images_phocagallery_1983_Ambras_Tbilisyje_PAV_1983_ambrasas a_tit

GRUZINIŠKI APLODISMENTAI://AMBRASAS LAIMĖJO TARPTAUTINĮ BANKO KONKURSĄ TBILISYJE

Lietuviškos architektūros geografija gal ir ne itin įspūdingai, bet plečiasi – ką tik iš Tbilisio grįžo architektas Audrius Ambrasas su stambiausio Gruzijos banko TBC būstinės ir verslo centro tarptautinio konkurso diplomu ir pirmąja premija. Anot Gruzijos architektų, bankas TBC surengė didžiausią architektūrinį konkursą šalyje nuo nepriklausomybės atkūrimo.

Konkurse dalyvavo 34 architektų kolektyvai, o iš 8-ių kviestinių užsieniečių tarp Italijos, Ispanijos ir Slovėnijos architektūrinių studijų randame ir Audriaus Ambraso architektų biurą iš Vilniaus. Beje, į konkursinių projektų ekspozicijos atidarymą susirinko daugiau nei 500 žiūrovų, o konkursinių projektų virtuali galerija ne tik sulaukė didelio visuomenės, architektų ir žiniasklaidos susidomėjimo, bet ir tapo karštų diskusijų erdve.

AMBICINGA MILITARISTINIO KOMPLEKSO KONVERSIJA

Portalo PILOTAS.LT žiniomis, privatus bankas TBC prieš pusmetį Tbilisyje įsigijo apie 40 000 m2 ploto buvusį Raudonosios Armijos Pietų Kaukazo štabo pastatų kompleksą ir ketina jį rekonstruoti, įrengiant čia banko centrinę būstinę bei verslo centrą. Kompleksas dunkso greta judrios Vake-Saburtalo kelio ir Tamarašvili prospekto sankryžos, priešais Tbilisio Hipodromą. Anot architekto V.Ksnelašvili, gelžbetoninis sovietinės armijos kompleksas statytas aštuntajame dešimtmetyje yra kampuotos „U“ formos plano, su žaliu kiemeliu viduryje. Pastaruoju metu pastatai nebuvo naudojami ir tapo smarkiai apšepę.

Gruzijoje architektūriniai konkursai praktiškai nevyksta, konkursinės patirties nėra, todėl bankas TBC, norėdamas užsitikrinti tarptautinį architektūrinių rezultatų lygį, vertinimo komisijai pakvietė vadovauti žinomą italų architektūros ekspertą Pippo Ciorra (Romos muziejaus MAXXI vyriausias architektūros kuratorius). Kiti komisijos nariai – banko TBC vadovai, išskyrus Emile Groot (NT vystymo specialistas iš Olandijos).Vertinimo komisija triūsė ištisas 5 dienas ir išrinko 4 laureatus.

LIETUVIŲ PERGALĖ LYGIOJE KOVOJE

Pirmoji premija (30 000 USD) paskirta A.Ambraso architektų biurui (Audrius Ambrasas, Vika Pranaitytė, Jonas Motiejūnas, Rasa Saltonaitė). Komisijos pirmininko P.Ciorra teigimu šis projektas išsiskyrė idėjos aiškumu, architektūrinės išraiškos santūrumu bei dideliu tolesnio vystymo potencialu.

Antroji premija (20 000 USD) atiteko jauno ir ambicingo Gruzijos architektų biuro  ARCHITECTS OF INVENTION projektui, kuriam vadovavo Niko Japaridze. Projektas pažymėtas kaip labai detalus bei profesionalus, tačiau jame siūlomi sprendiniai P.Ciorros teigimu, gerokai viršijo numatytus investuotojų užmojus.

Dvi trečiosios premijos paskirtos dviems gruzinų projektams, kadangi, anot vertinimo komisijos pirmininko, nemažai projektų buvo vienodai aukšto lygio ir išrikiuoti lyderius komisijai sekėsi sunkiai. Taigi, 6.000 USD premijomis buvo apdovanotas Georgi Khmaladze ir  studija DMARK.  

