Perkūno 11

AUDRYS KARALIUS: Viešas pareiškimas dėl vilos Perkūno 11 naikinimo aplinkybių

2020-10-21
Audrys Karalius

Šiandieną, spalio 21-ąją pasaulis mini orumo dieną. Gera proga atsakyti sau į klausimą – o kas gi yra tas orumas? Ar aš pats po spalio 17 konflikto gyvenu oriai? Sakau atvirai – taip.

Suvokiu orumą, kaip asmens, bendruomenės ir tautos gyvenimą pakelta galva. Kai kiekvienas ir visi jaučiamės verti savęs ir vertinami aplinkinių, įskaitant valstybę.
Orumas be pareigos ir atsakomybės – tik tuščia kiliminė sąvoka, apibrėžianti komforto zoną. Orumas praktikuojamas komforto zonos ribose – yra tuščiaviduris, nes be turinio. Jis  neišvengiamai tampa konformistine kontracepcijai, saugant privatų orumą socialiniame vakuume, kaip svarbiausią dvasinį asmenybės turinį.
Šiandieną suprantu, kad suvokiu orumą kitaip. Esu už aktyvų, dalyvaujantį gyvenime “ne dėl savęs” ir grūdinamą agresyvioje aplinkoje orumą.
Suprantu, kad orumas – ne dovana, ne privilegija ir juolab – ne paveldėjimo keliu gaunama dvasinio komforto būsena.
Orumas man – tarsi skrydžio aukštis, kurį užsitikrini tik asmeninėmis pastangomis, kasdien ir nuolat plasnodamas, nepaisant klimato sąlygų ir greit kintančių aplinkybių.
Orumas – žymi permanentines pastangas, o ne titulą.
Šiandien privalau atsakyti sau ir jums, mano bendraminčiai, – ar P.Rusecko vilos Perkūno 11 gynimo akivaizdoje  aš praradau savo orumą?
Esu tikras, jog ne.
Įvertinęs ilgos trukmės force majeure aplinkybes, panaudojau adekvačias priemones, rezultatui pasiekti – ir jis buvo pasiektas.
Agresorius nutraukė griovimo darbus ir pasišalino iš objekto.
Siekdamas šio rezultato mano protas, patirtis bei nuovoka per tris dienas išbandė visas įmanomas švelnias dialogo priemones, tačiau jos nebuvo rezultatyvios. Ypač ketvirtąją – finalinę dieną, kai buvo skubama ir visas kvartalas skendėjo asbesto dulkėse.
Kaip architektas ir kaip pilietis patyriau ekstremalų išbandymą demonstratyvios architektūrinės agresijos akivaizdoje. Ekstremalų vykdytojo ir užsakovo cinizmą “nematomo stogo šešėlyje”, Statybų inspekcijos VTPSI ir policijos neveiklumą, sadistinį autentiškų vilos elementų traiškymą brutaliausiu būdu, net nebandant jų išsaugoti ir sandėliuoti šalia.
Ir tik greta aiškinimo apie Art deco vertę ir UNESCO Pasaulinį vertybių sąrašą, pasitelkus aktyvią kūno kalbą – stebuklas įvyko!
Staiga grioviko teksto suvokimas pagerėjo 100 kartų.
Ką tik atsikalbinėjęs prisistatyti ir bendradarbiauti su atvykusiu Aplinkos apsaugos inspektoriumi Konstantinu Šumsku, griovikas ūmiai prisiminė, kad jis yra Daurius Grebliauskas. Kad jis be to yra įmonės “Dauriusta” direktorius, kuri visą savaitę naikina vieną gražiausių Kauno pastatų ir dar prisiminė, kad jokių leidžiančių griovimo darbus dokumentų – jis neturi.
Tuo visi griovimo darbai Perkūno alėjoje ir baigėsi, palikę šiurpų pastato skeletą, bylojantį mūsų valstybės vertybes ir silpnybes.
Todėl šiandien, Pasaulinės orumo dienos akivaizdoje, klausiu savęs – ar mano orumas Art deco fronte nukentėjo?
Nemanau. Nes svarbiausia Art deco fronte buvo Žaliakalnio, Kauno ir Lietuvos valstybės orumo apgynimas nuo savivalės.
Gal tuo pačiu ir mano orumas įgavo aiškesnių individualių bruožų. Gali būti, kad mano orumo samprata tampa vis mažiau panaši į fotelio revoliucionierių ir koučerių orumo kaukes bei kitus kompiuterių klaviatūromis kuriamus mitus, su realiu gyvenimu nedaug teturinčius bendro…
PS.
“Be reikalo nepakelk, be garbės nenuleisk” – kartodavo ritualinį priesaką Art deco vilos šeimininkas majoras Petras Ruseckas įteikdamas kardus ir įšventindamas jaunus karininkus I-ojoje Respublikoje. Tikiuosi, kad nesuteršiau vilos Perkūno 11 dvasios.
Titulinė foto: Kipras Rimavičius

