images_phocagallery_441_parod_tbil_1010_patbi_gr101013_bal_ev1

parod tbil 1010 **DESANTAS TBILISYJE // PARODA HOUSES LT PRADĖJO TARPTAUTINĘ KELIONĘ

Lietuviškos architektūros paroda užsienyje – retas dalykas. Kol kas skaičiuojant tarptautinius mūsų "architektūrinius pasirodymus" pakanka vienos rankos pirštų. Tokį perdėtą architektūrinį kuklumą paaiškinti nėra lengva, juoba, kad ir patys architektai nevengia pasiskųsti visuomenės dėmesio stoka. Kažkokiu būdu pasaulis be mūsų architektūros kol kas verčiasi, o mes tuo tarpu pagal savo architektūrinės kūrybos ekspansiją nedaug tesiskiriame nuo Šiaurės Korėjos. Todėl ypač malonu, kad lietuviškos architektūros paroda visai netikėtai atsidarė Tbilisyje. Ta proga su parodos kuratoriumi architektu Gintaru Balčyčiu kalbasi Audrys Karalius (PILOTAS.LT).

PILOTAS.LT: Kaip čia atsitiko, kad ramus architektas staiga tapo tokios tarptautiškos parodos kuratoriumi?

Gintaras Balčytis: Ne visai suprantu, ką reiškia "ramus architektas", bet šiaip jau architektūrinė sklaida mane seniai domina. Dabar kiek nuobodoka, stinga įdomesnės veiklos, taigi, pasitaikė proga ir… yra paroda.

PILOTAS.LT: Kodėl sumanyta lietuvišką architektūrą parodyti būtent Gruzijoje? Kiek man žinoma – tai absoliuti mūsų architektūrinė premjera Kaukaze…

Gintaras Balčytis: Paskutinį kartą Kaukaze teko būti prieš 20 metų. Tbilisyje atlikau architektūros studijų praktiką. Dabar vykti pakvietė bičiulis videomenininkas. Galėjau keliauti kaip turistas, bet pagalvojau, kad nuvežti architektūros parodą būtų prasmingiau. Į parodos pristatymą Tbilisyje  kviečiau visus dalyvaujančius parodoje architektus. Keletas  taip ir padarė.

PILOTAS.LT: Kas sudaro ekspoziciją?

Gintaras Balčytis: Parodoje pristatoma privačių gyvenamųjų namų architektūra. Mano supratimu, tai arčiausiai žmogaus esanti architektūra, kuri atspindi pačią gyvenimo sampratą. Eksponuojama paskutinių 10-ties metų laikotarpiu daugiau nei 20-ties architektų ir architektų grupių sukurti projektai. Iš viso parodoje rodomi 37 realizuoti darbai. Beje, išleidome ir 80 puslapių parodos katalogą, kurio dalis tiražo lietuvių – gruzinų kalbomis, o likusioji, lietuvių – anglų kalbomis.

 

PILOTAS.LT: Kokie buvo parodos dalyvių atrankos kriterijai?

Gintaras Balčytis: Pakviečiau kolegas architektus parodoje pristatyti tuos namus, kurie man pačiam atrodė įdomūs. Per pusantro mėnesio teko surinkti objektus parodai, sumaketuoti ir atspausdinti katalogą bei paruošti parodos planšetus. Taigi, laiko sumanymui įgyvendinti turėjau labai mažai. Nemaža dalis puikių pastatų nepateko į parodą vien dėl techninių kliūčių – nebuvo tinkamų fotografijų, neradau autorių ir, kaip jau minėjau, stigo laiko.

PILOTAS.LT: Kaip vertinate parodą? Ar rezultatas jus, kaip kuratorių, tenkina? Ar pakankamai adekvačiai atspindėta Lietuvos architektūra?

