Linas Tuleikis

ARCHITEKTŲ RŪMŲ ATEITIS (1): Kokie rūmai reikalingi mums ir Lietuvai?

2020-01-14
Linas Tuleikis

Šis tekstas nėra oficiali LAR nuomonė, o tik vieno Rūmų nario asmeniniai samprotavimai apie organizaciją. Tikslas kalbėti apie mūsų organizacines profesines sėkmes ir sopulius atviriau, kad visiems mums būtų lengviau daryti sprendimus, nesiblaškant tarp organizacijos veiklos krypčių.
Atslūgus sausio 13-osios atminties minėjimams susimąstai apie Architektūros lauko pasiekimus per tuos mūsų Laisvės metus.

ARCHITEKTŲ RŪMŲ KŪRIMAS BUVO ILGAS IR VINGIUOTAS
Jau praradome norą lygintis su pirmosios Lietuvos Respublikos dvidešimtmečio pasiekimais, nes per daug akivaizdu, kad jie mums nebepasiekiami. Bet vis tik, gal kažką pavyko nuveikti pozityvaus?
Po Nepriklausomybės atkūrimo paskelbimo, mūsų šalies architektai buvo laikomi vienais pažangiausių jaunosios valstybės atstatymo šauklių, gausiai dalyvavusių ir Sąjūdžio veikloje, ir Nepriklausomybės atkūrime, ir jos apgynime.
Natūralu, kad architektai ėmė aktyviai aiškintis, kaip architektūra kuriama Laisvąjame pasaulyje. Prasidėjo stambių projektavimo institutų griūtis, pradėjo kurtis individualūs architektūriniai biurai ir architektai išsilakstė kas kur.
Vienintelė juos jungianti grandis buvo Architektų sąjunga ir visų kiek skirtingai suvokiama meilė architektūrai.
Rinkai pradėjus veikti laisvais, nereguliuojamais principais, tapo aišku, kad architektams būtina išlaikyti stiprią organizacinę vienybę, nes rinkoje pradėjo dominuoti žymiai skaitlingesnių inžinierių ir žymiai didesnius pinigus generuojančių statybininkų interesai, nustumdami Architektūrą į tarnaitės vietą.
Formuojantis naujai valstybės tvarkai, tapo svarbu dalyvauti politinių sprendimų bei įstatyminių pokyčių priėmime, kuriame jau buvo įsigalėję inžinerinio mąstymo žmonės.
Konsultuojantis su kolegomis iš pažangesnių Europos šalių, architektai priėjo išvados, kad kuo skubiau Lietuvoje reikia kurti Architektų rūmus, Europos šalyse įprastą architektų savivaldos formą.
Ir nuo šio šimtmečio pradžios Architektų sąjungos aktyve Rūmų įkūrimas tapo pirmos svarbos klausimu. Kadangi man kelis metus teko būti atsakingam už Lietuvos architektų rūmų įsteigimą, tai puikiai pamenu tas milžiniškas bendras architektų pastangas, pasitelkus kolegas iš Europos, įtikinėjant visus politinius ir valdžios sluoksnius dėl tokios institucijos sukūrimo.
Didelėmis pastangomis jau 2006 m. pavyko įtikinti skeptikus dėl tokio žingsnio būtinumo. Tačiau, lemiamu momentu laukinio kapitalizmo šalininkai pakišo koją ir į Architektų rūmų įstatymą įrašė ne visuotinę, bet laisvanorišką narystę, architektūros rinką padalindami į veikiančią dvigubais standartais.
Tada atrodė, kad geriau jau tokia neįgali organizacija, negu nieko, ir vylėmės po truputį ją paversti pilnaverte.

