Meno kritikos apdovanojimai

MENO KRITIKA FEMINIZUOJASI: Išsidalinti pirmieji Lietuvoje vizualaus meno kritikų apdovanojimai

2023-06-05
PILOTAS.LT

Vasaros pradžią vizualaus meno bendruomenė pažymėjo šventiškai – birželio 1 dieną LNDM Nacionalinėje dailės galerijoje įteikti pirmieji Lietuvoje vizualaus meno kritikos apdovanojimai. Ketvirtadienio vakarą 4 kategorijų laureatės susižėrė visas 9 statulėles, kurias sukūrė menininkas Gediminas Akstinas.

PASIŪLĖ 350 KANDIDATŲ Į 4 KATEGORIJAS
Šiemet startavusius Meno kritikos apdovanojimus inicijavo ir organizavo trys institucijos – Šiuolaikinio meno centras, LNDM Nacionalinė dailės galerija ir kultūros organizacija „Artnews.lt“. Jų atstovės – Virginija Januškevičiūtė, Justina Zubaitė-Bundzė, Vaida Stepanovaitė ir Goda Aksamitauskaitė – renginio įžangoje pasveikino susirinkusius svečius minėtų iniciatorių ir organizatorių bei partnerių – Tarptautinės meno kritikų asociacijos (AICA) Lietuvos skyriaus bei Kultūros periodinių leidinių asociacijos – vardu ir pasidalijo trumpais šių metų Meno kritikos apdovanojimus ir jų ištakas pristatančiais pasakojimais. Taip pat padėkojo projektą finansavusiai Lietuvos kultūros tarybai.
Renginio įžanginėje dalyje sveikinimo žodį tarė ir LNDM Nacionalinės dailės galerijos vadovė Lolita Jablonskienė: „Visi mes savo karjerą turbūt pradėjome nuo dailės kritikos. Norėdami ar nenorėdami esame rašę kritikos tekstų ar kitaip dalyvavę dailės kritikos gyvenime.“
Istorijų pasakotojo Domo Raibio vedamas renginys tęsėsi rašytojos, kuratorės, meno kritikės Monikos Kalinauskaitės specialiai šiam įvykiui parengtu komentaru, skirtu meno bendruomenei, institucijoms, bičiuliams, iššūkiams ir lūkesčiams. „Gera kritika yra ne stebuklas, o tiesiog geras darbas, reikalaujantis prireikus išlupti žodžius. Kad ir iš savo kaulų. Nes jie suteikia galimybę kažkam toliau kurti dalykus, kuriuos mylime drauge“, – poetiškame komentare teigė M.Kalinauskaitė.
Atsiliepdama į iniciatorių kvietimą teikti nominantus, visuomenė pasiūlė 350 kandidatų į keturias kategorijas. Penkių narių komisija – menotyrininkė, kultūros žurnalistė Jogintė Bučinskaitė, menotyrininkė, Vytauto Didžiojo universiteto dėstytoja Linara Dovydaitytė, menininkė, rašytoja, žurnalo „Dailė“ redaktorė Aistė Kisarauskaitė, rašytojas, kuratorius Valentinas Klimašauskas ir kuratorė, rašytoja, Vilniaus dailės akademijos dėstytoja Laima Kreivytė – kaip pretendentus į apdovanojimus atrinko 39 tekstų, laidų ir leidinių kūrėjus ir kūrėjas, iš kurių net 9-iems buvo įteikti apdovanojimai, o dviem skirti specialūs paminėjimai.

