Latvijos nacionalinė koncertų salė

LATVIJOS NACIONALINĖ KONCERTŲ SALĖ: Rasti vietą padeda lietuvių urbanistai

2021-08-19
PILOTAS.LT

Jau 3 dešimtmečius Latvijoje verda diskusijos: vieningai sutariant, kad šaliai reikalinga reprezentatyvi nacionalinė koncertų salė, kategoriškai nesutariama ir nesusitariama, kurioje vietoje ji turėtų iškilti. Į kunkuliuojančią diskusiją savo profesionalų žodį tarti buvo pakviesti Lietuvos urbanistai iš architektūros ir urbanistikos biuro „MASH Studio“, su kolegomis latviais atlikę kruopštų 12 teritorijų vertinimą ir galėję iš šalies, šviežiu žvilgsniu įvertinti esamas situacijas bei jų teikiamas galimybes ir keliamus iššūkius. Studijoje tolimesniam svarstymui buvo atrinktos ir pasiūlytos 3 geriausios alternatyvos.

AMBICINGUS LATVIŲ PLANUS PAKOREGAVO KRIZĖ
Apie tai, kad Rygoje turi iškilti reprezentatyvūs nacionalinės koncertų salės rūmai, šalyje buvo kalbama jau ne vieną dešimtmetį: projektui buvo parenkama tai viena, tai kita ypatinga vieta, kaskart sukeliant dideles ir karštas diskusijas. Pirmasis lokalus architektūrinis konkursas buvo organizuotas dar 1987 metais. Gerokai vėliau, 2004 m., buvo kaip reikiant susiimta: surengtas tarptautinis forumas, kuriame pasaulinio garso įmonės, tokios kaip „Dominique Perrault Architect“ (Pranzūzija), „Snohetta AS“ (Norvegija), „Kada+Wittfeld“ (Vokietija), parinko tinkamiausią vietą naujai koncertų salei AB „Dambis“ pylime, kairiajame Dauguvos upės krante, vėliau paskelbtas tarptautinis architektūrinis konkursas ir išrinktas jo laimėtojas. Deja, ambicingus planus pakoregavo ekonominė krizė: visuomenei ir politikams užprotestavus milžiniškas išlaidas, projektas ir vėl buvo sustabdytas.
„Vietų, kuriose galėtų iškilti Nacionalinė Latvijos koncertų salė, buvo siūlyta ir daugiau, bet kiekviena jų sulaukdavo dalies visuomenės pasipriešinimo. Tad pagaliau 2020 m., po nesėkmingo ir visuotinį nepasitenkinimą sukėlusio siūlymo salę statyti vietoje sovietinio modernistinio administracinio pastato, Kultūros ministerija paskutinį kartą patikėjo architektų bendruomenei persvarstyti alternatyvias salės statybų vietas. Iniciatyvos ėmėsi Latvijos architektų sąjunga, pasiūliusi tarpdisciplininį, įtraukų procesą, kuris padėtų objektyviai įvertinti tiek visuomenės, tiek profesionalų bendruomenės siūlymus būsimo koncertų salės pastato vietai,“ – pasakoja „MASH Studio“ urbanistė Živilė Šimkutė.

TURĖJO NEŠALIŠKO POŽIŪRIO PRIVALUMĄ
Atlikti teritorijų vertinimo studiją ir pasiūlyti tinkamiausias koncertų salei vietas pakviesti lietuviai sako, kad nebūdami vietiniai, turėjo nešališko požiūrio privalumą: „Dirbdami galėjome būti visiškai laisvi nuo iki tol šį projektą gaubusių emocijų ir užduoti klausimus, kurių atsakymai vietiniams atrodo savaime aiškūs – bet tik iš pirmo žvilgsnio. Klausdamas „kodėl“, priverti giliau permąstyti „akivaizdžius“ dalykus ir pamatyti platesnę perspektyvą. Nenuostabu, kad labai greitai išryškėjo skirtumai, kaip mes matome tam tikras numatytąsias vietas, ir kaip jas mato vietos bendruomenė bei architektai“.
Urbanistų tikslas buvo įvertinti kiekvienos iš dvylikos numatytų vietų patrauklumą, privalumus ir kylančius iššūkius: būtent ši galimybių studija pateikia kruopščiai išanalizuotus argumentus UŽ ir PRIEŠ kiekvieną iš atrinktų vietų – kad jais remiantis būtų galima plėtoti pamatuotą tolimesnę diskusiją tiek visuomeniniu, tiek instituciniu lygmeniu.
Tyrimas apėmė strateginio potencialo, teritorijų prieinamumo, pasirengimo plėtrai įvertinimą, atsižvelgiant į teisinius kriterijus ir su tuo susijusią riziką, išlaidų prognozes, miesto aplinką ir galimybę sukurti vizualiai atpažįstamą pastatą, kartu įvertinant projekto tvarumą, galimą visuomenės reakciją. Studija atlikta bendradarbiaujant su Latvijos planavimo ir projektavimo įmone „Grupa93“, kurie buvo atsakingi už dialogą su suburta tiksline grupe.

