Linas Tuleikis

ARCHITEKTŲ RŪMŲ ATEITIS (2): Kokie rūmai reikalingi mums ir Lietuvai?

2020-01-16
Linas Tuleikis

Šis tekstas nėra oficiali Lietuvos architektų rūmų nuomonė, o tik vieno LAR nario asmeniniai samprotavimai apie organizaciją..

Ar pastebėjote, koks gyvenimas pasidarė slidus ir išvirkščias? Jei kas nors elgiasi savanaudiškai, tai būtinai sakys, kad tai daro visų labui, jei koks projektas naikina medžius, tai būtinai bus įvardinta, kad tai daroma siekiant suformuoti vietovės žaliąjį audinį. Jeigu projektas labai nejautrus, tai aiškinraštyje būtinai bus parašyta, kad jis jautriai reaguoja į aplinką.
Net nebepastebime, kaip kalbame priešingai savo veiklai. Ar nepavargome nuo tų netikrybių formavimo? Juk taip norisi, kad žalių trinkelių šaligatvis nebūtų vadinamas želdynais.
Grįžtam prie savo organizacijos – Architektų rūmai. Rūmai – skamba gerai – kai kas net sako, kad per daug ambicingai. Rūmai turėtų būti tikrai kažkas solidaus, tvirto, nereguojančio į dažnai besikeičiančius aplinkinius vėjelius, bet transliuojančio savo didingą (teisingą) poziciją.
Rūmai turėtų būti ta vieta, kur sueitume visi, iškilus pavojui, ir iš kur išeitume gavę išmintingą bei dorą sprendimą. Bet ar taip yra? Deja, dabar tai veikiau trobelė, o ne rūmai.
Ar mes patenkinti Rūmais, kokius turime? Aš ne visai, bet apie tai vėliau, – geriau pakalbėkime kokie tie Rūmai turėtų būti, kad mes būtume jais patenkinti?
Ir čia prieiname labai slidžią zoną. Populizmo vardan turėčiau sakyti, kad Rūmai turi tarnauti architektui, tačiau nesakysiu, nes nemanau, kad tai pirmaeilis ir pats svarbiausias uždavinys.
Nes Rūmai turėtų tarnauti Architektūrai.
Kadangi, architektūra tarnauja žmogui (visuomenei), tai Rūmai turi tarnauti Architektūrai ir Žmogui (visuomenei). Turiu omeny ne žmogų, kuris karaliauja Žemėje, bet Žmogų, kuris gyvena darnoje su Žeme.
Ir šis požiūris gali kirstis su kai kurių kolegų nuostata, kad Rūmai VISŲ PIRMA turi tarnauti architektui, rūmų nariui. Manau, kad tokiu požiūriu yra visiškai nuvertinama architekto profesija – atrodytų, kad jis projektuoja ne žmonėms, o tik tam, kad užsidirbtų pragyvenimui.
Vienas produktyviausių mūsų šio meto architektų yra neseniai pasakęs: “architektūra yra verslas, – galim čia nesimaivyti”… Tai ciniškiausia frazė, kurią esu girdėjęs apie Architektūrą.
Nes neįsivaizduoju, kad gydytojas (kaip blogai apie jį begalvotume) pasakytų, kad jo profesija yra verslas. Ne pašaukimas, bet verslas! Tai nereiškia, kad jis negali iš savo profesijos sočiai gyventi, bet kalbame juk apie prioritetus.
Galime bodėtis skambiomis frazėmis, bet, manau, kad tai yra mūsų atspirties taškas – arba tu architektas, arba tu verslininkas.
Nes verslo principas kuo mažesnėmis sąnaudomis gauti kuo didesnį pelną, ir šis principas kategoriškai netinka Architektūrai. Nes Architektūra tai visų pirma – rūpestis žmonėmis, rūpestis visų mūsų aplinka ir jos neišvengiamu kitimu. Atsakingas rūpestis.
Atsakingumas tai ta savybė, kuri skiria brandų architektą nuo nebrandaus.
Visi subręstame skirtingame amžiuje, tačiau visi turėtume siekti tos brandos. Deja, pažįstu architektų, kurie vis dar nesubrendę, nors jau sulaukę garbaus amžiaus.
Esu laimingas, nes pažįstu ir labai jaunų žmonių, kurie jau yra subrendę architektai.
Būtų, manau, teisinga, jei nesubrendę architektai negalėtų savarankiškai projektuoti, nes visuomenei per pavojinga leisti vėjavaikiškai eksperimentuoti jos likimu. Tokia juk turėtų būti architekto atestato esmė – jis turėtų būti suteikiamas tik subrendusiam architektui.
Kas, jei ne patys architektai geriausiai gali atpažinti ir pripažinti tokią kolegos brandą? Tokia turėtų būti architektūrinės savivaldos esmė.
Tik vienintelė sąlyga – mes turime būti sąžiningi. Sąžiningi prieš save, sąžiningi prieš kolegas, sąžiningi prieš užsakovus ir sąžiningi prieš visuomenę.
Vertindami ir pripažindami kolegą mes turime vadovautis jokiu būdu ne verslo ar asmeninės naudos interesais, bet noru, kad mūsų atestuoti kolegos būtų patys stipriausi, patys talentingiausi, labiausiai išprusę ir tvirtos moralės žmonės, nes tik tokioje terpėje gali atsirasti gera Architektūra.
Visi architektai veikiame kontekste, kuris įtakoja mūsų veiksmus, tad visų mūsų rūpestis, kad tas kontekstas būtų kuo kokybiškesnis, nes tik tada ir mūsų pačių darbai gali pasiekti aukštą kokybę, – kai jie turės pakankamai kokybišką terpę.
Todėl mes sėdime visi vienoje valtyje ir todėl mums svarbu, kad visi turėtų po irklą. Tai mūsų buvimo kartu esmė.
Ir tik architektūros verslininkai konkurenciją, – norą bet kuria kaina išsiskirti, iškelia aukščiau už bendrą siekį kartu kurti kokybišką aplinką. Bent jau tam, kad galėtum ir pats daryti geresnę Architektūrą.
Gal toks pats yra skirtumas tarp brandžios visuomenės ir nesubrendusios? Nesubrendusioje visuomenėje kažkas nori važinėti išsiskiriančia geriausia mašina, tarp prastų ir turėti geriausią namą gatvėje. O brandžioje visuomenėje žmogus nori, kad visos mašinos aplink būtų geros ir nori gyventi gatvėje, kurioje visi namai pakankamai geri.
Man atrodo, kad dėl tos brandos mums visiems reiktų dar nemažai nuveikti – lengviausia būtų kartu. Tačiau, pirmiausia, reikia organizacijoje susitarti dėl bendro mūsų veikimo. […laukite tęsinio]
REDAKCIJOS PASTABA: Linas Tuleikis yra Lietuvos architektų rūmų Tarybos narys ir LAR pirmininko pavaduotojas.
Titulinė nuotrauka: Sigito Beigos

