images_phocagallery_464_proce_inte_1010_proces_port_101000_pro_e01V

proce inte 1010** „PROCESSOFFICE“//KIEKVIENAS KONKURSAS – MĄSTYMO PROCESAS, KURIS PADEDA TOBULĖTI

Latvijos nacionalinio meno muziejaus rekonstrukcijos ir išplėtimo atviras tarptautinis architektūros idėjų konkursas – ko gero, reikšmingiausias šių metų architektūrinis įvykis Baltijos šalyse. PILOTAS.LT žiniomis, savo konkursines muziejaus vizijas jam pateikė 28 architektūriniai kolektyvai iš įvairių valstybių, o besidominčiųjų buvo net kelis kartus daugiau. Latvių nuostabai, šis prestižinį architektūros konkursą laimėjo jaunų Vilniaus architektų kolektyvas „Processoffice“ – Andrius Skiezgelas, Vytautas Biekša, Rokas Kilčiauskas, Marius Kanevičius, Ježi Stankevič, Austė Kuliešiūtė ir Miglė Nainytė.

Nuo konkursinių rezultatų paskelbimo prabėgus mėnesiui, iš eilinės darbinės kelionės į Rygą sugrįžę konkurso laimėtojai įtemtoje savo dienotvarkėje surado laiko atsakyti ir į PILOTAS.LT klausimus.

Iš kairės: Marius Kanevičius, Vytautas Biekša, Rokas Kilčiauskas, Andrius Skiezgelas

PILOTAS.LT: Sveikiname laimėjus vieną prestižiškiausių architektūros idėjų konkursų Baltijos šalyse! Esate dar jauni, tačiau tai ne ne pirmas jūsų kolektyvo trofėjus.

„PROCESSOFFICE“: Dėkojame už sveikinimus. Pirmą vietą tarptautiniame konkurse laimėjome pirmą kartą. „Punkto“ laikais esame laimėję Vaišvydavos gyvenamojo kvartalo konkursą. Tačiau po konkurso užsakovui pareikalavus visiškai pakeisti projektą, bandėme pasiekti geresnius ekonominius rezultatus nekeičiant „koncepto“. Deja, užsakovas nebuvo linkęs diskutuoti, todėl turėjome atsisakyti užsakymo. Norėtume pažymėti, kad pasigedome ryžtingesnės ir tuometinės Lietuvos architektų sąjungos Kauno skyriaus vadovų pozicijos.

Dabar esame laimėję Lietuvos stendo architektūros iliustracijų parodoje Bolonijoje konkursą, tačiau projektavimas yra sustabdytas dėl skundo susijusio su konkurso procedūromis.

Ar anksčiau esate dalyvavę architektūrinių idėjų konkursuose Lietuvoje bei užsienyje? Kaip juose sekėsi?

Pasiryžę dalyvauti architektūriniuose konkursuose, 2001 metais susibūrėme į „Punktą“. Esame laimėję keletą prizinių vietų išskirtinių objektų konkursuose Lietuvoje. Pastaruoju metu daugiau dėmesio skyrėme viešųjų objektų konkursams užsienyje (Olandijoje, Lenkijoje, Latvijoje). Neseniai nesėkmingai dalyvavome Lenkijoje – Antro pasaulinio karo muziejaus Gdanske architektūros idėjų konkurse ir Teatro architektūros idėjų konkurse Ščecine.

Papasakokite šiek tiek apie patį „Processoffice". Ar tai tradicinė firma, ar it idėjinis klubas – savotiškas bendraminčių būrelis, pavyzdžiui, susiburiantis vien specialiai konkursams laimėti?

Atėjus laikui buvo nuspręsta „Punktą“ palikti „nesuteptą“ juridinio asmens statusu. Įvyko ir šioks toks protų nutekėjimas… Projektavimo biurą „Processoffice“ įkūrėme prieš 2007 metais. Jo branduolį sudaro architektai Vytautas Biekša, Rokas Kilčiauskas ir Marius Kanevičius. Stengiamės tęsti „Punkte“ pradėtą „kolaboracinio“ darbo tradiciją – per 3 metus esame bendradarbiavome su daugiau nei 30 architektų bei kitų sričių specialistų. Su architektu Tadu Balčiūnu esame parengę kelis projektus ir laimėję prizinių vietų konkursuose Vilniuje. Pastarųjų metų konkursus bei Latvijos nacionalinio muziejaus konkursinį projektą darėme kartu su „Punkto“ kolega Andriumi Skiezgelu.