PARINKO 3 SKIRTINGUS RYGOS SCENARIJUS
Buvo apsistota ties trimis Rygos vietomis, kuriose galėtų įsikurti koncertų salė ir kurios turėtų didžiausią strateginės bei urbanistinės plėtros potencialą: tai Andrejsalos postindustrinė teritorija, Rygos kongresų rūmai ir Pramoninių prekių turgaus teritorija.
Pasak „MASH Studio“ architekto Egidijaus Kasakaičio, visos trys erdvės yra labai skirtingos ir diktuoja tris labai skirtingus projekto vystymo scenarijus.
Pirmoji – Andrejsala postindustrinė teritorija: čia koncertų salė pasitarnautų kaip kultūros magnetas, tapdama reprezentatyviu ir išskirtiniu ne tik šios teritorijos, bet ir  tos miesto dalies kraštovaizdžio kūrimo katalizatoriumi.
Antroji – greičiausiai įgyvendinama ir ekonomiškai racionaliausia opcija: Rygos kongresų rūmų rekonstrukcija į akustinę koncertų salę.
Bene didžiausiu atradimu patiems studijos autoriams tapo mažiau tradicinė, todėl ambicingesnė ir daugiausiai konversijos siūlanti trečioji vieta – Pramoninių prekių turgaus zona.
„Kuo labiau gilinomės, tuo tapo aiškiau, kad tai – puiki vieta naujoms, galingoms idėjoms realizuoti. Ir nors pasirinkus šią erdvę architektūriniai sprendimai turėtų gerokai skirtis nuo pirminės koncertų salės idėjos ir užmojo sukurti įsimenančios architektūros rūmus – ikoną, matomus iš visų apylinkių, tačiau neabejojame, kad tai būtų kitokio masto ikona – savo medžiagiškumu, interjero sprendimais. Manome, kad šio ploto vystymas turėtų milžiniškos įtakos ir aplinkinėms teritorijoms, keldamas čia nekilnojamojo turto vertę ir pritraukdamas įsikurti įvairius verslus bei įstaigas,“ – sako „MASH Studio“ specialistai.

VISI PASIRINKIMAI REIKALAUJA KOMPROMISŲ
Kaip pabrėžė studijos autoriai, visos trys išanalizuotos vietos reikalauja tam tikrų susitarimų, kurie gali būti grindžiami tik išmintingu valstybės, savivaldybės ir visuomenės dialogu, suvokiant, kad idealių vietų nėra, o pasirinkimas bet kuriuo atveju bus susijęs su kompromisais.
„Kuris variantas bebūtų pasirinktas, bus reikalingi paruošiamieji darbai, išpildytos tam tikros sąlygos – nei vienu atveju nebus įmanoma pradėti statybų čia ir dabar. Tad visi trys variantai pareikalaus savų kompromisų – į kuriuos turėtų atsižvelgti ir išdiskutuoti tiek Latvijos Kultūros ministerija, tiek Rygos miestas, architektai ir muzikantų bendruomenė. Savo atliktu darbu sudėliojome esminius akcentus, argumentus ir žinių bazę, į kurią atsižvelgus turėtų būti galutinai pasirenkama konkreti vieta šiam svarbiam kultūriniam Latvijos objektui,“ – sako E.Kasakaitis.
Įvertinusi šią studiją, Latvijos architektų sąjungos taryba patvirtino koncertų salės statybų vietų galutinę proceso ataskaitą ir pateikė šiuos rezultatus šalies Kultūros ministerijai – kuri, remdamasi pateikta informacija bei rekomendacijomis, jau inicijavo tolimesnius sprendimo priėmimo etapus.
Parengta pagal „MASH Studio“ informaciją.
Titulinis pav.: „MASH Studio“.

