲ RŪMŲ IR SĄJUNGOS POZICIJA: Kauno pašto rūmų projekto pirkimo procedūra ydinga

2023 balandžio 141 KomentarasPILOTAS.LT

Netikėta, apmaudu ir absurdiška, kad kuriant ilgai svajotą ir gimdytą Nacionalinį Architektūros Institutą (NAi) – jau pirmasis žingsnis šiurkščiai pažeidžia ir nacionalinį Architektūros įstatymą, ir

Algimantas Pliučas

ARCHITEKTAI IŠSIRINKO VALDŽIĄ: 4 metus LAR’ui vadovaus Algimantas Pliučas

2023 balandžio 3Be komentarųPILOTAS.LT

Praėjusį ketvirtadienį Kaune, „Žalgirio“ arenos amfiteatro salėje įvyko rinkiminis Lietuvos architektų rūmų (LAR) Narių susirinkimas, kuriame išrinkti nauji Rūmų organų nariai į 2023-2026 metų kadenciją

Žalgirio arena

ARCHITEKTAI RINKSIS KAUNE: Architektų rūmų visuotinis susirinkimas – „Žalgirio“ arenoje

2023 kovo 28Be komentarųPILOTAS.LT

Ketvirtadienį Kauno „Žalgirio“ arenoje rinksis architektai iš visos Lietuvos. Nuo 10 val. šalies krepšinio sostinės tvirtovėje, Amfiteatro salėje vyks Lietuvos architektų rūmų (LAR) narių visuotinis rinkiminis susirinkimas.

Mantas Michaliunjo

SUSTIPRINO MINISTERIJOS KOMANDĄ: Viceministru pradeda dirbti architektas M.Michaliunjo

2022 rugsėjo 301 KomentarasPILOTAS.LT

Šiandien Aplinkos ministro komandoje pradeda dirbti naujas viceministras – architektas Mantas Michaliunjo. Jis kuruos architektūros, statybos, renovacijos ir būsto klausimus. Kaip praneša Kultūros ministerija, nuo

ACE

SOLIDARIZAVOSI SU UKRAINA: Europos architektai įtvirtino paramos ukrainiečiams politiką

2022 liepos 20Be komentarųPILOTAS.LT

Europos architektų taryba (ACE) solidarizuojasi su Ukraina. Didelis iššūkis ir darbas architektų bendruomenei bei architektūrinėms organizacijoms teks po karo, kai reikės atstatyti sugriautus Lietuvos miestus

Visuomeninio draudimo rūmai

LIEPOS 1-OSIOS DOVANA: Vilniuje baigiamas šalinti istorinę architektūrą darkęs įstiklinimas

2022 liepos 13 KomentaraiPILOTAS.LT

Tarpukaryje Vilniaus Gedimino prospekte pastatytų neofunkcionalistinių Visuomeninio draudimo rūmų pirmasis aukštas pagaliau grįžta į savo pirminį architektūrinį pavidalą. Pastato architektūrą kelerius metus darkęs įstiklinimas bendromis

UKRAINOS KARAS

LIETUVOS ARCHITEKTŲ DOVANA: Moderniausias ginklas Ukrainos dangaus gynėjams

2022 kovo 104 KomentaraiPILOTAS.LT

Lietuvos architektai, Architektų sąjunga ir Architektų rūmai, greta kitų solidarumo su Ukrainos kolegomis iniciatyvų, imasi konkretaus žingsnio – Ukrainos dangaus gynybos. Architektai pradeda rinkti tikslines

Ukraina

LIETUVOS ARCHITEKTŲ INICIATYVA: Biurai priims specialistus iš Ukrainos

2022 kovo 3Be komentarųPILOTAS.LT

Lietuvos architektūros ir inžinerijos biurai priims specialistus iš Ukrainos. Visi, norintys prisidėti prie iniciatyvos, kviečiami registruotis. Tapus pabėgėliu, žymiai oriau yra dirbti pagal specialybę ir neprarasti įgūdžių,

pakal_po_210900_e01_xxx

DĖL ARCHITEKTŪROS KONKURSŲ: Diskusiją pradeda Mindaugas Pakalnis

2022 sausio 182 KomentaraiPILOTAS.LT

Vilniaus miesto savivaldybė ir Lietuvos architektų rūmai (LAR) inicijuoja diskusiją dėl architektūros konkursų. Pirmas diskusijos renginys – Vilniaus miesto vyriausiojo architekto Mindaugo Pakalnio šios problematikos

