images_phocagallery_4533_latvi_apdo_1605_4533_tit-2 gada balva

AUKŠTAS LATVIJOS ĮVERTINIMAS://ARCHITEKTŪROS APDOVANOJIMAS LIETUVIAMS!

Dievai žino, kiek mūsų architektūrinis gyvenimas būtų voliojęsis tarp dviejų kraštutinumų – neadekvataus gyrimosi “laiką lenkiančiais” stiklainiais ir mazochistinės saviplakos, bučiuojant šlepetes kiekvienam libeskindui – jeigu ne objektyvus signalas iš šalies. Šįkart – iš Rygos. Latvija vakar oficialiai paskelbė: lietuvių architektūra yra gera – aukščiausio lygio!

Šiandien šis aukštas pažymys skirtas lietuvių architektų biurams “Processoffice” ir "Andrius Skiezgelas Architecture" bei jų partneriams SIA "Arhitektoniskās izpētes grupa" už Latvijos nacionalinio dailės muziejaus Rygoje rekonstrukcijos ir išplėtimo projektą ir realizaciją.

NUSKINTAS LATVIJOS ARCHITEKTŪROS “GADA BALVA”

Tai objektyvus ir labai aukštas mūsų architektų darbo įvertinimas, ypač, turint omeny solidžią Latvijos architektūros apdovanojimų Gada balva (Metų prizas) dvidešimtmetę istoriją, minimalią kaimyninių santykių temperatūrą ir labai rimtus 50konkurentų šių metų architektūriniame turnyre.

Už lietuviškų nugarų liko meistriškas Liepojos “Lielais dzintars” (Didysis gintaras) koncertinis kompleksas, kurį suprojektavo austrų akustinių salių architektūros lyderis Folker Ginke (architektūriniai partneriai “Jaunromāns un Abele") bei Maltos vidurinės mokyklos rekonstrukcija (SIA "Saals"), kuria apdovanoti mažaisiais Latvijos architektūros 2016 metų prizais.

Latvijos architektūros 2016 metų diplomais apdovanoti poilsiniai objektai Jūrmaloje “Villa Rota” (SIA “Vincents” ir “Kado Karim” (Karin Rashid ir SZK). Taip pat – Latvijos universiteto Aplinkos pažinimo centro pastatui (SIA “Sestais stils”). Latviai tradiciškai apdovanoja ir žiniasklaidos atstovus už architektūrinę sklaidą. Šiemet diplomai atiteko diskusinėms TV laidoms “Adresai”, “VFS Filmai” ir “Šiaurės kryptis”.

Šeštus metus savo Architektūrinį prizą – “Žirnį”, paskiria Latvijos vaikai. Šiemet “Žirnis” kliuvo Jūrmalos kompleksui “Kado Karim”.

SUDĖTINGAS PROJEKTAS PAKLUSO JAUNOMS GALVOMS

Nacionalinio Latvijos meno muziejaus rekonstrukcijos architektų komandos – („Processoffice“) Vytautas Biekša, Rokas Kilčiauskas, Marius Kanevičius, Giedrius Špogis, Ježi Stankevič, Austė Kuliešiūtė, Miglė Nainytė, Giedrė Datenytė, Mantas Petraitis, Sandra Dumčiūtė, Povilas Marozas, Sandra Šlepikaitė ir („Andrius Skiezgelas Architecture“) Andrius Skiezgelas, Gilma Teodora Gylytė, Rasa Mizaraitė – profesionalus ir nuoseklus triūsas šiandieną įvertintintas garsiai ir oficialiai.

Visą Latviją apskriejo naujienų agentūros LETA žinia, grindžianti pagrindinį ir svarbiausią Latvijos architektūros metų apdovanojimą: “Meistriškai ir šiuolaikiškai išplėstas senasis muziejaus pastatas, atidengiant ir subtiliai eksponuojant istorinius elementus. Naujos rūsio erdvės yra ne vien funkcionalios ir pragmatiškos, bet ir simboliškai žyminčios kultūros nenutrūkstamumą, kas muziejams yra ypatingai svarbu. Sumanus ir išmintingas architektūrinių medžiagų naudojimas suteikia objektui subtilų, niuansuotą veidą, grįstą ne vien vietine praktika, bet ir giliu Šiaurės Europos tradicijos pažinimu, derinant stiklą, medį ir akmenį”.