Andrejsala postindustrinė teritorija. Foto: „MASH Studio“.

Rygos Andrejsalos postindustrinės teritorijos vaizdas. Foto: „MASH Studio“.

Rygos kongresų rūmai. Foto: „MASH Studio“.

Rygos kongresų rūmai (arch. J.Gertmanis, V.Kadirkovas, 1982 m.). Foto: „MASH Studio“.

Rygos pramoninių prekių turgaus zona. Foto: „MASH Studio“.

Pramoninių prekių turgaus zonos Rygoje fragmentas. Foto: „MASH Studio“.

Rašyti komentarą

Susije straipsniai

Nacionalinė koncertų salė

ĮGYVENDINS 2030-AISIAIS: Pristatė Nacionalinės koncertų salės statybų finansavimo modelį

2023 rugsėjo 12Be komentarųPILOTAS.LT

Vis sparčiau įsibėgėja Nacionalinės koncertų salės (Tautos namų) – vieno ambicingiausių ir didžiausių kultūros infrastruktūros projektų Lietuvoje – įgyvendinimas. Rugsėjo 11 dieną spaudos konferencijoje kultūros

Rail Baltica stotis

„RAIL BALTICA“ STOTIS PANEVĖŽYJE: Naujos perspektyvos urbanistinei plėtrai

2023 rugpjūčio 171 KomentarasPILOTAS.LT

Šiuo metu Aukštaitijos sostinės visuomenei pristatomos 3 europinės vėžės „Rail Baltica“ geležinkelio plėtros alternatyvos. Kaip prioritetinė įvardijama galimybė Panevėžio tarptautinę keleivinę geležinkelio stotį įrengti miesto

Šviesa

PIEŠIMAS ŠVIESA PANEVĖŽYJE: Latvijos fotomenas iš M.Rothko meno centro kolekcijos

2023 birželio 9Be komentarųPILOTAS.LT

Panevėžio miesto dailės galerijos skyriuje, Fotografijos galerijoje atidaroma fotografijų paroda „Šviesa“, kurioje eksponuojami kūriniai iš Daugpilio Marko Rothko meno centro kolekcijos. Paroda supažindina su 4

Užusienis

PLANUOJA „SAVARANKIŠKĄ“ RAJONĄ: „Darnu Group“ Vilniuje įsigijo 65 ha teritoriją

2023 balandžio 27Be komentarųPILOTAS.LT

Nekilnojamojo turto plėtros bendrovė „Darnu Group“ užbaigė sklypų įsigijimo sandorius sostinės pietinėje dalyje, Užusienyje. Čia 65 ha teritorijoje tarp Eišiškių pl. ir P.Joniko gatvės įmonė

vasil_vn_230400_e03_xxx

ŽAIDŽIANT VILNIŲ: Bravūriški A.Vasiliausko „urbanistiniai paišdykavimai“ akina susimąstyti

2023 balandžio 211 KomentarasPILOTAS.LT

Idėjų nestokojantis jaunos kartos fotomenininkas Adas Vasiliauskas neseniai pradėjo įgyvendinti naują projektą – „Žaidžiu Vilnių“. Visuomenės susidomėjimo greitai susilaukusiame savo fotomontažų projekte žinomus Vilniaus pastatus

jurgio-tarabildos-parodos-atidarymas-rygoje-nuotr-autorius-rudolfs-zarans-2

PERDIRBTOS SPALVOS: Ekologiška ir estetiška J.Tarabildos paroda Rygoje

2023 balandžio 4Be komentarųPILOTAS.LT

Jaunosios kartos lietuvių menininko Jurgio Tarabildos kūryba jau antrą kartą pristatoma Rygos galerijoje. Parodoje „Recycled Colours“ eksponuojami kūriniai atlikti naudojant dažų likučius, susikaupusius menininko studijoje

Preses Nama Kvartāls“ (arch. „ARROW Architects“).

