Rudenėjantį Kauno Žaliakalnį prieš kelias dienas sukrėtė itin ciniškas ir brutalus architektūrinio vandalizmo aktas – be jokių leidimų čia imta griauti tarpukarinė Art deco stiliaus vila. Aktyviai įsikišus visuomenei, šeštadienį pagaliau ši neregėta galvoje netelpanti destrukcija buvo sustabdyta, o žvarboką pirmadienio rytą neabejingieji Kauno istorijai, kultūrai ir architektūrai Perkūno alėjoje kantriai stojo į ilgą eilę pasirašyti pareiškimą-peticiją Lietuvos Respublikos Generalinei prokuratūrai.
VIENA SENIAUSIŲ IR AUTENTIŠKIAUSIŲ PERKŪNO ALĖJOJE
Praėjusią savaitę itin cinišku būdu pradėta griauti vila – vienas autentiškiausių ir seniausių Perkūno alėjos namų. Tai istoriškai ir architektūriškai vertingas statinys, ženkliai prisidedantis prie unikalios Kauno Žaliakalnio rajono dvasios bei identiteto formavimo. Žinomas tarpukario architektas Aleksandras Gordevičius 1928 metais vilą Perkūno al. 11 suprojektavo kitai itin iškiliai tarpukario Lietuvos asmenybei – Steigiamojo Seimo nariui, žurnalistui, rašytojui, laisvės kovų dalyviui, knygnešiui Petrui Ruseckui (1883 – 1945). 1944 metais pastarąjį NKVD areštavo bei nuteisė kalėti lageryje, kuriame tarpukario Lietuvos šviesulys greitai užgeso.
P.Rusecko vila šių dienų sulaukė pastebimai nugairinta laiko, tačiau dar tvirta bei išlaikiusi vertingiausius savo architektūros bruožus, detales. Ko gero, tai vienas ryškiausių tokio tipo vilos pavyzdžių Kaune su originaliomis betoninėmis kolonomis, subtiliai įkomponuotu bokšteliu, vitražu, betono vazomis. Kiek paremontuoti ir joje apsigyventi svajodavo ne vienas Kauno inteligentas. Vis dėlto šiai vilai likimas nebuvo palankus – prieš kelerius metus namą įsigijęs Artūras Dankovskis 2020 ųjų spalio 13 dieną ėmėsi realizuoti savo ilgai slėptus barbariškus kėslus. Apsisaugoti nuo šių nepadėjo nei tai, jog pastatas stovi Žaliakalnio kultūrinio draustinio teritorijoje (Žaliakalnio 1-ojoje zonoje įsteigto draustinio pagrindinis tikslas ir yra išsaugoti tarpukario architektūros palikimą), nei, jog jis puikuojasi aukščiausia– 4-ąja – kultūrine kategorija. Menkai galėjo padėti ir į šiuos neteisėtus savininko veiksmus operatyviai sureagavę vilos kaimynai bei neabejinga plačioji visuomenė. Kol policijos, Valstybinės Teritorijų Planavimo ir Statybos Inspekcijos, Kultūros paveldo departamento Kauno skyriaus pareigūnai svarstė kaip reaguoti, vilos galėjo nebelikti. Dėka operatyvių visuomenės veiksmų nutraukti pastato griovimo darbai buvo vėl atnaujinti šeštadienį, taip tikintis savo juodus krėslus užbaigti netrukdomai. Visgi nugriovus apie pusę vilos, darbus pavyko nutraukti. Prie to itin prisidėjo Kauno regiono aplinkos apsaugos departamento inspektorius Konstantinas Šumskas. taigi, nuo šeštadienio ryto P.Rusecko vila tapo „gyvu“ paminklu XXI amžiaus kultūriniam vandalizmui Žaliakalnyje. Akivaizdu, kad šis ar kiti panašūs atvejai gali tapti kliūtimi ir Kaunui patekti į taip trokštamą UNESCO paveldo sąrašą.
PAREIKŠTI POZICIJĄ SUSIRINKO ORI MINIA
Su šiuo pesimistiniu scenarijumi neketinantys taikstytis kauniečiai pirmadienio (spalio 19-osios) rytą sugužėjo prie Perkūno al. 11 sklypo, kur vos prieš kelias dienas dar sveika stovėjo gražuolė P.Rusecko vila. Vaizdas čia jau priminė karo kamuojamą Kalnų Karabacha. Už statybinės tvorelės su „Stop“ juosta matėsi brutalaus antpuolio prieš Kauno architektūrą ženklai – „žaliųjų statybos žmogeliukų“ paliktas ekskavatorius it karinių agresorių tankas mūšyje bei greta stūksantis pats šio akivaizdaus vandalizmo akto įrodymas. Bevardžio „tankisto“ jau įpusėtas griauti tarpukario namas susirinkusiems neleido nė minutei pamiršti dėl ko čia susirinkta ir buvo akivaizdi vaizdinė priemonė, kas gali ištikti mūsų miestus, jei panašūs kultūros vandalai deramo valstybės bei visuomenės atkirčio nesulauktų.
