ŠMC

MUZIEJAI ATSINAUJINA: Lietuvoje bus sutvarkyta keliolika kultūros erdvių

2023-06-19
PILOTAS.LT

Per artimiausius metus visoje Lietuvoje po rekonstrukcijos planuojama atidaryti keliolika iš esmės atnaujintų ar visai naujų kultūros erdvių. Teatrai, muziejai, bibliotekos, koncertinė įstaiga – iš viso 14 Kultūros ministerijai pavaldžių įstaigų (iš jų 3 – nacionalinės įstaigos) atvers rekonstruotas erdves, kai kurios įstaigos – net po keletą pastatų.

MATYSIME NAUJŲ KULTŪROS ERDVIŲ PROVERŽĮ
Šiais metais intensyviai plečiamos ir atnaujinamos Lietuvos muziejų erdvės. Lietuvos nacionalinis dailės muziejus lankytojus jau šį pavasarį pakvietė į dvi rekonstruotas erdves: Radvilų rūmų dailės muziejaus pietiniame korpuse jau veikia nacionalinis meno pažinimo centras, Vakarų Europos dailės ekspozicija, užsienio parodų centras, informacinis terminalas. Restauruotas Prano Gudyno restauravimo centras ne tik atnaujino savo restauravimo ir tyrimų įrangą, bet ir tapo atviras lankytojams: jie čia gali pamatyti, kaip restauruojami, konservuojami ir tiriami meno kūriniai.
„Matysime tikrą naujų kultūros erdvių proveržį, kuris nebūtų įmanomas ne tik be valstybės ir ES investicijų, bet ir be aktyvių bei iniciatyvių kultūros darbuotojų. Pokyčiai neaplenks ne tik didmiesčių, bet ir mažesnių Lietuvos miestų – Druskininkų, Trakų, Telšių, Varnių, – sako kultūros ministras Simonas Kairys. – Dalyje naujųjų kultūros erdvių iki šiol nebuvo vykdoma jokia veikla, pastatai buvo apleisti ir nenaudojami. Tačiau po rekonstrukcijų atveriamos erdvės reiškia ne tik sutvarkytus pastatus. Išgryninta šių kultūrinių vietų koncepcija ir suplanuotos veiklos leis dar labiau suaktyvinti kultūrinį pulsą visoje šalyje ir taps traukos centrais tiek kūrėjams, tiek plačiajai visuomenei.“
Dar šiemet naujienas lankytojams ruošia Trakų istorijos muziejus, rugpjūtį ketinantis atidaryti S.Šapšalo karaimų tautos muziejaus ekspoziciją rekonstruotame muziejaus padalinyje. Vilniaus Gaono žydų istorijos muziejus ruošiasi atverti net du naujus padalinius: šių metų pabaigoje planuojama atidaryti Žydų kultūros ir tapatybės muziejų Pylimo g. (Vilniuje), o 2024 m. pabaigoje arba 2025 m. pradžioje – Žako Lipšico memorialinį muziejų Druskininkuose. Šiame muziejuje bus pristatyta pasaulinio garso skulptoriaus Ž. Lipšico gyvenimo ir kūrybos kelias, taip pat veiks Druskininkų žydų bendruomenės istoriją atspindinti ekspozicija.