SKAIDRUSIS SPAUSTUVĖS KVARTALAS: Rygos centre lietuviai statys modernų verslo centrą

2023 kovo 16Be komentarųPILOTAS.LT

Jau visai netrukus Latvijos sostinės Rygos centre iškils modernus verslo centras, šalia kurio duris atvers ir milžiniškas daugiafunkcinis pastatas su šiuolaikiškai išvystyta infrastruktūra. Šio pastatų

Palangos oro uostas

SUŽIBĖJO LATVIJOJE: Palangos oro uosto rekonstrukcija pagerbta kaimynų apdovanojimuose

2023 kovo 13Be komentarųPILOTAS.LT

Pernai metų pradžioje sėkmingai įgyvendinta Palangos oro uosto rekonstrukcija, kurios pagrindinis rangovas buvo Latvijos įmonė „A.C.B.“, pelnė aukščiausią įvertinimą Latvijos statybų apdovanojimuose. Projektas užėmė pirmąją vietą

Stokholmas

DARNŪS IR GYVYBINGI MIESTAI: Aktualus pranešimas ir parodos atidarymas Klaipėdoje

2023 kovo 3Be komentarųPILOTAS.LT

Šiandien Lietuvos architektų sąjungos Kauno apskrities organizacijos (LASKAO) salėje rengiamas parodos „Darnūs Šiaurės šalių miestai“ atidarymas bei urbanistų studijos PUPA ⁄ Life over space pranešimo

Rygos filharmonijos konkursas

LATVIAMS REIKIA IDĖJŲ: Paskelbtas Rygos filharmonijos eskizinio projekto konkursas

2023 sausio 27Be komentarųPILOTAS.LT

Ryga skelbia svarbų tarptautinį filharmonijos pastato architektūros idėjų konkursą. Konkurso užduotis – parengti Rygos filharmonijos eskizinį projektą. Numatoma projektavimo kontrakto vertė – 3,5 mln. Eur.

Champion Cities Summit 2023: Champions Think Bold

ATVYKSTA MIESTŲ LYDERIAI: Vilnius rengia tarptautinę čempionų konferenciją

2023 sausio 18Be komentarųPILOTAS.LT

Kitą savaitę į Vilnių rinksis Europos miestų merai, lyderiai ir ekspertai – sostinės savivaldybė organizuoja tarptautinę konferenciją „Champion Cities Summit 2023: Champions Think Bold“. Vilniaus 700-ojo

Nacionalinė koncertų salė

STATYS NACIONALINĘ KONCERTŲ SALĘ: Šiandien gautas statybos leidimas

2022 gruodžio 132 KomentaraiPILOTAS.LT

Atsakingoms institucijoms pritarus, ant Tauro kalno Nacionalinę koncertų salę suprojektavusi tarptautinė kūrėjų komanda šiandien gavo statybos leidimą. Komplekso statybai jau planuojama skelbti tarptautinį rangos darbų

sovietmečio daugiabučiai

SOVIETMEČIO DAUGIABUČIAI: Transformacijos kompleksinių strategijų pristatymas

2022 gruodžio 7Be komentarųPILOTAS.LT

Firmos „Martyno Marozo architektūra ir planavimas“ urbanistai nesenai atliko sovietmečio daugiabučių urbanistinę ir architektūrinę analizę bei parengė transformacijos strategijų viziją. Su atliktu darbu bus galima

Frankfurtas

URBANISTIKOS KOKYBĖ IR IŠŠŪKIAI: Įvyks XVI Lietuvos urbanistinis forumas

2022 lapkričio 21Be komentarųPILOTAS.LT

Šiuolaikiniai pasaulio miestai patiria vis daugiau naujų iššūkių – pandemija, klimato atšilimas ar net karas. Apie architektūros ir urbanistikos kokybę bei jos pritaikymą sparčiai besikeičiančiame

Gunaras Bindė

TROŠKIMŲ MITOLOGIJA: Legendinio latvių fotografo paroda Erotinio meno galerijoje 11

2022 lapkričio 10Be komentarųPILOTAS.LT

Erotinio meno galerija 11 šiandien atidaro Latvijos fotomenininko Gunaro Bindės personalinę parodą. Tai vieno iš 3 svarbiausių nūdienos Latvijos fotografų, dažnai pavadinamų „Latvijos fotografijos legenda“, paroda.

