Susidomėjau architektų biuru Architecture for Humanity (angl. Architektūra kaip žmogiškumas) prieš tris metus, kai humanitarinės architektūros šalininkas Cameron’as Sinclair’as (prisistatantis ne tik kaip vykdantysis direktorius, bet ir kaip amžinasis optimistas) drauge su kolegomis iš kitų architektūrinių biurų dalyvavo atviroje paskaitoje Kolumbijos universitete Niujorke.
Architecture for Humanitybiuras įkurtas 1999 metais, kad padėtų spręsti Kosovo humanitarines problemas, pasitelkiant architektus. Biuro veikla daugiausiai remiasi savanoriškudarbu, kuris, nors ir minimaliai, tačiau visada apmokamas. Kaip teigia pats charizmatiškasis Architecture for Humanity įkūrėjas, joks neapmokamas darbas, net ir kylantis iš gerų intencijų, nėra tiek efektyvus, kiek apmokamas. Pasak Sinclair’o, kai yra sutartas honoraras, architektas prieš užsakovą jaučia didesnę atsakomybę bei motyvaciją dirbti, todėl laimi abi projekto pusės.
Mane sudomino tiek ne pelno organizacijos motyvacija, tiek ir darbo specifika bei apimtys. Pasiūlius savo pagalbą, Architecture for Humanity biuras atsiuntė kvietimą dalyvauti virtualioje Azijos šalių mokyklų projektų vertinimo komisijoje. Projektų sprendiniai – patys įvairiausi, kadangi juos rengė architektai iš viso pasaulio. Pagrindinės sąlygos architektams bei dizaineriams – projektuoti iš tos vietovės medžiagų, kad būtų pigiau ir įdarbinti statybos procese kuo daugiau vietinių gyventojų. Kita būtina sąlyga- tvarus projektavimas (“sustainable design”), taupantis energiją ir saugantis aplinką.
Beje, Architecture for Humanity biuras laukia bet kokios savanoriškos veiklos. Architektai bei dizaineriai gali siūlyti įvairiausius projektus, kurių stilistika, anot biuro veteranų, turėtų atitikti principą “design like you give a damn” (angl. projektuok taip, lyg tau nenusispjaut). Be abejo, finansinė parama, kaip ir daugelyje ne pelno organizacijų taip pat yra labai laukiama.
Šio architektų biuro principas – sujungti investuotojų, architektų bei dizainerių pajėgas, siekiant pagerinti vargingiausių sluoksnių gyvenimą įvairiausiose šalyse. Architecture for Humanity biuras projektuoja ne tik Indijoje, Afrikos šalyse, tačiau ir Čilėje bei JAV. Architecture for Humanity veikla kiek tai yra įmanoma švelnina viską griaunančių cunamių žalą ar sunkių gyvenimo sąlygų poveikį įvairiuose pasaulio regionuose.
Architektūrinės humanitarinės pagalbos koncepcija privertė ir mane iš naujo įvertinti architekto kūrybos prasmę, duoklę visuomenei ir suvokti, kad kiekvienas gali įnešti savo indėlį, kuriant geresnį pasaulį.
Daugiau informacijos apie Architecture for Humanity biurą ir vadovėlį neabejingiems architektams.
matas
( 2011-02-19 )
Reklaminis straipsniukas, bet reikia ir tokiu. Ir tikslas zinoma kilnus 😉 Tik manau, kad rezultatas nepasiektas. Tie kas iki siol nezinojo Sinclairo (dar yra keletas tokiu likusiu Lietuveleje), tie ir po sio straipsnio nelabai ka atrado ar uzsikabino. O tie kas zino… na jie arba jungiasi prie iniciatyvos arba nea. Kiekvienas pagal savo galimybes ir norus. Manau, jei jau sneketi sia tema, tai reiktu placiau ir iliustratyviau. Na bet pradzia yra 🙂