Kaip sekėsi dirbti prie Latvijos nacionalinio meno muziejaus rekonstrukcijos konkurso projekto? Ar nebuvo noro Rygos centre trinktelėti garsiau – realizuoti „landmarkinę“ formą?

Latvijos nacionalinio meno muziejaus projektą pradėjome nuo plačios analizės. Mums svarbu buvo suprasti, kaip veikia muziejus, kokie jo būsenos aspektai yra unikalūs, koks yra muziejaus santykis su aplinka, kas jame vertingiausia, kuo šis muziejus išsiskiria iš kitų, kokia muziejaus kolekcija, kokia jo istorija, kas su muziejum yra negerai ir t.t. Stengiamės surasti kuo daugiau informacijos ir ją susisteminti.

Dabar muziejaus pastato pirmasis aukštas naudojamas pagalbinėms funkcijoms (aptarnavimui), archyvams. Jis yra prastos būklės ir visiškai neatitinka šiuolaikinio muziejaus reikalavimų, yra neprieinamas visuomenei. Muziejaus ekspozicija antrajame ir trečiajame aukštuose yra neblogai prižiūrima su nuo pastatymo 1905 metais išlikusiu originaliu dekoru, unikalia nuotaika. Palėpė – apleista ir nepasiekiama lankytojams. Muziejus neturi viešųjų funkcijų – nei kavinės, nei knygyno, nei konferencijų salės. Įvertinę visas šias aplinkybes, ir formavome pagrindines projekto gaires.

Kas, jūsų manymu, apskritai yra svarbiausia istorinėje aplinkoje projektuojant šiuolaikiškus statinius, jų dalis? Ar yra universalus receptas?

Pagrindinė projekto idėja buvo naująją muziejaus programą išspręsti taip, kad būtų galima lankytojams atverti visą esamą muziejaus pastatą. Pirmajame aukšte numatėme viešąsias funkcijas – kavinę, konferencijų sales, edukacines klases bei įkurdinant muziejaus administraciją. Antrajame ir trečiajame aukštuose nusprendėme palikti esamą ekspoziciją, o palėpėje – įrengti naujas ekspozicijų erdves. Pagalbinėms patalpoms, archyvui ir restauracinėms dirbtuvėms būtų skirtas naujas požeminis priestatas.

Dar ant stogo sumanėme įrengti apžvalgos terasą, o ties muziejaus pastatu iš parko pusės sukūrėme viešąją susitikimų erdvę į kurią atsivertų viešosios pirmojo aukšto funkcijos. Viešojoje susitikimų erdvėje pro variu dengto amfiteatro įrėmintą langą, aikštės plokštumoje būtų galima stebėti muziejaus restauracinių dirbtuvių gyvenimą.

Mūsų sėkmės receptas – kiekvieną situaciją laikyti unikalia ir pamatyti tik jai tinkamą sprendimą.

Kas rengiant konkursinį projektą buvo sunkiausia? Kaip sekėsi „susitvarkyti“ su specifine muziejaus funkcija?

Esame dalyvavę keliuose muziejų konkursuose. Kiekvienas konkursas – mąstymo procesas, kuris padeda tobulėti ir formuoja savitą patirtį. Šiai įtakos turi procese dalyvaujantys asmenys, požiūriai, kompetencijos. Šįkart mums pavyko nepulti projektuoti kol dar nežinojome ko labiausiai trūksta.

Kaip vertinate patį konkursą? Jo organizacinę, ekspertinę pusę?

Mūsų laimėjimas liudija, kad konkursas buvo skaidrus. Latviai konkursą surengė pagal tarptautinio konkurso principus. Paruošė išsamią konkursinę medžiagą anglų kalba. Pats konkursas buvo plačiai paviešintas, pakankamai skirta laiko paruošti konkursinius darbus, darbus vertino tarptautinė ekspertų komisija.