Pasirašyti pareiškimą-peticiją Lietuvos Respublikos Generalinei prokuratūrai dėl Perkūno al. 11 susirinko ne vien nuniokotos vilos kaimynai, kaip organizatoriai planavo iš pradžių. Palikę šiltus kabinetus bei karštos rytinės kavos puodelius jos pašonėje būrėsi giliai sukrėsti, tačiau orūs Kauno inteligentų likučiai, tarp kurių – žinomi menininkai, architektai, advokatai, pedagogai, politikai. Rinkosi vyrai, moterys, jaunimas, Žaliakalnio senbuviai ir senjorai. Daugeliui čia atėjusių patiems pasirašyti pareiškimą-peticiją tapo tam tikru garbės reikalu, o kai kuriems – net ir iššūkiu.
Vienas iš šį žvarbų spalio mėnesio rytą nelikusių nuošalyje – žinomas Kauno inteligentas Alvydas Jurgis Vaitkevičius, gyvenantis Perkūno alėjos aikštėje. Garbingo amžiaus sulaukęs žinomas fotografas ir fotografijos dėstytojas per ilgus darbo metus Kauno moksleivių fotografijos mokykloje bei Vytauto Didžiojo universiteto (VDU) Menų fakultete išugdė ištisą fotomenininkų plejadą, supažindino su fotomeno subtilybėmis daugybę šios srities mėgėjų bei nūdienos menotyrininkų (taip netiesiogiai, beje, prisidėjo ir prie šio straipsnio bei kitų PILOTAS.LT nuotraukų). Nepaisant neįgaliojo vėžimėlio keliamų nepatogumų, jis nepasididžiavo atvykti ir pats padėti parašą po peticija bei taip pareikšti savo tvirtą pilietinę poziciją. Tai buvo dar viena maestro pamoka, tik šįį kartą ne fotografijos, o pilietiškumo.
ART DECO VILA PRIVALO BŪTI ATKURTA!
Nepaisant P.Rusecko vilos griovimo brutalumo bei netoliese šmėžavusio paties jo užsakovo – vilos savininko Artūro Dankovskio – šešėlio, Perkūno alėjoje pirmadienio rytą vyravo itin kultūringa bei dvasinga atmosfera. Dėl visa ko čia sustojęs policijos patrulių automobilis neturėjo ką veikti ir savo vietą netrukus paliko. Na, o susibūrusiųjų spinduliuojamas bendruomeniškumo jausmas aiškiai bylojo pilietiškos visuomenės užuomazgas. Kad išniekinta istorinė Perkūno alėjos vila privalo būti atkurta, atrodo, neabejojo niekas.
„Mes, Kauno miesto piliečiai, esame sukrėsti ir šokiruoti destrukcinių įvykių objekte Perkūno alėja 11. kai neturėdama jokių privalomų dokumentų – be įmonės ir kitų tapatybės ženklų, gauja, ėmėsi vykdyti Perkūno alėjos perlo – vilos Perkūno al. 11 (architektas Aleksandras Gordevičius, 1928 m.) griovimo darbus – naikindama unikalų kultūros paveldo objektą (4-ta kategorija) ir asbesto-tinko dulkėmis nuodydama visą rajoną“,– tokiais žodžiais pradedamas Lietuvos Respublikos Generalinei prokuratūrai bei kitoms valstybinėms institucijoms (Seimui, Kultūros ministerijai, Aplinkos ministerijai ir kt.) adresuotas dokumentas. 190 po juo pasirašiusių neabejingų Kauno istorijai ir kultūrai piliečių pareikalavo:
„A. pradėti ikiteisminį tyrimą pagal Baudžiamojo kodekso 271 straipsnį ir/ar kitas Baudžiamojo kodekso įtvirtintas nusikalstamas veikas, kurių sudėties požymius atitinka pareiškime nurodytos faktinės aplinkybės.
B. visiško natūrinio kultūros paveldo objekto Perkūno al. 11 – Art deco vilos – atkūrimo.
C. atkurti pažeistus visuomenės interesus ir kompensuojant objekto veiklą – visuomeninę funkciją.
D. išsiaiškinti valstybės pareigūnų veikas/neveikas, šio ekstremalaus vilos niokojimo atveju“.
PILIETIŠKA VISUOMENĖ IŠJUDINO PAREIGŪNUS
Perkūno al. 11 pareiškimas-peticija vakar buvo įteikta Dariui Valkavičiui, Kauno apygardos vyriausiam prokurorui. PILOTAS.LT žiniomis, tyrimas čia jau pradėtas. Kitas valstybines instancijas pareiškimas turėtų pasiekti elektroniniu būdu.
