images_phocagallery_4250_sceci_teat_1601_4250_teatr_le_160101_e01

KULTŪRINIS LENKŲ VEIDRODIS://ŠCECINO TEATRO KONKURSĄ LAIMĖJO BRITAI

Šcecino miestas neseniai pasistatė įspūdingą filharmoniją, kuri jos autoriams (arch. F.Barozzi ir A.Veiga) pelnė prestižinę Mies van der Rohe (Europos architektūros) premiją ir miestą padėjo paversti muzikinės traukos centru Lenkijoje. Vis dėlto Šcecino gyventojai „kultūrinių statybų“ srityje vien šiuo architektūriniu proveržiu apsiriboti neketina. Ką tik jie surengė tarptautinį vasaros teatro rekonstrukcijos konkursą, kurį laimėjo britų kolektyvas „Flanagan Lawrence“, pasiūlęs teatrą uždengti banguotu stogu.

PASITELKĖ ŠIUOLAIKINĘ ARCHITEKTŪRĄ

Svarbiu Lenkijos kultūros epicentru pasiryžęs tapti Šcecino miestas tam pasitelkė ir šiuolaikinę architektūrą. Istoriniame šio miesto sklype pastatyta filharmonija su 1.000 vietų simfonine sale ir 200 vietų muzikos sale jau yra tapusi svarbiu Lenkijos šiuolaikinės architektūros vietoženkliu į kurį atvyksta ne vien audiofilai, bet ir besidomintys šiuolaikine architektūra tiek iš pačios Lenkijos, tiek ir iš kaimyninių šalių. PILOTAS.LT žiniomis, pastarasis architektūros objektas itin domina ir lietuvių architektų pajėgas, kurios šį Lenkijos pakraščio miestą nebevengia įtraukti į savo kelionių trajektorijas.

Pasistatęs tarptautinio lygio filharmoniją, Šcecinas imasi parke esančio vasaros teatro. Ką tik pasibaigusį jo rekonstrukcijos konkursą laimėjo Londono projektavimo firma „Flanagan Lawrence“. Antroje vietoje liko lenkų biuro „Domino Grupa Architektoniczna Wojciech Dunaj“ , o trečioje – „Orlowski Szymanski Architekci“.

Konkurso dalyviai turėjo pasiūlyti akustinį kiautą esamai scenai ir amfiteatrui Kasprowicziaus parke. 1976 metais pastatytų pastarųjų teatro įrenginių kompleksą (arch. Z.Abrahamowicz) su charakteringa betonine arka reikėjo paversti universalesniu bei žymiai praktiškesniu.

STOGAS SEKA ŠLAITĄ IR NERIBOJA VAIZDŲ

Britų architektūrinės firmos „Flanagan Lawrence“ projektuotojai pasiūlė įrengti stogą, kuris uždengtų tiek sceną, tiek ir žiūrovams skirtą amfiteatrą. Toks sprendimas šį vasaros statinį padės pritaikyti net simfoninio orkestro poreikiams.

Įgyvendinti užduotį architektams padėjo sumanytas konstrukciškai nepriklausomas stogas. Numatytos išlenktos pastarojo santvaros skirtos tiek stogo paneliams, tiek ir akustiniams reflektoriams (akustika – „Arup“). Dar dvi papildomos santvaros čia paskirtos scenos apšvietimui.

Kaip teigia architektas Jasonas Flanganas (Jason Flagan), dvigubai išlenktas teatro stogas seka ant kalvos šlaito įrengto amfiteatro nuolydį, padeda išsaugoti parko peizažo vaizdą, o virš scenos šauna į viršų suteikdamas reikiamą aukštį renginiams. Scenos gale dėl akustinių priežasčių numatytas stiklinis ekranas, kuris neužstos tyvuliuojančio ežero peizažo bei sukurs foną scenos pasirodymams.

Britų architektų biuro „Flanagan Lawrence“ pateiktame projektiniame siūlyme numatyta įrengti 2.500 žiūrovų vietų bei papildomas patalpas administracijai, kavinei, WC, renovuotiems scenos užkulisiams. Lenkai įsitikinę, kad taip atnaujintas vasaros teatro statinys dar labiau sustiprins Šcecino kultūrinį įvaizdį, kuris, pasistačius filharmoniją, pastebimai pagerėjo ne vien šalyje, bet ir tarptautiniu mastu.