KULTŪRINĖS ERDVĖS VILNIUJE, KAUNE, KLAIPĖDOJE, TELŠIUOSE, VARNIUOSE
Šių metų gruodį lankytojų lauks rekonstruotas Lietuvos aviacijos muziejus Kaune. Apie iškiliausius skrydžio Lietuvoje įvykius, fenomenus, asmenybes pasakojančią ekspoziciją papildys įvairios skrydžio patirtys, virtualūs turai po lėktuvus, žaidimai-viktorinos, taip pat vaizduojamojo meno, muzikos kūriniai.
Dar šiais metais atsinaujins ir bibliotekų bei scenos menų erdvės. 2023 m. pabaigoje planuojama atidaryti Lietuvos nacionalinio dramos teatro (LNDT) didžiąją salę. Baigus rekonstruoti LNDT čia veiks trys teatro salės: rekonstruota didžioji ir naujai įrengtos mažoji bei naujoji salės. Šį rudenį duris oficialiai atvers dvejus metus rekonstruota Lietuvos audiosensorinė biblioteka, kuri taps dar šiuolaikiškesnė, patrauklesnė ir prieinamesnė lankytojams. Taip pat šiemet planuojama baigti rekonstruoti pagrindinį Kauno apskrities viešosios bibliotekos pastatą: čia veiks kūrybinės ir bendradarbysčių erdvės, individualaus darbo erdvės, kamerinė salė.
2024 m. naujos arba iš esmės atnaujintos kultūrinės erdvės bus atidarytos Vilniuje, Kaune, Klaipėdoje, Telšiuose, Varniuose. Kitąmet planuojama baigti Klaipėdos valstybinio muzikinio teatro rekonstrukciją. Pirmąjį 2024 m. pusmetį žiūrovus pakviesiančio teatro didžiojoje salėje tilps iki 700, mažojoje – iki 200 lankytojų. Teatre bus įdiegta moderni garso ir scenos apšvietimo įranga.
Pirmąjį kitų metų ketvirtį Lietuvos valstybinis simfoninis orkestras savo klausytojus planuoja pakviesti į baigtus rekonstruoti Vilniaus kongresų rūmus. Po pertvarkos salėje tilps 990 žiūrovų, bus integruotas scenos apšvietimas simfoniniam orkestrui, pagerinta natūrali salės akustika.
Kitąmet didelių pokyčių taip pat sulauks muziejai ir paveldo objektai visoje Lietuvoje. 2024 m. Žemaičių muziejus „Alka“ po renovacijos planuoja atidaryti net du padalinius: Telšiuose (Muziejaus g.) ir Žemaičių vyskupystės muziejų Varniuose. Abiejuose rekonstruotuose padaliniuose bus išplėstos ekspozicijų erdvės, o muziejaus Varniuose varpinėje jau iškelti keturi nauji varpai. Į atnaujintas erdves kitų metų pradžioje planuoja pakviesti ir Lietuvos teatro, kino ir muzikos muziejus Vilniuje: visuomenei bus atvertos modernios muziejinių vertybių saugyklos, veiks renginių salė, skaitykla, kavinė.

DU ŠMC PROJEKTAI IR ERDVĖS KAUNO IX FORTE
Šiuolaikinio meno centras (ŠMC) kitąmet planuoja užbaigti net du didelės apimties projektus: 2024 m. pavasarį ketinama lankytojams atverti sutvarkytus Sapiegų rūmus, kuriuose veiks daugiafunkcis kultūros pažinimo centras, vyks edukaciniai užsiėmimai, parodos, renginiai, koncertai. Taip pat kitų metų gegužę planuojama užbaigti ir ŠMC pastato Vilniaus Vokiečių g. rekonstrukciją.
Dvi erdves atnaujinta ir Kauno IX Forto muziejus. Pirmoje kitų metų pusėje planuojama atidaryti atnaujintą muziejaus administracijos pastatą ir Okupacijų ekspozicijos pastatą. 2024 m. į naują ekspoziciją renovuotame pastate ketina pakviesti ir Lietuvos nacionalinis muziejus: „Pilininko“ name bus įrengta ekspozicija, supažindinsianti lankytojus su svarbiausiais Lietuvos istorijos reiškiniais ir įvykiais, kurie formavo šiuolaikinės Lietuvos tapatybę.
Kultūros ministerija primena, kad šiemet pokyčių sulaukė ir dar dvi ypatingos Lietuvos istorijai vietos – Signatarų namai ir Vilniaus pilių valstybinio kultūrinio rezervato direkcijos prižiūrima teritorija. Signatarų namai Vasario 16-ąją pasitiko atsinaujinę – restauruotas pastato fasadas. Vilniaus pilių valstybinio kultūrinio rezervato direkcija netrukus užbaigs intensyvius savo prižiūrimos teritorijos tvarkybos darbus: buvusios Kreivosios pilies teritorijoje ir kitose rezervato teritorijose įrengiami nauji laiptai, kietosios dangos, lauko informaciniai stendai.
Parengta pagal Kultūros ministerijos informaciją.
Titulinė nuotrauka: ©PILOTAS.LT

