Lietuviškos architektūros geografija gal ir ne itin įspūdingai, bet plečiasi – ką tik iš Tbilisio grįžo architektas Audrius Ambrasas su stambiausio Gruzijos banko TBC būstinės ir verslo centro tarptautinio konkurso diplomu ir pirmąja premija. Anot Gruzijos architektų, bankas TBC surengė didžiausią architektūrinį konkursą šalyje nuo nepriklausomybės atkūrimo.
Konkurse dalyvavo 34 architektų kolektyvai, o iš 8-ių kviestinių užsieniečių tarp Italijos, Ispanijos ir Slovėnijos architektūrinių studijų randame ir Audriaus Ambraso architektų biurą iš Vilniaus. Beje, į konkursinių projektų ekspozicijos atidarymą susirinko daugiau nei 500 žiūrovų, o konkursinių projektų virtuali galerija ne tik sulaukė didelio visuomenės, architektų ir žiniasklaidos susidomėjimo, bet ir tapo karštų diskusijų erdve.
AMBICINGA MILITARISTINIO KOMPLEKSO KONVERSIJA
Portalo PILOTAS.LT žiniomis, privatus bankas TBC prieš pusmetį Tbilisyje įsigijo apie 40 000 m2 ploto buvusį Raudonosios Armijos Pietų Kaukazo štabo pastatų kompleksą ir ketina jį rekonstruoti, įrengiant čia banko centrinę būstinę bei verslo centrą. Kompleksas dunkso greta judrios Vake-Saburtalo kelio ir Tamarašvili prospekto sankryžos, priešais Tbilisio Hipodromą. Anot architekto V.Ksnelašvili, gelžbetoninis sovietinės armijos kompleksas statytas aštuntajame dešimtmetyje yra kampuotos „U“ formos plano, su žaliu kiemeliu viduryje. Pastaruoju metu pastatai nebuvo naudojami ir tapo smarkiai apšepę.
Gruzijoje architektūriniai konkursai praktiškai nevyksta, konkursinės patirties nėra, todėl bankas TBC, norėdamas užsitikrinti tarptautinį architektūrinių rezultatų lygį, vertinimo komisijai pakvietė vadovauti žinomą italų architektūros ekspertą Pippo Ciorra (Romos muziejaus MAXXI vyriausias architektūros kuratorius). Kiti komisijos nariai – banko TBC vadovai, išskyrus Emile Groot (NT vystymo specialistas iš Olandijos).Vertinimo komisija triūsė ištisas 5 dienas ir išrinko 4 laureatus.
LIETUVIŲ PERGALĖ LYGIOJE KOVOJE
Pirmoji premija (30 000 USD) paskirta A.Ambraso architektų biurui (Audrius Ambrasas, Vika Pranaitytė, Jonas Motiejūnas, Rasa Saltonaitė). Komisijos pirmininko P.Ciorra teigimu šis projektas išsiskyrė idėjos aiškumu, architektūrinės išraiškos santūrumu bei dideliu tolesnio vystymo potencialu.
Antroji premija (20 000 USD) atiteko jauno ir ambicingo Gruzijos architektų biuro ARCHITECTS OF INVENTION projektui, kuriam vadovavo Niko Japaridze. Projektas pažymėtas kaip labai detalus bei profesionalus, tačiau jame siūlomi sprendiniai P.Ciorros teigimu, gerokai viršijo numatytus investuotojų užmojus.
Dvi trečiosios premijos paskirtos dviems gruzinų projektams, kadangi, anot vertinimo komisijos pirmininko, nemažai projektų buvo vienodai aukšto lygio ir išrikiuoti lyderius komisijai sekėsi sunkiai. Taigi, 6.000 USD premijomis buvo apdovanotas Georgi Khmaladze ir studija DMARK.
