Patraukli teritorija Kauno Savanorių prospekte priešais masyvų Radijo gamyklos tūrį neužstatyta išsilaikė per visą praėjusio dešimtmečio statybų bumą. Tačiau laikas urbanistinėms permainoms šioje automobilių parkavimui naudotoje vietoje pagaliau atėjo – sukrutę kompanijos „Mitnija“ statybininkai čia jau baigia pasiruošti 7 aukštų šiuolaikiško biurų pastato statyboms. Architekto Gintauto Natkevičiaus kolektyvas naująjį Savanorių prospekto namą miesto erdvėje įsivaizdavo it baldą – etažerę.
PO KRIZĖS „SUSITRAUKĖ“ 3 KARTUS
Prieš dešimtmetį Savanorių prospekte ant Žaliakalnio šlaito architektas V.Juozaitis eskizavo pirmą Kauno dangoraižį, o prieš pat ekonominę krizę kartu su architekto G.Natkevičiaus kolektyvu jis siūlė čia statyti biurų pastatų kompleksą su požemine parkavimo aikštele ir antžeminio parkingo korpusu. Architekto G.Natkevičiaus kolektyvas prieš 6 metus buvo parengęs kone 30 projekto variantų kaip galėtų atrodyti šio komplekso statinys Savanorių prospekto, Žemaičių gatvės ir Vaisių gatvelės kampe. Tuomet užapvalintu kampu norėta architektūriškai pabrėžti ir paženklinti paskutinę didžiąją Savanorių prospekto sankryžą prieš nusileidžiant į miesto centrinę dalį. Vis dėlto ekonominė krizė gana ambicingus investuotojų planus gerokai apmalšino.
Pasak architekto G.Natkevičiaus, projekto programa nuo tada susitraukė net apie 3 kartus. Ką tik pradėtasis statyti kampinis – bendrovės „Mikrovisatos valda“ – pastatas (arch. G.Natkevičius, A.Rimšelis, R.Barisaitė; konstr. A.Sabaliauskas) yra 7 aukštų apie 3.500 m² ploto paprastos stačiakampės formos.
PRIE KONTEKSTO NESITAIKĖ
Pradedamas statyti biurų pastatas (gen. ranga – „Mitnija“) tuometinių architektūros užmojų neprimena. „Pasikeitusi situacija rinkoje architektūros srityje labai sklaidytis, todėl suprojektavome paprastą stačiakampį gerų proporcijų pastatą, kuris būtų tarsi etažerė“, – portalui PILOTAS.LT pastato architektūros idėją atskleidė G.Natkevičius. Jį projektuodami architektai taip pat nesitaikė prie vietos architektūrinio konteksto, kuris čia yra nevienalytis. Pagal projekto autorių sumanymą, šis 7 aukštų pastatas pradėtų prie dabar menkai urbanistikai išplėtotos Savanorių prospekto kvartalo išklotinės formavimo. Architekto G.Natkevičiaus teigimu, iš pradžių statinys buvo projektuojamas 8 aukštų, tačiau, pareikalavus Kultūros paveldo departamentui, jis buvo vienu aukštu sumažintas. Pagal projektą, jo aukštis sieks apie 26 metrus.
Bendrovės „Mikrovisatos valda“ biurų pastatas bus nuosaikus ne vien iš išorės – sumanyta paprasta ir jo struktūra su 2 laiptinėmis ir universaliomis erdvėmis. Statinys skirtas nuomojamiems biurams, tačiau jo pirmuose aukštuose galės įsikurti ir paslaugų įmonės – bankų skyrius, kavinė ar pan. Apie 100 vietų parkavimui būtų panaudotas ir gretimas sklypas.
ŽADA IR ŠIEK TIEK INTRIGOS
Pastato eksterjeras numatytas tamsiai pilkos spalvos, kuri, atrodo, jau tampa architekto G.Natkevičiaus kolektyvo firmine. Čia galima būtų prisiminti neseniai realizuotus Jėzuitų gimnazijos korpusą Kauno Senamiestyje ir didžiulį bendrovės „Senukai“ administracinį pastatą Kauno Islandijos plente. „Tarp apdailos variantų buvo ir baltas, tačiau užsakovams labiau imponavo tamsiai pilkas“, – spekuliacijas šia tema iš karto paneigė architektas.