Kaip žinia, kasmet vykstantys Latvijos architektūros Gada balva apdovanojimai – yra svarbiausias ir pagrindinis šalies architektūrinis įvykis. Jį organizuoja Latvijos architektų sąjunga ir Kultūros ministerija. Latvijos architektų sąjungos sudaryta Nacionalinė žiuri atrenka konkurso pusfinalininkus (šiemet 51), o jau tarptautinė vertinimo komisija atrenka finalininkus, lanko objektus natūroje ir, galiausiai, paskirsto apdovanojimus. Šiemet tarptautinę Latvijos architektūros vertinimo komisiją sudarė: Tamara Shafira (Izraelis/Olandija), Peter Loo (Estija), Eva Kuriloviča (Lenkija) ir Marius Šaliamoras (Lietuva). 

ŽYGIS Į LIVONIJĄ TRUKO 6 METUS

Jauno ir ambicingo Vilniaus architektų biuro „Processoffice“ žygis į Livoniją prasidėjo prieš 6 metus, kai buvo laimėtas tarptautinis architektūros konkursas rekonstruoti Latvijos meno muziejų. Kaip tuomet pažymėjo konkurso komisija, lietuvių architektai pademonstravo unikalų ir jautrų požiūrį: projekte senasis pastatas traktuojamas kaip vertybė, jame kiekvienam kvadratiniam metrui skiriamas didžiulis dėmesys. Architektų idėja šiuolaikinį muziejaus priestatą paslėpti po žeme ir į jį perkelti muziejaus archyvus, restauracijos dirbtuves bei pagalbines patalpas, o pagrindiniame istoriniame pastate įkurti ekspozicijų erdves – Rygoje buvo sutikta ovacijomis.

Muziejaus rekonstrukcijos projektas rengtas ir derintas 2011–2012 metais. Pasak autorių, projektą pavyko parengti sklandžiai, be didesnių trikdžių, jaučiant Latvijos valdžios palaikymą. Anot, Vytauto Biekšos, didžiausias projekto iššūkis buvo užtikrinti sklandų proceso dalyvių darbą: įgyvendinant projektą pasitelkta itin daug statybos, restauravimo, inžinerinių tinklų ir technologijų specialistų. V.Biekša netruko išmokti latvių kalbos ir, anot šaltinio, gana lengvai bendrauja statybiais ir architektūriniais klausimais.

Muziejus, kurio rekonstrukcijos projektą sukūrė „Processoffice“ ir „Andrius Skiezgelas Architecture“ architektai, – yra išskirtinis. Tai pirmasis meno muziejaus pastatas Baltijos šalyse, statytas tikslingai muziejaus reikmėms. Architekto Vilhelmo Neimanio 1905 metais realizuotas statinys yra vienas svarbiausių Latvijos architektūros paminklų.

Skelbiama, kad muziejaus rekonstrukcijos projektas kainavo daugiau kaip 30 mln. eurų. Rekonstrukciją realizavo žymi latvių statybos bendrovė RE&RE.

Šaltiniai: Latvijos naujienų agentūra LETA, Latvijos architektų sąjunga.

Komentarai

  1. Matyt,gal su didžiaisiais Lietuvos žinių portalais reikia sudaryti informacinio palaikymo sutartis?Tada,ko gero,nebūtina būti pripažintam tarptautiniu mastu,kad būtum aprašomas,kaip „vienas garsiausių“žinomiausių“,“išskirtinės architektūros“ ir kitokiais teigiamais epitetais apibūdinamas…Prie tokių straipsnių tuose didžiuosiuose objektyviausiuose žinių portaluose prie straipsnio apie ‘vieną žymiausių architektų ‘ net nebereikia žymėti užsakymo numerio…
    O šitiems architektams-pagarba ir sveikinimai su tarptautiniu pripažinimu.

  2. Labai džiugi žinia. Nežinau ar didieji Lietuvos žinių portalai ir neportalai išviešins šį faktą. O turėtu. Kaip matyti iš nuotraukų, projektas remiasi pagrindiniais šiuolaikinės architektūros banginiais: betonas su įsispausdusia klojinių faktūra, termiškai ir netermiškai apdorotos lentelės, berėmis skaidrus (ir matinis) stiklas. Liko nepanaudoti (arba už kadro) rūdijantis plienas bei skalda pabarstytos plokštumos. O šiaip viskas puiku.

