images_phocagallery_2537_ciuta_neri_1307_2537_ciuta_ti_130700_e01_BRA

ARCHITEKTŪROS PROVERŽIS://3 VARIACIJOS ŠIUOLAIKINIŲ KAUNO VARTŲ TEMA

Bendrovė „Vytauto parkas“ Neries pakrantėje išilgai upės valdo beveik 1,4 ha ploto sklypą, kuriame mato europinio lygio komercinį kompleksą. Kauno architektai Darius Čiuta, Aurimas Valaitis ir Karolis Platakis, suintriguoti išskirtine galimybe atsiduoti architektūrai, parengė 3 konceptualius projektinius siūlymus bei surengė jų ekspoziciją Kauno Rotušės aikštės šokoladinės salėje. Su ja susipažinti gali visi.

MATUOJA EUROPINIO LYGIO STATINĮ

Bendrovė „Vytauto parkas“ neseniai grąžino Kaunui Dainų slėnį ir mainais iš miesto gavo sklypą Neries krante. Dabar 13.517 m² ploto teritoriją čia valdanti bendrovė, ją žada užstatyti pažangios architektūros komercinės ar mišrios paskirties kompleksu. Šis iškiltų siaurame neužstatytame žemės ruože tarp Jonavos g. ir Neries upės (detalusis planas – „Projektų vystymo grupė“), priešais neseniai čia pastatytą prekybos centrą „Prisma“.

„Iki šiol Kaune nėra nė vieno europinio lygio biurų ir komercinių kompleksų“, – PILOTUI.LT ambicingai dėstė „Vytauto parko“ savininkas Ričardas Šidlauskas. Išskirtinė vieta P.Vileišio tilto pašonėje, verslininko nuomonę, tam yra labai tinkama. Su šia jo mintimi sutinka ir parengti pastato projektinius pasiūlymus apsiėmę Kauno architektai D.Čiuta, A.Valaitis ir K.Platakis. Mat projektuotojai įžvelgia galimybę šiuo statiniu pradėti formuoti miesto vartus, į miestą įvažiuojant nuo Klaipėdos ar Vilniaus pusės. Kūrybinių minčių nestokojantys architektai parengė vieną pagrindinę ir dvi alternatyvines projektines koncepcijas, kurios šiuolaikinės architektūros priemonėmis prisidėtų prie miesto reprezentacijos, o taip pat – architektūriškai išreikštų bei stiprintų jo identitetą. Beje, su parengtosiomis architektūros koncepcijomis susipažinti Rotušės aikštės šokoladinėje (Rotušės a. 26), kur surengta jų parodėlė ir rengiami idėjos pristatymai.

IŠNAUDOTŲ NERIES POTENCIALĄ

„Siekėme pastatu užfiksuoti laikmetį. Tai esamos aplinkos laikmečio aktualizavimas“,– pirmojo projektinio varianto koncepciją PILOTUI.LT dėstė architektai D.Čiuta ir A.Valaitis. Siekdami šio savo tikslo, autoriai iš pradžių net svarstė specialios kompiuterinės programos sukūrimą. Ji turėjo padėti nustatyti atspirties taškus tolimesnei kūrybai.

Pasak projektinių pasiūlymų autorių, Neris bei jos pakrantės Kaune dabar yra bemaž užmirštos, tačiau jo turi didelį dar neatskleistą urbanistinį potencialą. Architektų teigimu, čia būtų galima įgyvendinti idėją pažintinės trasos – kilpos ar savotiško miesto vestibiulio, kuriuo atvykėliai galėtų apsukti ratą nuo greitkelio Vilnius-Klaipėda. „Nuo greitkelio tilto iki P.Vileišio tilto ar net iki Kauno pilies galima būtų vykti ne vien automobiliu, bet ir dviračiu ar, pavyzdžiui, Nerimi plaukti kateriu“, – idėją aiškino jie. Pastarąjį autorių sumanymą tiesiogiai atsispindi pastato projektinių siūlymų pirmojo varianto architektūra. Joje architektai Neries upės trasą nuo greitkelio tilto iki P.Vileišio tilto suskaidė į 12 vienodų atkarpų, kurių kiekviena pasižymi individualiu charakteriu. Šių atkarpų kranto linijas jie tiesiog suvedė į daugiau nei 200 metrų ilgio ir apie 20 metrų pločio šiuolaikišką tūrį.