Komentarai

 1. Visais laikais nuo istorijos pradzios ir patys didziausieji buvo „verslininkai“, bet tai nebuvo ju verslas, jie buvo dar ir super talentingi. Ir Leonardo Da Vinci, ir Michelangelo buvo prasti „verslininkai“. Tarybiniais, ne laisvo turgaus laikais (kai nebuvo verslo) buvo skirstomi darbai Institutuose ir kai kurie gaudavo geresnius kiti menkesnius projektus, visur buvo kazkokie tai rysiai, protekcijos, palankumas ir atstumtieji.
  Profesinis saziningumas turetu buti auksciausia kokybe – tai absoliuti tiesa, tik neisivaizduoju kaip tai imanoma izvelgti architektu atestacijos metu, o jeigu imanoma, tai bunant iki galo saziningais reiketu anuliuoti bene 90% atestatu.
  Visi klaidingi ir nevyke architekturiniai – urbanistiniai sprendimai tiek Vilniuje, tiek Kaune yra padaryti projektuojanciu architektu, patvirtinti ivairiausiu tarybu ir posedziu, ir miesto architektu, o kai kurie veliau netgi apdovanoti. Atsakingas rupestis Architektura taip pat tapo verslu.
  Atrodytu, kad architektas yra tik vykdytojas, o ne „nusikaltimo“ uzsakovas, taciau ilgainiui vykdytojo paklusnumas, jo veidmainyste, egomanija, neturejimas aiskios idejos apsiribojant tik savanaudisku noru be strategijos ir tikslo, o blogiausiu atveju ir be talento architekta pavercia nusikalteliu, negryztamai nutolusiu nuo pirmines idejos – kurti grozi.
  Zinoma, noretusi, kad paskutinis zodis butu Architekto, o ne uzsakovo ar biurokrato, nors taip niekada nebuvo, pagarba ir pasitikejimas turi atsirasti kaip ir savaime ir cia as vel sutinku su autorium, kad brandi – vertinga architektura gali atsirasti tik brandzioje, pazangioje, aukstos kulturos visuomeneje.