Gintaras Balčytis: Ne man ją vertint… Nors rezultatu visgi esu patenkintas. Neturėjau pretenzijų atstovauti Lietuvą, tiesiog norėjau parodyti keliolika geros architektūros pavyzdžių iš mūsų šalies bei išgirsti kitų nuomonę apie ją.

PILOTAS.LT: Kokių sulaukėte komentarų Tbilisyje? Kaip gruzinai įvertino mūsų architektūrą?

Gintaras Balčytis: Išgirdau labai daug gerų atsiliepimų. Ne vienas, ypač vyresnės kartos architektas sakė, kad parodoje rodoma „tikra ir gryna“ architektūra. Tai džiugina, nes mūsų kultūros gana skirtingos. Teko sutikti ir architektų, dėstančių universitetuose – visi žadėjo atsivesti į parodą savo studentus. Girdėjau, kad specialiai parodos apžiūrėti vyko ir Tbilisio vyr. architektas. Dauguma gruzinų kolegų apgailestavo, kad architektūrinis bendravimas tarp mūsų šalių yra visiškai nutrūkęs. Džiaugsiuos, jei ši paroda padės nors kiek buvusius santykius atgaivinti.

PILOTAS.LT: Kur eksponuojama paroda? Kaip pavyko atidarymas? Kaip reagavo žiniasklaida?

Gintaras Balčytis: Paroda turėjo būti eksponuojama vienoje žymiausių galerijų Tbilisio centre. Deja, prieš pat išvažiuojant sužinojau, kad galerijos savininkai bankrutavo – karas ir krizė padarė didelę įtaką Gruzijai. Parodą pavyko perkelti į gana modernų Wood Service Exhibition centrą. Jis gana toli nuo miesto centro, bet, nežiūrint to, į atidarymą susirinko nemažai žmonių. Dauguma – architektai. Vyresnės kartos gruzinų architektai ypač nostalgiškai prisiminė draugystes su A. ir V.Nasvyčiais, a.a. G.Baravyku, a.a. V.E.Čekanausku.

Parodos atidaryme dalyvavo LR įgaliotasis ministras Laimonas Tallat-Kelpša ir visa Lietuvos ambasada Gruzijoje. Išsamų reportažą apie parodą parodė viena didžiausių Gruzijos komercinių televizijų "Imedi TV".

PILOTAS.LT: Kiek bus eksponuojama paroda Tbilisyje? Koks jos tolesnis maršrutas?

Gintaras Balčytis: Paroda minėtoje salėje eksponuota savaitę. Ją perėmė Lietuvos ambasada Gruzijoje eksponuos kitoje salėje Tbilisio centre Lietuvos kultūros savaitės renginių metu. Vėliau paroda keliaus per kitus Gruzijos miestus.

PILOTAS.LT: Kokie jaunojo architektūrinių parodų kuratoriaus planai? Ar nemanote, kad mes šiek tiek atsiliekame nuo kaimynų šiuo požiūriu (estai jau seniai rengia architektūrines parodas Vakarų Europoje)?

Gintaras Balčytis: Į Lietuvą paroda grįžta rudens pabaigoje. Kadangi turim parodos katalogų maždaug 5 parodoms, būtinai ją eksponuosim įvairiose šalyse. Taip pat ir minėtoje Estijoje. Būtų įdomu parodą eksponuoti ir Lietuvoje. Vėliau parodą norėčiau papildyti naujais darbais, galbūt išplėsti ir kitos paskirties pastatais.

Su mūsų ambasada Ukrainoje jau sutarėm, kad kitais metais ši arba papildyta paroda bus pristatyta Kijeve. Kalbamės ir su Maskva. Beje, netikėtai parodos katalogu susidomėjo keletas architektūros ir meno knygas leidžiančių leidyklų JAV. Taigi, galime sulaukti ir staigmenų…

PILOTAS.LT: Kokį įspūdį susidarėte apie Tbilisio architektūrą? Apie gruzinų architektus?

