Zapyškio projektas

KPD VERTINIMAS „KAIP VISADA”: Svarbiausia Zapyškio projekte – išlaikytos procedūros

2019-12-10
Audrys Karalius

KPD komisija išnagrinėjo „Zapyškio problemą“ ir paskelbė išvadą, kuri visai nenustebino: viskas gal ir nelabai gerai, bet už tai labai teisingai atlikta procedūriniu aspektu.

Kad Kultūros paveldo departamentas prie Kultūros ministerijos saugo ne istorinį paveldą, o „paveldinius popierius“ – tiesa ne nauja. Čia dar niekada Raidė neužleido pozicijos Esmei.

IMITACINIS KPD REIKLUMAS
Todėl visai nestebina ir KPD direktoriaus Vidmanto Bezaro dramatiškas rankų grąžymas, kad  projektinių „sprendinių pristatymui  dėmesio nepakako” arba „kad  nacionalinio  reikšmingumo  lygmens, ir dar paminklo statusą  turinčių objektų projektavimo sprendiniams reikia  žymiai  platesnių  diskusijų  nei tik vietos  bendruomenėje ar savivaldybėje”.
KPD direktorius ko gero net „nežino”, kad Zapyškio projektas iš esmės yra slaptas – viešai jis neprieinamas. Todėl ši tolima nuo realybės KPD retorika iš esmės yra kolaboravimas projektą slepiant, o ne jį viešinant. Juolab, kad KPD Zapyškio atveju kažkodėl ėmė ir užmiršo turintis iniciatyvą tokio pobūdžio projektą nusiųsti svarstymui į Kauno Regioninę architektūros tarybą.
Gal dėl to, kad, anot V.Bezaro, „šį   projektą  rengė  didelį  autoritetą, patyrimą ir  paveldo eksperto  atestatą  turintis  architektas, derino taip pat kvalifikuota KPD Kauno skyriaus  specialistė”…
Todėl ypač stebina, jog KPD direktorius kritikuoja vertinančius Zapyškio pertvarkymus iš statybvietės nuotraukų žiniasklaidoje, tačiau nė piršto nepajudina, kad projektas būtų vertinamas iš originalios projektinės medžiagos.

FIRMINIS RECEPTAS – PAŽADAS RYTOJUI
Taigi, užuot atlikus konkrečius ir ryžtingus veiksmus čia ir dabar – viešinant ir iš esmės vertinant projektą, o ne tik papurenant jį hermetiškai-draugiškoje KPD sistemoje – V.Bezaras perkelia problemą į abstrahuotus teisėkūros horizontus: „Artimiausiu metu Kultūros paveldo departamentas parengs siūlymus teisės aktų pakeitimams, sugriežtinantiems  tokių  objektų  ir  jų  aplinkoje  vykdomų  darbų   priežiūrą ir  praplečiantiems  informavimo lauką.“
Suprask, paveldinės Raidės sargyba bus dar labiau sutankinta, sugriežtinta ir neįveikiama.
Tačiau čia pat parodinis KPD griežtumas atskiedžiamas raminamaisiais kvadužėlių aliejais: „kontrastus mažinančios aikštės dangos ir aplinkos korektūros dar yra galimos ir  apie jų įdiegimą projekto vystytojai  spręs kito vegetacijos sezono metu”.
Iš stalčių vėl traukiami firminiai KPD Nesimatymo receptai:  „Kompensacinės priemonės – pašiurkštinti  betono paviršiai, jų tonavimas  (spalva, kiek galima artimesnė natūralioms gamtinėms), intarpai ir  želdinių grupės – padėtų  sumažinti  kontrastą su  žalių  panemunės pievų kraštovaizdžiu.  Svarbiausia sąlyga,  kad nuo pagrindinių apžvalgos arterijų  Kauno – Šakių  kelio,  laivų denių Nemuno vandens  kelyje  dirbtinė  danga   neturi  išsiskirti ir  disonuoti su gotikinės bažnyčios aplinka” – rašo KPD departamentas.