 2. Labai taiklus komentaras, K. ! Ačiū!

 3. Nors tekstas adresuotas architektų bendruomenei, bet jis iškelia pamatinius principus, kurie užtikrina dialogą su visuomene ir su viešo intereso institucijomis, kurios palaipsniui tapo privačių interesų aptarnavimo kontoromis (pvz. savivaldybės). Gyvenimo miestuose kokybė tiesiogiai priklauso nuo architektų nuostatų ir jų tvirtumo.

  • K turbut supranta, kad prie graziausiu noru architektai vieni neatsilaikys pries milziniska spaudima pinigais, valdzia ir nupirkta ziniasklaida

Rašyti komentarą

Susije straipsniai

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

20 PAVYZDINIŲ PROJEKTŲ: Architektūros paroda buvusiame Kauno centriniame pašte

2024 balandžio 29Be komentarųPILOTAS.LT

Šiuo metu statybų sektorius sunaudoja daugiau nei 35% visos pagamintos energijos ir išskiria beveik 40 proc. su tuo susijusio išmetamo CO2 kiekio. Buvusiame Kauno centriniame

minke_po_240400_e01_xxx

APDOVANOJO ARCHITEKTŪROS PROFESORIŲ: Jonui Minkevičiui įteiktas Architektų žiedas

2024 balandžio 25Be komentarųPILOTAS.LT

Lietuvos architektų rūmai garbės ženklu Architektų žiedu apdovanojo architektą, architektūros istoriką, profesorių Joną Minkevičių. Apdovanojimas įteiktas Vilniuje, visuotinio Lietuvos architektų rūmų susirinkimo metu. ATSKLEIDĖ NAUJĄSIAS

Gintaras Balčytis

LAS PIRMININKAS G.BALČYTIS: Architektų sąjungos 100–metis – gera proga organizacijos savianalizei

2024 balandžio 17Be komentarųPILOTAS.LT

Įvyko Lietuvos architektų sąjungos (toliau LAS) eilinė ataskaitinė konferencija. Šį kartą ji surengta Kaune, tikintis, kad į renginį Lietuvos centre bus patogiau suvažiuoti architektams iš

Priedangų instrukcija

PIRMAS SKAMBUTIS: Architektų Rūmai parengė instrukciją dėl slėptuvių ir karo priedangų

2024 sausio 25Be komentarųAudrys Karalius

Lietuvos architektų rūmai savo iniciatyva parengė trumpą instrukciją dėl karo priedangų, PSP (padidinto saugumo patalpų) įrengimo įvairios paskirties pastatuose. Ta proga Architektų rūmuose (Vilnius, Kalvarijų

NAi

ISTORINIS VYRIAUSYBĖS NUTARIMAS: Įsteigtas Nacionalinis Architektūros Institutas

2023 gruodžio 22Be komentarųAudrys Karalius

Vyriausybės posėdyje 2023-iųjų gruodžio 20-tąją priimtas nutarimas: steigti Nacionalinį architektūros institutą buvusio Kauno centrinio pašto rūmuose Laisvės alėjoje. Šiuo premjerės Ingridos Šimonytės sakiniu užbaigtas permainingas penkerių

architektuomenė

IŠLAISVINTOS UKRAINOS ŽEMĖS KVADRATAS: Padėka Lietuvos architektams už karinę paramą

2023 rugpjūčio 10Be komentarųPILOTAS.LT

Nevyriausybinė organizacija „Blue/Yellow“, dėkodama Lietuvos architektams už paramą Ukrainos kariams, įteikė Lietuvos Architektų sąjungai simbolinį išlaisvintos Ukrainos žemės kvadratą. Dedikacijoje organizacijos „Blue/Yellow“ vadovas Jonas Ohman

Rūta Leitanaitė

IŠSIRINKO VALDŽIĄ: Surengtas naujosios Lietuvos architektūros meno tarybos posėdis

2023 birželio 131 KomentarasPILOTAS.LT

Neseniai surengtas pirmasis naujos kadencijos Lietuvos architektūros meno tarybos posėdis. Jame tarybos pirmininke išrinkta Lietuvos architektų sąjungos atstovė Rūta Leitanaitė. Aplinkos ministerijos Architektūros ir inovacijų

LAR taryba Aplinkos ministerijoje

SUTARĖ BENDRADARBIAUTI: Architektų rūmų valdžia viešėjo Aplinkos ministerijoje

2023 balandžio 24Be komentarųPILOTAS.LT

Penktadienį aplinkos ministras Simonas Gentvilas ir viceministrė Daiva Matusevičė, kartu su Aplinkos ministerijos komanda, susitiko su naujai išrinktu  Lietuvos architektų rūmų pirmininku Algimantu Pliuču bei

Pernai vasarą prie Kauno centrinio pašto jau įvyko vienas reikšmingas architektūrinis įvyks – Nacionalinių architektūros apdovanojimų (NAA) sumanymo paskelbimas. Foto: ©PILOTAS.LT.