GRUZIJA TAMPA MODERNIOS ARCHITEKTŪROS POLIGONU

Pastarąjį dešimtmetį Gruzijos kursas modernizuojant šalį ir keičiant sovietmečiu sukonstruotą architektūrinį valstybės veidą tapo itn ryškus ir Europos kritikų jau vadinamas architektūriniu Kaukazo fenomenu. Gruzija kviečiasi ryškias tarptautines architektūros žvaigždes ir joms paveda sukurti reikšmingiausių valstybinų objektų projektus. Tbilisyje dirba Massimiliano Fuksas, Kutaisis statysis oro uostą pagal olandų UN STUDIO projektą, įspūdingo jūrų muziejaus Batumyje autorius – danas Henning Larsenas, o jaunas vokiečių talentas Jurgen Mayer jau spėjo Gruzijoje realizuoti Mestijos oro uostą kalnuose muitinę ant Turkijos sienos ir dar keletą projektų.

Šiame energingame, į aukščiausią lygį orientuotame, architektūriniame kontekste sužibusi lietuviška architektūrinė pavardė džiugina ypatingai. Be to, TBC banko valdybos pirmininkas Mamuka Khazaradze  yra žinomas Gruzijoje kaip didelis kultūros mecenatas bei meno kolekcionierius. Taigi, naujai kuriamame verslo komplekse, be tiesioginės funkcijos, ketinama įrengti ir didelę modernaus meno centro erdvę, kuri stambiam verslo branduoliui suteiks ir ryškią kultūrinę dimensiją.

AUDRIUS AMBRASAS: GRUZINAI KUPINI ENTUZIAZMO

Portalui PILOTAS.LT pavyko prikalbinti ką tik iš Tbilisio į gimtąjį Vilnių grįžusį architektą Audrių Ambrasą, kol nenudžiūvo džiaugsmo ašaros, pasidalinti dar karštais gruziniško konkurso įspūdžiais.

PILOTAS.LT: Ar konkurso organizatoriai kaip nors komentavo kviestinių architektūrinių komandų sąrašą?

AA: Nekomentavo. Klausiau Gruzijos bankininkų, kaip mus susirado. Sakė – internete. Jiems patiko mūsų projektuoti bankai Vilniuje ir Rygoje.

PILOTAS.LT: Gal kelis žodžius apie sėkmę Tbilisyje atnešusį projektą…?

AA: Konkursinė užduotis buvo – sukurti naują įvaizdį sovietiniais metais statytam (o dabar apleistam) Pietų kaukazo kariuomenės štabo pastatui. Konkreti funkcinė programa nebuvo pateikta. Mes pasiūlėme kardinaliai nekeisti pastato architektūrinės logikos tik santūria intervencija jį humanizuoti, kuriant viešąsias ir rekreacines erdves tiek šalia pastato, tiek ir jo tūryje.

Centrinėje dalyje pastato tūris prakertamas aukštus apjungiančiu atriumu, o dabar egzistuojanti centrinio įėjimo platforma pratęsiama į kiemą kur ji pavirsta 6 metrų aukštyje kabančia terasa. Išlaikomas charakteringas horizontalus fasado dalinimas, kurį vietomis nutraukia įgilintų lodžijų kvadratai.

PILOTAS.LT: Konkurso rezultatai buvo paskelbti viešo renginio metu. Gruzijoje architektūrinių konkursų seniai nėra buvę. Kaip viskas vyko?

AA: Komisija posėdžiavo 5 dienas ir iš karto po posėdžio, vėlai vakare, gavome laišką, kad patekome tarp prizininkų ir esame kviečiami atvykti į apdovanojimų ceremoniją, kuri vyks poryt.  Ceremonija vyko projektuojamo objekto kieme, su gyva muzijka ir kitomis gėrybėmis. Dalyvavo nemažai žmonių, architektų-konkursantų, spauda, TV. Po rezultatų paskelbimo sulaukėme daug sveikinimų ir pagiriamųjų žodžių.