Komentarai

 1. Pagarba A.K. už pilietiškumą!

  • ta pati „ranka“?

 2. Bet juk : “ Svarbiausia Art deco fronte buvo Žaliakalnio, Kauno ir Lietuvos valstybės apgynimas nuo savivalės !

 3. labai palaikau!
  yra laikas kalbeti, yra laikas veikti ir ijungti antra pavara. respect AK.

 4. Smurtu spręsti problemų teisinėje valstybėje negalima. O šioje situacijoje aš matau tik kpd ir kauno savivaldybes paveldo skyriaus absoliutų neveiksnumą ir neveiklumą, nes objektas neįtrauktas saugomu, paliktas likimo valiai. Šios įstaigos apie tai, kad statinys vis delto yra kulturos paveldo statinys, taigi ypatingas, išvadą statybos inspekcijai, jei tikėti spauda, pateikė penktadienį, kai namo nebebuvo. Na o policija irgi čia ne prie ko, nebent dėl muštynių?

  • ponas Jonai, esant agresyviai situacijai, kad technika ardo pastata ir asbestines siferio dulkes uzkloja visa rajona, policijos pareiga yra – nustatyti tai darancio asmens tapatybe, imones tapatybe ir patikrinti griovima leidziancius dokumentus, iskaitant aplinkosaugos leidima.
   policija, kaip teigia liudininkai net nesustoja.
   arba uz poros valandu atvaziavusi policija issiveda Paveldo skyriaus zmogu su visais jo popieriais, kad istirtu tu popieriu svarba.
   ir tik gaves i fizinio aklejimo pamoka (pagarba architektui), teroristas sustabdomas ir viska prisipazista, ir prisistato.
   jokiu mustyniu nebuvo. ziurekit filmuota medziaga.
   buvo tik architekto paraginimas nusikalteliui del bendradarbiavimo.
   respect total.

  • Orumas ar taurumas?

 5. O kur tamsta buvai anksčiau? Kodėl nesirūpinote tuo pastatu prieš griovimą? O kiek dar tokių griuvėsių yra ir jūs juos „prisiminsite“ kai ateis eilė griūti? Trenktas esate. Arba tiesiog niekam nebeįdomus populistas.

  • Varde, atsitokėk. Įkvėpk ir pagalvok ką tu čia paistai. Nesigaudai kontekste, čia ne apie rinkimus. Jei jau žmogus pavarde Karalius, tai turėtų pasirūpinti visais svetimais pastatais? Remontuoti, prižiūrėti? Prisiminti? O tamsta bent svetimą šiukšlę pakėlęs esi, kad to reikalauji? Populistas jei pasielgia pilietiškai (apmaudu, aišku, kad turėjo kalbėti ta vienintele kalba, kurią supranta griovėjai), nepabijo problemų ir gelbėja padėtį kol kiti susitingę žiopso? Maestro nėra jokios asmeninės naudos iš šių veiksmų (Maroziškoje vertybių sistemoje). Komentarų šunys, kurių meninis išsilavinimas siekia 4 klasėje nupaišytą jūrą, o apie architektūrą taip niekas ir neužsiminė mielai pateisina paveldo nužudymą. Aūū… švietimo sistema… kaip tu ten?