TURĖTŲ 6 FASADUS

Pagal autorių sumanymą, toks biurams bei prekybai skirtas ir kolonų nuo krantinės „atplėštas“ statinys turėtų ne vieną ar du, bet 6 skirtingus reprezentacinius fasadus – 2 ilguosius, 2 galų, dugno ir stogo. Po kelių aukštų statiniu plytėtų apie 500 vietų automobilių parkingas, kurio pilnai užtektų statinio poreikiams. Beje, pastarasis funkcinis sprendimas net tik yra funkcionalus, bet ir leistų išvengti galimos užliejimo galimybės per pavasario potvynius.

Parengtoji architektūros koncepcija pasižymi universalumu, todėl planuojamo statinio vidaus struktūrą galima būtų projektuoti pagal poreikius. Beje, tūrio aukštingumas atitinka detalųjį planą, kuriame aukštingumas numatytas 13 m (žemesnėje dalyje) iki 18 m (aukštesnėje dalyje). Būtų užstatoma apie pusė turimo sklypo ploto. Pasak D.Čiutos, planuojamo pastato geriausia būtų neskaidyti į atskirus tūrius, nes tada jis prarastų didelę dalį savo architektūros raiškos. Architektai pastato fasadams taip pat yra numatę naudoti Neries upės vandens koloritą, kuris skirtingu metų laiku būna vis kitoks. Pasak jų, tai dar labiau sustiprintų jos semantinius ryšius su vieta.

ĮKVĖPĖ IR MEDINIS KAUNAS

Antrajame projektinių pasiūlymų variante architektai D.Čiuta, A.Valaitis ir K.Platakispastato eksterjero tūrį numatė ažūrišką. Vientisas ažūriškas tūris čia deformuotas pagal vietos užstatymo pavyzdį. Tokią architektūros koncepciją įkvėpė gretimi – Vilijampolės bei Žaliakalnio – medinių namų rajonai, kurių gatvių išklotinėms būdingas minkštas laužytas pavidalas. Šį užstatymo charakterį architektai ir pasitelkė kurdami pastato tūrio architektoniką.

Trečiasis užstatymo projektinių pasiūlymų variantas, atrodo, kiek racionalesnis bei realesnis. Jame numatyta modernistine maniera ant kolonų pakelta vienaukštė komercinė dalis – savotiškas stilobatas – ir ant jos numatyti 3 aukštų privačių individualių gyvenamųjų namų ar biurų pastatų tūriai su stogo terasomis. Pagal vieną šio varianto versijų juos galėtų projektuoti skirtingi architektai, todėl statinys įgautų miestui būdingos įvairovės, atspindėtų savo laikmetį bei visuomenę. Kiekvienas toks „namukas“ turėtų savo nuosavą nusileidimą prie upės, o erdvėse tarp namų galėtų būti įrengti, pavyzdžiui, lauko teniso kortai.

DABAR – DISKUSIJŲ PERIODAS

Bendrovės „Vytauto parkas“ vadovo R.Šidlausko bei projektinių pasiūlymų autorių parengta projekto ekspozicija bei rengiami vieši pristatymai – pas mus kol kas dar naujas būdas aktualius plėtros planus dar pirminėje stadijoje rodyti ne vien suinteresuotiems asmenims, bet ir visuomenei, specialistams. Toks demokratiškas kelias turėtų duoti vaisių. Vis dėlto silpniausia projekto vieta kol kas, atrodo, jo realizacija. Tuo labiau, kad įgyvendinant europinio lygio architektūros objektą negalima būtų taupyti ant architektūros, statybinių bei medžiagų ir net detalių…

Bendrovės „Vytauto parkas“ vadovas R.Šidlauskas PILOTUI.LT tvirtino, kad planai Neries krante realizuoti drąsaus šiuolaikiško statinio koncepciją yra rimti ir realūs, vis dėlto konkrečios projekto programos, realizacijos datų ar galimų investuotojų kol kas įvardinti negalėjo. Anot verslininko, dabar – dar tik diskusijų periodas. „Laukiam skirtingų nuomonių bei konstruktyvios kritikos, iš architektų – ypač“, – tikino optimizmo nestokojantis verslininkas. Ekspozicija Rotušės aikštės šokoladinėje žada veikti dar maždaug mėnesį.