APDOVANOJO UŽ TRUMPĄSIAS IR ILGĄSIAS FORMAS

Pirmąją pirmųjų vizualaus Meno kritikos apdovanojimų Lietuvoje laureatę, vieną iš trijų geriausių „Trumposios formos“ kategorijos laimėtojų paskelbė Laima Kreivytė. Šį įvertinimą už leidinyje „Šiaurės Atėnai“ publikuotą tekstą „Tarp magijos ir religijos: ką Pierre’as Bourdieu pasakytų apie fotografuojančias supermamas?“ pelnė JELENA ŠALAJ. Atsiimdama apdovanojimą laureatė dėkojo komisijai ir savo mokytojams bei autoritetams – Alfonsui Andriuškevičiui ir Natalijai Arlauskaitei. Laimėtoja dalijosi: „Aš nusiunčiu Natalijai tekstą. Ji sako: „Žinai, net apsiverkiau. Geras tekstas.“ Ir ji taip sakė daug kartų, ir aš dabar tikiu, kad mano tekstai geri.“
Antrąjį „Trumposios formos“ kategorijos apdovanojimą už tekstą „Ritmiška „Bebalsių“ drąsa būti tokiems pat“, publikuotą leidinyje „Literatūra ir menas“, IEVAI GUDAITYTEI įteikė Kultūros periodinių leidinių asociacijos pirmininkas, poetas Gytis Norvilas.
Trečiąjį „Trumposios formos“ kategorijos apdovanojimą įteikė kino kritikė ir leidyklos „Lapas“ direktorė Monika Gimbutaitė. Jis atiteko MONIKAI KALINAUSKAITEI ir EILEEN MYLES už pokalbį „Kad būtum saugi, turi visą laiką keisti užraktus. Interviu su Eileen Myles“, publikuotą portale „Artnews.lt“.
Pristatydama kitą apdovanojimų kategoriją „Ilgoji forma“ menotyrininkė, Vytauto Didžiojo universiteto dėstytoja ir žiuri narė Linara Dovydaitytė apibendrino: „Norėčiau išvardinti, ką mes [komisija] gavome šioje kategorijoje. Sulaukėme iš viso 40 nominacijų. Tai nėra labai didelis skaičius iš tų 350. Bet tai buvo knygos, katalogai, žurnalai, tekstų, televizijos, radijo laidų, tinklalaidžių, viešų paskaitų ciklai, taigi ne viena paskaita, o mažiausiai keturios, keli diplominiai darbai ir viena tikrų tikriausia, gal jūs nustebsite, mokslo disertacija.“
L.Dovydaitytė taip pat įteikė pirmąjį „Ilgosios formos“ kategorijos apdovanojimą, skirtą NERINGAI ČERNIAUSKAITEI už žurnalą „Body as a Journal (4)“, kurį išleido Lietuvos kultūros institutas. „Prisiminsiu Lauros Kaminskaitės kažkada man parašytus žodžius, kad kritika yra viena iš meilės formų. Iš tiesų, iš rūpesčio ir meilės menui gimsta gera kritika. Linkiu, kad tas meilės ryšys būtų stiprus, abipusis ir ilgalaikis“, – padėkoje sakė N. Černiauskaitė.
Antrąjį „Ilgosios formos“ kategorijos apdovanojimą įteikė Kritikų asociacijos Lietuvos skyriaus pirmininkė Rasa Antanavičiūtė. Jis atiteko ASTAI VAIČIULYTEI už knygą „Pokalbiai apie šiuolaikinį meną“, kurią išleido Šiuolaikinio meno centras. „Dėkoju visiems knygos autoriams, nes šioje knygoje yra 54 žmonių žodžiai ir mintys.“
„Ilgosios formos“ kategorijoje skirti ir du specialūs paminėjimai, kuriuos paskelbė žiuri narė Jogintė Bučinskaitė: tai radijo laida „Puota“ (AUDRIUS POCIUS ir DEIMANTĖ BULBENKAITĖ) ir televizijos laida „Indivizijos“ (kur. JOLANTA MARCIŠAUSKYTĖ-JURAŠIENĖ).