Rašyti komentarą

Susije straipsniai

prolo_tit

PASILIKI NULYJE: Baltijos trienalės prologas Lietuvos nacionaliniame dramos teatre

2023 rugpjūčio 17Be komentarųPILOTAS.LT

Kas trejus metus Šiuolaikinio meno centro (ŠMC) organizuojama Baltijos trienalė yra vienas ambicingiausių Šiaurės Europos šiuolaikinio meno renginių. Tomo Engelso ir Mayos Tountos kuruojama 15-oji

Stambulo ŠMC

DEMOKRATIŠKOJI STAMBULO PUSĖ: Bosforo pašonėje – europietiškas meno muziejus

2023 liepos 11Be komentarųAlmantas Bružas

Kas savaitę į saulėtosios Turkijos pajūrį patraukia šimtai, gal net tūkstančiai lietuvių. Nutūpę viešbučių baseinus bei nuo pašalinių apsaugotus paplūdimius jie po savaitę ar dvi

Konkursinis darbas devizu „Sodyba“ (autoriai: MB Fragment architektai; B.Meironaitė, E.Radėnaitė, l.Kundreckas, M.Šutėnas, P.Čepaitis), 1-oji vieta.

NUGALĖJO „SODYBA“: Paskelbti Anykščių muziejinės kalvos konkurso laimėtojai

2023 birželio 22Be komentarųPILOTAS.LT

PILOTAS.LT jau rašė apie Anykščių muziejinės kalvos infrastruktūros atnaujinimo ir kompleksinės plėtros atviro projektą, kuriame varžėsi 8  architektūrinės idėjos. Ką tik paaiškėjo, jog 1-oji vieta

ŠMC

MUZIEJAI ATSINAUJINA: Lietuvoje bus sutvarkyta keliolika kultūros erdvių

2023 birželio 19Be komentarųPILOTAS.LT

Per artimiausius metus visoje Lietuvoje po rekonstrukcijos planuojama atidaryti keliolika iš esmės atnaujintų ar visai naujų kultūros erdvių. Teatrai, muziejai, bibliotekos, koncertinė įstaiga – iš

Meno kritikos apdovanojimai

MENO KRITIKA FEMINIZUOJASI: Išsidalinti pirmieji Lietuvoje vizualaus meno kritikų apdovanojimai

2023 birželio 5Be komentarųPILOTAS.LT

Vasaros pradžią vizualaus meno bendruomenė pažymėjo šventiškai – birželio 1 dieną LNDM Nacionalinėje dailės galerijoje įteikti pirmieji Lietuvoje vizualaus meno kritikos apdovanojimai. Ketvirtadienio vakarą 4 kategorijų

anyks_ko_230500_tit_xxx

ANYKŠČIŲ MUZIEJAUS KALVOS VIZIJOS: Konkurse varžosi 8 architektūros idėjos

2023 gegužės 5Be komentarųPILOTAS.LT

Antano Baranausko klėtelės Anykščiuose aplinkai bręsta permainos. Muziejinės kalvos infrastruktūros atnaujinimo ir kompleksinės plėtros atviro projekto konkurse varžosi 8 idėjos, kurių geriausia turėtų būti įgyvendinama.

Lietuvos jūrų muziejus

BEVEIK 5 MLN. LANKYTOJŲ PER METUS: Lietuvos jūrų muziejus išlieka populiariausiu

2023 kovo 3Be komentarųPILOTAS.LT

Pernai Lietuvos muziejuose apsilankė 4.968.334 lankytojai. Tai net 56 proc. daugiau nei 2021-aisiais (3.186.401 lankytojas). Šį skaičių sudaro pavieniai ir organizuoti lankytojai, fondų lankytojai, edukacinių

Kauno paveikslų galerija

PASKUTINĮ SEKMADIENĮ – NEMOKAMAI: LR Kultūros ministerija tęsia pamėgtą mėnesinę tradiciją

2023 sausio 25Be komentarųPILOTAS.LT

Kaip ir ankstesniais metais, 2023-aisiais Kultūros ministerijai pavaldūs muziejai kiekvieną paskutinį mėnesio sekmadienį atvers duris ir pakvies lankytojus apžiūrėti savo nuolatines ekspozicijas nemokamai. Pirmoji tokia

