Vakar, minint 100-ąsias architekto, skulptoriaus ir savanorio Antano Vivulskio mirties metines, Vilniuje iškilmingai atidengtas simbolinis Milinės atminimo ženklas. Taip Užupio bendruomenė A.Vivulskio paskutinės sargybos vietoje originaliai įamžino šios iškilios asmenybės bekompromisį atsidavimą, kuris yra pavyzdžiu šiuolaikinei architektų kartai.
Sausio 10 dieną prie Užupio g. 5 namo sienos iškilmingai atidengtas simbolinis Vivulskio milinės atminimo ženklas. Atidengimo ceremonijoje dalyvavusi Lietuvos architektų rūmų pirmininkė Daiva Veličkaitė pažymėjo, jog A.Vivulskio gyvenimo ir atsidavimo principai yra artimi dabartiniam architektų etikos kodeksui, kurį architektų bendruomenė stengiasi įdiegti į gyvenimą – tarnauti visuomenei, tarnauti žmogui ir tarnauti kolegai.
1919 metų sausio 3 dienos šaltą žiemos naktį, kapituliuojant vokiečiams ir iš rytų artėjant Raudonajai bolševikų armijai Užupio gatvėje šalia namo nr. 5 sargybą ėjo architektas, skulptorius ir savanoris Antanas Vivulskis. Vedamas patriotinių nuostatų, jis paliko savo didžiausią gyvenimo darbą – Švč. Jėzaus Širdies bažnyčios statybą, į kurią buvo įsijautęs visa esybę, ir stojo savanoriu į vietinės savigynos būrį ginti Vilniaus. Tą naktį A.Vivulskis tarsi šv. Martynas, kitam sušalusiam savanoriui atidavė savo milinę tačiau pats stipriai persišaldė ir po kelių dienų mirė nuo ūmaus plaučių uždegimo. Švč. Jėzaus Širdies bažnyčios statyba dėl netikėtos A.Vivulskio mirties ir lėšų stygiaus liko nebaigta, o vėliau sovietai ją perstatė į Statybininkų rūmus.
Užupio bendruomenės ir rėmėjų pastangomis simboliniu Milinės atminimo ženklu prie Užupio g. 5 namo sienos siekiama A.Vivulskio paskutinės sargybos vietoje įamžinti atmintį apie A.Vivulskį ir jo čia atliktą žmogiškumo, patriotiškumo, atsidavimo aktą – Vilniaus sargyba ir apsiausto (milinės) atidavimą kitam sušalusiam žmogui, kareiviui-savanoriui. Atminimo ženklo idėjos autorius – A.Maruška, skulptorius – V.Nalivaika, architektas – A.Umbrasas.
Antanas Vivulskis (1877-1919) vienas iškiliausių XX a. pradžios lietuvių architektų bei skulptorių. Žymiausi jo darbai: Trijų Kryžių paminklas ant Plikojo kalno Vilniuje, 1916 m.; Šiluvos koplyčia, Raseinių rajonas. 1903 m. (projektas); T.Kosciuškos paminklinė lenta Šv. Jonų bažnyčioje Vilniuje, 1917 m.; skulptūrinė kompozicija-paminklas Žalgirio mūšio 500-tosioms metinėms Krokuvoje, 1910 m.
Parengta pagal Užupio bendruomenės ir PILOTAS.LT informaciją.
Titulinė nuotrauka: Užupio respublika.
.....
( 2019-01-16 )
Egzistuoja ir tokia nuomonė apie istoriją:
https://pl.wikipedia.org/wiki/Okupacja_litewska_Wileńszczyzny
Užpelkis
( 2019-01-16 )
A. Vivulskis buvo lenkų legiono nariu ir laikė Vilnių Lenkijos dalimi. Kodėl straipsnyje tas nepaminėta ? Dabar aplamai Lietuvoje įsivyravo bulvarinė istoriografija. Svarbu, kad pinigai byrėtu į kažkieno kišenes…
Užpelkiui
( 2019-01-16 )
Gal grantai, skirti atitinkamai istoriografijai ,to priežastis?
užpelkisui
( 2019-01-16 )
Jūsų žiniai, gerbiamasis, Antanas Vivulskis buvo žemaičių bajoras ir apie Tėvynę turėjo galimai platesnį suvokimą, nei jūsų. Faktas, kad jis išėjo į savanorius, kad apgintų Vilnių nuo rusų bolševikų invazijos. Lietuvos Vyriausybė tuo metu iš Vilniaus dėl minėtos priežasties buvo pasitraukusi. A.Vivulskis įsirašė į Kresų organizuotą vietinių gyventojų pasipriešinimą.
Jokio aiškumo 1919 metų pradžioje kas kam priklauso, nebuvo. Neužmirškime, kad ir Vincas Mickevičius Kapsukas su savo raudonarmiečiais Vilnių laikė savu, Lit-Belo darbo žmonių respublikos miestu.
to Užpelkisui
( 2019-01-16 )
Lenkijos maršalas ir diktatorius bei Vilniaus krašto okupacijos iniciatorius Józef Piłsudski taip pat buvo kilęs iš žemaičių bajorų. Jo protėvis iš tėvo pusės buvo Upytės seniūnas Baltramiejus Gineitis, jis nusipirko Pilsūdų dvarą netoli Skaudvilės ir tapo Pilsudskiu. Motina Marija Bilevičiūtė taip pat buvo kilusi iš žemaičių bajorų ,gimė dvare netoli Tenėnų šalia Tauragės .
JPN
( 2019-01-11 )
Belieka pastatyti paminklą ir Antanui Smetonai- Didžiojo Vilniaus Seimo prezidiumo nariui, Nepriklausomybės akto signatarui, būsimam Lietuvos prezidentui.
Algis
( 2019-01-11 )
Paminklas paltui yra, beliko pastatyti paminklą A.Vivulskiui.
Aga
( 2019-04-18 )
Nei čia paminklas, nei tuo labiau paltui 😀
Skulptūra žmoniškumui, pasiaukojimui. Net jei tai būtų ne A. Vivulskis, o bet kuris žmogus.