ARCHITEKTŲ RŪMŲ IR SĄJUNGOS POZICIJA: Kauno pašto rūmų projekto pirkimo procedūra ydinga

2023 balandžio 141 KomentarasPILOTAS.LT

Netikėta, apmaudu ir absurdiška, kad kuriant ilgai svajotą ir gimdytą Nacionalinį Architektūros Institutą (NAi) – jau pirmasis žingsnis šiurkščiai pažeidžia ir nacionalinį Architektūros įstatymą, ir

Algimantas Pliučas

ARCHITEKTAI IŠSIRINKO VALDŽIĄ: 4 metus LAR’ui vadovaus Algimantas Pliučas

2023 balandžio 3Be komentarųPILOTAS.LT

Praėjusį ketvirtadienį Kaune, „Žalgirio“ arenos amfiteatro salėje įvyko rinkiminis Lietuvos architektų rūmų (LAR) Narių susirinkimas, kuriame išrinkti nauji Rūmų organų nariai į 2023-2026 metų kadenciją

Žalgirio arena

ARCHITEKTAI RINKSIS KAUNE: Architektų rūmų visuotinis susirinkimas – „Žalgirio“ arenoje

2023 kovo 28Be komentarųPILOTAS.LT

Ketvirtadienį Kauno „Žalgirio“ arenoje rinksis architektai iš visos Lietuvos. Nuo 10 val. šalies krepšinio sostinės tvirtovėje, Amfiteatro salėje vyks Lietuvos architektų rūmų (LAR) narių visuotinis rinkiminis susirinkimas.

Mantas Michaliunjo

SUSTIPRINO MINISTERIJOS KOMANDĄ: Viceministru pradeda dirbti architektas M.Michaliunjo

2022 rugsėjo 301 KomentarasPILOTAS.LT

Šiandien Aplinkos ministro komandoje pradeda dirbti naujas viceministras – architektas Mantas Michaliunjo. Jis kuruos architektūros, statybos, renovacijos ir būsto klausimus. Kaip praneša Kultūros ministerija, nuo

ACE

SOLIDARIZAVOSI SU UKRAINA: Europos architektai įtvirtino paramos ukrainiečiams politiką

2022 liepos 20Be komentarųPILOTAS.LT

Europos architektų taryba (ACE) solidarizuojasi su Ukraina. Didelis iššūkis ir darbas architektų bendruomenei bei architektūrinėms organizacijoms teks po karo, kai reikės atstatyti sugriautus Lietuvos miestus

Visuomeninio draudimo rūmai

LIEPOS 1-OSIOS DOVANA: Vilniuje baigiamas šalinti istorinę architektūrą darkęs įstiklinimas

2022 liepos 13 KomentaraiPILOTAS.LT

Tarpukaryje Vilniaus Gedimino prospekte pastatytų neofunkcionalistinių Visuomeninio draudimo rūmų pirmasis aukštas pagaliau grįžta į savo pirminį architektūrinį pavidalą. Pastato architektūrą kelerius metus darkęs įstiklinimas bendromis

UKRAINOS KARAS

LIETUVOS ARCHITEKTŲ DOVANA: Moderniausias ginklas Ukrainos dangaus gynėjams

2022 kovo 104 KomentaraiPILOTAS.LT

Lietuvos architektai, Architektų sąjunga ir Architektų rūmai, greta kitų solidarumo su Ukrainos kolegomis iniciatyvų, imasi konkretaus žingsnio – Ukrainos dangaus gynybos. Architektai pradeda rinkti tikslines

