Nacionalinės dailės galerijos didžiojoje salėje pristatomi nauji vieno žymiausių Lietuvos šiuolaikinių menininkų Deimanto Narkevičiaus 3D filmai. Vaizdo instaliacijos skatina naujas percepcines žiūrovų patirtis galerijos erdvėje, kuriai tamsos architektūrą suprojektavo architektas Gintaras Kuginis, ir išryškina esmines konceptualias D.Narkevičiaus kūrybos prieigas – atminties ir memorializavimo diskursus.
Gruodžio 28 dieną (ketvirtadienį) Nacionalinėje dailės galerijos (Konstitucijos per. 22, Vilnius) 18 val. didžiojoje salėje įvyks D.Narkevičiaus parodos „Dėmės ir įbrėžimai“ atidarymas. Bus pristatyti nauji vieno žymiausių Lietuvos šiuolaikinių menininkų Deimanto Narkevičiaus 3D filmai. Tai premjera – filmas „Dėmės ir įbrėžimai“, reflektuojantis XX a. 8 deš. pradžioje studentų terpėje Vilniuje įvykusį Andrew Lloydo Webberio roko operos „Jesus Christ Superstar“ pastatymą – išskirtinį, nors visuomenei mažai žinomą sovietmečio alternatyvios kultūros įvykį, ir 2016 m. sukurtas, tarptautiniame Oberhauzeno trumpametražių filmų festivalyje specialiu žiuri paminėjimu įvertintas filmas „20.07.2015“, dokumentuojantis sovietinių skulptūrų nukėlimą nuo Žaliojo tilto Vilniuje. Šiuose ir kituose parodoje eksponuojamuose filmuose: „Kaimietis“ (2002), „Aplankant Soliarį“ (2007) ir „Nesprogusios bombos poveikis“ (2008), kritiškai apmąstomos asmeninės ir kolektyvinės atminties bei dabarties frikcijos ir santykio su kolektyvinę atmintį ramstančiais monumentais politizavimas. Gretinant konvencionalų vieno kanalo vaizdo projekcijos ir neįprastą, fantastinį stereoskopinių filmų žiūros režimus, išryškinamas matymo ir suvokimo dualumas – nuolatinis realaus ir virtualaus (tariamo, dirbtinai sukonstruoto, primetamo) persipynimas, veikiantis žmogaus kasdienį gyvenimą ir jo visuomeninę sąmonę. Parodos pavadinimas atkreipia dėmesį ir į matomus, materialius laiko pėdsakus atmintį fiksuojančiose ir ją perduodančiose senose kino juostose ar meno kūriniuose, ir – į dėmes ir įbrėžimus mūsų savimonėje.
Parodos kuratorė – Lolita Jablonskienė, architektas parodos architektas – Gintaras Kuginis, dizaineris – Vytautas Volbekas, projekto koordinatorius – Giedrius Gulbinas.
Parodos organizatorius Lietuvos dailės muziejus, Nacionalinė dailės galerija.
Parodą iš dalies finansavo Lietuvos kultūros taryba ir LR kultūros ministerija.
Parengta pagal LR Nacionalinės galerijos informaciją.
Pav.: „Dėmės ir įbrėžimai“, D.Narkevičius.