Reikia pastebėti, kad pasiryžusių pasirašyti peticiją buvo ženkliai daugiau nei suspėjo tai padaryti per porą trumpų pirmadienio valandų – nuo norinčiųjų prisidėti telefonas netilo visą dieną. Nespėjusiems ar negalėjusiems sudalyvauti parašų rinkimo akcijoje, planuojama suteikti galimybę peticiją pasirašyti internetu.
Na, o iš pradžių reagavę gana vangiai ir inertiškai pareigūnai į Perkūno al. 11 atvejo peripetijas įsitraukia vis aktyviau. Šiuo metu bene garsiausią Kauno alėją asmeniškai aplankyti žadėjo ir Kultūros paveldo departamento prie Kultūros ministerijos vadovas Vidmantas Bezaras, kuris jau yra pareiškęs savo tvirtą poziciją šiuo klausimu. PILOTAS.LT žiniomis, savo nuomonę žada suformuluoti ir pati Aplinkos ministerija, kurios viceministrė Ligita Valalytė įvykius iš arti dar vakar. Neabejotinai tai karščiausias šiuo metu Kauno ar net visos Lietuvos architektūrinis taškas, todėl su juo susijusių naujienų sulaukti neturėtų užtrukti. Pilietiškai nusiteikę kauniečiai viliasi, jog kultūros paveldo srityje dugnas jau yra pasiektas, todėl dabar laukia kelionė aukštyn. Vis dėlto kilimas retai būna svaiginančiai greitas.
Titulinė nuotrauka: Garbingo amžiaus fotomenininkui ir fotografijos pedagogui Alvydui Jurgiui Vaitkevičiui neįgaliojo vežimėlis ir ryto žvarba nesutrukdė parašu po peticija išreikšti savo pilietinę poziciją. Foto: ©PILOTAS.LTŽvarboką pirmadienio rytą Perkūno alėjoje nusitęsė visa eilė norinčių pareikšti savo pilietišką poziciją ir pasirašyti kultūrinio vandalizmo aktą smerkiančią peticiją. Foto: ©PILOTAS.LT
deja
( 2020-12-20 )
niekas nebestebina. Chamai nebaudziami ir isigaleję
Donatas Malinauskas
( 2020-10-21 )
Gražu žiūrėti, kad tas kuris ne taip senai šaipėsi iš Panevėžio piliečių, kurie rinko parašus ir kreipėsi į Prokuratūrą dėl vienintelio likusio sovietinio modernizmo laikotarpio kino teatro išsaugojimo, dabar pats renka parašus ir bėga į prokuratūrą 🙂
donata
( 2020-10-25 )
jokio loginio rysio jusu komentare neimanoma suprasti Donatas Malinauskas. jei neturite kuo uzsiimti, rasykite i Delfi komentarus.
to ...
( 2020-10-21 )
https://m.kauno.diena.lt/naujienos/kaunas/miesto-pulsas/v-putvinskio-gatveje-sudarke-pavelda-ar-padare-klaida-966088
......
( 2020-10-21 )
https://kauno.diena.lt/naujienos/kaunas/miesto-pulsas/kauno-architektus-pribloske-kolegos-poelgis-726610
Anonimas
( 2020-10-21 )
Galimai nusikaltimo užkardymas vietoje atitinka būtinosios ginties požymius, veiksminga ir proporcinga priemonė sulaikant nuo tolimesnės veikos ir žalos darymo. Drąsos ir pilietiškumo pamoka, kurią suteikė Audrys Karalius.
Edgaras
( 2020-10-22 )
Mhm, tai kodel ne traktorista puolė, kuris vykde tiesiogini isakyma is darbu vadovo? Svieto lyginimas ne laiku, ir ne vietoje.
Pagalvokime apie tai, jei tai nebutu buves toks mandagus stroicikas ir butu paleides pora silkiu i Karaliaus bliuske, kas tada? Butu prasideje virksmai, kad uzpuole architekta? Sorry, bet is sono toks “pilietiskumas” atrodo labiau parodomasis. . .
Ir dar, jei kazkas vyksta GALIMAI, tai nesuteikia jokios teises i nieka.
Karaliau, kamon, reikejo tau buti preigunu.
Edgaras
( 2020-10-20 )
„Susirinko ori minia? “
Čia tas orumas pasirodė kai darbų vadovas buvo apstumdytas? Karaliai taip neturėtų elgtis, nes tai prieštarauja įstatymui taip pat *smirk smirk*
laura
( 2020-10-25 )
jeigu ne „aktyvi kuno kalba“, kaip sake autorius, tai tos vilos jau nebutu. tik tokia kalba, deja supranta chamai ir kriminaliniai elementai.
ar jus, p.Edgaras galite pateikti koki nors pavyzdi is savo oriomis pastangomis uzkardytu nusikaltimu?