Nacionalinis M.K.Čiurlionio dailės muziejus

MUZIEJŲ LANKYMAS: Nemokamas sekmadienis perkeliamas į gruodžio 18-ąją

2022 gruodžio 13Be komentarųPILOTAS.LT

Šį gruodį paskutinis mėnesio sekmadienis sutampa su pirmąja šv. Kalėdų diena, todėl lankytojų pamėgtas nemokamas muziejų lankymo sekmadienis perkeliamas į gruodžio 18-ąją. Artėjantį sekmadienį –

Muziejų taryba

NAUJOJI MUZIEJŲ TARYBA: Trejus metus pirmininkaus Arūnas Gelūnas

2022 lapkričio 30Be komentarųPILOTAS.LT

Vakar į pirmąjį posėdį susirinko naujos kadencijos Muziejų taryba, išrinktas jos pirmininkas ir pavaduotojas. Muziejų tarybai trejus metus pirmininkaus Lietuvos nacionalinio dailės muziejaus direktorius dr.

Anykščių Muziejinė kalva. Foto: „MASH Studio“.

MUZIEJINĖS KALVOS ATNAUJINIMAS: Atviras architektūros idėjų konkursas Anykščiuose

2022 lapkričio 29Be komentarųPILOTAS.LT

Besiruošdami pirmojo Lietuvoje memorialinio muziejaus 100-metį, Anykščiai rengia tarptautinį A.Baranausko ir A.Vienuolio-Žukausko memorialinio muziejaus infrastruktūros ir kompleksinės plėtros atvirą projekto konkursą. Pasiūlymų pateikimo terminas –

Minties Rato 24

SUSIMETAM DĖL AUTENTIKOS! Konstruktyvi iniciatyva Žaliakalnio medinukams išsaugoti

2022 birželio 27Be komentarųPILOTAS.LT

Kaune dideliais tempais tebenyksta medinė architektūra, kurios nemaža dalis yra unikali viso Baltijos šalių regiono kontekste. Viename iš tarpukarinių Žaliakalnio medinukų gyvenantis medinės architektūros entuziastas

Valdovų rūmai

UKRAINIETIŠKAS PAVASARIS: Lietuvos muziejuose labiausiai domino bendra istorija

2022 birželio 23Be komentarųPILOTAS.LT

Nuo pat karo Ukrainoje pradžios nuo jo bėgantiems šios šalies gyventojams mūsų kultūros įstaigos – bibliotekos, muziejai, scenos meno įstaigos – atvėrė duris ir kvietė

nakti_mu_22050_e02_xxx

MUZIEJŲ NAKTIS SUGRĮŽTA: Lietuvos muziejai pasiryžę nustebinti

2022 gegužės 13Be komentarųPILOTAS.LT

Dvejus metus stebėjusi pasaulį už ekrano, Muziejų naktis grįžta gyvai: įvairių Lietuvos miestų muziejai paruošė intriguojančias programas, kurias lankytojams pristatys gegužės 14-osios (šeštadienio) vakarą.  Šiais

Valentinas Antanavičius

MUZIEJAI GELBSTI MUZIEJUS: Ekskursijos po LNDM parodas dėl Ukrainos

2022 balandžio 121 KomentarasPILOTAS.LT

Šiandien Ukrainos nacionalinis dailės muziejus susiduria su milžiniškais vertybių apsaugojimo iššūkiais. Kadangi nėra galimybės saugiai išgabenti kūrinius, muziejui juos tenka slėpti rūsiuose ir bunkeriuose. Norint

Sapiegų kultūros pažinimo centras

NAUJA VILNIAUS MENO CITADELĖ: Antakalnyje atgimsta Sapiegų rūmai

2022 balandžio 11 KomentarasPILOTAS.LT

Kaip praneša Šiuolaikinio meno centras (ŠMC), Vilniaus Antakalnio rajone esantys Sapiegų rūmai jau greitai atgis ir taps nauja meno ir susibūrimų vieta. Sapiegų rūmuose bus