POLITINĖS KLAIDOS IR V.DIČIAUS POZITYVAS
Žvelgiant iš dabarties perspektyvos, matosi, jog padarėme klaidą, sutikdami su tokiomis sąlygomis, nes tapimas normaliais mums užtruko visą dešimtmetį.
Visą dešimtmetį skirtingi architektai veikė skirtingomis taisyklėmis ir suformavo architektams krūvą žalingų įpročių, kurie civilizuotose demokratinėse šalyse būtų neįsivaizduojami.
Todėl, Architektų rūmus Europos šalių pavyzdžiu pavertus visuotine projektuojančių architektų organizacija vėl tenka įrodinėti, kad nesame kupranugariai. Tik šįkart ne NT rykliams, ne statybų magnatams, bet kai kuriems architektams, veikiantiems organizacijos viduje ir, tikėtina, ginantiems ne Architektūros interesus…
Kaip sakoma – idealistai pasaulį kuria, o jį užvaldo pragmatikai.
Keliolikos metų Architektų rūmų veikloje, mano nuomone, būtų galima išskirti du šviesius periodus.
Pirmasis – tai Rūmų įkūrimas. Tada, pirmojoje kadencijoje, buvome pilni vilčių, kai Rūmų pirmininku išrinkome principingą ir garbingą architektą prof. Vytautą Dičių.
Tada Rūmai visuomenei ir mums patiems demonstravo nekonjuktūrišką poziciją pažabojant NT plėtras paminančias įstatymus Vilniuje ir pajūryje.
Kai kuriems mūsų kolegoms teko atsisėsti ant atsarginių suolelio, pailsėti nuo aktyvios ne pačios švariausios veiklos… Atrodė, kad laikai pradėjo keistis, visi pradėsime žaisti pagal vienodas taisykles, bet, pasitraukus V.Dičiui, pasitraukė ir pokyčiai, – atėjo organizacijos sąstingio periodas, – organizacija, deklaruodama nešamą gėrį architekto profesijai, pasinėrė į smulkmenas ir jose smarkiai nugrimzdo.

D.VELIČKAITĖ SUTEIKĖ RŪMAMS ANTRĄ KVĖPAVIMĄ
Antrasis šviesusis periodas stojo, atėjus pirmininkauti Daivai Veličkaitei. Ši jaunesnės kartos ambicinga architektė, turinti teisininko išsilavinimą, savo ryžtinga, nedviprasme pozicija, aiškiai deklaruodama organizacijos prioritetus pasiekė visuotinę narystę Rūmuose, paleido į gyvenimą Architektūros įstatymą, bei Rūmų veiklą pavertė apčiuopiamu indėliu tiek įstatyminėje šalies bazėje tiek praktinėje statybos sektoriaus veikloje.
Architektams vėl atsirado viltis, kad Architektūra taps gerbiama NT versle ir statybos sektoriuje, ir bus projektuojama laikantis bendrų taisyklių. Kad bus projektuojama ne kaip pigiau, bet kaip geriau. Tačiau ne visiems šie pokyčiai patiko.
Priežastys, privertusios Daivą Veličkaitę praeitą vasarą atsistatydinti iš pirmininkės posto buvo ir išorinės, ir vidinės.
Kolegos, prisidėję prie to, kad D.Veličkaitė pasitrauktų iš organizacijos, mano nuomone, turėjo labai skirtingų interesų: vieni norėjo, paprasčiausiai, patys perimti vadovavimą organizacijai, kiti norėjo padaryti jį labiau kontroliuojmu, o dar kiti, tiesiog, turėjo didelių įsipareigojimą NT ar statybų versle, tačiau visi turėjo bendrą priežastį – visiems jiems trukdė bekompromisė Rūmų vadovės veikla.
Gerai tiek, kad po D.Veličkaitės pasitraukimo nenutiko blogiausia, kas galėjo nutikti, – organizacija nebuvo skubiai pertvarkyta į „patogią naudotis“. Bent jau oficialiai, buvo patvirtintas darbų tęstinumas ir sutarta, kad organizacijai reikia ruoštis Visuotiniam narių susirinkimui, kad būtų užtikrinti sąžiningi ir skaidrūs rinkimai. Tikėkimės, kad taip ir nutiks šį pavasarį.