MAKIJAŽAS SVARBESNIS UŽ TURINĮ
Štai kaip!? Pasirodo betoninė aikštė visgi disonuoja su gotika. Bet pašiurkštinsim, padažysim ir iš tolo nesimatys.
Štai ir išlindo makijažinė esmė iš Paveldo citadelės maišo. Triumo pelių mentalitetas jūrinės laivybos klausimais…
Natūralu, kad iš tokių pozicijų vertindamas Zapyškio situaciją KPD nei stebisi, nei kritikuoja Kauno rajono savivaldybės prioritetų, grindžiamų „numatomais turistų srautais (yra privestas dviračių takas, Nemuno prieplauka ir numatytas laivo maršrutas), renginių gausa ir jų  organizavimui būtinų laikinų statinių poreikiu”.
O būtent nuo to ir vertėtų pradėti vertinti projektą, siekiantį vieną sakraliausių Lietuvos objektų pritaikyti popsuomenės poreikiams.
Titulinė nuotrauka: Vaidas Pilkauskas, 2019 lapkritis
Šaltinis: Galutiniai sprendimai dėl Zapyškio bažnyčios prieigose vykdomo projekto bus priimami pavasarį.

KPD svetainės publikacijoje Betoninė Zapyškio aikštė iškalbingai „netilpo“...

KPD svetainės publikacijoje Betoninė Zapyškio aikštė iškalbingai „netilpo“…

Senojo Zapyškio miestelio teritorijos pritaikymo bendruomenės poreikiams darbai. Architekto Gintaro Prikockio projektas (PV J.Rakauskaitė). Foto: ©Pilotas.LT.

Senojo Zapyškio miestelio teritorijos pritaikymo bendruomenės poreikiams darbai. Architekto Gintaro Prikockio projektas (PV J.Rakauskaitė). Foto: ©Pilotas.LT.

Zapyškio šv.Jono Krikštytojo erdvė iki pritaikant popsuomenės poreikiams. Foto: ©Pilotas.LT

Zapyškio šv. Jono Krikštytojo bažnyčios erdvė iki pritaikant popsuomenės poreikiams. Foto: ©Pilotas.LT

Komentarai

 1. Ore argi Kauno LAS po jau čiu nesideda?
  Paketą į kontracepciją matėm band ose.
  Juob lab, talkoj vien go marci puliacijos:
  Ra kur sas trium peliui ne re korekcinis.

 2. Geda Kauno LAS ir LAR! Kur ponas Tuleikis žiūri ?

 3. Kodėl ne visas Nemuno slėnis išbetonuotas? Netvarka.

 4. Geda Kauno LAS už paveldo naikinimo toleravimą.
  Tiek Zapiškyje tiek Šiauliuose.

 5. Kodėl Karalius Zapiski saugo o Šiaulių senojo miesto vietos ne ? Jei Kauno LAS pirmininke būtų projektavusi Zapiski ? Gal tada viskas gerai butu ?

 6. Jei Zapyškio aplinkos projektą vertintume kaip architektūros studento klauzūrą -tai aikštės formą kaip kokiam pirmakursiui pasidomėjusiam istorija ir pasižaidusiam su geometrinėmis formomis, bet patingėjusiam nuvykti į vietą ir giliau savo esybe nepasistengusiam pajusti buvusios gotikos ir gamtos visuminę didybę -galima būtų darbą užskaityti. Bet kai pamatai tą šalia betono masės tiesiamą kelią dėl kelių laivelių nuleidimo į Nemuną netenki žado ir taip norisi paklausti autoriaus –kodėl viskas turi būti taip blogai? Juk nelieka jokios atstatomos aikštės įdėjos. Šis kelias galutinai sugriauna atstatomos istorinės aikštės esmę -aikštė tai kelių susikirtimo vieta, kelio išplatėjimas skirtas prekybai o ne milžiniška betono plokštė šalia kelio.

 7. apgailetini KPD veiksmai. eiline lietuviska mafija.

 8. Jei būtų įvykęs architektūrinis konkursas ir iš pateiktų projektų išrinktas geriausias ,šiandien problemų,ko gero būtų mažiau.

  • Absoliučiai pritariu. Paveldo klanas bandė tyliai prasukti projektą, bet nepavyko. Išlindo į viešumą. Tai dabar skalbiasi mundurus susiglaudę

 9. Tikra tiesa. Jei projekta reikia taisyti, tai kodel jis buvo suderintas. reikia buti saziningam ir visai visuomenei ir sau, neissisukineti

 10. Jei straipsnyje keliate nuotraukas „prieš“ ir „po“, tai bent jau rakursą tą patį įdėtumėte. Visiška manipuliacija pabrėžiant norimą, šiuo atveju neigiamą, efektą.

  • Nuotraukas naudojame tokias, kokias turime.
   Jeigu nepatinka Pilotas.LT „manipuliacijos“ – nueikite į KPD svetainę ir pasidžiaukite tyru instituciniu sąžiningumu. Ten betoninės aikštės apskritai nesimato…

  • Taip sakant, kiekvienas tempia antklodę į savo pusę… Pas vienus visai nesimato, pas kitus matosi vien tik tas.