  • Žmogeli, skaityk visą tekstą ir gal suprasi apie ką Audrys kalba. Kai primatas lipa ant galvos, remdamasis tik savo uosle pinigams, bent kiek padorumo turintis pilietis PRIVALO jį stabdyt.
   O tam, kad laiku pasirūpint paveldu, populiariai šnekant, turim valdžią, Kai jon išrenkam daugiau tokių, kuriems atrodo, jog pliažas viduryje miesto yra šaunumo triumfas, natūralu, kad atrišamos rankos norintiems kuo greičiau gyvent moderniai, patogiai, ir pigiau …

 6. Ačiū už pilietiškuma !

 7. Ačiū Jums už pilietiškumą, Architekto vardo didesnės prasmės suteikimą, už tai, kad nenumojot ranka prieš brutalumą ir savivavalę.

 8. Mingėnai oriai solidarizuojasi ir linki sėkmės

 9. Pasakysiu tik tai, ką sakė mano tėvas – tas turi teises, kuris turi orumo. Nes tik jis neturi kainos!

Rašyti komentarą

Susije straipsniai

Jonas Lukšė

KAUNO MODERNIZMO ARCHITEKTŪRA: Jono Lukšės piešinių paroda galerijoje „101“

2024 vasario 15Be komentarųPILOTAS.LT

Vytauto Didžiojo universiteto menų galerijoje „101“ atidaryta architekto-dailininko Jono Lukšės Kauno tarpukario modernizmo architektūros piešinių paroda, skirta paminėti šio paveldo įtraukimą į UNESCO. Parodoje eksponuojami

Kauno modernizmas

AUKSINĖ DIENA KAUNUI IR LIETUVAI: Kauno modernizmas įrašytas į UNESCO Pasaulio paveldo sąrašą

2023 rugsėjo 181 KomentarasPILOTAS.LT

Rugsėjo 18 diena bus auksu įrašyta į Kauno istoriją – šią dieną Kauno modernizmo architektūra priimta į išsvajotąjį UNESCO pasaulio paveldo sąrašą. Kauno tarpukario modernizmo

Perkūno 11

SUSITIKO UNESCO KORIDORIUOSE: Art Deko vilos neviltis ir Kauno modernizmo optimizmas

2022 gruodžio 62 KomentaraiLaura Ramanauskaitė

Socialiniuose tinkluose pasirodžiusi žinia, kad kaunietis Nerijus Jukonis parašė skundą UNESCO dėl žymiosios Petro Rusecko vilos (Perkūno al.11, Kaunas), kurią bandyta nugriauti 2020 spalį, ir

Perkūno 11

ART DECO FRONTAS: Teismas įpareigojo A.Dankovskį atstatyti apgriautą statinį Perkūno 11

2021 rugsėjo 2910 KomentarųPILOTAS.LT

Šiandieną Lietuvos vyriausiasis administracinis teismas nutarė apeliacinį Artūro Dankovskio skundą atmesti ir palikti galiojantį Regionų apygardos administracinio teismo Klaipėdos rūmų 2021 vasario 23-iosios sprendimą. O

perkūno 11

GRIEŽTINA PRIEŽIŪRĄ: Saugiklis teisiškai dar neapsaugotiems paveldo pastatams

2021 gegužės 24Be komentarųPILOTAS.LT

Griauti išliekamąją kultūrinę vertę galimai turinčius, bet teisiškai dar neapsaugotus pastatus norintys savininkai nuo šiol turės paisyti griežtesnių reikalavimų. Tai numatyta ketvirtadienį Seimui priėmus Statybos