Kokia, jūsų nuomone, konkursų kultūra, lygis Lietuvoje? Ko trūksta?

Seniai įsitikinome, jog be tarptautinio bendradarbiavimo ir kompetencijos sunku priimti pažangius sprendimus. Kaimyninėse šalyse tai suprasta jau seniai ir kviestis reikalingus ekspertus jau tapo įprasta.

Kodėl Lietuvoje neieškoma kokybės konkursų keliu, o pasirenkami architektai remiantis švogeriniais ar pažinčių principais?

Tiek minėti konkursai Lenkijoje, tiek ir muziejaus konkursas Latvijoje – viešųjų pirkimų konkursai su kvalifikacijos ir kitais reikalavimais. Tačiau projektai juose renkami ne pagal kainos kriterijų. Latvijos nacionalinio muziejaus konkurso atveju, kainos vertė vertinant buvo vos 10 proc. Pavyzdžiui, Lenkijoje kaina net nėra konkurso objektas. Dėl jos tariamasi su laimėtoju po konkurso, o sąlygose nurodoma tik maksimali procentinė išraiška. Kaimyninėse šalyse visi viešieji objektai statomi pasitelkiant architektūrinius konkursus. Rygoje visiems pastatams miesto centrinėje dalyje konkursai yra tiesiog privalomi. Lietuvoje taip pat vyksta nemažai įvairios apimties viešųjų konkursų. Deja, mes jų laimėti negalime. Bandėm.

Kaip sekasi bendrauti su Rygos miestu bei muziejaus valdžia po konkurso?

Dabar ruošiamės deryboms, bendraujame su galimais partneriais. Jaučiame Rygos miesto bei muziejaus palaikymą. Vyksta konstruktyvus dialogas dėl konkursinio projekto trūkumų.

Daugelis šiame muziejaus rekonstrukcijos projekte pastebėjo anksčiau jūsų architektūroje menkiau išreikštus bruožus – subtilumą, jautrumą. Gal šis konkursinis darbas žymi „Processoffice‘o“ naujo kūrybinio etapo pradžią ir iš jūsų nebeverta tikėtis drąsių konsolių ir plakatiškų architektūrinių sprendimų?

Kiekvienas projektas reikalauja konkrečios architekto pozicijos. Nemėgstame formalios kalbos architektūroje, labiau koncentravomės į šiam projektui savitų problemų sprendimą.

Kokie jūsų kolektyvo artimiausi kūrybiniai planai?

Į ateitį žiūrime optimistiškai.

Ką apskritai norėtute suprojektuoti (ir realizuoti)?

Ką nors… gero.

To jums ir linkime. Ačiū už pokalbį.

 

Kalbėjosi Almantas Bružas.

 

"Processoffice" projekto aiškinamasis raštas.

Komentarai

  1. Nuoširdžiai sveikinu nugalėtojus ir manau, jog viešoje erdvėje labai reikėtu aptarti šią mintį: …“Kaimyninėse šalyse visi viešieji objektai statomi pasitelkiant architektūrinius konkursus. Rygoje visiems pastatams miesto centrinėje dalyje konkursai yra tiesiog privalomi.“

  2. gera pradzia – puse darbo. ner cia ko kuklintis. jeigu idejos nereikalingos lietuvoj, reikia jas eksportuoti. sekmes, berniukai!

Rašyti komentarą

Susije straipsniai

Turto bankas

AUKSINĖ GALIMYBĖ PAJŪRYJE: Parduodamas buvęs muziejus ant Kuršių marių kranto

2023 rugpjūčio 3Be komentarųPILOTAS.LT

Turto bankas rugpjūčio pabaigoje organizuoja išskirtinio objekto pajūryje aukcioną –siūlo įsigyti pastatą ant Kuršių marių kranto, Smiltynėje. Statinį kaip nereikalingą valstybės funkcijoms vykdyti Turto bankui

Kėdainių tiltas

KEIS IKONIŠKĄ MIESTOVAIZDĮ: Kaunas išrinko rangovą kontroversiškajam Kėdainių tiltui