Ukraina

LIETUVOS ARCHITEKTŲ INICIATYVA: Biurai priims specialistus iš Ukrainos

2022 kovo 3Be komentarųPILOTAS.LT

Lietuvos architektūros ir inžinerijos biurai priims specialistus iš Ukrainos. Visi, norintys prisidėti prie iniciatyvos, kviečiami registruotis. Tapus pabėgėliu, žymiai oriau yra dirbti pagal specialybę ir neprarasti įgūdžių,

pakal_po_210900_e01_xxx

DĖL ARCHITEKTŪROS KONKURSŲ: Diskusiją pradeda Mindaugas Pakalnis

2022 sausio 182 KomentaraiPILOTAS.LT

Vilniaus miesto savivaldybė ir Lietuvos architektų rūmai (LAR) inicijuoja diskusiją dėl architektūros konkursų. Pirmas diskusijos renginys – Vilniaus miesto vyriausiojo architekto Mindaugo Pakalnio šios problematikos

Diskusija

ARCHITEKTŪROS POLITIKOS VIZIJA: Inicijuojama vieša diskusija

2021 lapkričio 241 KomentarasPILOTAS.LT

Lietuva yra viena iš nedaugelio Europos sąjungos šalių, neturinčių savo architektūros politikos. Lietuvos architektų sąjunga, kaip nepriklausoma architektų asociacija, inicijuoja viešą diskusiją apie galimą Lietuvos

Architektūros muziejus

ARCHITEKTŪROS CENTRAS – PAŠTO RŪMUOSE: Kultūros ministerijos galimybių studijos rengėjai pakartojo 2019 metų idėją

2021 rugpjūčio 205 KomentaraiPILOTAS.LT

Kultūros ministerijos rengiama Kauno Pašto rūmų įveiklinimo galimybių studija pakartojo 2019-taisiais Kauno visuomeninio judėjimo „Paštininkai“ sugeneruotą idėją – ikoniškuose architekto Felikso Vizbaro rūmuose teisingiausia įkurdinti

Edmundas Benetis

VIENAS LAUKE KARYS: E.Benetis nesulaukia LAR paramos dėl Lietuvos bendrojo plano problemų

2021 liepos 274 KomentaraiPILOTAS.LT

Žinomas pajūrio architektas Edmundas Benetis kreipėsi į e-žurnalo Pilotas.LT redakciją dėl pagalbos. Architektui nesiseka bendrauti su Architektų rūmais visuomenei itin svarbiu klausimu. Gal kalti vasaros

Algimantas Mačiulis

PIRMAS NUOTOLINIS ARCHITEKTŲ RŪMŲ SUSIRINKIMAS: Architektų Žiedas A.Mačiuliui

2021 birželio 174 KomentaraiPILOTAS.LT

Šiandieną įvyko pirmasis nuotolinis Lietuvos architektų rūmų narių visuotinis susirinkimas. Pandemijos sąlygos atėmė progą architektų cecho bendruomenei susirinkti gyvai ir bendrauti gyvai, tačiau iš esmės

LAR susirinkimas

LIETUVOS ARCHITEKTŲ RŪMAI: Neįvykus susirinkimui, pakartotinas – tą pačią dieną

2021 birželio 14Be komentarųPILOTAS.LT

Lietuvos architektų rūmai (LAR) praneša, kad birželio mėnesį 17 dieną (ketvirtadienį) 10 val. numatytajam narių nuotoliniam susirinkimui neįvykus, pakartotinis bus surengtas dar tą pačią dieną.

prof. Algimantas Mačiulis

ARCHITEKTŲ ŽIEDAS: LAR svarsto siūlymą apdovanoti prof. A.Mačiulį

2021 gegužės 72 KomentaraiPILOTAS.LT

Kiekvienais metais per Lietuvos architektų rūmų (LAR) narių visuotinį metinį susirinkimą įteikiamas Architektų žiedas – už architektūrą, nuopelnus, meilę ir pasišventimą jai. Šiais metais Architektų

Kūrybiniai mainai

EUROPOS ARCHITEKTŪROS ATEITIS: Naujo sezono programos pristatymas

2021 vasario 26Be komentarųPILOTAS.LT

Architektūros fondas pakvietė į kūrybinių mainų renginį, kuriame bus pristatomas naujas Europos architektūros programos sezonas. Tai vienas pagrindinių tinklaveikos ir architektūros idėjų pristatymo renginių Europoje.

vila_kn_201019_e01_bra

LAR TARYBA: Vilos Perkūno al. 11 rango objektų apsauga turi tapti viešuoju interesu

2020 lapkričio 111 KomentarasPILOTAS.LT

Art deco stiliaus vilos Perkūno al. 11 Kauno Žaliakalnyje griovimo istorija įgauna vis platesnį atgarsį tiek visuomenėje, tiek ir atskirose kultūros paveldui neabejingose bendruomenėse. Lietuvos