Komentarai

 1. Nuo to kaip gimde priklausys kaip veiks ir ka duos miestui. Dabar aisku, kad duos palauzytu liniju arba surikiuotu turiuku, bet tam paciam miestui ir naudotojams nuo to nei blogiau nei geriau. Apskritai tokie tusti pasitampymai kolkas neuzkabina ir tiktu nebent kokiam senam arch zurnale.

 2. man atrodo, kad kas ir kaip pagimde yra idomu tik patiems tevams, artimiesiems ir vienam kitam tyrinetojui. miestui yra svarbu – kaip pagimdytas statinys atrodys, kaip veiks ir ka duos miestui.
  1 variantas man atrodo idomiai, originaliai ir stipriai. su kitais dviem punktais nera taip labai aisku.

 3. o kam tos klishes kaip bajorkiemis? bajorkiemis yra brand’as o ne architektura. As sakau kad tos sausos 2D pavertimo i 3D filosofijos ir keistos permutacijos kelia daugiau klausimu nei formuluoja kazkoki tais koncepta. kodel butent taip paslinkta? kodel 12 atkarpu o ne 9? isvis prie ko cia tos atkarpos? ir t.t. , man atrodo straipsnio sakinys „Šių atkarpų kranto linijas jie tiesiog suvedė į daugiau nei 200 metrų ilgio ir apie 20 metrų pločio šiuolaikišką tūrį.“ puikiai apibrezia koncepta „tiesiog suvede“, nu ir tiek.

 4. Koks nors bojarkiemis ar bernelių užeiga labiau patiktų?

 5. (ar visgi programuotoju?)

 6. formalizmas. kazkoks praito desimtmecio parametrines architekturos bandymas, kam ta programa? kad dar labiau uzsausint viska ir uzmuilint turi? nei konceptualu, nei veikia, nei idomu galu gale nei grazu…kaunas juk ne programuotoju miestas kad kompe stumdant splainus ir verciant plana pjuviu ar panasiai galima butu kurti „siuolaikiskus miesto vartus“.

 7. Man konceptas silpnas pasirodė. Atrodo buvo žūtbūt norėta pritempt iki „krūto“ laužyto tūrio. Buvo galima ir paprasčiau bei įtikanamiau prisvaigt.

 8. man patiko ? reikia išdiskutuoti …… paimkit ir paruoškit projektą , bent techninį – o dabar piešia piešia KONCEPCIJĄ juk ir taip aišku kad Kaunas viduryje , o ne šone . O dabar piešiat : važiuoji iš Klaipėdos ir užsuki į Kauną , apsisuki ir varai į Vilnių ir iš „kranto linijičių“ sudėlioji pastatą PAISTALAI .
  Paruoškit projektą ir statykit . Sėkmės

 9. gerai, kad architektura vystoma ir grynai koncepciniame lygyje. apsaugo smegenis nuo sukalkejimo. siulyciau palyginti su anksciau piloto skelbtu sveikatos kompleksu vilniaus studentu miestelyje.