UŽ NEHETERONORMATYVINĖS KALBOS KŪRIMĄ IR MENININKIŲ AKISTATĄ
Dar vieną apdovanojimų kategoriją – „Meninink(i)ų ir kuratorių tekstai“ – renginyje pristatė rašytojas, kuratorius ir žiuri narys Valentinas Klimašauskas. „Meno kritika ir menininkų bei kuratorių tekstai turbūt turi mažai ką bendro. Labai džiaugiuosi, kad šis apdovanojimas sujungia ne vien kritikos cechą, bet ir išplečia teksto arba kritinio rašymo sampratą ir žengia toliau nuo to, kas mums įprasta“, – savo kalboje sakė V.Klimašauskas, netrukus įteikęs ir pirmąjį šios kategorijos apdovanojimą.
Už neheteronormatyvinės kalbos kūrimą ir politiškai kūrybingą kritiką svarbiausiam rašytojos instrumentui bei erdvei – kalbai – apdovanojimas skirtas AGNEI JOKŠEI už tekstą „At a Loss for Words“ žurnale „Body as a Journal“, kurį išleido Lietuvos kultūros institutas. „Ne taip seniai esu šiame lauke, tad kiekvienas įvertinimas stipriai padrąsina elgtis dar drąsiau“, – padėkoje sakė A.Jokšė.
Monika Krikštopaitytė – meno kritikė, kuratorė, knygų autorė, kultūros savaitraščio „7 meno dienos“ vyriausioji redaktorė – antrąjį „Meninink(i)ų ir kuratorių tekstai“ kategorijos apdovanojimą įteikė PAULINAI PUKYTEI už komentarą „Apie dvi menininkes“, nuskambėjusį LRT radijo laidoje „Kultūros savaitė“. Komisija autorę įvertino už dramatišką „performanso močiutės“ Marinos Abramovič ir „šventosios kvailelės“ Jelenos Osipovos akistatą, kurios žiežirbos nuskriejo iki pat Lenkijos, taip pat už poetinį tekstų montažą ir savitą performatyvaus kritinio komentaro žanrą.
Trečiąjį „Meninink(i)ų ir kuratorių tekstai“ kategorijos apdovanojimą įteikė menininkė Anastasia Sosunova. Jis skirtas AURELIJAI MAKNYTEI už tekstą „Gal Dievas buvo voras“, publikuotą leidinyje „Šiaurės Atėnai“.

UŽ KARO TEMOS ĮTRAUKIMĄ Į MENO KRITIKOS DISKURSĄ
Paskutinę apdovanojimų kategoriją „Metų reiškinys“, kurioje buvo tik vienas laureatas, pristatė menininkė, rašytoja ir žiuri narė Aistė Kisarauskaitė. „Man atrodo, kad tris šios kategorijos pretendentes jungia tai, kad jos įvardija dalykus, kurie kirba mūsų galvose, kurie zvimbia, kuriuos mums skauda, apie kuriuos mes daugybę kartų pagalvojame, bet kažkodėl neišsakėme“, – kalbėjo A.Kisarauskaitė, taip pat paminėjusi visas šioje kategorijoje nominuotas autores: Agnę Jokšę, Agnę Narušytę ir Pauliną Pukytę.
Komisijos sprendimu, „Metų reiškinio“ kategorijos laureate už jausmingą ir nuoseklų dabarties karo temos įtraukimą į meno kritikos diskursą paskelbta AGNĖ NARUŠYTĖ. Autorė įvertinta už straipsnių ciklą savaitraštyje „7 meno dienos“ ir komentaruose LRT radijo laidoje „Kultūros savaitė“. „Noriu padėkoti kultūros žiniasklaidai, nes sugebėdama išlikti, egzistuoti šiom atšiauriom sąlygom ji verčia mus rašyti kritiką. Nežinau, gal dalis jūsų vis tiek rašytų nuostabią kritiką, bet yra visos aktualijos, apie kurias tekstai neatsirastų, jeigu leidiniai jų neužsakytų“, – sakė A.Narušytė.
Meno kritikos apdovanojimų renginys, sulaukęs gausaus būrio svečių, tapo didžiule švente šalies vaizduojamojo meno bendruomenei ir visiems vertinantiems kultūrą.
Parengta pagal Šiuolaikinio meno centro informaciją.
Titulinė nuotrauka: ŠMC.