PASITIKI TARPTAUTINIAIS KONKURSAIS

Šcecino gyventojai planuoja 12 mln. zlotų vertės Vasaros teatro projektas miesto kultūrinį lygį pradės kelti jau 2018-aisiais.

Laikai, kai galėjome šaipytis iš ne itin skoningos ar nepakankamai šiuolaikiškos kaimynų architektūros aiškiai baigiasi. Didieji Lenkijos miestai, panašiai kaip Estijos ar Latvijos, dažnai pasitelkia atvirus tarptautinius konkursus ir šiuolaikiškėja tiesiog dienomis. Į įvairius tarptautinių šiuolaikinės architektūros apdovanojimų finalistų sąrašus jų objektai patenka nuolat, o kartais – juos net ir laimi.

Geriau suprasti tarp mūsų ir kaimynų ėmusią augti kultūrinę bei architektūrinę properšą padėtų ne vien minėtos Šcecino filharmonijos atvejis, bet ir, pavyzdžiui, geriausiu suomiu architektūros metų darbu pripažintas Lenkijos žydų istorijos muziejus Varšuvoje (arch. Rainer Mahlamäki), Šekspyro teatras (arch. Renato Rizzi) Gdanske, Tadeušo Kantoro meno centras Krokuvoje (arch. „Wizja nsMoonStudio“), Nacionalinis muzikos forumas Vroclave (arch. „Kuryłowicz & Associates“), Služevo kultūros namai (arch. „137kilo + WWAA“) ir kiti.

LIETUVOJE POTENCIALAS NEIŠNAUDOJAMAS

Lietuvoje supratimo apie architektūros idėjų potencialą formuojant miesto kultūrinį ir socialinį pavidalą, deja, kol kas yra žymiai mažiau. Šcecino vasaros teatro konkurso su vos prieš pusę metų Kaune surengtu Dainų slėnio renovacijos turnyru nė negalima lyginti. Pastarasis buvo panašesnis į farsą nei į tikras antrojo šalies miesto pastangas ieškoti ir surasti šiuolaikišką funkcionalų kultūrinės erdvės gaivinimo sprendimą ir greičiausia todėl nė nesusilaukė didelio projektuotojų dėmesio. O ir Dainų slėnio konkurso projektų aptarime nedalyvavo nė vienas miesto savivaldybės atstovas, taip išreikšdami savo požiūrį ne vien į svarbų visuomeninį Kauno objektą, bet ir į architektūrą. Rengiant konkursą, nepagalvota ir apie stogą, kuris mūsų klimatinėse sąlygose yra itin aktualus ir šią Laikinosios sostinės kultūrinę erdvę paverstų dar įvairiau panaudojama ir geriau išnaudojama. Lenkų Šcecinas, rekonstruodamas savo vasaros teatrą, pasirinko kitą kelią nei Kaunas. Ir, greičiausia, vėl neprašaus.

Parengta pagal „Flanagan Lawrence“ ir PILOTAS.LT informaciją.

Komentarai

  1. kiek stebejau dainu slenio konkurso procesa, tai man is karto itarima sukele nerislios salygos ir aisku veliau kauno mero isstojimai, kad jie visas vizijas del dainu slenio jau turi. tai kas nores tokiu atveju veltui ardytis ir idejomis taskytis. 2 projektai – konkurso geda. ir kaltu aisku nera. kursas – ura! laimingo kelio, pasaulio dizaino miestui!

  2. nezinau nezinau. ar ne per drasu siais laikais lyginti Kauna su Scecinu? manding, lenku traukinys jau seniai isvaziavo kol kaunieciai trepsi.

  3. Turite problemų su teksto suvokimu?

  4. jūs ponas kada iš medžio iškritote? vakar ar prieš 2000 metų?

  5. O kas architektams trukdė gausiai dalyvauti Kauno Dainų slėnio konkurse? Kas nors draudė,kėlė kokius nors ribojančius reikalavimus?