PILOTAS.LT: Kaip atrodo šiandieną Tbilisis? Ką jie stato? Koks architektūros lygis?

AA: Tbilisyje praleidau tik vieną parą, todėl mažai ką apžiūrėjau. Mieste vyksta daug maštabiškų statybų, infrastruktūros gerinimo darbų. Gruzinų architektai sakė, kad darbo turi daug. Bendravau su antrosios vietos laimėtojais, ARCHITECTS OF INVENTION. Jie rodė savo realizuotus Prokuratūros bei Teisingumo rūmus. Tai tikrai verti dėmesio projektai ir, beje, puikiai realizuoti.

PILOTAS.LT: Kas toliau? Kokie pokonkursiniai reikalai?

AA: Po apdovanojimų teko bendrauti su banko steigėju ir prezidentu Mamuka Khazaradze. Tai spalvinga asmenybė. Jis – didelis meno kolekcionierius ir kultūros mecenatas, yra įsteigęs kasmetinę literatūros premiją, finansuoja kitus kultūros projektus. Paaiškėjo, kad jo tikslas yra šį objektą paversti verslo ir visuomeniniu centru, o ne tik įkurdinti banko būstinę. Buvo aptartos galimos bendradarbiavimo schemos. Išsiskirta su patikinimu, kad toliau projektas bus vystomas kartu su mumis.

Jutau didelį gruzinų optimizmą ir entuziazmą (panašiai kaip pas mus apie 2005 – 2007 metus). Leidimai statyboms išduodami eskizinio projekto pagrindu, procedūra užtrunka ne ilgiau kaip vieną mėnesį.

PILOTAS.LT: Linkiu tuomet – nebent didesnio kūrybinio džiaugsmo, vykdant lietuvišką misiją architektūriniame Kaukazo poligone.

Komentarai


 1. Vis dar gerb. Redaktori,
  vėl netyčia matyt nuspaudžiau „atsisakyti prenumeratos“. Prašau jūsų atstatyti man šito tinklalapio žinių atsiuntimą. Nesu architektas, o tik kartais kažkam kažką „pachaltūrinu“ paremontuodamas. Tačiau prasmingi jūsų atsiunčiami taryt paraginimai pasidomėti kažkuo – ne tik buitiniu kampu…

 2. Gerb. Vilmantai Rutkauskai, jūsų pastaba teisinga. Piloto žodienoje pernelyg daug sprangių tarptautizmų. Palankiai progai nutikus straipsnio antraštė bus pakeista į GRUZINIŠKOS KATUTĖS…

 3. Straipsnis žiauriai pilnas baisių svetimžodžių – nuo straipsnio pavadinimo ligi paskutinio sakinio. Jablionskis prisikėlęs paklaiktų, o šitas Audrys – mėgaujasi ir smaguriauja.

 4. sveikinimai audriui ir kompanijai

 5. „Jutau didelį gruzinų optimizmą ir entuziazmą (panašiai kaip pas mus apie 2005 – 2007 metus). Leidimai statyboms išduodami eskizinio projekto pagrindu, procedūra užtrunka ne ilgiau kaip vieną mėnesį.“I
  Iš šios pastraipos supratau,kad Gruzijoje svarbiausia-architektūros kokybė,o Lietuvoje -teisingai užpildyti skaitmeninę laikmeną infostatybai.

 6. Ambrasui, atrodo, padejo savitvarda ir racionalumas. Kitiems konkurso dalyviams bus sutrukdes „pirmas kartas“ ir per didelis noras visas savo idejas sukisti i viena projekta.