GRUZIJA TAMPA MODERNIOS ARCHITEKTŪROS POLIGONU
Pastarąjį dešimtmetį Gruzijos kursas modernizuojant šalį ir keičiant sovietmečiu sukonstruotą architektūrinį valstybės veidą tapo itn ryškus ir Europos kritikų jau vadinamas architektūriniu Kaukazo fenomenu. Gruzija kviečiasi ryškias tarptautines architektūros žvaigždes ir joms paveda sukurti reikšmingiausių valstybinų objektų projektus. Tbilisyje dirba Massimiliano Fuksas, Kutaisis statysis oro uostą pagal olandų UN STUDIO projektą, įspūdingo jūrų muziejaus Batumyje autorius – danas Henning Larsenas, o jaunas vokiečių talentas Jurgen Mayer jau spėjo Gruzijoje realizuoti Mestijos oro uostą kalnuose muitinę ant Turkijos sienos ir dar keletą projektų.
Šiame energingame, į aukščiausią lygį orientuotame, architektūriniame kontekste sužibusi lietuviška architektūrinė pavardė džiugina ypatingai. Be to, TBC banko valdybos pirmininkas Mamuka Khazaradze yra žinomas Gruzijoje kaip didelis kultūros mecenatas bei meno kolekcionierius. Taigi, naujai kuriamame verslo komplekse, be tiesioginės funkcijos, ketinama įrengti ir didelę modernaus meno centro erdvę, kuri stambiam verslo branduoliui suteiks ir ryškią kultūrinę dimensiją.
AUDRIUS AMBRASAS: GRUZINAI KUPINI ENTUZIAZMO
Portalui PILOTAS.LT pavyko prikalbinti ką tik iš Tbilisio į gimtąjį Vilnių grįžusį architektą Audrių Ambrasą, kol nenudžiūvo džiaugsmo ašaros, pasidalinti dar karštais gruziniško konkurso įspūdžiais.
PILOTAS.LT: Ar konkurso organizatoriai kaip nors komentavo kviestinių architektūrinių komandų sąrašą?
AA: Nekomentavo. Klausiau Gruzijos bankininkų, kaip mus susirado. Sakė – internete. Jiems patiko mūsų projektuoti bankai Vilniuje ir Rygoje.
PILOTAS.LT: Gal kelis žodžius apie sėkmę Tbilisyje atnešusį projektą…?
AA: Konkursinė užduotis buvo – sukurti naują įvaizdį sovietiniais metais statytam (o dabar apleistam) Pietų kaukazo kariuomenės štabo pastatui. Konkreti funkcinė programa nebuvo pateikta. Mes pasiūlėme kardinaliai nekeisti pastato architektūrinės logikos tik santūria intervencija jį humanizuoti, kuriant viešąsias ir rekreacines erdves tiek šalia pastato, tiek ir jo tūryje.
Centrinėje dalyje pastato tūris prakertamas aukštus apjungiančiu atriumu, o dabar egzistuojanti centrinio įėjimo platforma pratęsiama į kiemą kur ji pavirsta 6 metrų aukštyje kabančia terasa. Išlaikomas charakteringas horizontalus fasado dalinimas, kurį vietomis nutraukia įgilintų lodžijų kvadratai.
PILOTAS.LT: Konkurso rezultatai buvo paskelbti viešo renginio metu. Gruzijoje architektūrinių konkursų seniai nėra buvę. Kaip viskas vyko?
AA: Komisija posėdžiavo 5 dienas ir iš karto po posėdžio, vėlai vakare, gavome laišką, kad patekome tarp prizininkų ir esame kviečiami atvykti į apdovanojimų ceremoniją, kuri vyks poryt. Ceremonija vyko projektuojamo objekto kieme, su gyva muzijka ir kitomis gėrybėmis. Dalyvavo nemažai žmonių, architektų-konkursantų, spauda, TV. Po rezultatų paskelbimo sulaukėme daug sveikinimų ir pagiriamųjų žodžių.
PILOTAS.LT: Kaip atrodo šiandieną Tbilisis? Ką jie stato? Koks architektūros lygis?