Tauro kalnas

PIRMIAUSIA PATIKRINS SKAMBESĮ: „Tautos namų“ realizaciją pradeda akustinis modelis

2022 birželio 23Be komentarųPILOTAS.LT

Šimtmečio idėja Vilniuje pamažu virsta realybe – Nacionalinės koncertų salės („Tautos namų“) techninis projektas jau baigiamas rengti. Dar šiemet bus pradėtas tvarkyti ir Tauro kalno

geležinkeliai

„EUROCITIES“ VILNIUJE: Geležinkelių teritorijai vizijos ieškojo dirbtuvėse

2022 birželio 1Be komentarųPILOTAS.LT

Vilniaus centre, tarp Naujamiesčio ir Naujininkų, išsidėsčiusi didžiulė geležinkelių pramonei naudojama teritorija ateityje gali tapti svarbiu vilniečių traukos tašku. Į sostinėje vyksiančias „Eurocities“ architektūros dirbtuves

Šnipiškės

ŠNIPIŠKĖS NAUJINASI: Atidaryta beveik kilometro ilgio Kernavės gatvė

2022 gegužės 231 KomentarasPILOTAS.LT

Ryškiais kontrastais žymios Šnipiškės atsinaujina – tarp Žalgirio iki Lvivo gatvių neseniai šventiškai atidaryta nauja beveik kilometro ilgio Kernavės gatvė. Nuo šiol čia galima ne

geležinkelis

PATVIRTINTA „RAIL BALTICA“ TRASA: Pasirinkta trumpiausia ir atokiausia alternatyva

2022 gegužės 17Be komentarųPILOTAS.LT

Susisiekimo ministerija po aktyvių diskusijų ir pokalbių su savivaldybių atstovais ir visuomene patvirtino „Rail Balticos“ geležinkelio trasos nuo Kauno (Jiesios) iki Lietuvos-Lenkijos valstybių sienos alternatyvą.

Mokslo ir inovacijų centras „Vizium“

VENTSPILIO „VIZIUM“: Architekto Audriaus Ambraso nuotolinė paskaita

2022 balandžio 281 KomentarasPILOTAS.LT

Ventspilyje pernai iškilo įspūdingas šiuolaikinės architektūros vietoženklis – Mokslo ir inovacijų centras „Vizium“. Šio visuomeninio objekto architektūros idėją, laimėjusią tarptautinį konkursą, pristatys bei projektavimo „broliukų“

Paupys

TARP 4 GERIAUSIŲ: Vilniaus Paupio rajonas varžosi pasaulinėje NT parodoje

2022 vasario 222 KomentaraiPILOTAS.LT

Paupys – pirmasis lietuviškas nekilnojamojo turto projektas, nominuotas prestižiniuose MIPIM nekilnojamojo turto apdovanojimuose. Šiemet jis Kanuose pretenduoja tapti geriausiu urbanistiniu projektu pasaulyje. Pasaulinėje parodoje MIPIM,

Vertinimas

ATNAUJINTA EKSPERTŲ KOMANDA: Naujai atrinko architektūros ir kitų sričių specialistus

2022 vasario 15Be komentarųPILOTAS.LT

Lietuvos kultūros taryba atrinko ir patvirtino naują Lietuvos kultūros tarybos ekspertų komandą. Greta kitų joje – ir 11 architektūros ir urbanistikos specialistų. Į DUOMENŲ BAZĘ

Tulpės

KAUNO „PILIAMIESČIO“ KONKURSAS: Žiuri išrinko 3 finalininkų kolektyvus

2022 vasario 141 KomentarasPILOTAS.LT

Kompanijos „YIT Lietuva“ atvirame „Piliamiesčio“ plėtros architektūriniame konkurse išrinktos 3 geriausios vizijos. Lietuvos architektų sąjungos Kauno skyriaus kartu su statybų bendrove „YIT Lietuva“ organizuotam konkursui

SBA Urban

SBA LOGISTIKOS MIESTELIS: Plėtotojų tarptautiniame konkurse varžosi 6 idėjos

2022 vasario 93 KomentaraiPILOTAS.LT

PILOTAS.LT dar pernai skelbė,  kad SBA grupei priklausanti nekilnojamojo turto plėtotoja „SBA Urban“ šalia Vilniaus-Kauno greitkelio įsigijo 12,5 ha sklypą ir jame ėmė planuoti naujos koncepcijos

Andris Vitolinis

REKIA ŠANSO ATGIMTI: Andrio Vitolinio paroda „Meno nišoje“

2022 sausio 26Be komentarųPILOTAS.LT

Sostinės galerija „Meno niša“ šiemet švenčia 20 metų jubiliejų, kurio programą pradeda su ypatinga paroda. Žinomo latvių menininko Andrio Vitolinio paroda „Mums reikia šanso atgimti“