 7. uij kaip smagu 🙂

 8. smagu, kad mūsų tautą atstovauja tokie talentingi profesionalai 🙂

 9. Sveikinu. : )

 10. sveikinimai ir pagarba architekturiniam profesionalumui

Rašyti komentarą

Susije straipsniai

Gintaras Česonis

SENOJO TBILISIO TRAUKA: Gintaro Česonio fotoparoda „Laiptai į dangų“ Kaune

2023 balandžio 26Be komentarųPILOTAS.LT

Kauno fakulteto galerijoje atidaroma menininko, fotografo, VDA Kauno fakulteto Grafikos katedros docento Gintaro Česonio personalinė fotografijų paroda „Laiptai į dangų“. Parodos autorius senuosius Tbilisio senamiesčio

Gintaras Česonis

LAIPTAI Į DANGŲ: Prisiminimais dvelkiantis G.Česonio žvilgsnis į Tbilisio laiptines

2022 birželio 28Be komentarųPILOTAS.LT

Rytoj Vilniaus fotografijos galerijoje atidaroma Gintaro Česonio fotografijų paroda „Laiptai į dangų. Tbilisis 2012–2022“. Prisiminimai apie draugą, bendražygį, mokytoją Arūną Vaitkūną ir jo praradimo kartėlis

Keti Matabeli

BE DROBĖS IR DAŽŲ: K.Matabeli variacijos Gruzijos istorijos tema

2017 spalio 30Be komentarųPILOTAS.LT

Kaune, Gruzijos meno ir skonio namuose ką tik atidaryta garsios šios šalies menininkės Keti Matabeli paveikslų paroda „Gruzijos istorija. Variacijos“. Savituose kūriniuose autorė atskleidžia Shota

Gruzija

SAPNUOJU GRUZIJĄ: Jautrus gruzinų poezijos ir muzikos vakaras Kaune

2017 gegužės 10Be komentarųPILOTAS.LT

Jau antri metai Kaune veikiantys Gruzijos meno ir skonio namai kviečia visus pažinti ir atrasti Gruziją, jos meno ir skonio pasaulius. Kartu su poezijos klubu

ambra_po_170500_e01_xxx

ARCHITEKTŪRA IR JAUTRUMAS: Pokalbis su architektu Audriu Ambrasu

2017 gegužės 42 KomentaraiPILOTAS.LT

Vilnietis architektas Audrius Ambrasas – neabejotinai viena ryškiausių šiuolaikinės Lietuvos architektūros asmenybių. Todėl gegužės 8 dieną Vilniaus universiteto Istorijos fakultete suplanuotas jo atviras pokalbis apie

samha_gr_170100_e01_xxx

SPĖJANT ATEITĮ: Gruzijos šiuolaikinio meno paroda Klaipėdoje

2017 sausio 18Be komentarųPILOTAS.LT

Klaipėdos kultūrų komunikacijų centras Lietuvos kultūros sostinės metus pradeda Gruzijos šiuolaikinio meno paroda „Spying Future / Spėjant ateitį“. Jos kūriniuose susiduria realybė ir fikcija, išgalvotos

images_pulsas_foto_4576_moroz_fo_160600_e01_xxx

DĖL GARBĖS GRUZINIŠKAI://A.MOROZOVO PARODA APIE TŪKSTANTMETĘ KAIMELIO TRADICIJĄ

Kaune atidaroma jaunosios kartos fotožurnalisto Artūro Morozovo fotografijų paroda „Lelo Burti. Mūšis dėl 16 kg. garbės“. Paroda pasakoja apie Gruzijos kaimelio Šuchučio tūkstantmetę tradiciją –

images_straipsniu_foto_4190_pilie_kn_150700_e01_bra

MINISTERIJA PAGYRĖ://APDOVANOTI BIRŠTONO, KAUNO, VILNIAUS PROJEKTŲ AUTORIAI

Ką tik įteikti Aplinkos ministerijos apdovanojimai už kūrybinius laimėjimus urbanistikos ir architektūros srityse. Apdovanojimai šiemet atiteko architektams Antanui Jonauskiui ir Vytautui Vytuviui už Birštono mineralinio

images_pulsas_foto_3852_uzgru_kn_080812_e01_bra

TBILISIUI REIKIA PAGALBOS://RENGIAMAS PARAMOS KONCERTAS

Birželio 13 dieną Gruzijos sostinę Tbilisį ištiko tragedija – liūčių stichija nusiaubė miestą bei aplinkinius rajonus. Žuvo daugiau nei 60 žmonių, o dar per 250