 10. Formos paieskos idomios, siuolaikiskos, nors kita vertus, gali buti ir kitaip. Gaila , kad nelemta buti igyvendinta. Kas zino Sidlauska, visiems aisku, kad nieks nieko statyti nesiruosia. Esu tikras Ciuta ir co dare pasiulymus uz dyka, geriausiu atveju, uz grasius, nes Sidlauskas labai moka uzburti, bet kai prasideda kalba apie pinigus – trintukas.:)

Rašyti komentarą

Susije straipsniai

Tilto per Nerį konkursas

VILNIUS RENKASI TILTĄ: Idėjų lauke grumiasi 16 architektūrinių koncepcijų

2019 vasario 152 KomentaraiPILOTAS.LT

Vilniaus miesto savivaldybė ir Lietuvos architektų sąjunga rengia pėsčiųjų tilto per Neries upę konkursą. Neseniai paaiškėjo, kad dėl jo 20.000 eurų prizinio fondo bei sutarties

Tilto per Nerį konkursas

ŽENGS PER NERĮ: Paskelbtas pėsčiųjų tilto Vilniuje architektūros konkursas

2018 gruodžio 112 KomentaraiPILOTAS.LT

Po 15 metų pertraukos Vilnius vėl planuoja naują tiltą – kartu su Lietuvos architektų sąjunga (LAS) paskelbė atvirą pėsčiųjų tilto per Neries upę architektūros projekto

„V&A Dundee“

ŠKOTAI PRIŠVARTAVO MUZIEJŲ: Dandžio krantinėje atidaromas K.Kumos „V&A Dundee“

Škotijos Dandžio miesto krantinėje iškilmingai atidaromas pirmasis šios šalies dizaino muziejus – „V&A Dundee“. Kone 10 metų škotų lauktą ir planuotą statinį čia „prišvartavo“ žinomas japonų

Uperis

„UPERIO“ SĖKMĖ: Ekologiškiems keltams parinktos dar 5 Vilniaus vietos

2018 rugpjūčio 27Be komentarųPILOTAS.LT

Savo pirmąjį vasaros sezoną Vilniuje baigia ekologiškas upės srovės keltas „Uperis“. Šį švytuoklinį keltą per pirmąjį veiklos sezoną jau išbandė beveik 3.000 vilniečių bei miesto

Architektas R.Giedraitis reprezentacinei Vienybės aikštei paruošė periferinės aikštės scenarijų, kuris nesulaukė nei architektūros specialistų, nei visuomenės palaikymo. ©PILOTAS.LT

VILIJAMPOLĖS PARKO REANIMACIJA: Projektą sukurpė savivaldybės favoritas

2018 kovo 513 KomentarųArtūras Karka

Rytoj Kaune bus pristatytas Neries krantinės parko sutvarkymo projektas. Vaizdingoje Vilijampolės vietoje plytinčio per 20 hektarų ploto parko projektą parengė architekto Algimanto Sprindžio „Miestprojekto“ pastato

Kuršių nerija

KARTOGRAFUOJAMAS PAJŪRIS: Įdarbino nepilotuojamą orlaivį

2018 vasario 12Be komentarųPILOTAS.LT

Bandoma kiekybiškai įvertinti Lietuvos pajūryje vykstančius pokyčius – vėjo ir šlaitų procesų įtaką Lietuvos reljefui. Tam pasitelkus nepilotuojamą orlaivį, maždaug 20 km pajūrio ruožą pavyko

Darius Čiuta

DOZĖ ĮTAIGAUS AKTUALUMO: D.Čiutos instaliacija „F“ galerijoje „Nulinis laipsnis“

2017 gruodžio 20Be komentarųPILOTAS.LT

Konceptualioji Vilniaus galerija „Nulinis laipsnis“ tęsia pristatymą eksperimentinių projektų, glaudžiai susijusių su architektais bei architektūra. Jos išprususių lankytojų teismui šįkart bus patiekta žinomo Kauno architektūros

Vestre fiordo parkas

TARP KRANTO IR VANDENS: Daniškas fjordo parkas siūlo scenarijus ir patirtis

2017 lapkričio 231 KomentarasPILOTAS.LT

Pagal danų firmos ADEPT projektą Alborge ką tik įrengtas Vestre fjordo parkas. Tai rekreacinis pažintinis statinys, kuris ne tik išeksponuoja didžiausią Danijos fjordą, bet ir