Rašyti komentarą

Susije straipsniai

pxl_20240423_081316684-1

ŠMC BAIGIA RENOVACIJĄ: Lankytojams parengė 10 nemokamų „Sugrįžimo dienų“

2024 liepos 18Be komentarųPILOTAS.LT

Po beveik trejus metus trukusios intensyvių atnaujinimo darbų Šiuolaikinio meno centras (ŠMC) sugrįžta į kultūros gyvenimą ir kviečia lankytojus nuo liepos 25 dienos vėl lankytis

picas_fo_240400_e02_xxx

CHAGALL. PICASSO. ERNST: Meno autoritetų paroda Taikomosios dailės ir dizaino muziejuje

2024 balandžio 26Be komentarųPILOTAS.LT

Nacionalinio dailės muziejaus Taikomosios dailės ir dizaino muziejuje ką tik atidaryta garsių XX amžiaus dailininkų Marco Chagallo, Pablo Picasso ir Maxo Ernsto keramikos ir gobelenų

sapiegu-rumai-norbert-tukaj-5072-scaled

SAPIEGŲ RŪMŲ ATIDARYMAS: Speciali programa, menininkai ir išskirtiniai renginiai

2024 balandžio 11Be komentarųPILOTAS.LT

Reikšmingu kultūriniu tašku ne tik Vilniaus, bet ir platesnio regiono žemėlapyje siekiantys tapti Sapiegų rūmai pirmuosius lankytojus pasitiks specialia atidarymo renginių programa, kurioje – parodų

Sapiegų rūmai

LDK LAIKŲ LIUDININKAI: Lankytojams atsiveria restauruoti barokiniai Sapiegų rūmai

2024 vasario 81 KomentarasPILOTAS.LT

Po daugiau nei 5 metus trukusių tvarkybos ir restauravimo darbų balandžio 12 dieną Vilniaus Antakalnio rajone lankytojams duris atvers LDK laikus menantys Sapiegų rūmai. Architektūros,

prolo_tit

PASILIKI NULYJE: Baltijos trienalės prologas Lietuvos nacionaliniame dramos teatre

2023 rugpjūčio 17Be komentarųPILOTAS.LT

Kas trejus metus Šiuolaikinio meno centro (ŠMC) organizuojama Baltijos trienalė yra vienas ambicingiausių Šiaurės Europos šiuolaikinio meno renginių. Tomo Engelso ir Mayos Tountos kuruojama 15-oji

Marcelijus Martinaitis

6 ARAI PRIEŽIŪROS: Sugrįžimas į kolektyvinius sodus Nacionalinėje dailės galerijoje

2023 liepos 24Be komentarųPILOTAS.LT

Nacionalinėje dailės galerijoje atidaroma paroda „6 arai priežiūros. Kolektyviniai sodai“. Jos kuratoriai Goda Aksamitauskaitė ir Matas Šiupšinskas siūlo į sodų sklypelius pažvelgti kaip į alternatyvią

N. ir G. Urbonai

VILNIUJE UŽVEISĖ PELKĘ: Nacionalinėje dailės galerijoje atidaroma N. ir G. Urbonų paroda

2023 liepos 20Be komentarųPILOTAS.LT

Nacionalinėje dailės galerijoje (NDG), Vilniuje įrengė pelkę. Čia atidaroma vienų žymiausių Lietuvos šiuolaikinių menininkų Nomedos ir Gedimino Urbonų paroda „Dalinai užpelkinta institucija“. IŠSAMIAUSIAS MENO PRAKTIKOS

Stambulo ŠMC

DEMOKRATIŠKOJI STAMBULO PUSĖ: Bosforo pašonėje – europietiškas meno muziejus

2023 liepos 11Be komentarųAlmantas Bružas

Kas savaitę į saulėtosios Turkijos pajūrį patraukia šimtai, gal net tūkstančiai lietuvių. Nutūpę viešbučių baseinus bei nuo pašalinių apsaugotus paplūdimius jie po savaitę ar dvi

ŠMC

MUZIEJAI ATSINAUJINA: Lietuvoje bus sutvarkyta keliolika kultūros erdvių

2023 birželio 19Be komentarųPILOTAS.LT

Per artimiausius metus visoje Lietuvoje po rekonstrukcijos planuojama atidaryti keliolika iš esmės atnaujintų ar visai naujų kultūros erdvių. Teatrai, muziejai, bibliotekos, koncertinė įstaiga – iš