  3. visuomet pripazinimas ar apdovanojimas is salies yra saldesnis. galejo dar be Saliamoro apsieit del pilnos laimes.

Rašyti komentarą

Susije straipsniai

Vilkaviškio autobusų stotis

MIES VAN DER ROHE PREMIJA 2022: Baltijos šalių lyderės pozicijos neužleidom

2021 rugsėjo 102 KomentaraiPILOTAS.LT

Metams dėl koronaviruso pandemijos atidėto Europos sąjungos šiuolaikinės architektūros apdovanojimo – Mies van der Rohe premijos 2022 – rinkimai įgauna pagreitį. Per pastaruosius metus Lietuvos nominantų

Abstrakcijos

ABSTRAKCIJOS IŠ LATVIJOS: Rothko meno centro paroda Šiauliuose

2021 rugsėjo 6Be komentarųPILOTAS.LT

Šiaulių dailės galerijoje atidaroma Daugpilio (Latvija) Marko Rothko meno centro kolekcijos paroda „Abstrakcijos“. Kūrinius sukūrė skirtingų kartų latvių ir užsienio menininkai – žymūs abstrakcionistai, kurių

Latvijos nacionalinė koncertų salė

LATVIJOS NACIONALINĖ KONCERTŲ SALĖ: Rasti vietą padeda lietuvių urbanistai

2021 rugpjūčio 19Be komentarųPILOTAS.LT

Jau 3 dešimtmečius Latvijoje verda diskusijos: vieningai sutariant, kad šaliai reikalinga reprezentatyvi nacionalinė koncertų salė, kategoriškai nesutariama ir nesusitariama, kurioje vietoje ji turėtų iškilti. Į kunkuliuojančią

„Processoffice“

PASAKOJIMAS APIE TREMTĮ: Šiaurietiška D.Grinkevičiūtės prisiminimų ekspozicija

2021 birželio 15Be komentarųPILOTAS.LT

Minint masinių Lietuvos gyventojų trėmimų 80-ąsias metines, Lietuvos nacionalinis muziejus atidarė parodą „Negalėjau neparašyti“: pasakojimas apie tremtį“. Dalios Grinkevičiūtės rankraštį originaliai pristatanti paroda Naujajame arsenale

vieve_po_210500_e01_xxx

SUVALKIJOS PASIDIDŽIAVIMAS: Architektui G.Vieversiui įteikta Lietuvos vyriausybės premija

2021 birželio 11 KomentarasPILOTAS.LT

Gegužės 28 dieną Suvalkijos architektui Gintautui Vieversiui neakivaizdžiai įteikta Lietuvos Respublikos vyriausybės kultūros ir meno premija. Vyriausybės kultūros ir meno premijos taip pat skirtos Remigijui

Filmą „Sengirė“ rež. M.Survila nufilmavo paskutiniuose išlikusiuose senosios girios plotuose Lietuvoje. Pav.: iš filmo  „Sengirė“.

PREZIDENTO V.ADAMKAUS PREMIJA: Paskirta „Sengirės“ režisieriui Mindaugui Survilai

2021 balandžio 231 KomentarasPILOTAS.LT

Tarptautinę motinos Žemės dieną, balandžio 22-ąją, paaiškėjo Prezidentinės Valdo Adamkaus bibliotekos ir Danos Gedvilienės fondo gamtasauginės premijos laureatas. Ji paskirta gamtininkui, režisieriui Mindaugui Survilai už

iš ciklo „60 monumentų“, V.Samulionytė

LIETUVOS FOTOMENININKŲ SĄJUNGA: Išrinkti 2020-ųjų laureatai

2020 gruodžio 16Be komentarųPILOTAS.LT

Besibaigiant sudėtingiems 2020-iesiems Lietuvos fotomenininkų sąjunga paskelbė kasmetinių premijų laureatus. Nors šie metai ir buvo pažymėti netolygiu kultūros procesų vyksmu, pertrūkiais ir vis besikeičiančiais planais,

Gintautas Vieversys

VYRIAUSYBĖS PREMIJOS: Tarp pretendentų – Marijampolės architektas

2020 gruodžio 91 KomentarasPILOTAS.LT

Vyriausybės kultūros ir meno premijų komisija atrinko 12 kandidatų, kuriems rekomenduoja skirti Vyriausybės kultūros ir meno premijas. Tarp jų – žinomas Marijampolės architektas Gintautas Vieversys