Uperis

„UPERIU“ PER NERĮ: Vilniuje įgyvendinta ekologiško kelto idėja

2017 rugsėjo 20Be komentarųPILOTAS.LT

Vilniuje ką tik įgyvendinta ekologiško kelto per Nerį idėją. Projekto entuziastų Pauliaus Zavišos, Donato Stasiulio, Šarūno Šlektavičiaus ir architekto Justino Dudėno kolektyvinių pastangų dėka pastatytą

Neries krantinės

VILNIAUS KRANTINĖS ATGIS: Bandys vilniečius sugrąžinti prie upės

2017 birželio 23Be komentarųPILOTAS.LT

Vakarų Europos miestų pavyzdžiai akivaizdžiai įrodė, jog per miestus tekančių upių pakrantės gali būti patraukliausia ir gyviausia jų vieta. Tokiais pavyzdžiais ketinantis sekti Vilnius, imasi

Neris

UPĖ SUGRĮŽTA Į MIESTĄ: Architektų žygis baidarėmis „Archfest‘17“

2017 birželio 151 KomentarasPILOTAS.LT

Artėjanti Architektų diena, liepos 1-oji – ne tik proga susumuoti metų rezultatus, bet ir atsipūsti bei pašvęsti. Dar geriau, kai pažiną ir pramogas pavyksta suderinti.

images_pulsas_foto_4845_neris_vn_161000_e01_xxx

TRAUKOS CENTRAS PRIE NERIES://VILNIUS RENGIA IDĖJOS KONKURSĄ

Dešiniajame Neries krante, Olimpiečių gatvėje planuojamas naujas traukos centras – poilsio, sporto ir laisvalaikio zona visiems miesto gyventojams. Vilniaus savivaldybė ką tik paskelbė konkursą geriausios

images_phocagallery_4608_nerin_aero_1606_4606_lektu_ne_160600_e01_xxx

AVIACIJA SUGRĮŽTA Į NERINGĄ://NIDOJE VĖL LEIDŽIASI MAŽIEJI LĖKTUVAI

Foto: Neringos sav. Kuršių neriją ir vėl galima pasiekti lėktuvu – po 15 metų pertraukos aerodrome gali leistis mažieji orlaiviai. Civilinės aviacijos administracijos išduotame leidime

images_straipsniu_foto_4542_krant_vn_160500_e01_xxx

UPĖ PAMAŽU GRĮŽTA Į VILNIŲ:// RANDASI NAUJI TRAUKOS TAŠKAI IR INICIATYVOS

Vilniuje upė pamažu grįžta į miestą. Pernai iki žiemos sutvarkyti pirmieji 500 metrų Neries krantinės, o šiemet tęsiami likusios betoninės krantinės darbai 6 kilometrų ruože

images_pulsas_foto_4447_raila_fo_160400_e01_xxx

VIENAS KŪRINYS://A.RAILOS FILMO INSTALIACIJA SU D.ČIUTOS TRIUKŠMO GARSYNU

Pirmąsyk Nacionalinės dailės galerijos didžiojoje salėje rodomas vienas kūrinys. Tai šiuolaikinio menininko Artūro Railos naujo projekto – filmo „Libretas Mærskui Mc-Kinney Mølleriui. Sinopsis“ – premjera

images_straipsniu_foto_4053_ozari_ko_151000_e01_xxx

RAUDONASIS PAVILJONAS://V.OZARINSKO KŪRINYS GALERIJOJE „NULINIS LAIPSNIS“

Pradedančioje veikti konceptualios architektūros galerijoje „Nulinis laipsnis“ pristatomas  Valdo Ozarinsko kūrinys „Raudonasis paviljonas“. Tai ciklo „Idealizmas 3x3x3. Vieno kūrinio paroda“ ekspozicija. Rodomas architekto ir menininko

images_phocagallery_3799_R.Palys. Damba_2_3799_tit-3_Palys damba

DVIVEIDIS KAUNAS: KODĖL MIESTAS SUKA NUGARĄ NEMUNUI IR NERIAI?