Beje, architektūros fasadai čia, kaip ir minėtų kitų G.Natkevičiaus kolektyvo šiuolaikinės architektūros objektų, numatyti iš klinkerio, kuris šio statinio tūriui turėtų suteikti daugiau solidumo. Architektūrinės intrigos architektai jam žada įpūsti kiek neįprastomis pirmojo aukšto vitrinomis bei sužaidę skirtingais stogo parapetų aukščiais.
Beje, per kelerius pastaruosius metus Kaune nebuvo pastatytas nė vienas naujas biurų pastatas, todėl naujasis statinys turėtų įnešti bent šiek tiek gaivos į apmirusią antrojo šalies miesto nuomojamų biurų rinką. PILOTAS.LT žiniomis, atidaryti jį planuojama dar šiemet.
NUOMUOJAMŲ BIURŲ PASTATAS
Savanorių pr. 99
Užsakovas: UAB „Mikrovisatos valda“.
Gen. rangovas: UAB „Mitnija“.
Projektuotojas: G.Natkevičius ir partneriai.
Architektai: Gintautas Natkevičius, Adomas Rimšelis, Rūta Barisaitė.
Konstruktorius: Adomas Sabaliauskas.
Parametrai: 7 aukštai, 3.600 m², 100 vietų parkavimo aikštelė, sąmata – apie 14 mln. Lt.
Fasadai: tamsiai pilkų klinkerio plokščių sistema.
Vitrinos: aliuminio.
be fantazijos
( 2014-12-04 )
Atsisakysiu mikrovisatos televizijos.
Nidai
( 2014-03-06 )
Tai gal tokiu atveju reikėtų taip ir rašyti- šito projekto architektas Užsakovas.
Nida
( 2014-03-06 )
manau, ne architekto čia sprendimai. Užsakovas be fantazijos ir tiesmukas.
Užpelkis
( 2014-03-05 )
Nauda iš to statinio tik tokia, kad aplinka bus sutvarkyta, o tai dabar kaip po Grozno šturmo 1994 m. Tolumoje dar kažkokia medinė lūšna kėpso, kurios paskirtis – kaimietišku banketų organizavimas. Ir visa tai šalia Antano Samuolio namo, kuris šiandien apkaltas kažkokiom „amerikankom“. Kas visas tas nesąmones organizuoja – nesuprasi. Bet naujas pastatas atrodys nykiai. Buvau Andoroje. Tai ten architektūra – aukščiausio lygio. Kiekvienas namas – kažkas tokio: proporcijos, medžiagos, detalės. Pas mus – kažkoks marazmas. Ko vertas kitoje gatvės pusėje stovintis kažkokio banko pastatas ? Gryna architektūrinė pornografija.
A.Karalius
( 2014-03-05 )
Šioje vietoje norėčiau pastebėti tik tiek, kad Kauno archterybą svarstė G.Natkevičiaus projektą 2008. Namas buvo žymiai solidesnės architektūros ir turėjo daugiaaukštį parkingą.
Jokių palaidų erdvių aplink pastatą, kaip dabar statomame variantą, tuomet nebuvo, deja…
TIKRAI
( 2014-03-05 )
Baikite jūs vieną kartą Natkų linčiuoti. Taigi, matosi, kad žmogus užimtas, nespėjo net fasadų peržiūrėt. Ką nubraižė studentai, tą ir susegė į bylą.
Žaliakalnietis
( 2014-03-05 )
Visai nelogiška daryti antžeminę, 1 aukšto, automobilių stovėjimo aikštelę. Savanorių pr. perimetras ir vėl liks skylėtas, dėl tokių aikštelių…
O už aikštelės trobelė, žodžiu tvarkytis dar nemokame.