Meno kritikos apdovanojimai

MENO KRITIKA FEMINIZUOJASI: Išsidalinti pirmieji Lietuvoje vizualaus meno kritikų apdovanojimai

2023 birželio 5Be komentarųPILOTAS.LT

Vasaros pradžią vizualaus meno bendruomenė pažymėjo šventiškai – birželio 1 dieną LNDM Nacionalinėje dailės galerijoje įteikti pirmieji Lietuvoje vizualaus meno kritikos apdovanojimai. Ketvirtadienio vakarą 4 kategorijų

Ernestas Parulskis

NEUROTINKLŲ DAILĖ NFT APSUPTYJE: Vieša Ernesto Parulskio paskaita Vilniuje

2023 gegužės 12Be komentarųPILOTAS.LT

Nacionalinėje dailės galerijoje, Vilniuje vyks antroji Ernesto Parulskio „Gediminas sapnuoja geležinį robotą. Neurotinklų dailė NFT apsuptyje“ paskaita. Lektorius apžvelgs naujuosius technologinius vizualinių menų pasaulio įrankius bei jų generuojamus

„Sutrikus tai tampa apčiuopiama. Infrastruktūros ir solidarumai už posovietinės būklės“

TRIKDŽIAI IŠRYŠKINA GALIĄ: Posovietinio regiono menininkų paroda NDG

2023 kovo 30Be komentarųPILOTAS.LT

Nacionalinėje dailės galerijoje (NDG) atidaroma tarptautinė paroda, kurioje pristatomi Ukrainos, Baltarusijos, Sakartvelo, Kazachstano, Lietuvos, Latvijos, Lenkijos šiuolaikinių menininkų kūriniai. Šias šalis vienija ne tik bendra

keist_me_230200_e01_xxx

MENO EDUKACIJOS KULMINACIJA: Projekto paaugliams katalogo pristatymas NDG

2023 vasario 8Be komentarųPILOTAS.LT

Vienintelis toks Baltijos šalyse edukacinis projektas paaugliams „Kažkoks keistas menas“, prasidėjęs karantino metu, 2021 metų vasarį, virto dalyvių patirtį apibendrinančiu katalogu. Leidinys pristatomas šį sekmadienį

Ribos ir paraštės katalogas

SOCIALINĖ KRITIKA TARPUKARIU: Dailės katalogo pristatymas Nacionalinėje dailės galerijoje

2023 vasario 2Be komentarųPILOTAS.LT

Kalbėti ir rašyti apie socialinės kritikos reiškinį Lietuvos tarpukario dailėje, o ir platesniame socialinės bei  kultūros istorijos lauke, nėra lengvas uždavinys. Jo ėmėsi menotyrininkė Gabrielė

migracija dailėje

MIGRACIJA-MENAS-MUZIEJUS: Tarptautinė mokslinė konferencija Vilniuje

2022 lapkričio 30Be komentarųPILOTAS.LT

Nacionalinėje dailės galerijoje, Vilniuje rengiama tarptautinė mokslinė konferencija, skirta aptarti įvairiems požiūriams į diasporos dailę, migruojančio meno procesus, taip pat kūrėjų, kūrinių ir idėjų migraciją,

Jonas Karolis Chodkevičius

LDK DIDYSIS ETMONAS: Paskaita apie J.K.Chodkevičiaus tapatumą portrete

2022 lapkričio 11Be komentarųPILOTAS.LT

Didysis etmonas Jonas Karolis Chodkevičius žinomas kaip bene talentingiausias LDK karvedys. Tačiau dauguma jo portretų buvo sukurta jau po mirties – XVIII–XIX a., o ankstyviausi

