Visi žino, kad viena iš didžiausių Anykščių šv.Apaštalo Evangelisto Mato bažnyčios šventoriaus vertybių – Kryžiaus kelio stotys, išdrožtos skuptoriaus Rimanto Idzelio.
Tai unikalus 15 stacijų medžio skulptūros kūrybinis rinkinys, kuris Monsinjoro Alberto Talačkos pastangomis gimė Anykščiuose 1981-1988 metais.
Jaunas savamokslis skulptorius, medžio drožėjas, Rimantas Idzelis (1949-2013) buvo gerbiamas ir vertinamas skulptūros profesionalų. Be to, jį globojo Monsinjoras A.Talačka Anykščiuose ir Tėvas Stanislovas Paberžėje, kur R.Idzelis pabaigė savo žemiškąą kelionę ir tapo palaidotas.
R.Idzelis turėjo savitą skulptūrinį braižą, kuriam būdingas ne tik religinis pamaldumas, bet ir lengva, artima liaudiškai tradicijai, ironija. Sakralių bažnytinių tiesų įžeminimas liaudiškoje terpėje. Neįkyri formos folklorizacija. Aforistika.
R.Idzelio Kryžiaus kelio stotys Anykščių bažnyčios šventoriuje patalpintos istorinės mūro tvoros nameliuose, kurių dalis įstiklinta, o dalis ne.
Neįstiklintose dalyse medinės stacijos kenčia nuo erozinio aplinkos poveikio, kas iš esmės ir detonavo Anykščių architektą ir menininką kęstutį Indriūną sureaguoti jautriai ir laiku (tikėkimės…!)
Liepos-rugpjūčio mėnesiais eksponuotą 15 Rimanto Idzelio Kryžiaus kelio stočių tapybos replikų parodą Kęstutis Indriūnas perkelia į gimtąjį Kauną.
Čia, Kauno Architektų Namuose (Vilniaus g.22) rugsėjo 8 dieną, 18 valandą atsidaro “Indriūno / Idzelio” paroda – 15 Kryžiaus kelio stočių.
Anot K.Indriūno, atvykusio prieš 30 metų gyventi į Anykščius, R.Idzelio stacijos jį iš karto įtraukė savo nepakartojamu originalumu ir nestandartine skulptūrine kalba.
Tačiau, metams bėgant, jau po mecenatiškojo Monsinjoro A.Talačkos mirties, architektas ėmė pastebėti, kaip unikalios stacijos yra agresyviame atmosferos poveikyje.
Nusivylęs begalinėmis pastangomis sulaukti savivaldybės ir įvairių paveldinių instancijų dėmesio, K.Indriūnas ėmė gelbėti R.Idzelio Kryžiaus kelio stotis… jas tapydamas.
Garažas tapo studija. R.Idzelio tapyba tapo gyvenimu.
Ne pareiga, ne darbu, o gyvenimu.
Bėgo mėnesiai ir kantrus, preciziškas architektas “perkėlė” visas 15 skulptūrinių R.Idzelio Kryžiaus kelio stočių ant drobės. Užkonservavo menine prasme tai, kas jo manymu vadintina šiuolaikinių Anykščių tapatybe.
Paroda “Idzelis / Indriūnas: 15 Kryžiaus kelio stočių” Anykščių Kultūros centre, tapo kultūrine bomba.
Anot autoriaus, Anykščių savivaldybė susigėdo ir sureagavo į aktualią problem ir, tikėtina, prides ranką, kad unikali sakralaus mano rinktinė Anykščių šv.Apaštalo Evangelisto Mato bažnyčios šventoriuje būtų deramai apsaugota ir išsaugota…