Diskusija

ARCHITEKTŪROS POLITIKOS VIZIJA: Inicijuojama vieša diskusija

2021 lapkričio 241 KomentarasPILOTAS.LT

Lietuva yra viena iš nedaugelio Europos sąjungos šalių, neturinčių savo architektūros politikos. Lietuvos architektų sąjunga, kaip nepriklausoma architektų asociacija, inicijuoja viešą diskusiją apie galimą Lietuvos

Architektūros muziejus

ARCHITEKTŪROS CENTRAS – PAŠTO RŪMUOSE: Kultūros ministerijos galimybių studijos rengėjai pakartojo 2019 metų idėją

2021 rugpjūčio 205 KomentaraiPILOTAS.LT

Kultūros ministerijos rengiama Kauno Pašto rūmų įveiklinimo galimybių studija pakartojo 2019-taisiais Kauno visuomeninio judėjimo „Paštininkai“ sugeneruotą idėją – ikoniškuose architekto Felikso Vizbaro rūmuose teisingiausia įkurdinti

Edmundas Benetis

VIENAS LAUKE KARYS: E.Benetis nesulaukia LAR paramos dėl Lietuvos bendrojo plano problemų

2021 liepos 274 KomentaraiPILOTAS.LT

Žinomas pajūrio architektas Edmundas Benetis kreipėsi į e-žurnalo Pilotas.LT redakciją dėl pagalbos. Architektui nesiseka bendrauti su Architektų rūmais visuomenei itin svarbiu klausimu. Gal kalti vasaros

Algimantas Mačiulis

PIRMAS NUOTOLINIS ARCHITEKTŲ RŪMŲ SUSIRINKIMAS: Architektų Žiedas A.Mačiuliui

2021 birželio 174 KomentaraiPILOTAS.LT

Šiandieną įvyko pirmasis nuotolinis Lietuvos architektų rūmų narių visuotinis susirinkimas. Pandemijos sąlygos atėmė progą architektų cecho bendruomenei susirinkti gyvai ir bendrauti gyvai, tačiau iš esmės

LAR susirinkimas

LIETUVOS ARCHITEKTŲ RŪMAI: Neįvykus susirinkimui, pakartotinas – tą pačią dieną

2021 birželio 14Be komentarųPILOTAS.LT

Lietuvos architektų rūmai (LAR) praneša, kad birželio mėnesį 17 dieną (ketvirtadienį) 10 val. numatytajam narių nuotoliniam susirinkimui neįvykus, pakartotinis bus surengtas dar tą pačią dieną.

prof. Algimantas Mačiulis

ARCHITEKTŲ ŽIEDAS: LAR svarsto siūlymą apdovanoti prof. A.Mačiulį

2021 gegužės 72 KomentaraiPILOTAS.LT

Kiekvienais metais per Lietuvos architektų rūmų (LAR) narių visuotinį metinį susirinkimą įteikiamas Architektų žiedas – už architektūrą, nuopelnus, meilę ir pasišventimą jai. Šiais metais Architektų

Kūrybiniai mainai

EUROPOS ARCHITEKTŪROS ATEITIS: Naujo sezono programos pristatymas

2021 vasario 26Be komentarųPILOTAS.LT

Architektūros fondas pakvietė į kūrybinių mainų renginį, kuriame bus pristatomas naujas Europos architektūros programos sezonas. Tai vienas pagrindinių tinklaveikos ir architektūros idėjų pristatymo renginių Europoje.

vila_kn_201019_e01_bra

LAR TARYBA: Vilos Perkūno al. 11 rango objektų apsauga turi tapti viešuoju interesu

2020 lapkričio 111 KomentarasPILOTAS.LT

Art deco stiliaus vilos Perkūno al. 11 Kauno Žaliakalnyje griovimo istorija įgauna vis platesnį atgarsį tiek visuomenėje, tiek ir atskirose kultūros paveldui neabejingose bendruomenėse. Lietuvos