Helmutas Šabasevičius

AKTUALIOJI DAILĖTYRA: Istorija ir fikcija Lietuvos operų scenovaizdžiuose

2022 lapkričio 8Be komentarųPILOTAS.LT

Lietuvos teatro, dailės, scenografijos, choreografijos istorijos tyrinėtojas Helmutas Šabasevičius šiandien Nacionalinėje dailės galerijoje apžvelgs Lietuvos istorijos tematiką operos scenoje. Renginys – viešų paskaitų ciklo „Aktualioji

gucev_pl_220900_e01_xxx

AKTUALIOJI DAILĖTYRA: Paskaita apie architekto Lauryno Gucevičiaus namus ir kaimynus

2022 rugsėjo 27Be komentarųPILOTAS.LT

Vilniaus dailės akademija toliau tęsia didelio visuomenės susidomėjimo sulaukusį viešų paskaitų ciklą „Aktualioji dailėtyra“, kuriame dailės istorijos ir teorijos katedros dėstytojai, absolventai, VDA Dailėtyros instituto

Sudėtingos praeitys. Susiję pasauliai

SUDĖTINGOS PRAEITYS: Nemokamas parodos uždarymo savaitgalis NDG

2022 rugpjūčio 23Be komentarųPILOTAS.LT

Paskutinis rugpjūčio savaitgalis – paskutinė proga aplankyti parodą „Sudėtingos praeitys. Susiję pasauliai“ Nacionalinėje dailės galerijoje. Šioje šiuolaikinio meno parodoje Lietuvos ir užsienio menininkai tyrinėja ir

NDG

NDG VASARA: Laisvalaikio įvaizdžiai ir architektūros eksperimentai

2022 liepos 11Be komentarųPILOTAS.LT

Nacionalinėje dailės galerijoje (NDG) atidaromos dvi parodos: „Patalai ir purslai. Laisvalaikis XX–XXI a. Lietuvos dailėje“ ir „Erdviškumai“. Parodos vasarotojams pristatys istorinius dailės kūrinius ir naujas

Aleksandras Gliadelovas

UŽ TUOS, KURIE NEBEGALI PRABILTI: Aleksandro Gliadelovo fotografijų paroda NDG

2022 gegužės 17Be komentarųPILOTAS.LT

Nacionalinėje dailės galerijoje pristatoma kilnojamoji Ukrainos fotografo Aleksandro Gliadelovo fotografijų paroda „Karas Ukrainoje. 2022 metai“. Fotografo tikslas – pasakoti už tuos, kurie jau nebegali prabilti.

Putinas taikinys

KARO NUOJAUTOS: Šiuolaikinio Lietuvos meno atvejis

2022 gegužės 2Be komentarųPILOTAS.LT

Jau trečiąjį mėnesį skaičiuojame karo Ukrainoje dienas, bet karo nuojauta šiuolaikiniame Lietuvos mene pastebima jau anksčiau, ypač po Krymo okupacijos. Menotyrininkė, nepriklausoma kuratorė, menininkė, rašytoja

Gundula Schulze Eldowy

NERAMŪS KŪNAI: Rytų Vokietijos fotografija 1980-1989

2022 balandžio 7Be komentarųPILOTAS.LT

Po Berlyno sienos griūties praėjo daugiau kaip 3 dešimtmečiai. Ką žinome apie Rytų Vokietijos fotografiją? Paroda „Neramūs kūnai. „Rytų Vokietijos fotografija 1980-1989“ siūlo į paskutinįjį

Sapiegų kultūros pažinimo centras

NAUJA VILNIAUS MENO CITADELĖ: Antakalnyje atgimsta Sapiegų rūmai

2022 balandžio 11 KomentarasPILOTAS.LT

Kaip praneša Šiuolaikinio meno centras (ŠMC), Vilniaus Antakalnio rajone esantys Sapiegų rūmai jau greitai atgis ir taps nauja meno ir susibūrimų vieta. Sapiegų rūmuose bus

NDG

ASMENIŠKAI PO NUOLATINĘ: Ekskursijų ciklas Nacionalinėje dailės galerijoje

2022 kovo 24Be komentarųPILOTAS.LT

Nacionalinė dailės galerija šiandien pradeda nemokamų ekskursijų ciklą „Asmeniškai po nuolatinę“. Ekskursijos po kanoninį pasakojimą apie Lietuvos dailę vyks du kartus per savaitę. Iki balandžio