Latvijos Liepojos mieste įvyko Pažinimo, parodų ir pramogų centro uždaras architektūros idėjų konkursas, kuriame dalyvavo 6 kviestinės architektų komandos iš Latvijos bei Lietuvos. Paskelbus konkurso rezultatus, paaiškėjo, jog pirmąją vietą laimėjo jungtinis Klaipėdos architektų kolektyvas UKA su partneriais. „Stebuklingą“ architektūrinį scenarijų pasiūliusiems nugalėtojams atiteko 3.000 eurų premija bei realios viltys sumanymą realizuoti.
DALYVAVO 6 KVIESTINIAI KOLEKTYVAI
Liepojoje, konkurse „Pažinimo, parodų ir pramogų centras Veca Ostmala 22, 23, 24“ dalyvavo 4 latvių ir 2 lietuvių kviestinės architektų komandos. Kaip skalbia Lietuvos architektų sąjungos Klaipėdos apskrities organizacija (LASKAO), iš Lietuvos buvo pakviestas Kauno architektų biuras „G. Natkevičius ir partneriai“ ir klaipėdiečių architektų grupė UKA su partneriais, o iš Latvijos – „ARHIS“ (Ryga), „Dianas Zalanes“ (Kuldigas), „K Idea“ (Ryga), „APL dizains“ (Ryga) architektų biurai.
Konkurso tarptautinę vertinimo žiuri sudarė architektas Janis Dripe (Latvija), architektas Uldis Pilens (Latvija), užsakovo atstovas kolekcionierius Andris Skabe (Latvija), užsakovo atstovas teisininkas Sergėj Trigubenko (Rusija), architektas Vilen Kunnapu (Estija), profesorius architektas Veljo Kaasik (Estija). Žiuri rezultatus paskelbė po įvykusio autorių viešo konkursinių darbų pristatymo.
NUGALĖJO JUNGTINĖ KLAIPĖDIEČIŲ KOMANDA
Konkurso prizininkai išsidalino 7.000 eurų (apie 24.000 Lt) prizinį fondą. Vis dažniau kaimyninės šalies architektūros konkursus laimintys lietuviai pasižymėjo ir šįkart. Paaiškėjo, kad pirmoji vieta paskirta projektui „Liepaja Brinum zeme“ (liet. „Liepojos stebuklų žemė“). „Stebuklingą“ architektūrinį scenarijų pasiūliusiai jungtinei Klaipėdos architektų grupei UKA – Mantas Daukšys, Tadas Sviderskas, Šarūnė Bagdonaitė, Aurimas Baužys ir partneriams (interjero dizainerė Loreta Tallat-Kelpšienė ir architektas Vladas Balsys) atiteko 3.000 eurų 1-oji premija.
Antrąją vietą užėmė ir 2.500 eurų premiją konkurse pelnė Rygos architektų biuras ARHIS (Arnis Kleinbergs, Janis Zvejnieks, Ivo Dzenis, Anita Šnitko, Donna Bormane, Simona Ozola) bei architektų biuras „H2E“ (Ingūna Elere, Tatjana Raičeneca, Girts Arajs, Anete Šalma ir Ineta Zelča).
Trečioji vieta ir 1.500 eurų premija įteikta Rygos architektų biurui „APL dizains“ (Agris Padelis-Lins, Valdis Jurdžs, Gustavs Apsitis, Ausma Šmite, Aivars Taubergs, Arvils Freimanis).
SIŪLĖ SKIRTINGAS IDĖJAS
Konkurso vertinimo žiuri pirmininkas J.Dripe, teigė, kad lietuvių ir latvių architektų pateiktos idėjos yra labai skirtingos ir įdomios. Vieni architektai pasiūlė projektuoti pastatus, kurie būtų tarsi nuo jūros vėjo stipriai išlenktais fasadais, kiti pasiūlė suformuoti atvirus fasadus su vaizdu į upę. Tretieji pasiūlė pastatų komplekse atrasti netikėtų erdvinių santykių, sukuriant alegorinį meno ir mokslo dalykų jungties scenarijų. Eksperimentariumo muziejus, tai tarsi Liepojos miesto stebuklų laboratorija, virš kurios stogo švyti įvairiaspalviai „kaminai-žibintai“, o šalia esantis planetariumas – tai tarsi po eksperimento iš dangaus ant žemės nusileidęs mėnulis.
Architektūrinio konkurso iniciatorius ir užsakovo atstovas S.Trigubenko renginyje džiaugėsi pateiktais architektūriniais projektais ir neslėpė noro kuo greičiau pradėti Klaipėdos architektų konkursinio projekto „Liepaja Brinum Zeme“ tolimesnius įgyvendinimo darbus.
Parengta pagal Lietuvos architektų sąjungos Klaipėdos apskrities organizacijos informaciją.
Konkursinis projektas „Liepaja Brinum zeme“ (arch. M.Daukšys, T.Sviderskas, Š.Bagdonaitė, A.Baužys bei L.Tallat-Kelpšienė ir V.Balsys), 1-oji vieta:
Domantas
( 2014-05-15 )
O kur G. Natkevičius su savo stiklo dėžėmis be jokio skonio ir fantazijos? Teisingai daro Liepoja, kad tokių objektų neįsileidžia.
to Reinas
( 2014-03-05 )
Na, jau ne. Dviejų estų Lietuva į savo architektūrinius konkursus Lietuva tai jau niekada neįsileis. Pasaulio pabaiga – reikės tada pagal taisykles žaisti, jokios kūrybinės teisėjavimo improvizacijos, jokio draivo…
Reinas
( 2014-03-05 )
Matyt,Latvijoje svarbu ne tik šernai,stirnos ar kormoranai,bet ir architektūra. Sektinas pavyzdys-tarptautinė konkurso vertinimo komisija.Tokiu būdu ,mano manymu,atsijojama,kas yra vertinga architektūrinė idėja,o kas-tik reklamos išpūstas burbulas.
A.Karalius
( 2014-03-05 )
Liepoja seniai ir nuosekliai dirba esminio miesto pertvarkymo kryptimi iš karinio-pramoninio į bendrakultūrinį-kurortinį miestą. Per pastaruosius 10 metų miestas padarė didelį žingsnį pirmyn. Pastatyta rimtų, geros architektūros objektų, sutvarkyta daugybė gatvių. Labai jaučiasi ir tvirta miesto vyr.architekto ranka.
MG
( 2014-03-05 )
Šaunuoliai architektai. Sveikinu.
Šaunuoliai ir latviai, kurie ruošiasi realizuoti tokios paskirties objektus.
oho
( 2014-03-04 )
Superinis darbas !!!
abejone
( 2014-03-04 )
Kažko Pilotas tyli apie G.Natkevičiaus pasiekimus konkurse. Turbūt su savo etažeriniais stebuklais liko priešpaskutinis Kauno numylėtinis.
mnmn
( 2014-03-04 )
didziausi komplimentai Klaipedos jaunimui. M.Daukšys, T.Sviderskas, Š.Bagdonaitė, A.Baužys, L.Tallat-Kelpšienė ir V.Balsys – sukale paprasta, bet aiskiai metaforizuota projekta. pagarba ir karsti linkejimai realizuotis nuostabiame Liepojos mieste.