2023 liepos 24Be komentarųPILOTAS.LT

Kaunas imasi įgyvendinti grandiozinį projektą, kuris turėtų visam laikui pakeisti miestovaizdį ties Nemuno ir Neries santaka. Kaip praneša Kauno savivaldybė, rastas ką tik rangovas vadinamojo

Stambulo ŠMC

DEMOKRATIŠKOJI STAMBULO PUSĖ: Bosforo pašonėje – europietiškas meno muziejus

2023 liepos 11Be komentarųAlmantas Bružas

Kas savaitę į saulėtosios Turkijos pajūrį patraukia šimtai, gal net tūkstančiai lietuvių. Nutūpę viešbučių baseinus bei nuo pašalinių apsaugotus paplūdimius jie po savaitę ar dvi

Jonušo Radvilos rūmų pastatų komplekso ir jo prieigų sutvarkymas, arch. UAB „Processoffice“, 1-oji vieta.

KRITIKAVO IR KĖLĖ KLAUSIMUS: Kultūros paveldo komisija apsvarstė du projektus

2023 gegužės 34 KomentaraiPILOTAS.LT

Valstybinės kultūros paveldo komisijos posėdyje, reaguojant į sistemines paveldo apsaugos problemas, buvo aptarti šiuo metu visuomenės susidomėjimo susilaukę ir prieštaringai vertinami projektai saugomose teritorijose. Tai

jurgio-tarabildos-parodos-atidarymas-rygoje-nuotr-autorius-rudolfs-zarans-2

PERDIRBTOS SPALVOS: Ekologiška ir estetiška J.Tarabildos paroda Rygoje

2023 balandžio 4Be komentarųPILOTAS.LT

Jaunosios kartos lietuvių menininko Jurgio Tarabildos kūryba jau antrą kartą pristatoma Rygos galerijoje. Parodoje „Recycled Colours“ eksponuojami kūriniai atlikti naudojant dažų likučius, susikaupusius menininko studijoje

Preses Nama Kvartāls“ (arch. „ARROW Architects“).

SKAIDRUSIS SPAUSTUVĖS KVARTALAS: Rygos centre lietuviai statys modernų verslo centrą

2023 kovo 16Be komentarųPILOTAS.LT

Jau visai netrukus Latvijos sostinės Rygos centre iškils modernus verslo centras, šalia kurio duris atvers ir milžiniškas daugiafunkcinis pastatas su šiuolaikiškai išvystyta infrastruktūra. Šio pastatų

Lietuvos nacionalinis muziejus

ATNAUJINS NAUJĄJĮ ARSENALĄ: Rekonstrukcijai planuoja skirti 16 mln. eurų

2023 vasario 27Be komentarųPILOTAS.LT

Lietuvos nacionalinis muziejus 2024–2026 metais planuoja atnaujinti vieną pagrindinių padalinių – Naująjį arsenalą. Muziejaus atstovo teigimu, dabartiniais skaičiavimais, viso projekto vertė galėtų siekti apie 16

Rygos filharmonijos konkursas

LATVIAMS REIKIA IDĖJŲ: Paskelbtas Rygos filharmonijos eskizinio projekto konkursas

2023 sausio 27Be komentarųPILOTAS.LT

Ryga skelbia svarbų tarptautinį filharmonijos pastato architektūros idėjų konkursą. Konkurso užduotis – parengti Rygos filharmonijos eskizinį projektą. Numatoma projektavimo kontrakto vertė – 3,5 mln. Eur.

Amsterdamo mokyklos muziejus. Foto: K.Banio ir P.Gaidamavičiaus.