2015 gegužės 255 KomentaraiRimvydas Palys

Perskaičius "Pilote" straipsnį "Parduotas krantas" apėmė šiurpas. Net ne šiurpas, o baisus įtūžis ir neviltis. Pasirodo Kauną apėmęs kažkoks pragaištingas dviveidiškumas: vieną kalbame, o elgiamės visai

images_straipsniu_foto_3740_liepo_ko_150400_e02_xxx

ARCHITEKTŪROS TURNYRAS LATVIJOJE://LIEPOJOS TRIJŲ TILTŲ KRANTINĖ

Latvijos Liepojos miestas ir toliau intensyviai bando susigrąžinti turėtą Baltijos kurorto vardą. Architektūros portalas HMMD pakvietė jau į trečią architektūros turnyrą šiame Baltijos pajūrio mieste.

images_straipsniu_foto_3540_Vilnius pasiilgo upes_tit

VILNIUS VĖL PASIILGO UPĖS://TRUMPA AKVAURBANISTINĖS MEILĖS IŠKLOTINĖ

Vilnius pasiilgo upės. Tiesiog ėmė ir vieną dieną visas šis ilgesys ištryško į eterį, užtvindė žiniasklaidą ir net iki LTV „Panoramos“ atvilnijo. Kadangi tai nėra

images_phocagallery_3526_krant_viln_1501_3526_krant_vn_150100_e01_xxx

ATSIKRATYS BETONINIŲ KRANTINIŲ://VILNIUS NORI MODERNIZUOTI NERIES PAKRANTES

Vilniaus savivaldybė planuoja sutvarkyti Neries krantines. Morališkai pasenusių betoninių krantinių modernizaciją pagal neseniai vilniečiams pristatytą projektą ketinama vykdyti keliais etapais. Pirmiausiai numatyta atnaujinti centrinę teritoriją

images_pulsas_foto_3496_pajur_ne_060700_e01_BRA

LIETUVOS PAJŪRĮ NUSIAUBĖ AUDRA://SAVIVALDYBĖS SKAIČIUOJA NUOSTOLIUS

Savaitgalį Lietuvos pajūrį nusiaubė audra. Kopas saugojęs paplūdimio smėlis daugelyje vietų yra nuplautas, o Baltijos jūros bangos kai kur apgadino kopas bei suformavo kelių metrų

images_pulsas_foto_3463_param_pl_141200_e01_xxxjpg

PARARCHITEKTŪRINĖ RYKŠTĖ://TOMO GRUNSKIO IR DARIAUS ČIUTOS INSTALIACIJA

Konceptualia kūryba žinomi architektai Tomas Grunskis ir Darius Čiuta neapsiriboja architektūra. Norėdami atskleisti architektūros padėties konfliktiškumą, savo naujame projekte „PARAmetras“ / pararchitektūrinė rykštė jie apjungė

images_pulsas_foto_3451_ciuta_po_090900_e01_BRA

RENKAMAS ĮSIMINTINIAUSIAS://TARP PRETENDENTŲ – ARCHITEKTAS DARIUS ČIUTA

Artėjant Naujiesiems metams, Kaunas tradiciškai renka įsimintiniausią menininką. Greta fotomenininkų, aktorių, kompozitorių, rašytojų ir skulptorių šiemet juo pretenduoja tapti ir bene konceptualiausias Kauno architektas Darius

images_pulsas_foto_3153_navak_sk_140600_e01_xxx

NACIONALINĖ DAILĖS GALERIJA://DVI NAUJOS PARODOS IR POKALBIŲ CIKLAS

Vilniuje, Nacionalinėje dailės galerijoje (NDG) atidaromos dvi naujos parodos. Tai skulptoriaus Mindaugo Navako 1977 – 2014 m. darbų retrospektyva „Šlovė buvo ranka pasiekiama“ bei 10

images_pulsas_foto_3421_neris_vn_110800_e01_xxx

PRISIJAUKINTI NERĮ://RENGIAMOS IMPROVIZUOTOS KŪRYBINĖS DIRBTUVĖS

Lietuvos architektų sąjunga ir komunikacijos agentūra „Bosanova“ neabejingus bei entuziastingus architektus pakvietė pasidalinti mintimis ir vizualiomis idėjomis Neries upės prisijaukinimo tema. Registracija į improvizuotas kūrybines