Gintaras Balčytis: Tbilisio centrinėje dalyje, neblogai išlikusi istorinė autentiška architektūra. Deja, labai apleista. Kita vertus yra ir labai šiuolaikinių statinių, pvz. stiklinis pėsčiųjų tiltas per Mthvari upę, vedantis iš senamiesčio į projektuojamą Guggenheim’o muziejų kitame krante. Gruzijos prezidentas mėgsta šiuolaikinę architektūrą, bet pagrindinius statinius projektuoja užsienio architektai ir kompanijos. Beje, mačiau ir tikrai neblogos šiuolaikinės gruzinų architektūros. Visgi, modernios architektūros Gruzijoje matyti teko nedaug…

PILOTAS.LT: Dėkoju už pokalbį ir sveikinu įstojus į negausų (bet labai reikalingą) lietuviškos architektūros kuratorių klubą.

PARODOS TBILISYJE LANKYTOJŲ ATSILIEPIMAI (parengė ir išvertė Vano Ksnelašvili)

Jekaterina Kankava, architektė: Aš buvau sužavėta architektūros paprastumo ir įdomių sprendimų, naudojant medžiagą ir detalę.

Gogi Sakvarelidzė, architektas: Į akis krenta didelis šalies ir jos ekonomikos progresas. Čia architektūra, atrodo, iš tikro gyvuoja – kiekvienas eksponuotas pastatas realizuotas su dideliu dėmesiu ir giliu profesiniu išmanymu.

Davit Canava, architektas: Idėja dalintis architektūrinėmis tendencijomis tarp mūsų šalių yra puiki ir gali būti naujo, didelio kelio pradžia. Man regis, lietuvių architektūra tapo labai europietiška, puikiai atspindinti laikmetį, kultūrą ir tautinį tapatumą.

Vano Ksnelašvili, jaunasis architektas: Kaip buvęs Vilniaus Gedimino technikos universiteto studentas, šio įvykio laukiau su jauduliu. Paroda savitai atskleidžia lietuvišką aplinką, žmones ir laikmetį – tai, ką pažinau studijuodamas Lietuvoje. Puiku, kad paroda siekta suartinti dvi postsovietines šalis, Gruziją ir Lietuvą. Gruzijos architektų bendruomenėje jautėsi didelis susidomėjimas ir viltis. Kažko naujo, gaivaus. Taip ir įvyko. Paroda daugeliui paliko gerą įspūdį, buvo įtaigi, puikiai žiūrėjosi.

Parodos HOUSES.LT katalogas.

 

Komentarai

  1. Labai gaila, kad iš tų 37 namų net 17 iš KAUNO ir raj., o palyginimui iš Vilniaus tik 4 objektai….
    Na bet galima suprasti, parodą rengė kauniečiai.

  2. gerkle kutena.

  3. BE galo sudomino faktas, kad Lietuvos siuolaikinei architekturai parodyti ir atspindeti buvo pasitelkta Vieno architekto asmenine nuoziura

  4. Sveikinu Gintarą, nuostabu, labai prasmingas darbas! Sėkmės ir toliau!

  5. Sveikinu su gera misija!

  6. Butu visai neblogai pamatyti ir tuos 37 namukus pradziuginusius Gruzija.

Rašyti komentarą

Susije straipsniai

Gintaras Česonis

SENOJO TBILISIO TRAUKA: Gintaro Česonio fotoparoda „Laiptai į dangų“ Kaune

2023 balandžio 26Be komentarųPILOTAS.LT

Kauno fakulteto galerijoje atidaroma menininko, fotografo, VDA Kauno fakulteto Grafikos katedros docento Gintaro Česonio personalinė fotografijų paroda „Laiptai į dangų“. Parodos autorius senuosius Tbilisio senamiesčio

Gintaras Česonis

LAIPTAI Į DANGŲ: Prisiminimais dvelkiantis G.Česonio žvilgsnis į Tbilisio laiptines