  • MANIPULIACIJOMS – kai ikisi galva i smeli, tai ir nesimato nieko, ko nenori matyti.

  • Būtent toks stručio palyginimas tinka jums, R.Z., – kai matai (arba nematai) tą, ką nori. Jei fotografuoji vien tik aikštę, arba vien tik žolę, tai ir matysi tik tiek, kiek objektyvas pagaus.
   Savo komentare pačių projekto sprendinių neaptarinėjau.

 11. KPD topai – unikalus objektas atgijo, nušvito naujomis spalvomis ir ateityje bus intensyviai naudojamas kultūriniams renginiams.

 12. Kauniečiai nesaugo paveldo.
  Kauno LAS pirmininke išvis be KPD atestato ir pažeisdama etika projektavo KPD objektus Šiauliuose.

  Tai tokia Kauno LAS – naikinanti paveldą.

  • Giedre, kuo čia dėtas Kauno LAS?
   Pabandykite koncentruotis į temą.

Rašyti komentarą

Susije straipsniai

Gelgaudiškio dvaras

KULTŪROS PAVELDO DIENOS: 350 renginių, 550 kultūros paveldo objektų

2020 rugsėjo 11Be komentarųPILOTAS.LT

Šiandien Lietuvoje prasideda Europos paveldo dienos, kurios jau 27-tą kartą sieks atkreipti visuomenės dėmesį į kultūros paveldą – mums atitekusį ankstesnių kartų palikimą. Šiemet jų

kated_sl_200900_e01_xxx

KULTŪROS PAVELDO DEPARTAMENTAS: Ieškoma Šiaulių paveldosaugos galva

2020 rugsėjo 8Be komentarųPILOTAS.LT

Kultūros paveldo departamentas (KPD) prie Kultūros ministerijos paskelbė konkursą Kultūros paveldo departamento Šiaulių skyriaus vedėjo pareigoms užimti. Prašymai priimami iki rugsėjo 22 dienos, antradienio (imtinai).

Telšių vyskupijos rūmai

TELŠIŲ PAVELDAS: Vyskupijos rūmų fasadai atgavo kryžius ir spindesį

2020 liepos 10Be komentarųPILOTAS.LT

Ką tik baigti tvarkyti tarpukariniai Telšių vyskupijos rūmai. Jų eksterjere atkurti 2 kryžiai, vienas – pagal ikonografinę medžiagą virš centrinio įėjimo, kitas – rytiniame rūmų

Vilniaus Senamiestis

PAVELDOSAUGININKAI IŠEINA Į GATVES: Pradedama Vilniaus senamiesčio natūros analizė

2020 birželio 3Be komentarųPILOTAS.LT

Kultūros paveldo departamento (KPD) Vilniaus skyriaus specialistai šią savaitę pradeda kontrolinę senamiesčio situacijos analizę, kuri žada trukti visą vasarą. Jau šiandien juos galima sutikti Didžiojoje,

Skype

PAVELDOSAUGININKAI VIRTUALIZUOJASI: KVAD‘o pareigūnai konsultuoja per „Skype“

2020 gegužės 61 KomentarasPILOTAS.LT

Pandemijos įtakoje Kultūros paveldo departamentas virtualizuojasi. Per estų kadaise sukurtą „Skype‘o“ skaitmeninę programėlę informaciją jau teikia departamento teritorinių skyrių paveldosaugininkai. Kaip praneša Kultūros paveldo departamentas

paveldo dienos

PAVELDAS IR EDUKACIJA: Pakvietė prisidėti prie Europos paveldo dienų renginių

2020 balandžio 15Be komentarųPILOTAS.LT

Bene didžiausias kasmetinis nekilnojamojo kultūros paveldo populiarinimui skirtas renginys – Europos paveldo dienos – šiemet Lietuvoje įvyks rugsėjį. Kultūros paveldo departamentas pakvietė bendradarbiauti ir prisidėti

Kultūros paveldo departamentas

NEKILNOJAMASIS KULTŪROS PAVELDAS: Pažinimo sklaidos, atgaivinimo ir leidybos rėmimas

2020 balandžio 7Be komentarųPILOTAS.LT

Paskelbtas 2020 metų Nekilnojamojo kultūros paveldo pažinimo sklaidos, atgaivinimo ir leidybos projektų paraiškų priėmimas. Projektų dalinio finansavimo tikslas – skatinti pradėti ir/arba plėtoti nekilnojamojo kultūros paveldo