Užpelkis
( 2014-03-05 )
Tokioje vietoje toks pigus pastatas ? Kalti visi, tik ne mes. Kam tie architektūros festivaliai, kam tie verksmai dėl uždarytų „Tulpių“, niokojamos V.Putvinskio gatvės, į šiukšlynus metamų prieškarinių durų ? Paėmėm ir „pavarėm“. Pigiai ir greitai. Kažkas panašaus padaryta ir Maironio-Kęstučio g. kampe. Ten kito korifejaus – D.Čiutos – etažėrė stovi jau keletas metų. Toks įspūdis, kad Kaune gera architektūra atsirasti negali (A.Karaliaus frazė). Tik kažkokia konjunktūrinė, bespalvė ir bedvasė. O kalbomis tie veikėjai kalnus gali nuversti. Gaila, kad gyvename gylioje provincijoje.
apmaudas
( 2014-03-03 )
kodėl kiekvieną projektą bedygstantį ant Kauno žemelės palydime su tokiu pykčiu, pamokslais, priekaištais?
p.R.
( 2014-03-03 )
Nieko naujo-geresnio vaisto nuo prastos architektūros už architektūrinius (ne viešo pirkimo)konkursus nėra.
Ir čia priėjo...
( 2014-03-03 )
Šios istorijos moralas gana neblogas gaunasi:
1. gali būti ir Natkevičiumi, bet „ant duonos“ pritrūksi labai greitai. Sočios senatvės ši profesija mums negarantuos.
2. Jeigu visgi egzistuotų kažkokia sistema, kad svarbiose vietose privalomi konkursai, vietai (miestui) būtų geriau. Nors nebūtinai Natkevičius tada būtų laimėjęs. Nors gal ir būtų, nes būtų kitaip projektavęs?
3. labai sunku būti kritiku. Įvertini ką nors nepelnytai ir jau reikia aiškintis.
4. Daugiau vidinės tolerancijos ir atvirumo palengvintų mūsų visų gyvenimą. Kas be nuodėmės temeta tuščią skardinę…
Ką čia bepridursi...
( 2014-03-02 )
Šunys loja – karavanas žygiuoja.
Kol Natkevičius kiekvienais metais renkasi, kuriuos iš realizuotų pastatų projektų eksponuoti architektūros parodoje, „abejonė“ yra priverstas tenkintis dalyvavimu paprastojo remonto apimties konkurse, rodydamas kokia spalva sugebėjo išdažyti buto sienas to paties Natkevičiaus suprojektuotame name…
zemas to abejone
( 2014-03-02 )
Neuzmirskite, kad save gerbiantis architektas apskritai gali atsisakyti „groti“, jeigu jam skiriamas antraplanis vaidmuo.
Remiantis jusu teiginiu iseitu, kad arba Natkevicius neturi savigarbos, arba uz pinigus imasi bet kokio darbo, bet kokiomis salygomis, nesukdamas sau galvos del architekturos.
Ir apskritai abejoju ar jis vertas „zymaus architekto“ titulo.
abejone
( 2014-03-01 )
Nenoriu teisinti, tačiau vienoje vietoje savo grimasas demonstruoja ne vien architektūrinės bėdos. Iš rezultato susidaro įspūdis, kad čia niekas architektui pirmu smuiku groti neleido ir neleis. Tikiuosi klystu.
to abejone
( 2014-03-01 )
Nereikia bijoti konkurso.Yra pilna gabių architektų,kurie,mano manymu,suprojektuotų gerą namą,kurio statybinė kaina būtų panaši.
zemas
( 2014-03-01 )
Abejone gal ir neblogai sudeliojo savo akcentus, bet paskutinis mane pribloske: „cia ne Natkevicius kaltas“. O kas? Aplinka? Rinka? Nuobodulys? Nepadavusi ikvepiancios pozos muza?
Baikit jus tuos advokatiskus bajerius.
Autorius absoliuciai atsako uz savo kurini. Ar karas, ar maras, ar komunistai, ar kapitalistai – atsako a u t o r i u s. O jeigu neatsako, tai jis ne autorius. O buitinio aptarnavimo kombinato darbininkas.
Su kuo ir sveikiname gerbiama Natkeviciu!