APIE TYLĄ IR NE TYLĄ
Artėjant rinkimams turėtų prasidėti diskusijos apie organizacijos ateitį, apie asmenis, kuriuos norime matyti prie organizacijos vairo, tačiau, kažkodėl, tylu.
O tylu gali būti dėl to, kad laukiame ką mums pasiūlys organizacijos vadovybė, o mes tada jau pasirinksime. Bet pasmerkta ta organizacija, kurioje veiksmai vyksta tik iš viršaus, o ne iš apačios.
Taip pat, tylu gali būti, nes kai kiurie iš mūsų ta linkme jau stipriai dirbame, bet nenorime, kad mūsų pasiūlymai per anksti atsiskleistų. Nes tada prasidėtų išsamūs visuotiniai svarstymai ir mūsų planai galėtų žlugti.
Tylu gali būti ir dėl to, kad mums „partneriai“ yra pasakę nesikišti, nes jie viską sutvarkys taip, kaip reikia, o paskutiniu momentui „patars“ už ką balsuoti.
Tylu gali būti ir dėl to, kad mes nežinome ką pasiūlyti, nes visa galva esame panirę kasdieniuose savo rūpesčiuose.
Taip pat, tylu gali būti ir dėl to, kad mums yra visiškai tas pat, kokia bus organizacija, nes mes netikime, kad bendromis jėgomis galime kažką nuveikti dėl geresnės Architektūros ir dėl geresnių sąlygų tai Architektūrai atsirasti.
Tačiau neturėtų būti tylu, nes kiekvienam iš mūsų atskirai tikrai nepavyks pasiekti geresnių sąlygų Architektūrinei veiklai ir vienintelė realiai galinti padaryti tai jėga – yra Architektų rūmai.
Galime jų labai nemylėti, bet neturime kitos išeities. Nes negalime išmesti vienintelio įrankio, kuris gali normalizuoti architektų veiklą, kad visi galėtume konkuruoti vienodomis sąlygomis, ir už savo veiklą gautume garbingą, sąžiningo dydžio atlygį.
Taigi, turime nutraukti tylą ir turime prieš rinkimus kalbėtis apie mūsų organizaciją, kokia ji turėtų būti ir kokie žmonės jai turėtų vadovauti. […laukite tęsinio]
REDAKCIJOS PASTABA: Linas Tuleikis yra Lietuvos architektų rūmų Tarybos narys ir LAR pirmininko pavaduotojas
Titulinė nuotrauka: S.Beigos

Komentarai

  1. Susidaro įspūdis, kad didysis Kauno architektūros politikas jau pradėjo savo rinkiminę kampaniją. Antroje savo straipsnio dalyje jis turėtų pradėti verkti, kad kažkas neduoda, neleidžia, trukdo. Bet kuo gali skųstis ir kokias bangas kelti gali veikėjas, kuris nuo pat savo gimimo yra viskiausiose architektūros tarybose, komisijose, misijose ir pats tą architektūros Lietuvos politiką kurė, kuria ir dar planuoja kurti.

  2. tikra tiesa. kalbeti seniai laikas, nes iki visuotinio susirinkimo beliko pora menesiu

Rašyti komentarą

Susije straipsniai

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

20 PAVYZDINIŲ PROJEKTŲ: Architektūros paroda buvusiame Kauno centriniame pašte

2024 balandžio 29Be komentarųPILOTAS.LT

Šiuo metu statybų sektorius sunaudoja daugiau nei 35% visos pagamintos energijos ir išskiria beveik 40 proc. su tuo susijusio išmetamo CO2 kiekio. Buvusiame Kauno centriniame

minke_po_240400_e01_xxx

APDOVANOJO ARCHITEKTŪROS PROFESORIŲ: Jonui Minkevičiui įteiktas Architektų žiedas