Vytautas Landsbergis Žemkalnis

KPD PATIKRINIMAS: Vertinama Kauno modernizmą reprezentuojančių pastatų būklė

2020 vasario 3Be komentarųPILOTAS.LT

Kultūros paveldo departamentas pradėjo tikrinti Kauno modernizmo architektūrą reprezentuojančius pastatus, pažymėtus Europos paveldo ženklu. Pirmiausiai apžiūrėti architekto Vytauto Landsbergio Žemkalnio suprojektuoti buvusieji Prekybos, pramonės ir

Zapyškio projektas

KPD VERTINIMAS „KAIP VISADA”: Svarbiausia Zapyškio projekte – išlaikytos procedūros

2019 gruodžio 1018 KomentarųAudrys Karalius

KPD komisija išnagrinėjo „Zapyškio problemą“ ir paskelbė išvadą, kuri visai nenustebino: viskas gal ir nelabai gerai, bet už tai labai teisingai atlikta procedūriniu aspektu. Kad

Daržų g. 14

KLAIPĖDOS SENAMIESTYJE PRADANGINO NAMĄ: STT pradėjo ikiteisminį tyrimą

2019 lapkričio 8Be komentarųPILOTAS.LT

Specialiųjų tyrimų tarnyba (STT) ką tik pradėjo ikiteisminį tyrimą dėl Klaipėdos senamiestyje atliktų griovimo darbų pagal Kultūros paveldo departamento (KPD) surinktą medžiagą. Ikiteisminis tyrimas pradėtas

Lukas Rekevičius

ARCHITEKTŲ RŪMŲ PIRMININKAS: Zapyškio blizgesiai ir purvas

2019 lapkričio 719 KomentarųPILOTAS.LT

Šalia gotikinės Zapyškio šv.Jono Krikštytojo bažnyčios ant Nemuno kranto vykstantys darbai, kur vykdoma senojo Zapyškio miestelio teritorijos pritaikymas bendruomenės poreikiams sulaukė didelio ir karšto visuomenės

Laisvės kalva

LUKIŠKIŲ DETEKTYVAS: KPD laiko Šimašiaus ir Labašausko artefaktą nelegaliu

2019 rugsėjo 252 KomentaraiLiudas Pastanga

Vakar Vilniuje, Lukiškių aikštėje pastatytas skulptoriaus Andriaus Labašausko paminklo „Laisvės kalva“ natūralaus dydžio maketas sulaukė ne tik visuomenės, bet ir institucijų dėmesio. Pasirodo, 2 natūralaus

Europos paveldo dienos'19

EUROPOS PAVELDO DIENOS’19: Per 300 nemokamų renginių visoje Lietuvoje

2019 rugsėjo 17Be komentarųPILOTAS.LT

Šiemet jau 26 kartą Lietuvoje vyksiančios Europos paveldo dienos, kartu su įvairių sričių specialistais ir muziejininkais, atvers duris į plačiajai visuomenei paprastai neprieinamą nekilnojamą kultūros

Vilniaus oro uostas

SUTARĖ DĖL ORO UOSTO: Pradedamas planuoti rekonstrukcijos idėjų konkursas

2019 vasario 74 KomentaraiPILOTAS.LT

Kultūros paveldo departamentas vakar surengė tarpinstitucinį pasitarimą dėl Vilniaus oro uosto rekonstrukcijos. Pasitarime dalyvavusios šalys nutarė, kad geriausia išeitis – oro uosto rekonstrukcijos idėjų konkursas.

Juodkrantės stotelė

DEGA ŽALIĄ ŠVIESĄ: Su naujuoju KPD vadu sutarė dėl Juodkrantės stotelės

2019 sausio 169 KomentaraiPILOTAS.LT

Praėjusią savaitę Neringoje susitikę Kultūros paveldo departamento, Neringos savivaldybės ir Kuršių nerijos nacionalinio parko direkcijos atstovai sutarė operatyviai baigti derinti Juodkrantės naujos autobusų stotelės detalųjį

Šv. Jokūbo kompleksas

ĮŽVELGIA KPD VILKINIMĄ: Dėl Šv. Jokūbo komplekso tarpininkauti prašo ministrą

2019 sausio 14Be komentarųPILOTAS.LT

Šv. Apaštalų Jokūbo ir Pilypo bažnyčios, dominikonų vienuolyno ansamblio ir Šv. Jokūbo ligoninės statinių komplekso patikslintų duomenų Kultūros paveldo departamentas (KPD) Kultūros vertybių registre iki