2022 birželio 28Be komentarųPILOTAS.LT

Rytoj Vilniaus fotografijos galerijoje atidaroma Gintaro Česonio fotografijų paroda „Laiptai į dangų. Tbilisis 2012–2022“. Prisiminimai apie draugą, bendražygį, mokytoją Arūną Vaitkūną ir jo praradimo kartėlis

Gintaras Balčytis

VYRIAUSYBĖS PREMIJOS: Architektas G.Balčytis ir 11 menininkų sulaukė įvertinimo

2018 kovo 14Be komentarųPILOTAS.LT

Vyriausybės rūmuose teikiant 2018-ųjų metų Kultūros ir meno premijas, tarp dvylikos laureatų spindėjo ir santūri kauniečio architekto Gintaro Balčyčio šypsena. Vyriausybės kultūros ir meno premija

Gintaras Balčytis

AUKSINIAI G.BALČYČIO METAI: Paskelbti Vyriausybės kultūros ir meno premijos laureatai

2018 vasario 21Be komentarųPILOTAS.LT

Už nuopelnus Lietuvos Respublikos kultūrai ir menui Vyriausybės kultūros ir meno premija šiemet paskirta 12 menininkų ir kultūros veikėjų. Tarp jų – ir kauniečiui architektui

Gintaras Balčytis

ĮSIMINTINIAUSIU TAPO ARCHITEKTAS: Garbingas Kauno titulas – Gintarui Balčyčiui

2018 vasario 2Be komentarųPILOTAS.LT

Įsimintiniausiu 2017 metų Kauno menininku išrinktas Gintaras Balčytis. Šis garbingas antrojo šalies miesto apdovanojimas architektui paskirtas už Kauno autobusų stoties projektą, kuris, Kauno menininkų namų

Gintaras Balčytis

KAUNO STOTIES SĖKMĖ: G.Balčytis pretenduoja į įsimintiniausius Kauno menininkus

2018 sausio 24Be komentarųPILOTAS.LT

Kauno menininkų namai tęsia tradiciją kasmet apdovanoti labiausiai pasižymėjusį antrojo šalies miesto profesionalaus meno kūrėją. Greta dailininkų ir dainininkų, tapti įsimintiniausiu pernai metų Kauno menininku

Gintaras Balčytis

VYRIAUSYBĖS PREMIJA 2017: Ant apdovanojimo slenksčio – architektas G.Balčytis

2017 gruodžio 211 KomentarasPILOTAS.LT

Kultūros ministerijoje įvyko Vyriausybės Kultūros ir meno premijų komisijos posėdis, kuriame buvo atrinkti 12 kandidatų Vyriausybės kultūros ir meno premijoms gauti. Tarp pastarųjų – kaunietis

Autobusų stoties tūris korektiškai įsikomponavo margame Vytauto pr. užstatyme (arch.G.Balčytis ir grupė)

PAGYRĖ ARCHITEKTUS: Kauno autobusų stoties autoriams – garbinga premija

2017 gruodžio 123 KomentaraiPILOTAS.LT

Dėl Lietuvos meno kūrėjų asociacijos premijos kasmet varžosi įvairių sričių menininkai – fotografai, kompozitoriai, dailininkai, skulptoriai, tautodailininkai, rašytojai, žurnalistai, kino, teatro menininkai ir kt. Šiemet

Keti Matabeli

BE DROBĖS IR DAŽŲ: K.Matabeli variacijos Gruzijos istorijos tema

2017 spalio 30Be komentarųPILOTAS.LT

Kaune, Gruzijos meno ir skonio namuose ką tik atidaryta garsios šios šalies menininkės Keti Matabeli paveikslų paroda „Gruzijos istorija. Variacijos“. Savituose kūriniuose autorė atskleidžia Shota