Rašyti komentarą

Susije straipsniai

investicijos-lenkijoje-2

STUDENTŲ NAMAI KROKUVOJE: „Hanner“ investuoja į „co-living“ projektus Lenkijoje

2023 lapkričio 17Be komentarųPILOTAS.LT

Krokuvoje atidaryti privatūs studentų namai „SHED Living“ į kuriuos investavo ir nekilnojamojo turto plėtros kompanija „Hanner“. Studentų namuose įrengti 566 kambariai, atitinkantys tarptautinius studentų apgyvendinimo

Vasaros koncertų estrada

TVARKYS KUKLIAU: Rengiamo Klaipėdos vasaros koncertų estrados projekto viešas svarstymas

2023 rugsėjo 151 KomentarasPILOTAS.LT

Viešai svarstyti pateikti Klaipėdos vasaros koncertų estrados kapitalinio remonto projektiniai pasiūlymai. Pastaruosius parengė studija „SRP Projektas“ (PV Šarūnas Kiaunė, arch. Asta Kiaunienė, Gintarė Marozaitė). TERITORIJĄ

Parodos „Žygimanto Augusto gobelenai Vilniuje“ fragmentas. Foto: Valdovų rūmų.

ŽYGIMANTO AUGUSTO GOBELENAI: Valdovų rūmuose atidaryta legendinės kolekcijos paroda

2023 gegužės 4Be komentarųPILOTAS.LT

Nacionaliniame muziejuje Lietuvos Didžiosios Kunigaikštystės valdovų rūmuose atidaryta tarptautinė paroda „Žygimanto Augusto gobelenai Vilniuje“. Neįtikėtino dydžio, per ilgus šimtmečius legenda tapusi Lenkijos karaliaus ir Lietuvos

Nikiforas

NAIVIOJO MENO MEISTRAS: Savamokslio iš Lenkijos paroda Kauno paveikslų galerijoje

2023 balandžio 5Be komentarųPILOTAS.LT

Nikiforas – garsiausias Lenkijos savamokslis dailininkas, nutapęs daugiau nei 30.000 paveikslų. Labai palankiai jo kūrybą vertino tokie žymūs lenkų dailininkai, kaip Zygmuntas Waliszewskis, Tytusas Czyżewskis,

Lenkų grafika

LENKŲ GRAFIKOS ERDVĖS: Grafikos paroda galerijoje „Kairė-dešinė“

2022 gruodžio 5Be komentarųPILOTAS.LT

Vilniaus grafikos meno centro galerijoje „Kairė-dešinė“ atidaroma lenkų grafikos paroda „Grafikos erdvės. Grafika erdvėje“. Iš dvimatės plokštumos į trimatę erdvę ištrūkusi grafika persipina su skaitmeninėmis

Stasys Eidrigevičius

NEPAVALDUS LAIKUI: Raudondvaryje atidaryta E.Narkiewicziaus dailės paroda

2022 spalio 141 KomentarasPILOTAS.LT

Raudondvario dvaro menų inkubatoriuje ką tik atidaryta Lietuvoje gimusio, vėliau į Lenkiją emigravusio dailininko Edwardo Narkiewicziaus (1938-2007) tapybos darbų paroda „Edward. Nepavaldus laikui“. Atidarymo renginyje

Žalgirio mūšio muziejus Lenkijoje

ŽALGIRIO MŪŠIO MUZIEJUS: Nauja ekspozicija, konferencijų salė, riterių erdvė

2022 rugsėjo 22Be komentarųPILOTAS.LT

Lenkijoje, Stembarke ką tik atidarytas naujas Griunvaldo (Žalgirio) mūšio muziejaus pastatas. Naujoji muziejaus ekspozicija supažindina su svarbiausiais įvykiais prieš mūšį, taip pat tuo, kas įvyko

Kauno modernizmas

KAUNO MODERNIZMAS BALSTOGĖJE: Gintaro Česonio žvilgsnis į galinius fasadus

2022 vasario 17Be komentarųPILOTAS.LT

Balstogės Politechnikos instituto Architektūros fakulteto meno galerijoje neseniai atidaryta Gintaro Česonio fotografijų paroda „Galinių fasadų modernumas. Foto-esė”. Parodos atidaryme dalyvavo Balstogės Politechnikos universiteto rektorė, mokslininkai,