PRISTATYS AMSTERDAMO MOKYKLĄ: K.Banys ir P.Gaidamavičius Kaune atidaro antrą muziejų

2022 gruodžio 16Be komentarųPILOTAS.LT

Prieš kelerius metus „Art Deco“ muziejų  įkūrę Karolis Banys ir Petras Gaidamavičius Kauno centre atidaro dar vieną. Architekto Jokūbo Pero suprojektuotame įspūdingame tapukariniame Vytauto prospekto

Kirdiejų rūmai

RŪMUS PAVERS MUZIEJUMI: Skelbiamas tarptautinis architektūrinis pritaikymo konkursas

2022 rugsėjo 27Be komentarųPILOTAS.LT

Pačioje sostinės širdyje prie Bernardinų sodo esančius Kirdiejų rūmus ruošiamasi sutvarkyti ir pritaikyti Vilniaus miesto muziejui. Savivaldybės sprendimu ateityje čia atsikraustys Vilniaus miesto muziejus, dabar įsikūręs laikinosiose

Arūnas Gelūnas ir Vytautas Biekša

SUKIRTO RANKOMIS: Radvilų rūmų atkūrimą Vilniuje projektuos „Processoffice“

2022 liepos 122 KomentaraiPILOTAS.LT

Lietuvos nacionalinio dailės muziejaus direktorius Arūnas Gelūnas ir architektūrinės grupės „Processoffice“ lyderis architektas Vytautas Biekša ką tik pasirašė Radvilų rūmų Vilniuje atkūrimo projektavimo sutartį. Pastaroji

Sapiegų kultūros pažinimo centras

NAUJA VILNIAUS MENO CITADELĖ: Antakalnyje atgimsta Sapiegų rūmai

2022 balandžio 11 KomentarasPILOTAS.LT

Kaip praneša Šiuolaikinio meno centras (ŠMC), Vilniaus Antakalnio rajone esantys Sapiegų rūmai jau greitai atgis ir taps nauja meno ir susibūrimų vieta. Sapiegų rūmuose bus

Archipo Kuindžio meno muziejus Mariupolyje

KULTŪROS GENOCIDAS: Rusai Mariupolyje subombardavo A.Kuindžio meno muziejų

2022 kovo 24Be komentarųPILOTAS.LT

Rusija Mariupolyje nuo žemės paviršiaus nušlavė dar vieną reikšmingą kultūros objektą – Archipo Kuindžio meno muziejų, įsikūrusį Šiaurės moderno stilistikos pastate. Barbariškai sunaikintas pastatas bei

Kauno rotušė

KAUNAS IMASI ROTUŠĖS: Suplanuota naujinti vidų, fasadus ir aikštę

2022 vasario 102 KomentaraiPILOTAS.LT

Neužbaigusi istorinės Vilniaus gatvės rekonstrukcijos, Kauno savivaldybė energingai imasi kito svarbaus Senamiesčio objekto – miesto rotušės. Pirmiausia bus atnaujintos istorinio pastato vidaus erdvės, fasadai, o kitąmet –

Pav.: konkursinis projektas devizu „RRUMAI“ (arch. UAB „Processoffice“; V.Biekša, D.Kriščiūnaitė, C.Lamilhau, E.Matulaitytė, M.Brimas, V.Rimkutė, A.Dovydavičiūtė), 1-oji vieta, 12.000 Eur premija. Fotomontaže panaudota Mindaugo Navako kūrinio „Įstrižas cilindras“ vizualizacija.

RADVILŲ RŪMŲ KONKURSAS: Išrikiuota galutinė architektūrinių projektų eilė

2021 gruodžio 152 KomentaraiPILOTAS.LT

PILOTAS.LT jau skelbė, jog Jonušo Radvilos rūmų pastatų komplekso ir jo prieigų tarptautiniame atvirame architektūrinio projekto pirmauja projektas „RRUMAI“, kurio autorius „Processoffice“ kolektyvas iš Lietuvos.

UAB „Processoffice“

J.RADVILOS RŪMŲ KONKURSAS: Pirmauja architektas Vytautas Biekša ir Ko

2021 lapkričio 195 KomentaraiPILOTAS.LT

PILOTAS.LT jau skelbė, jog Jonušo Radvilos rūmų pastatų komplekso ir jo prieigų tarptautiniam atviram architektūrinio projekto konkursui buvo pateikti 32 projektų pasiūlymai. Neseniai paaiškėjo, jog

Vaidila

ANTRASIS „VAIDILOS“ GYVENIMAS: Pagrindinė veikla – motomuziejus

2021 spalio 1Be komentarųPILOTAS.LT

Buvęs Klaipėdos „Vaidilos“ kino teatras bus rekonstruotas ir naujai atgims kultūrinei veiklai. Pagrindinė atgimusiame pastate numatoma veikla – motomuziejus. BUS 5 AUKŠTŲ VISUOMENINIS PASTATAS „Vaidilos“