Gruzija

SAPNUOJU GRUZIJĄ: Jautrus gruzinų poezijos ir muzikos vakaras Kaune

2017 gegužės 10Be komentarųPILOTAS.LT

Jau antri metai Kaune veikiantys Gruzijos meno ir skonio namai kviečia visus pažinti ir atrasti Gruziją, jos meno ir skonio pasaulius. Kartu su poezijos klubu

samha_gr_170100_e01_xxx

SPĖJANT ATEITĮ: Gruzijos šiuolaikinio meno paroda Klaipėdoje

2017 sausio 18Be komentarųPILOTAS.LT

Klaipėdos kultūrų komunikacijų centras Lietuvos kultūros sostinės metus pradeda Gruzijos šiuolaikinio meno paroda „Spying Future / Spėjant ateitį“. Jos kūriniuose susiduria realybė ir fikcija, išgalvotos

images_pulsas_foto_4576_moroz_fo_160600_e01_xxx

DĖL GARBĖS GRUZINIŠKAI://A.MOROZOVO PARODA APIE TŪKSTANTMETĘ KAIMELIO TRADICIJĄ

Kaune atidaroma jaunosios kartos fotožurnalisto Artūro Morozovo fotografijų paroda „Lelo Burti. Mūšis dėl 16 kg. garbės“. Paroda pasakoja apie Gruzijos kaimelio Šuchučio tūkstantmetę tradiciją –

images_phocagallery_4284_stoti_auto_1601_4284_stoti_kn_160100_e01_xxx

TA VISAGALĖ KOMERCIJA://KAUNIEČIAI AUTOBUSAIS GREITAI KELIAUS ŠIUOLAIKIŠKAI

Ilgai laukta Kauno autobusų stoties rekonstrukcija jau pusmetį vyksta pilnu tempu. Vienas svarbiausių Laikinosios sostinės viešojo transporto infrastruktūros objektų po rekonstrukcijos turėtų gerokai išaugti bei

images_pulsas_foto_4161_tarpu_pa_130900_e01_bra

KELIAUJA PER ČEKIJĄ://KAUNO TARPUKARIO ARCHITEKTŪRA PRISTATOMA BRNO

Kauno tarpukario architektūros paroda keliauja per Čekiją. Kauno architektūros festivalio parengta Kauno modernistinę architektūrą pristatanti paroda jau buvo eksponuojama Prahoje, Liberece, o šiuo metu –

images_straipsniu_foto_3985_pasta_kn_150900_e01_xxx

KAUNO TARPUKARIO ARCHITEKTŪRA://PARODA VILNIAUS UNESCO KOMISIJOS GALERIJOJE

Vilniuje, Lietuvos nacionalinės UNESCO komisijos galerijoje galima susipažinti su Kauno tarpukario pastatais, kurie padėjo Lietuvą paversti modernia šalimi bei paliko gilų ženklą jos architektūros istorijoje.

images_pulsas_foto_3852_uzgru_kn_080812_e01_bra

TBILISIUI REIKIA PAGALBOS://RENGIAMAS PARAMOS KONCERTAS

Birželio 13 dieną Gruzijos sostinę Tbilisį ištiko tragedija – liūčių stichija nusiaubė miestą bei aplinkinius rajonus. Žuvo daugiau nei 60 žmonių, o dar per 250

images_phocagallery_3835_namuk_lenk_1506_3835_namuk_sk_150600_e05_xxx

NAUJASIS LENKIŠKAS NAMAS://INDIVIDUALIŲ NAMŲ ARCHITEKTŪROS PARODA

Prieš kelerius metus architekto Gintaro Balčyčio parengta paroda „Houses LT“ susilaukė didžiulio susidėmėjimo tiek gimtojoje šalyje, tiek užsienyje. Ne mažiau įdomu pastebėti kaimyninių šalių individualių