images_phocagallery_3490_Abramavicius Urbanoje_3490_Abramavicius Urbanoje_tit

BE PAREIGOS PATIKTI://ARCHITEKTŪRINĖS M.ABRAMAVIČIAUS NEBOISIA VERTIKALĖS

Grynosios architektūros turime nedaug. Ekomeninės architektūros beveik neturime iš viso. Gal dėl to, jog laikome ją nerimtu žaidimu? O gal ir dėl to, kad tampame

images_phocagallery_3472_Kristoforas Ambrasui_3472_Kristoforas Ambrasui_tit

ŠVENTAS KRISTOFORAS A.AMBRASUI://UŽ KONTEKSTUALIĄ VILNIAUS ARCHITEKTŪRĄ

Baigiantis metams Vilnius pagerbė ir padėkojo miestui šiais metais labiausiai nusipelniusiems žmonėms. Jiems miesto rotušėje iškilmingai įteiktos švento Kristoforo statulėlės. Viena jų – architekto Audriaus

images_pulsas_foto_kultu_lo_110700_www_e01

NACIONALINĖ KULTŪROS IR MENO PREMIJA:// PRETENDUOJA 2 ARCHITEKTAI

Lietuvos nacionalinių kultūros ir meno premijų komisija ką tik paskelbė 12 pretendentų gauti 2014 metų Lietuvos nacionalines kultūros ir meno premijas sąrašą. Bene pirmą kartą

images_phocagallery_3225_Ambrasas_pav_3225_2tit_Ambrasas Z_tiltas

KUNSTKAMERINIS EFEKTAS://„VILNIUS STREET ART“ IMASI DESTALINIZUOTI ŽALIĄJĮ TILTĄ

2014 rugpjūčio 2114 KomentarųAudrys Karalius

Kažkada Stalino vietininkų išrikiuotos skulptūros ant geležinio Felikso Dzeržinskio tilto amžinajame Vilniuje simbolizavo svetimo totalitarinio šeimininko įkurtuves „visiems laikams“ ir visų keturių gyvenimo kampų sutelkimą

images_pulsas_foto_3151_ambra_kn_140600_e01_xxx

KLAIPĖDOS ARCHITEKTŪRA://FINALINIS RENGINIŲ CIKLO SAVAITGALIS

Klaipėdos kultūrų komunikacijų centro (KKKC) Parodų rūmuose jau antrą kartą surengtas ciklas „Klaipėdos architektūra“. Šių metų ciklą užbaigs architektūrinių renginių savaitgalis su aktualiu filmu, architekto

images_phocagallery_2913_ambra_viln_1402_tit_AA knyga

EILĖ PRIE AMBRASO://VIENOS ARCHITEKTŪRINĖS KNYGOS ISTORIJA

Buvau liudininkas. Prie Ambraso eilė buvo 18,5 karto ilgesnė nei prie moterų tualeto. 2 vienetai styrantys prie senoviškai neteisingos ikonos su sijonėlio ženklu ir 37

images_pulsas_foto_2788_emali_GR_131200_e02_xxx

CLOISSONE IŠ GRUZIJOS://GRUZINŲ EMALIO MENO PARODA VILNIUJE

Vilniaus galerijoje „Meno niša“ atidaroma gruzinų emalio meno paroda „Cloissone iš Gruzijos“. Bendradarbiaujant su galerija „Ornament” iš Gruzijos, pristatoma per 100 emalio meno kūrinių, atliktų

images_phocagallery_2740_unstu_gruz_1311_2740_unstu_GR_1311_e02_xxx

REPREZENTACIJA GRUZINIŠKAI://VAKARIETIŠKI ORO VARTAI SU ŠVYTURIU

Prieš porą metų PILOTAS.LT rašė apie žinomos olandų architektūrinės kompanijos „UN Studio“ parengtą šiuolaikišką Kutaisio tarptautinio oro uosto projektą. Pastarasis Karaliaus Dovydo Statytojo vardo Gruzijos