Tumblr
( 2014-03-01 )
Žmonės ir etažerė:
http://doubtingtwin.tumblr.com/
abejone
( 2014-03-01 )
Kas iš to konkurso? Čia ne Natkevičius kaltas ar jaunimas, o padėtis rinkoje kai į viska išskyrus kvadrato kainą yra elementariai nusišvilpt.
to abejone
( 2014-03-01 )
„Kai normaliai mokės,tada paprakaituosimi“…. Jei nesiseka nieko gero sugalvoti- gal geriau surengti studentų archkonkursą-mano manymu, išvystume įdomesnių ir šiuolaikiškų sprendimų.
abejone
( 2014-03-01 )
ETAŽERKA
Finansiškai sultinga teritorija Kauno Savanorių prospekte priešais velnio neštą ir pamestą Radijo gamyklos tūrį neįsisavinta išsilaikė per visą praėjusio dešimtmečio statybų psichozę. Tačiau laikas investicinėms permainoms šioje dar neužstatytoje vietoje šiaip ne taip atėjo – išalkę statybininkai čia jau baigia pasiruošti 7 aukštų ekonominės klasės biurų pastato stroikei. Būrelis jaunimo šefuojami archimetro bandė vikriai suktis ir iš valdiškos dėžės išspausti šiokį tokį mianą. Miano vardan pasitelkta įtaigi alegorija – etažerė. Vadinti batų dėže jie nedrįso, o Rosetta stone į galvą netoptelėjo.
PO KRIZĖS PAGALIAU ATLIKO EKONOMINĮ VERTINIMĄ
Prieš dešimtmetį Savanorių prospekte ant Žaliakalnio šlaito vienas architektūrinių avantiūrų mėgėjas eskizavo pirmą Kauno stiklinį smilių, o prieš pat ekonominę krizę vienas nepavežė ir pasikvietė talkininkų. Pagalbininkai prieš 6 metus pridarė piliakalnį eskizų kurie nei užsakovui nei kitoms svarbioms asaboms netiko. Tuomet plastiniais sprendimais norėta pademonstruoti savo potenciją paišyti, bet ne mąstyti. Vis dėlto ekonominė krizė privertė užsakovą ekseliu pasimieruoti savo realias galimybes.
Pasak archdėdės, projekto programą užsakovas nukarpė smarkiai, o pinigus projektuotojams dar smarkiau. Ką tik pradėtasis statyti pastatas yra 7 aukštų (nes daugiau nieks neleido) ir apie 3.500 m² ploto (nes tik tiek sukišom).
REAGUOTI Į APLINKĄ VILČIŲ NETURĖJO
Trapios sielos kolegų džiaugsmui biurų pastatas supaprastėjo. „Pinigų nieks neduoda todėl draskytis negalim ir esam priversti prisiminti savo modernistinę prigimtį paįvairindami ją postmodernistiniu pasakojimu apie etažerę“, – nuogirdų portalui teisinosi kūrėjas. Projektuodami dėžę architektai prie sudėtingo vietos architektūrinio konteksto tiesiog nesitaikė ir urbanistiškai vietos negerino. „Kai normaliai mokės, tada paprakaituosim“ darbinės planuotės metu braižytojų kovingumą kurstė idėjinis vadas. Didžio architekto teigimu, iš pradžių statinys buvo projektuojamas pagal užsakovo norus, tačiau, norų turėjo ir Kultūros paveldo departamentas. Teko nuleisti ego iki varganų 26 metrų net nepalyginamų su 148 metrų vilnietiška dėdės A patranka.
Statytojas taupys ne vien iš išorės – sumanyta paprasta ir racionali struktūra su 2 laiptinėmis ir universaliomis erdvėmis. Atsisakyti laiptinių neleido gaisrininkai, o STRas pareikalavo nežmoniškai daug vietų automobiliams. Kad sumažintų parkavimo poreikį architektai pirmus aukštus skyrė paslaugų įmonėms vietoje kurių galų gale vis tiek įsikurs biurai. Normatyvą suspausti pavyko tik iki 100 vietų, o kadangi kastis į gylį brangu – trinkelėmis išklos ir kaimyninį sklypą.
ŽADA NUMESTI TRUPINIŲ ŠV. TOMUI ARCHITEKTŲ GLOBĖJUI
Pastato eksterjeras numatytas tamsiai pilkos spalvos, kuri gelbsti kai projektuoji skubiai. Čia galima būtų prisiminti neseniai realizuotą daržinės formos namą Kauno Senamiestyje ir administracinį greituką prie magistralės. „Išbandėm ir kitus monochromo povarijančius, bet užsakovui atrodė, kad šviesus fasadas greitai išsiterlios“ – spekuliacijas šia tema iš karto paneigė architektas.