Šimtmečio halė Vroclave (arch. M.Berg, 1913 m.). Foto: PILOTAS.LT

DEMOKRATIJOS KATEDRA: Prieškarinė Vroclavo halė susigrąžina „darbinį“ ritmą

2021 birželio 29Be komentarųRasytojas

Kaunas didžiuojasi savo funkcionalistine Kauno hale, kuri 1939 metais tapo Lietuvos krepšinio rinktinės triumfo liudininke, o vėliau ištisus dešimtmečius ištikimai tarnavo kultūrai ir sportui. Dar

stude_pl_210600_e02_xxx

STUDENTŲ NAMAI KROKUVOJE: Lietuviškas fondas meta 31 mln. eurų

2021 birželio 17Be komentarųPILOTAS.LT

PILOTAS.LT rašė apie Investicijų bendrovės „I asset management“ fondo „European Student Housing Fund“ Vilniuje pradedamą privačių studentų namų statybą. Sėkmingai vystomi tokių namų projektai Lietuvoje

Antanas Sutkus Pakui Hardware

SUDOMINO LENKUS: Lodzės muziejus įsigijo A.Sutkaus ir „Pakui Hardware“ kūrinių

2021 kovo 23Be komentarųPILOTAS.LT

Vienas žinomiausių avangardinio meno tradicijas tęsiančių muziejų Lenkijoje – meno muziejus Lodzėje – įsigijo lietuvių menininkų Antano Sutkaus ir Pakui Hardware kūrinių. Kaip praneša LR

Klaipėdos vasaros estrados konkursas

VASAROS ESTRADOS KONKURSAS: Projektavimo sutarties Klaipėda nesirašys

2021 sausio 8Be komentarųPILOTAS.LT

Konkursą Vasaros koncertų estrados architektūriniam projektui parengti paskelbusi Klaipėdos savivaldybė nusprendė sutarties dėl tolimesnių statinio projektavimo darbų nepasirašyti nė su vienu iš dviejų konkurso dalyvių.

ldaile_pl_200911_e01_xxx

O.DAUGELIUI ATMINTI: XX a. I pusės Lietuvos dailės šedevrų ekspozicija Ščečine

2020 rugsėjo 11Be komentarųPILOTAS.LT

Lenkijos nacionaliniame muziejuje, Ščečine neseniai atidaryta paroda „Nuo Čiurlionio iki Kairiūkščio. Lietuvos XX amžiaus I pusės dailė“. Parodą, kurioje pirmą kartą Lenkijoje taip plačiai pristatomas

Klaipėdos vasaros koncertų estrada

ARCHITEKTŪRINIS KONKURSAS: Vasaros koncertų estrada Klaipėdoje

2020 rugpjūčio 17Be komentarųPILOTAS.LT

Klaipėdos savivaldybė paskelbė tarptautinį konkursą Vasaros koncertų estrados architektūriniam projektui parengti. Konkurso sąlygose nurodoma, kad pagrindiniai vasaros koncertų estrados elementai – scena, choristų tribūna su

estra_sl_200400_e03_xxx

ŠIAULIŲ PROJEKTAI: Pradedama atnaujinti vasaros estrada

2020 balandžio 28Be komentarųPILOTAS.LT

Pastaruoju metu sujudęs Šiaulių miestas jau kurį laiką intensyviai atsinaujina – čia tvarkomos ir kuriamos erdvės įvairioms iniciatyvoms. Modernizuota Šiaulių miesto centrinio parko estrada Centriniame

Wilno XX-XXI wiek przewodnik architektoniczny

VILNIUS-WILNO: Sostinės architektūros gidas prakalbo lenkiškai

2019 spalio 32 KomentaraiPILOTAS.LT

Bene geriausia architektūrinė leidykla Lenkijoje „Centrum Architektury“ ką tik išleido Vilniaus architektūros gidą (lenk. Wilno XX-XXI wiek przewodnik architektoniczny). Tai jau antras šios leidyklos gidas

eidri_pa_190700_e01_xxx

STASYS EIDRIGEVIČIUS – oficiali Lenkijos diplomatijos vėliava

2019 liepos 12Be komentarųPILOTAS.LT

Neformatinio lietuvių menininko paroda paženklins 100-ąsias Japonijos ir Lenkijos diplomatinių santykių metines. Rugsėjo 2-ąją Japonijoje, Musašino miesto Menų universitete bus atidaryta iškilaus lietuvių ir lenkų