images_pulsas_foto_2679_ruper_vn_131000_e01_AMA

RUPERTO ATIDARYMAS://PARODOS SĄVOKĄ PERŽENGIANTIS DOROS GARCIA PROJEKTAS

Vilniuje, Valakampiuose oficialiai atidaromas meno ir edukacijos centras Rupert. Garbė atidaryti šį meno inkubatorių patikėta pripažintai šiuolaikinei ispanų menininkei Dorai Garcia bei jos parodai-projektui „Europos

images_phocagallery_2638_Ambras_parod_pav_2638_Ambras_parod_tit

MAKETAI NEMELUOJA://AUDRIAUS AMBRASO ARCHITEKTŪROS PARODA KAUNE

Tarptautinis Kauno architektūros festivalis KAFe 2013 trečiąją savaitę pradėjo žinomo Vilniaus architekto Audriaus Ambraso retrospektyvine kūrybos paroda „21 maketas“ Vytauto Didžiojo universitete. SIKONo kartos atstovas

images_phocagallery_2568_Menu Inkubat_pav_2568_tit_Rupert

TYLIAI STOVINTIS://MENŲ INKUBATORIUS RUPERT VILNIAUS VALAKAMPIUOSE

2013 rugpjūčio 67 KomentaraiAudrys Karalius

Kiekvieną naują pastatą gamtoje lietuvis pasitinka grieždamas dantimis, keikdamas valdžią, įstatymus ir statytoją. Tai suprantama – Lietuva yra maža, graži, todėl – visų. Kiekvienas, atėmęs

images_phocagallery_2314_ambras_pav_2314_tit_TBC

„LIETUVIŠKAS BANKAS“ TBILISYJE://A.AMBRASO PROJEKTAS GEGUŽĘ IMS LEIDIMĄ

Pirmasis lietuviškas projektas Gruzijoje po truputį tampa kūnu – architektas Audrius Ambrasas praeitą rugsėjį laimėjęs ambicingą tarptautinį banko TBC konkursą Tbilisyje, uoliai triūsia prie milžiniško

images_phocagallery_1983_Ambras_Tbilisyje_PAV_1983_ambrasas a_tit

GRUZINIŠKI APLODISMENTAI://AMBRASAS LAIMĖJO TARPTAUTINĮ BANKO KONKURSĄ TBILISYJE

Lietuviškos architektūros geografija gal ir ne itin įspūdingai, bet plečiasi – ką tik iš Tbilisio grįžo architektas Audrius Ambrasas su stambiausio Gruzijos banko TBC būstinės

images_pulsas_foto_1523_moroz_fo_120100_e01_xxx

GYVENIMAS KARINIO KONFLIKTO FONE//PARODA „GRUZIJA. 08.08.08” KAUNE

Karinis konfliktas Kaukaze tarp Rusijos ir Gruzijos prasidėjo 2008-ųjų rugpjūčio 8-ąją, o Rusijos karinės pajėgos greitai ėmė sparčiai žygiuoti link Tbilisio. Įsiplieskęs karas tuomet buvo

images_pulsas_foto_1409_sukhi_ba_111200_e01_xxx

ŠOKIS IR AISTRA//GRUZIJOS NACIONALINIO BALETO „SUKHISHVILI“ PASIRODYMAS

Gruzijos nacionalinis baletas „Sukhishvili“ rengia kvapą gniaužiančius pasirodymus, išgarsinusius gruzinų baletą visame pasaulyje. Šį stulbinančiu šokėjų profesionalumu, nepakartojama technika, neįtikėtinais triukais ir unikaliu tradicinių šokių

images_phocagallery_1386_unstu_kuta_1111_1386_unstu_GR_111100_e01_xxx

NAUJI GRUZIJOS VARTAI// TARPTAUTINIS KUTAISIO ORO UOSTAS

PILOTAS.LT jau rašė apie naujus visuomeninius Gruzijos projektus, kurie pasauliui turi paskelbti apie modernią Kaukazo valstybę ir jos aiškią vakarietišką politinę kryptį. Neseniai paviešintas dar