2024 balandžio 25Be komentarųPILOTAS.LT

Lietuvos architektų rūmai garbės ženklu Architektų žiedu apdovanojo architektą, architektūros istoriką, profesorių Joną Minkevičių. Apdovanojimas įteiktas Vilniuje, visuotinio Lietuvos architektų rūmų susirinkimo metu. ATSKLEIDĖ NAUJĄSIAS

Gintaras Balčytis

LAS PIRMININKAS G.BALČYTIS: Architektų sąjungos 100–metis – gera proga organizacijos savianalizei

2024 balandžio 17Be komentarųPILOTAS.LT

Įvyko Lietuvos architektų sąjungos (toliau LAS) eilinė ataskaitinė konferencija. Šį kartą ji surengta Kaune, tikintis, kad į renginį Lietuvos centre bus patogiau suvažiuoti architektams iš

Priedangų instrukcija

PIRMAS SKAMBUTIS: Architektų Rūmai parengė instrukciją dėl slėptuvių ir karo priedangų

2024 sausio 25Be komentarųAudrys Karalius

Lietuvos architektų rūmai savo iniciatyva parengė trumpą instrukciją dėl karo priedangų, PSP (padidinto saugumo patalpų) įrengimo įvairios paskirties pastatuose. Ta proga Architektų rūmuose (Vilnius, Kalvarijų

NAi

ISTORINIS VYRIAUSYBĖS NUTARIMAS: Įsteigtas Nacionalinis Architektūros Institutas

2023 gruodžio 22Be komentarųAudrys Karalius

Vyriausybės posėdyje 2023-iųjų gruodžio 20-tąją priimtas nutarimas: steigti Nacionalinį architektūros institutą buvusio Kauno centrinio pašto rūmuose Laisvės alėjoje. Šiuo premjerės Ingridos Šimonytės sakiniu užbaigtas permainingas penkerių

Rūta Leitanaitė

IŠSIRINKO VALDŽIĄ: Surengtas naujosios Lietuvos architektūros meno tarybos posėdis

2023 birželio 131 KomentarasPILOTAS.LT

Neseniai surengtas pirmasis naujos kadencijos Lietuvos architektūros meno tarybos posėdis. Jame tarybos pirmininke išrinkta Lietuvos architektų sąjungos atstovė Rūta Leitanaitė. Aplinkos ministerijos Architektūros ir inovacijų

LAR taryba Aplinkos ministerijoje

SUTARĖ BENDRADARBIAUTI: Architektų rūmų valdžia viešėjo Aplinkos ministerijoje

2023 balandžio 24Be komentarųPILOTAS.LT

Penktadienį aplinkos ministras Simonas Gentvilas ir viceministrė Daiva Matusevičė, kartu su Aplinkos ministerijos komanda, susitiko su naujai išrinktu  Lietuvos architektų rūmų pirmininku Algimantu Pliuču bei

Pernai vasarą prie Kauno centrinio pašto jau įvyko vienas reikšmingas architektūrinis įvyks – Nacionalinių architektūros apdovanojimų (NAA) sumanymo paskelbimas. Foto: ©PILOTAS.LT.

ARCHITEKTŲ RŪMŲ IR SĄJUNGOS POZICIJA: Kauno pašto rūmų projekto pirkimo procedūra ydinga

2023 balandžio 141 KomentarasPILOTAS.LT

Netikėta, apmaudu ir absurdiška, kad kuriant ilgai svajotą ir gimdytą Nacionalinį Architektūros Institutą (NAi) – jau pirmasis žingsnis šiurkščiai pažeidžia ir nacionalinį Architektūros įstatymą, ir

Algimantas Pliučas

ARCHITEKTAI IŠSIRINKO VALDŽIĄ: 4 metus LAR’ui vadovaus Algimantas Pliučas

2023 balandžio 3Be komentarųPILOTAS.LT

Praėjusį ketvirtadienį Kaune, „Žalgirio“ arenos amfiteatro salėje įvyko rinkiminis Lietuvos architektų rūmų (LAR) Narių susirinkimas, kuriame išrinkti nauji Rūmų organų nariai į 2023-2026 metų kadenciją