UNESCO Kaunas

KAUNO MODERNIZMO NOMINACINĖ BYLA: Dar vienas žingsnis link UNESCO sąrašo

2021 sausio 26Be komentarųPILOTAS.LT

Solidi 500 puslapių Nominacinė byla „Modernist Kaunas: Architecture of Optimism, 1919–1939“ iškeliavo į UNESCO būstinę Paryžiuje. Lietuva žengė dar vieną didelį žingsnį savo moderniosios architektūros

vila_kn_201019_e01_bra

LAR TARYBA: Vilos Perkūno al. 11 rango objektų apsauga turi tapti viešuoju interesu

2020 lapkričio 111 KomentarasPILOTAS.LT

Art deco stiliaus vilos Perkūno al. 11 Kauno Žaliakalnyje griovimo istorija įgauna vis platesnį atgarsį tiek visuomenėje, tiek ir atskirose kultūros paveldui neabejingose bendruomenėse. Lietuvos

Art deco vila Perkūno al. 11

ART DECO FRONTAS [3]: P.Rusecko vilos egzekutoriai tyliai traukiasi

2020 lapkričio 112 KomentaraiPILOTAS.LT

Art deco vilos Kauno Perkūno al. 11 gynėjai ką tik, atrodo, pasiekė pirmąją savo pergalę. Pastato naikintojai šiandien iš nusikaltimo vietos tyliai pašalino savo pagrindinį

Perkūno al. 11

KULTŪROS PAVELDO APSAUGA: 3 dienų nuotolinis seminaras

2020 lapkričio 42 KomentaraiPILOTAS.LT

VšĮ Kultūros paveldo akademija organizuoja seminarą, skirtą kelti kvalifikaciją kultūros paveldo apsaugos srityje . Renginys vyks nuotoliniu būdu. Lapkričio 11, 12 ir 13 dienomis vyks

Art Deco vila

ART DECO FRONTO NAUJIENOS: Griaunamos vilos vitražu susirūpino M.K.Č. muziejus

2020 spalio 261 KomentarasPILOTAS.LT

Bandytos nelegaliai nugriauti unikalios Art deco vilos Kauno Žaliakalnyje laiptinės vitražu susidomėjo Nacionalinis M.K.Čiurlionio dailės muziejus. „Vitražo stilistika turi visus būdingus Art deco stiliaus bruožus:

Perkūno 11

KPD NEKETINA NUOLAIDŽIAUTI: Žaliakalnio Art deco vilą privalės atstatyti

2020 spalio 22Be komentarųPILOTAS.LT

Praėjusią savaitę brutaliai pradėjus griauti Art deco vilą Kauno Perkūno al. 11, užkirsti tam kelią įkandin visuomenės suskubo ir savivaldybės bei valstybinės institucijos. Viena iš

Perkūno 11

AUDRYS KARALIUS: Viešas pareiškimas dėl vilos Perkūno 11 naikinimo aplinkybių

2020 spalio 2116 KomentarųAudrys Karalius

Šiandieną, spalio 21-ąją pasaulis mini orumo dieną. Gera proga atsakyti sau į klausimą – o kas gi yra tas orumas? Ar aš pats po spalio

Alvydas Jurgis Vaitkevičius

PILIETIŠKUMO DIENA [2]: Kauniečiai už Art deco vilą stojo mūru

2020 spalio 209 KomentaraiRasytojas

Rudenėjantį Kauno Žaliakalnį prieš kelias dienas sukrėtė itin ciniškas ir brutalus architektūrinio vandalizmo aktas – be jokių leidimų čia imta griauti tarpukarinė Art deco stiliaus

Perkūno 11

BLICKRYGAS DĖL ART DECO VILOS [1]: Kaunas pasitinka organizuotą ataką

2020 spalio 1614 KomentarųAudrys Karalius

Bet koks forsmažorinis architektūrinio vandalizmo aktas miesto centre, viduryje baltos dienos, byloja tik viena – demokratijos, civilizacijos ir kultūros lygį tame mieste. Ir toje visuomenėje.