Antanas Vivulskis

ARCHITEKTAS ANTANAS VIVULSKIS: Gyvenimo ir kūrybos atspindžiai

2019-06-06
PILOTAS.LT

Šių metų sausio mėnesio 10 dieną, minint iškilaus lietuvių architekto, skulptoriaus ir savanorio Antano Vivulskio 100-ąsias mirties metines, ant Užupio gatvės namo sienos, Vilniuje atidengtas simbolinis Milinės atminimo ženklas. Šiandien Vilniuje atidaromos parodos „Architekto A. Vivulskio gyvenimo ir kūrybos atspindžiai“ tikslas – remiantis Lietuvos valstybės istorijos archyvo dokumentais, apžvelgti svarbiausius kūrėjo gyvenimo ir kūrybos aspektus, ir prisiminti bei pagerbti šio talentingo ir tauraus žmogaus atmintį.

PARODOS EKSPOZICIJĄ SUDARO 5 POTEMĖS
Birželio 6 dieną (ketvirtadienį) 16 val. Lietuvos valstybės istorijos archyve (Mindaugo g. 8, Vilnius), minint A.Vivulskio 100-ąsias gimimo metines, atidaroma paroda „Architekto A. Vivulskio gyvenimo ir kūrybos atspindžiai“.
Lietuvos archyvų, bibliotekų ir muziejų fonduose sukaupta nemažai dokumentų apie šią iškilią asmenybę. Ekspozicijai dokumentai atrinkti iš Vilniaus mokslo bičiulių draugijos, Vilniaus ir Kauno Romos katalikų vyskupijų dvasinių konsistorijų, kaizerinės Vokietijos valdžios įstaigų Lietuvoje ir kitų fondų. Dokumentai rašyti lenkų, rusų, vokiečių ir lietuvių kalbomis. Kiekvienam eksponatui sudaryta išsami anotacija lietuvių kalba. Ekspoziciją papildo LVIA saugomos XX a. pr. nuotraukos, piešiniai, atvirukai, atvirlaiškiai, vizitinės kortelės, carinės Rusijos pinigų banknotai ir obligacijos.Parodoje eksponuojami dokumentai sąlyginai suskirstyti į penkis potemius.
Pirmajam potemiui priklauso Vivulskių giminės istoriją ir menininko biografiją nušviečiantys dokumentai. Tai unikalių dokumentų originalai: 1774 m. Vilniaus pilies teismo aktų knyga, kurioje pirmą kartą minima bajorų Vivulskių giminė; Vilniaus gubernijos bajorų deputatų susirinkimo nutarimas dėl šios giminės bajoriškos kilmės patvirtinimo, genealoginis medis su spalvotu herbu „Prus III“; 1916 m. Vilniaus miesto milicijos komendanto pažyma, patvirtinanti architekto A.Vivulskio asmens duomenis, jo tapatybės registracijos kortelė su nuotraukos negatyvu; A.Vivulskio tėvų santuokos, jo krikšto ir mirties metrikų skaitmeninės kopijos.