Žalgirio arena

ARCHITEKTAI RINKSIS KAUNE: Architektų rūmų visuotinis susirinkimas – „Žalgirio“ arenoje

2023 kovo 28Be komentarųPILOTAS.LT

Ketvirtadienį Kauno „Žalgirio“ arenoje rinksis architektai iš visos Lietuvos. Nuo 10 val. šalies krepšinio sostinės tvirtovėje, Amfiteatro salėje vyks Lietuvos architektų rūmų (LAR) narių visuotinis rinkiminis susirinkimas.

Mantas Michaliunjo

SUSTIPRINO MINISTERIJOS KOMANDĄ: Viceministru pradeda dirbti architektas M.Michaliunjo

2022 rugsėjo 301 KomentarasPILOTAS.LT

Šiandien Aplinkos ministro komandoje pradeda dirbti naujas viceministras – architektas Mantas Michaliunjo. Jis kuruos architektūros, statybos, renovacijos ir būsto klausimus. Kaip praneša Kultūros ministerija, nuo

ACE

SOLIDARIZAVOSI SU UKRAINA: Europos architektai įtvirtino paramos ukrainiečiams politiką

2022 liepos 20Be komentarųPILOTAS.LT

Europos architektų taryba (ACE) solidarizuojasi su Ukraina. Didelis iššūkis ir darbas architektų bendruomenei bei architektūrinėms organizacijoms teks po karo, kai reikės atstatyti sugriautus Lietuvos miestus

Visuomeninio draudimo rūmai

LIEPOS 1-OSIOS DOVANA: Vilniuje baigiamas šalinti istorinę architektūrą darkęs įstiklinimas

2022 liepos 13 KomentaraiPILOTAS.LT

Tarpukaryje Vilniaus Gedimino prospekte pastatytų neofunkcionalistinių Visuomeninio draudimo rūmų pirmasis aukštas pagaliau grįžta į savo pirminį architektūrinį pavidalą. Pastato architektūrą kelerius metus darkęs įstiklinimas bendromis

UKRAINOS KARAS

LIETUVOS ARCHITEKTŲ DOVANA: Moderniausias ginklas Ukrainos dangaus gynėjams

2022 kovo 104 KomentaraiPILOTAS.LT

Lietuvos architektai, Architektų sąjunga ir Architektų rūmai, greta kitų solidarumo su Ukrainos kolegomis iniciatyvų, imasi konkretaus žingsnio – Ukrainos dangaus gynybos. Architektai pradeda rinkti tikslines

pakal_po_210900_e01_xxx

DĖL ARCHITEKTŪROS KONKURSŲ: Diskusiją pradeda Mindaugas Pakalnis

2022 sausio 182 KomentaraiPILOTAS.LT

Vilniaus miesto savivaldybė ir Lietuvos architektų rūmai (LAR) inicijuoja diskusiją dėl architektūros konkursų. Pirmas diskusijos renginys – Vilniaus miesto vyriausiojo architekto Mindaugo Pakalnio šios problematikos

Diskusija

ARCHITEKTŪROS POLITIKOS VIZIJA: Inicijuojama vieša diskusija

2021 lapkričio 241 KomentarasPILOTAS.LT

Lietuva yra viena iš nedaugelio Europos sąjungos šalių, neturinčių savo architektūros politikos. Lietuvos architektų sąjunga, kaip nepriklausoma architektų asociacija, inicijuoja viešą diskusiją apie galimą Lietuvos

Architektūros muziejus

ARCHITEKTŪROS CENTRAS – PAŠTO RŪMUOSE: Kultūros ministerijos galimybių studijos rengėjai pakartojo 2019 metų idėją