Architektūros fasadai čia, numatyti iš klinkerio, kurio rangovas neketina pirkti ir projektuotojams apie tai nieko nesako. Archdayly tendencijų architektai pastatui žada įpūsti pirmajame aukšte nuklydę Helsinkio universiteto bibliotekos pėdomis. Likęs tūris bus baisus kaip velnias, nes užsakovas pas verslo partnerį pamatė horizontalias vitrinas ir įsigeidė analogiškų, tik ilgesnių. „Ligoniai chirurgui neaiškins kaip operuoti“ – pagalvojo etažerės autorius ir danguje sužibo dar viena žvaigždutė.
Beje, per kelerius pastaruosius metus Kaune nebuvo pastatytas nė vienas naujas biurų pastatas, todėl investuotojai jau laižo išdžiūvusias lūpytes. Kokybiško išpildymo tikėtis neverta kai statybininkai smaugiami, o standūs terminai traška ir braška. Kai pagalvoji tai, velniam čia reikia, vis tiek per dešimtmetį atsipirks ir nugriausim.
Gedas
( 2014-03-01 )
Prastas darbas ir tiek. Natkevicius arba neturi potencijos, arba jam architektura nebeidomi. Atrodo, kad uzvarei ant namo juoda apdaila ir architektura gaunasi savaime.
siza
( 2014-02-28 )
nu kodėl toks pesimizmas dėl architektūros. Turbūt žinote daug geresnių biurų pastatų Kaune. Turbūt tas baksas prie bazės? O kai Natkevičius sankryžoje siūlė tą „sulenkto lapo“ formos prabangų korpusą, tai taip pat visi rėkėte, kad perspaustas šūdas ar „kažkur matytas“. Cha, turbūt Vilniuje. Čia atrodo visi Herzogai de Meuronai ir Fosteriai ir Jencksai susirinkę. Tik kur jūsų pačių šėdevrai, ponai? O dėl konkurso, tai jo gerai būtų, dar galėtume kokį Koolhaasą pasikviesti dėl to gerumo. Jis tai žinotų ką prie Prisikėlimo pavaryti…
Lietuva
( 2014-02-28 )
Siek tiek keista del „pasikeitusios rinkos situacijos“. As kaip dirbdamas su NT komerciniu Kaune galiu pasakyti, kad sis pastatas greicuasiia busisnuomuotas dar net nesibaigus statyboms, arba labai greita po ju.
Nuosirdziai tikiuosi, kad bus galvojama uzstatyti ir salia esanti sklypa, kaip buvo pradiniame sumanyme po to kai sis pastatas bus isuktas..
Nelabai suprantamas man toks pesimistiskumas, sunku surasti didesni plota nuomai Kaune ir su tuo susiduria gana nemazai imoniu, kurios nori plestis ar kuris Kaune.
Taigi linkiu sekmes ir butinai svarstykite uzstatyti ta kita sklypa ne mazesniu pastatu.
to atmintis
( 2014-02-28 )
Jei tai būtų kokio studento projektas,manau,daugiau 6 negautų- su kontekstu ryšio,manau nėra, fasadai-kičas.Tokiose vietose turėtų būti rengiami archkonkursai-tada būtų iš ko pasirinkti tinkamiausią sprendimą.
Kaimynas
( 2014-02-28 )
Kodel Veronika nugriovet?
rapla
( 2014-02-28 )
Rimtai jokio naujo biurų pastato per paskutinius metus? Wow…
rs
( 2014-02-28 )
nelabai ižvelgčiau pozityvumo, jei pastatą vadini „etažerke“:)
Pastatas išties nesubalansuotas. Kokios sankryžos, kokie puslankiai? Kažkokia kokofonija
Rimtautas
( 2014-02-28 )
Kam ta parkavimo aikštelė rūsyje? – parkui, želdiniams reikia saulės. O šiaip tai turėsime dar vieną automobilių grūsties kiemuose ir ant šaligatvių vietą.
nuomonė
( 2014-02-28 )
Labai blogai.
atmintis
( 2014-02-28 )
Iš autoriaus tono galima suprasti, kad vertinimas yra teigiamas. O kas būtų, jei šito daikto autorius būtų ne Natkevičius?