Valdas Adamkus

UŽ PASIEKIMUS APLINKOSAUGOJE: Įsteigta vardinė Valdo Adamkaus premija

2020 lapkričio 19Be komentarųPILOTAS.LT

Už pasiekimus aplinkosaugos srityje įsteigta vardinė prezidento Valdo Adamkaus premija. Prezidentines Bibliotekos ir Danos Gedvilienes Fondo premija bus teikiama kasmet už visuomenės dėmesio ir pagarbos

jcdec_pa_200900_e01_xxx

PERSPEKTYVIŲJŲ KŪRYBA: Atidaroma „JCDecaux premija 2020“ paroda

2020 rugsėjo 22Be komentarųPILOTAS.LT

Šiuolaikinio meno centre (ŠMC), Vilniuje duris atveria pradedančiųjų menininkų kūrybą pristatanti paroda „JCDecaux premija 2020: Turiu žodžius“. Paroda veiks iki lapkričio 22 dienos. Rugsėjo 24

Sprendimas dėl Kauno modernizmo architektūros įtraukimo į UNESCO Pasaulio paveldo sąrašą bus priimtas kitų metų asamblėjoje.  Foto: ©PILOTAS.LT

PRISISTATO LATVIAMS: Kauno modernizmo architektūros paroda Rygos jugendo centre

2020 kovo 2Be komentarųPILOTAS.LT

Rygos jugendo centro muziejuje atidaroma paroda „Kauno modernizmo architektūra tarpukariu“. Tai Kauno modernizmo asmenybės, projektai bei šiuolaikinio šokio teatro „Aura“ vaizdo projektas jo interjeruose. Nuo

Vyriausybės kultūros ir meno premija

APDOVANOS 12 KŪRĖJŲ: Paskirtos Vyriausybės kultūros ir meno premijos

2020 vasario 12Be komentarųPILOTAS.LT

Vyriausybės posėdyje dvylikai kūrėjų už nuopelnus Lietuvos kultūrai ir menui paskirtos Vyriausybės kultūros ir meno premijos. Kaip praneša Lietuvos vyriausybė, premijos skirtos meno istorikei, parodų

Vyriausybė

VYRIAUSYBĖS KUTŪROS IR MENO PREMIJA: Komisija atrinko 12 pretendentų

2019 gruodžio 20Be komentarųPILOTAS.LT

Kultūros ministerijoje vykusiame Vyriausybės kultūros ir meno premijų komisijos posėdyje buvo atrinkti pretendentai, kuriems rekomenduoja skirti Vyriausybės kultūros ir meno premijas. Komisija šias premijas rekomenduoja

kultūra

LIKO 12 PRETENDENTŲ: Nacionalinės kultūros ir meno premijos laureatus skelbs gruodžio 16-ąją

2019 gruodžio 61 KomentarasPILOTAS.LT

Lietuvos nacionalinių kultūros ir meno premijų komisija paskelbė sutrumpintą kūrėjų, pretenduojančių gauti 2019 metų Lietuvos nacionalines kultūros ir meno premijas, sąrašą. Į garbingas premijas pretenduoja

Latvijos paviljonas

TAI NE TAU, TAI PASTATUI: Latvijos paviljonas Venecijoje prabils ironiškai

2019 gruodžio 5Be komentarųPILOTAS.LT

2020 metais Venecijoje įvyks 17-oji Architektūros bienalė „Kaip mes gyvensime kartu?“. Latvija joje pristatys architektūros firmos NRJA sukurtą paviljoną, kuris atskleis būdus kaip technologijos vis

_tit_19-09-09_rotuse-kn-fkaa-4fra

BALTOJI GULBĖ TARPDURYJE: “Processofiso” projekto derinimas į pabaigą

2019 rugsėjo 101 KomentarasAudrys Karalius

Kauno rotušei išmušė nioliktos pertvarkos valanda. Po beveik penkiasdešimties metų ramybės vienam seniausių ir svarbiausių Kauno pastatų parengtas reanimavimo receptas. Formaliai tai – “Kauno rotušės

Kultūros ministerija

KULTŪROS MINISTERIJA: Laikas teikti paraiškas Vyriausybės kultūros ir meno premijai