2021 rugpjūčio 205 KomentaraiPILOTAS.LT

Kultūros ministerijos rengiama Kauno Pašto rūmų įveiklinimo galimybių studija pakartojo 2019-taisiais Kauno visuomeninio judėjimo „Paštininkai“ sugeneruotą idėją – ikoniškuose architekto Felikso Vizbaro rūmuose teisingiausia įkurdinti

LAR susirinkimas

LIETUVOS ARCHITEKTŲ RŪMAI: Neįvykus susirinkimui, pakartotinas – tą pačią dieną

2021 birželio 14Be komentarųPILOTAS.LT

Lietuvos architektų rūmai (LAR) praneša, kad birželio mėnesį 17 dieną (ketvirtadienį) 10 val. numatytajam narių nuotoliniam susirinkimui neįvykus, pakartotinis bus surengtas dar tą pačią dieną.

prof. Algimantas Mačiulis

ARCHITEKTŲ ŽIEDAS: LAR svarsto siūlymą apdovanoti prof. A.Mačiulį

2021 gegužės 72 KomentaraiPILOTAS.LT

Kiekvienais metais per Lietuvos architektų rūmų (LAR) narių visuotinį metinį susirinkimą įteikiamas Architektų žiedas – už architektūrą, nuopelnus, meilę ir pasišventimą jai. Šiais metais Architektų

Kūrybiniai mainai

EUROPOS ARCHITEKTŪROS ATEITIS: Naujo sezono programos pristatymas

2021 vasario 26Be komentarųPILOTAS.LT

Architektūros fondas pakvietė į kūrybinių mainų renginį, kuriame bus pristatomas naujas Europos architektūros programos sezonas. Tai vienas pagrindinių tinklaveikos ir architektūros idėjų pristatymo renginių Europoje.

vila_kn_201019_e01_bra

LAR TARYBA: Vilos Perkūno al. 11 rango objektų apsauga turi tapti viešuoju interesu

2020 lapkričio 111 KomentarasPILOTAS.LT

Art deco stiliaus vilos Perkūno al. 11 Kauno Žaliakalnyje griovimo istorija įgauna vis platesnį atgarsį tiek visuomenėje, tiek ir atskirose kultūros paveldui neabejingose bendruomenėse. Lietuvos

Linas Tuleikis

LINAS TULEIKIS: Architektūra ir estetika – tai ne tas pats

2020 spalio 304 KomentaraiLinas Tuleikis

Ar jūs nepavargote nuo estetikos pervertinimo? Aš pavargau, labai pavargau nuo to, kai dailesniu pavidalu bandoma pridengti problemų neišsprendimą ar nieko nepadarymą. Tai kaip gražiu

LAR susirinkimas

LAR SUSIRINKIMAS ĮVYKO: Paskelbti balsavimo rezultatai

2020 spalio 92 KomentaraiPILOTAS.LT

2020 m. spalio 7 dieną „Litexpo“ parodų centre, Vilniuje įvyko svarbiausias metuose architektų savivaldos renginys – Lietuvos architektų rūmų narių susirinkimas. Lietuvos architektų rūmų narių

Lietuvos bendrasis planas

ARCHITEKTŲ RŪMAI: Rengiamas LT Bendrasis planas turi esminių trūkumų

2020 spalio 51 KomentarasPILOTAS.LT

Baigiamas rengti Lietuvos respublikos teritorijos bendrasis planas – urbanistinė konstitucija, pagal kurią valstybė gyvens 25 metus (maždaug). Deja, esminis nacionalinio mastelio projektas į galutinę stotelę

Architektų suvažiavimas

ARCHITEKTŲ RŪMAI: Visuotinis susirinkimas – „Litexpo“, spalio 7

2020 rugsėjo 17Be komentarųPILOTAS.LT

Visi žino – pavasarį Visuotinis Architektų rūmų susirinkimas neįvyko dėl Korona pandemijos, todėl dabar, kai viruso pavojus ir baimė atslūgo,- rinksimės į esminę profesijos sueigą