MONOLITINIO GELŽBETONIO STATYBOS LIETUVOJE PRADININKAS
Kitų keturių ekspozicijos potemių dokumentai atspindi A.Vivulskio kūrybos paveldą Lietuvoje. Jie skirti Vilniaus Švč. Jėzaus Širdies bažnyčiai, Trijų Kryžių paminklui, Tado Kosciuškos paminklinei lentai Vilniaus Šv. Jono bažnyčioje, Šiluvos koplyčiai. Parodoje pateikti šių objektų originalūs eskiziniai piešiniai, projektai, brėžiniai, situaciniai planai; taip pat pranešimai ir ataskaitos civilinėms bei bažnytinėms įstaigoms; Vilniaus miesto planai; amžininkų dienoraščių ir to laikmečio laikraščių straipsnių iškarpos bei kt.
Menininkas, gavęs puikų europinį išsilavinimą išgarsėjo kaip monumentalios architektūros objektų autorius bei monolitinio gelžbetonio statybos Lietuvoje pradininkas. Didelę įtaką A.Vivulskio kūrybai darė įžymaus katalonų architekto Antonijaus Gaudžio (Antoni Gaudi) idėjos, todėl Vilniaus Švč. Jėzaus Širdies bažnyčia dėl savo architektūrinio stiliaus ir monumentalumo kartais lyginama su garsiąja Barselonos Šv. Šeimynos (Sagrada de Familia) katedra. Naujamiesčio rajone gyvenę senieji vilniečiai dar atsimena Švč. Jėzaus Širdies bažnyčią, kurioje jie priėmė Komuniją, krikšto ar santuokos sakramentus.
Švč. Jėzaus Širdies bažnyčios ir jos kūrėjo likimas buvo tragiškas. Sovietinės valdžios nurodymu 1962 m. A. Vivulskio palaikai buvo iškelti iš bažnyčios ir perlaidoti Vilniaus Rasų kapinėse. Bažnyčia buvo nugriauta, o ant jos pamatų pastatyti Statybininkų kultūros rūmai.
Parodos kuratorė: Neringa Češkevičiūtė. Parodos rengėjas: Lietuvos valstybės istorijos archyvas. Parodos partneris: Archyvarų asociacija.
Parodos rengimą dalinai finansavo: Lietuvos kultūros taryba.
Parengta pagal Lietuvos valstybės istorijos archyvo informaciją.
Pav.: Vilniaus Švč. Jėzaus Širdies bažnyčia, arch. A.Vivulskis.
vivul_pl_190600_e01_xxx

Rašyti komentarą

Susije straipsniai

Šiluvos koplyčia

A.VIVULSKIO KŪRYBINĖ ATMINTIS: Restauruoti 3 Šiluvos koplyčios projektai

2021 spalio 251 KomentarasPILOTAS.LT

Šiluvos šventovė įgyvendina restauravimo projektus, kurie susiję su svarbiausiais jos istoriniais įvykiais ir su žymiausių autorių kūryba. Vienas iš jų – restauravimo ir tyrimų projektas ,,Antano

Antanas Vivulskis

ŠVENTOVĖ IŠ BRONZOS: Vilniuje atidengtas A.Vivulskio bažnyčios modelis

2019 lapkričio 81 KomentarasPILOTAS.LT

Prieš daugiau kaip 100 metų Naujamiestyje, tarp dabartinių A.Vivulskio, Šviesos ir Vytenio gatvių, buvo pradėta statyti įspūdinga Švč. Jėzaus širdies bažnyčia. Ką tik Naujamiestyje, ties

Antanas Vivulskis

ARCHITEKTAS ANTANAS VIVULSKIS: Gyvenimo ir kūrybos atspindžiai

2019 birželio 6Be komentarųPILOTAS.LT

Šių metų sausio mėnesio 10 dieną, minint iškilaus lietuvių architekto, skulptoriaus ir savanorio Antano Vivulskio 100-ąsias mirties metines, ant Užupio gatvės namo sienos, Vilniuje atidengtas

Vivulskio milinė

BEKOMPROMISIS ATSIDAVIMAS: Užupyje įamžintas architekto A.Vivulskio atminimas

2019 sausio 118 KomentaraiPILOTAS.LT

Vakar, minint 100-ąsias architekto, skulptoriaus ir savanorio Antano Vivulskio mirties metines, Vilniuje iškilmingai atidengtas simbolinis Milinės atminimo ženklas. Taip Užupio bendruomenė A.Vivulskio paskutinės sargybos vietoje

Antanas Vivulskis

ARCHITEKTO VIVULSKIO MILINĖ: Simbolinis ženklas paskutinės sargybos vietoje

2018 lapkričio 151 KomentarasPILOTAS.LT

2019 metų sausio mėnesio 10 dieną, minint iškilaus lietuvių architekto, skulptoriaus ir savanorio Antano Vivulskio 100-ąsias mirties metines, ant Užupio gatvės namo sienos, Vilniuje bus atidengtas