AA: Tbilisyje praleidau tik vieną parą, todėl mažai ką apžiūrėjau. Mieste vyksta daug maštabiškų statybų, infrastruktūros gerinimo darbų. Gruzinų architektai sakė, kad darbo turi daug. Bendravau su antrosios vietos laimėtojais, ARCHITECTS OF INVENTION. Jie rodė savo realizuotus Prokuratūros bei Teisingumo rūmus. Tai tikrai verti dėmesio projektai ir, beje, puikiai realizuoti.
PILOTAS.LT: Kas toliau? Kokie pokonkursiniai reikalai?
AA: Po apdovanojimų teko bendrauti su banko steigėju ir prezidentu Mamuka Khazaradze. Tai spalvinga asmenybė. Jis – didelis meno kolekcionierius ir kultūros mecenatas, yra įsteigęs kasmetinę literatūros premiją, finansuoja kitus kultūros projektus. Paaiškėjo, kad jo tikslas yra šį objektą paversti verslo ir visuomeniniu centru, o ne tik įkurdinti banko būstinę. Buvo aptartos galimos bendradarbiavimo schemos. Išsiskirta su patikinimu, kad toliau projektas bus vystomas kartu su mumis.
Jutau didelį gruzinų optimizmą ir entuziazmą (panašiai kaip pas mus apie 2005 – 2007 metus). Leidimai statyboms išduodami eskizinio projekto pagrindu, procedūra užtrunka ne ilgiau kaip vieną mėnesį.
PILOTAS.LT: Linkiu tuomet – nebent didesnio kūrybinio džiaugsmo, vykdant lietuvišką misiją architektūriniame Kaukazo poligone.
Vilmantas Rutkauskas
( 2012-09-25 )
–
Vis dar gerb. Redaktori,
vėl netyčia matyt nuspaudžiau „atsisakyti prenumeratos“. Prašau jūsų atstatyti man šito tinklalapio žinių atsiuntimą. Nesu architektas, o tik kartais kažkam kažką „pachaltūrinu“ paremontuodamas. Tačiau prasmingi jūsų atsiunčiami taryt paraginimai pasidomėti kažkuo – ne tik buitiniu kampu…
redaktoris
( 2012-09-25 )
Gerb. Vilmantai Rutkauskai, jūsų pastaba teisinga. Piloto žodienoje pernelyg daug sprangių tarptautizmų. Palankiai progai nutikus straipsnio antraštė bus pakeista į GRUZINIŠKOS KATUTĖS…
Vilmantas Rutkauskas
( 2012-09-24 )
Straipsnis žiauriai pilnas baisių svetimžodžių – nuo straipsnio pavadinimo ligi paskutinio sakinio. Jablionskis prisikėlęs paklaiktų, o šitas Audrys – mėgaujasi ir smaguriauja.
mind mačiulis
( 2012-09-19 )
sveikinimai audriui ir kompanijai
ARCH.
( 2012-09-19 )
„Jutau didelį gruzinų optimizmą ir entuziazmą (panašiai kaip pas mus apie 2005 – 2007 metus). Leidimai statyboms išduodami eskizinio projekto pagrindu, procedūra užtrunka ne ilgiau kaip vieną mėnesį.“I
Iš šios pastraipos supratau,kad Gruzijoje svarbiausia-architektūros kokybė,o Lietuvoje -teisingai užpildyti skaitmeninę laikmeną infostatybai.
GZ
( 2012-09-18 )
Ambrasui, atrodo, padejo savitvarda ir racionalumas. Kitiems konkurso dalyviams bus sutrukdes „pirmas kartas“ ir per didelis noras visas savo idejas sukisti i viena projekta.
ambr
( 2012-09-18 )
uij kaip smagu 🙂
l.gerai
( 2012-09-18 )
smagu, kad mūsų tautą atstovauja tokie talentingi profesionalai 🙂
Saulius D.
( 2012-09-18 )
Sveikinu. : )
sveikinimai
( 2012-09-18 )
sveikinimai ir pagarba architekturiniam profesionalumui