Lietuvos jūrų muziejus

PERNAI MUZIEJUS LANKĖME LABIAU: Lankytojus labiausia traukė jūros

2022 kovo 7Be komentarųPILOTAS.LT

Pernai Lietuvos muziejuose apsilankė 3.186.401 lankytojas. Tai 12 proc. daugiau nei 2020-aisiais. Šių metų pradžioje statistines ataskaitas pateikė 4 nacionaliniai, 16 respublikinių, 53 savivaldybių, 23 žinybiniai, 10 viešųjų įstaigų

Valdovų rūmai

NEMOKAMA INICIATYVA TĘSIASI: Paskutinį mėnesio sekmadienį – į muziejus už dyką

2022 sausio 28Be komentarųPILOTAS.LT

Šiemet, kaip ir ankstesniais metais, Kultūros ministerijai pavaldūs nacionaliniai ir respublikiniai muziejai kiekvieną paskutinį mėnesio sekmadienį kviečia lankytojus apžiūrėti savo nuolatines ekspozicijas nemokamai. Pirmoji tokia

Naujasis arsenalas

MUZIEJIŠKOS KALĖDOS: Antrąją dieną – muziejų lankymas nemokamas

2021 gruodžio 23Be komentarųPILOTAS.LT

Antrąją Kalėdų dieną – į muziejus nemokamai. Tądien visiems norintiems duris atvers Kultūros ministerijai pavaldūs muziejai. Gruodžio 26-oji, antroji Kalėdų diena, šiemet sutampa su nemokamo

gobelenai

NACIONALINĖ SAUGYKLA: Galimybių studijos rezultatų pristatymas

2021 lapkričio 26Be komentarųPILOTAS.LT

Lietuvos muziejuose saugoma gausi ir vertinga Lietuvos kilnojamojo kultūros paveldo dalis, kurios išsaugojimas ateities kartoms ir kuo platesnis integravimas į šiuolaikinės visuomenės gyvenimą yra tiesioginė

M.K.Čiurlionio "Kompozicija".

LIETUVOS MUZIEJŲ FENOMENAI: Tarptautinės muziejų dienos projektas

2021 gegužės 17Be komentarųPILOTAS.LT

Kasmet gegužės 18-ąją visame pasaulyje švenčiama Tarptautinė muziejų diena, Lietuvoje jau antrus metus bus pažymima kitaip. Lietuvos muziejai, kviesdami visuomenę į profesinę šventę, kartu su

MO muziejus

VIENAS GERIAUSIŲ EUROPOJE: MO muziejus 2020-aisiais tapo draugiškiausiu

2021 gegužės 14Be komentarųPILOTAS.LT

MO muziejus išrinktas svetingiausiu ir draugiškiausiu 2020-ųjų Europos muziejumi. Apdovanojimas įteiktas per praėjusį vakarą vykusią virtualią apdovanojimų ceremoniją, kurioje paskelbti geriausi 2020 ir 2021 metų

Orsė muziejus

MUZIEJAI ATSIDARO: Tačiau būtina laikytis lankymo sąlygų

2021 kovo 16Be komentarųPILOTAS.LT

Lietuvos kultūros įstaigos jau gali priimti lankytojus. Valstybės operacijų vadovas bei Sveikatos apsaugos ministras Arūnas Dulkys nustatė muziejų, galerijų ir kitų ekspozicinių erdvių lankymo organizavimo

MO muziejus

KARANTINAS ŠVELNĖJA: Atvėrė galimybę lankytis muziejuose, dalyvauti ekskursijose

2020 lapkričio 25Be komentarųPILOTAS.LT

Vyriausybė, priėmusi nutarimą dėl karantino Lietuvoje pratęsimo, numatė galimybę nuo gruodžio 10 dienos, griežtai apibrėžtomis sąlygomis, lankytis muziejuose ir galerijose, taip pat – dalyvauti ekskursijose.

Venecijos bienalė

59-OJI VENECIJOS BIENALĖ: Lietuvai atstovauti patikėjo Robertui Narkui

2020 lapkričio 25Be komentarųPILOTAS.LT

Į 2022 metus nukeltoje 59-ojoje Venecijos šiuolaikinio meno bienalėje Lietuvai atstovaus Šiuolaikinio meno centras, kuris pristatys su įvairiomis medijomis dirbančio menininko Roberto Narkaus solo projektą