images_phocagallery_3490_Abramavicius Urbanoje_3490_Abramavicius Urbanoje_tit

BE PAREIGOS PATIKTI://ARCHITEKTŪRINĖS M.ABRAMAVIČIAUS NEBOISIA VERTIKALĖS

Grynosios architektūros turime nedaug. Ekomeninės architektūros beveik neturime iš viso. Gal dėl to, jog laikome ją nerimtu žaidimu? O gal ir dėl to, kad tampame

images_pulsas_foto_2788_emali_GR_131200_e02_xxx

CLOISSONE IŠ GRUZIJOS://GRUZINŲ EMALIO MENO PARODA VILNIUJE

Vilniaus galerijoje „Meno niša“ atidaroma gruzinų emalio meno paroda „Cloissone iš Gruzijos“. Bendradarbiaujant su galerija „Ornament” iš Gruzijos, pristatoma per 100 emalio meno kūrinių, atliktų

images_phocagallery_2740_unstu_gruz_1311_2740_unstu_GR_1311_e02_xxx

REPREZENTACIJA GRUZINIŠKAI://VAKARIETIŠKI ORO VARTAI SU ŠVYTURIU

Prieš porą metų PILOTAS.LT rašė apie žinomos olandų architektūrinės kompanijos „UN Studio“ parengtą šiuolaikišką Kutaisio tarptautinio oro uosto projektą. Pastarasis Karaliaus Dovydo Statytojo vardo Gruzijos

images_straipsniu_foto_2609_rohe_pa_130800_e01_xxx

ARCHITEKTŪRINIAI KAUNO VIRPESIAI://KAFe ĮTRAUKS Į ARCHITEKTŪROS RENGINIŲ SŪKURĮ

2013 rugpjūčio 302 KomentaraiRasytojas

Iki šiol pavydžiai dairėmės ne vien į Barseloną, rengiančią Pasaulio architektūros festivalį WAF bei Mies van der Rohe apdovanojimus, bet ir į Taliną, kuriame prieš

images_straipsniu_foto_2184_arena_sl_070913_e01_BRA

LIETUVIAI GELBĖJA UKRAINOS PRESTIŽĄ://STATYS 3 ŠIAULIŲ ARENOS „KLONUS“

Šiaulių miesto savivaldybės taryba surengė neeilinį posėdį, kuriame nusprendė leisti ukrainiečiams naudotis Šiaulių arenos projektu (arch. E.Miliūno kolektyvas) ir taip padėti išgelbėti Ukrainos prestižą 2015

images_phocagallery_2314_ambras_pav_2314_tit_TBC

„LIETUVIŠKAS BANKAS“ TBILISYJE://A.AMBRASO PROJEKTAS GEGUŽĘ IMS LEIDIMĄ

Pirmasis lietuviškas projektas Gruzijoje po truputį tampa kūnu – architektas Audrius Ambrasas praeitą rugsėjį laimėjęs ambicingą tarptautinį banko TBC konkursą Tbilisyje, uoliai triūsia prie milžiniško

images_phocagallery_1983_Ambras_Tbilisyje_PAV_1983_ambrasas a_tit

GRUZINIŠKI APLODISMENTAI://AMBRASAS LAIMĖJO TARPTAUTINĮ BANKO KONKURSĄ TBILISYJE

Lietuviškos architektūros geografija gal ir ne itin įspūdingai, bet plečiasi – ką tik iš Tbilisio grįžo architektas Audrius Ambrasas su stambiausio Gruzijos banko TBC būstinės

images_phocagallery_1781_house_hamb_1205_1781_house_pa_120500_e55_bag

GRETA MVRDV IR Z.HADID//KELIAUJANTI PARODA HOUSES LT NUTŪPĖ HAMBURGE

2012 gegužės 24Be komentarųRasytojas

Rinktinė šiuolaikinių lietuviškų namukų paroda HOUSES LT tęsia savo tarptautinę kelionę. Šiuo metu ji vieši Vokietijoje, kur kartu su drąsiosios olandų grupės MVRDV ir pasaulinio