2019 rugpjūčio 29Be komentarųPILOTAS.LT

Kultūros ministerijai iki spalio 1-osios galima teikti paraiškas Vyriausybės kultūros ir meno premijai. Premijos gali būti skiriamos pavieniams pretendentams arba pretendentų kolektyvui. Vyriausybės kultūros ir

Kultūrinio kraštovaizdžio fondas

LYGIUOSIS Į PRITZKERĮ: Įsteigta 100.000 JAV dolerių kraštovaizdžio architektūros premija

2019 rugpjūčio 28Be komentarųPILOTAS.LT

Kultūrinio kraštovaizdžio fondas ką tik įsteigė Tarptautinę kraštovaizdžio architektūros premiją. Pirmoji tokio tipo tarptautinė premija bus įteikiama kas dvejus metus, o savo piniginiu svoriu prilygs

Dalius Šarakauskas

LATVIAI APDOVANOJO: Architektas Dalius Šarakauskas pagirtas kaimyninėje šalyje

2019 birželio 31 KomentarasPILOTAS.LT

Kauniečio architekto Daliaus Šarakausko projektas laimėjo pirmąją vietą kasmetiniuose Latvijos statybos apdovanojimuose. Tai vienas didžiausių ir svarbiausių konkursų kaimyninėje šalyje, kurį rengia valstybinės institucijos ir

Processoffice

KAUNAS NAUJINS ROTUŠĘ: Projektuoti patikėta kolektyvui „Processoffice“

2018 gruodžio 12Be komentarųPILOTAS.LT

Kaunas planuoja naujinti vieną savo ryškiausių simbolių – rotušę. Ką tik paskelbta, jog parengti šio istorinio pastato atnaujinimo projektą patikėta žinomam vilniečių kolektyvui „Processoffice“, kiek

Norman Foster

TVARIAUSIAS PASAULYJE: „Bloomberg“ būstinė – Jungtinės Karalystės Metų namas

2018 spalio 17Be komentarųPILOTAS.LT

Karališkoji britų architektų sąjunga (RIBA) geriausiu 2018 metų nauju Jungtinės Karalystės pastatu neseniai paskelbė finansinės informacijos kompanijos „Bloomberg“ Europos būstinę. Tvariausią pasaulio pastatą projektavusiam britų

Processoffice

VYRIAUSYBĖS KULTŪROS IR MENO PREMIJA: Pretenduoja ir 3 „Processoffice“ architektai

2018 spalio 10Be komentarųPILOTAS.LT

PILOTAS.LT neseniai rašė, kad į Nacionalinių kultūros ir meno premijų laureatus šiemet pretenduoja 40 kūrėjų, tarp kurių – ir kaunietis architektas Gintaras Balčytis. Ką tik

Santakos tiltas Kaune (arch. V.Biekša, A.Galaunytė, M.Kildaitė, E.Matulaitytė, J.Malinauskas, M.Kanevičius). Foto: ©PILOTAS.LT

TILTAS PER SANTAKĄ: Rengiamas projektinių pasiūlymų viešas pristatymas

2018 spalio 410 KomentarųArtūras Karka

Urbanistikos specialistams kone sutartinai kritikuojant Kėdainių tilto per Nemuną statybos Kaune idėją, antrojo šalies miesto savivaldybė persigalvoti neketina. Visos Lietuvos mastu unikaliame kraštovaizdyje ties Nemuno

P.Džervus, L.Bogušas

GYVENAMASIS KVARTALAS RYGOJE: Konkurso sėkmė šypsojosi lietuviams

2018 liepos 184 KomentaraiPILOTAS.LT

Rygoje neseniai įvyko atviras daugiabučių kvartalo architektūros idėjų konkursas, kuriame sėkmingai pasirodė lietuvių „Urbanistinės architektūros“ kolektyvas. Kompanijos „EfTEN capital“ konkurse Petro Džervaus ir Laimono Bogušo

Rygos cirkas

RYGOS CIRKUI REIKIA IDĖJŲ: Paskelbtas tarptautinis eskizinio projekto konkursas

2018 kovo 19Be komentarųPILOTAS.LT

Plėstis planuojantis „Rygos cirkas“ (SLLC Rīgas cirks) rengia savo istorinio pastato renovacijos ir teritorijos plėtros vizijos eskizinio projekto konkursą. Prizinis fondas siekia 35.000 eurų, kurių