EU Mies Award Polska

23 LENKIJOS ARCHITEKTŪROS METAI: Mies van der Rohe premijos nominantų paroda

2019 sausio 285 KomentaraiPILOTAS.LT

Neseniai skelbėme, jog Mies van der Rohe fondas išrinko 40 geriausių projektų, pretenduojančių į 2019 metų ES šiuolaikinės architektūros apdovanojimą – Mies van der Rohe premiją.

Degtinės muziejus

ISTORIJĄ REIKIA PAJAUSTI: Senoje Varšuvos gamykloje – pirmasis degtinės muziejus

2018 rugpjūčio 8Be komentarųPILOTAS.LT

Rusams ir lenkams besiginčijant, kas pirmas pradėjo vartoti degtinę, lenkai ką tik sustiprino pozicijas. Varšuvoje jie atidarė Lenkijos degtinės muziejų – pirmą tokio tipo įstaigą

LOT Kaune

PLEČIA GEOGRAFIJĄ IR PROFILĮ: Karmėlavoje paleista pirmoji ne žemų kaštų oro linija

2018 gegužės 22Be komentarųPILOTAS.LT

Nuo šiandien ankstaus ryto Kauno oro uosto lėktuvai reguliariai pradėjo kilti Varšuvos kryptimi. Pirmąja Kauno oro vartuose veiklą pradėjusia ne žemų kaštų oro bendrove tapo

images_pulsas_foto_4428_eidri_po_110500_e01_bra

STASYS IR JO KNYGOS: Susitikimas su S.Eidrigevičiumi Varšuvoje

2018 sausio 24Be komentarųPILOTAS.LT

Šiandien Lietuvos kultūros centre, Varšuvoje rengiamas susitikimas su vienu žymiausių šiuolaikinių lietuvių ir lenkų dailininku, grafiku, plakatų autoriumi, poetu, režisieriumi Stasiu Eidrigevičiumi. Menininkas susirinkusiems papasakos

dainų slėnis

DAINŲ SLĖNIO REKONSTRUKCIJA: Projekto pristatymas kauniečius nustebins

2017 gruodžio 1212 KomentarųLiudas Pastanga

Kalėdinio ūžesio fone Kaunas nutarė miestiečius supažindinti su dar vienu projektu išskirtinėje viešoje erdvėje – Dainų slėnio rekonstrukcija. Šiandieną, Kauno miesto savivaldybėje (Laisvės alėja 96)

Algirdas Šeškus

CENTRINĖ-VIDURIO-RYTŲ: Lenkijoje pristatomi 3 lietuvių fotomenininkai

2017 spalio 16Be komentarųPILOTAS.LT

Vienoje žymiausių galerijų Lenkijos šiuolaikinio meno žemėlapyje pristatoma paroda „Centralna Srodkowo-Wschodnia“ (liet. „Centrinė-Vidurio-Rytų“), kurioje eksponuojami Vidurio ir Rytų Europos regiono menininkų darbai. Joje – fotomenininkų

Mokslo centro Krokuvoje konkursas

MOKSLO CENTRAS KROKUVOJE: Lenkai ieško architektūros idėjų

2017 rugsėjo 14Be komentarųPILOTAS.LT

Lenkijos architektų sąjunga paskelbė Mažosios Lenkijos mokslo centro Krokuvoje architektūrinių idėjų konkursą. Konkurso prizinis fondas siekia 150.000  zlotų (apie 35.000 Eur.), kurių trečdalis atiteks nugalėtojui.

gdans_vn_170900_e01_xxx

GDANSKAS VILNIUJE: Šiaurinio Lenkijos regiono menininkų kūryba „Titanike“

2017 rugsėjo 4Be komentarųPILOTAS.LT

Vilniaus dailės akademijos parodų salėse „Titanikas“ atidaroma Gdansko dailės akademijos ir Technikos universiteto tapytojų paroda „Gdanskas Vilniuje, Vilnius Gdanske“. Tai bendras Gdansko dailės akademijos, Gdansko