Kuršių nerija

PAVELDOSAUGININKŲ KOMISIJA: Kuršių nerijai gresia 45 mln. eurų žala

2018 gruodžio 31 KomentarasPILOTAS.LT

Kultūros paveldo departamento prie Kultūros ministerijos komisija įvertino Kuršių nerijos nacionalinio parko galiojančio tvarkymo plano sprendinių įtaką kultūros paveldo vietovėms. Nustatyta, jog šie sprendiniai gali

Baltijos šalių paveldas

EUROPOS PAVELDO METAI: 100 Estijos, Latvijos ir Lietuvos paveldo vertybių

2018 lapkričio 20Be komentarųPILOTAS.LT

Europos paveldo metams ir Baltijos šalių Nepriklausomybės atkūrimo šimtmečiui paminėti trijų Baltijos šalių kultūros paveldo departamentai parengė bendrą leidinį. Šis leidinys reprezentuoja trijų Baltijos šalių

Vidmantas Bezaras

NAUJAS KPD VEIDAS: Vadovo konkursą laimėjo aplinkosaugininkas Vidmantas Bezaras

2018 lapkričio 9Be komentarųPILOTAS.LT

Kultūros ministerijos skelbto pakartotino konkurso į Kultūros paveldo departamento (KPD) direktoriaus pareigas metu daugiausiai balų surinko aplinkos apsaugos ekspertas, geografas Vidmantas Bezaras. Šis postas ne

Kauno arkikatedra bazilika

LIETUVOS SAKRALINIS PAVELDAS: Per 2 metus sutvarkys dar 9 svarbius objektus

2018 rugsėjo 211 KomentarasPILOTAS.LT

Kaip praneša LR Kultūros paveldo departamentas, Kaune ką baigta remontuoti ir restauruoti Šv. Apaštalų Petro ir Povilo arkikatedra bazilika. Per 2 metus žadama užbaigti tvarkybos

Šv. Jokūbo pastatų kompleksas

KPD VERTINIMO TARYBA: Šv. Jokūbo ligoninės komplekso klausimas atidėtas iki rudens

2018 liepos 25Be komentarųPILOTAS.LT

Kultūros paveldo departamento pirmosios nekilnojamojo kultūros paveldo vertinimo tarybos posėdyje buvo svarstomas Vilniaus Šv. Apaštalų Jokūbo ir Pilypo bažnyčios, dominikonų vienuolyno ansamblio ir Šv. Jokūbo

iešbučio su konferencijų centru ir biurais prie Šv. apaštalų Jokūbo ir Pilypo bažnyčios bei Lukiškių dominikonų vienuolyno ankstesnis projektas (Vizualizacija „PLH Arkitekter“) buvo kritikuojamas architektų, paveldosaugininkų ir visuomenės

EKSPANSIJOS STABDYMAS: KPD atšauks projekto derinimą šv. Jokūbo teritorijoje

2018 birželio 115 KomentaraiPILOTAS.LT

Kaip praneša Kultūros paveldo departamentas, laikinoji komisija ištyrė Šv. Jokūbo ligoninės pastatų komplekso teritorijoje projektuojamus statybos darbus. Pagal komisijos išvadas birželio 1 dieną inicijuota ligoninės

Vilniaus senamiesčio tvarkymo planas

TURĖS ATSAKYTI ARGUMENTUOTAI: Paveldosaugininkai architektų siūlymus svarstys iš naujo

2018 kovo 301 KomentarasPILOTAS.LT

Valstybinė teritorijų planavimo ir statybos inspekcija Kultūros paveldo departamentą įpareigojo per mėnesį iš naujo atsakyti į Vilniaus regioninės architektūros tarybos ekspertines išvadas ir rekomendacijas dėl

Alytaus viadukas

SAUGOS ALYTAUS VIADUKĄ: Kultūros paveldo departamentas sustabdė griovimą

2017 spalio 19Be komentarųPILOTAS.LT

Kultūros paveldo departamentas pradėjo buvusio geležinkelio tiltelio Alytuje, Topolių g. įrašymo į Kultūros vertybių registrą procedūrą. Šį XIX amžiaus akmeninį infrastruktūros objektą nuo visiško sunaikinimo

Kačerginės piliakalnis

NUO PILIAKALNIŲ IKI BOKŠTŲ: 120 kultūros paveldo renginių

2017 rugsėjo 8Be komentarųPILOTAS.LT

Lietuvoje 24-ąjį kartą vyks bene didžiausias kasmetinis nekilnojamojo kultūros paveldo populiarinimui skirtas renginys šalyje – Europos paveldo dienos. Šių metų tema „Kultūrinis kraštovaizdis: nuo piliakalnių