Žemės gelmių informacijos centras

ŽEMĖS GELMIŲ CENTRAS: Naujos galimybės susipažinti su Lietuvos žemės gelmėmis

2021 rugpjūčio 27Be komentarųPILOTAS.LT

Po 4 metų rekonstrukcijos Vievyje vakar atidarytas atsinaujinęs Lietuvos geologijos tarnybos Žemės gelmių informacijos centras (ŽGIC). Simbolinę „akmeninę“ juostą perkirpo aplinkos ministras Simonas Gentvilas, pakvietęs

Latvijos nacionalinė koncertų salė

LATVIJOS NACIONALINĖ KONCERTŲ SALĖ: Rasti vietą padeda lietuvių urbanistai

2021 rugpjūčio 19Be komentarųPILOTAS.LT

Jau 3 dešimtmečius Latvijoje verda diskusijos: vieningai sutariant, kad šaliai reikalinga reprezentatyvi nacionalinė koncertų salė, kategoriškai nesutariama ir nesusitariama, kurioje vietoje ji turėtų iškilti. Į kunkuliuojančią

„Processoffice“

PASAKOJIMAS APIE TREMTĮ: Šiaurietiška D.Grinkevičiūtės prisiminimų ekspozicija

2021 birželio 15Be komentarųPILOTAS.LT

Minint masinių Lietuvos gyventojų trėmimų 80-ąsias metines, Lietuvos nacionalinis muziejus atidarė parodą „Negalėjau neparašyti“: pasakojimas apie tremtį“. Dalios Grinkevičiūtės rankraštį originaliai pristatanti paroda Naujajame arsenale

Šendženo gamtos istorijos muziejus (arch. 3XN, B+H,  „Zhubo Design“)

SUSTINGUSI KINIJOS UPĖ: 3XN laimėjo Šendženo gamtos istorijos muziejaus konkursą

2020 gruodžio 3Be komentarųPILOTAS.LT

Danų architektų firmos 3XN vadovaujamas projektuotojų kolektyvas Pietų Kinijoje neseniai laimėjo Šendženo gamtos istorijos muziejaus idėjų konkursą. Jų konkursinė idėja„Delta“ lankytojams žada įsimintiną gamtos kelionę

Huamao meno ir edukacijos muziejus (arch. A.Siza su C.Castanheira)

TŪRIO DYDIS NESVARBU: Ir maži pastatai gali turėti didelę sielą

2020 lapkričio 26Be komentarųPILOTAS.LT

Įvairių gaminių ir dirbinių lavina bei krūvomis įvairių kitų niekniekių mus užvertusi Kinija, pati iš Europos nesidrovėdama importuoja aukščiausios prabos architektūrą. Ir ne veltui. Kinų

Panevėžio kraštotyros muziejus

PAŽINIMUI IR EDUKACIJAI: Atsinaujino Panevėžio kraštotyros muziejus

2020 spalio 23Be komentarųPILOTAS.LT

Po daugiau nei dvejus metus trukusios rekonstrukcijos duris  atveria atsinaujinęs Panevėžio kraštotyros muziejus. Lankytojus jis pasitinka naujomis ekspozicijomis ir erdvėmis, atnaujintomis ir naujomis edukacinėmis programomis

„Vaidilos“ kino teatras

ARCHITEKTŲ KLUBAS: Diskusija apie naujo muziejaus Klaipėdoje atsiradimą

2020 rugsėjo 8Be komentarųPILOTAS.LT

Lietuvos architektų sąjungos Klaipėdos apskrities organizacijos (LASKAO) Architektų klubas ketvirtadienį rengia diskusiją apie naujo privataus muziejaus Klaipėdoje atsiradimą. Rugsėjo 10 dieną (ketvirtadienį) 17 30 val.,

Kosminis laukiamasis

KOSMINIS LAUKIAMASIS: Baigiamas modernizuoti Lietuvos etnokosmologijos muziejus

2020 liepos 311 KomentarasPILOTAS.LT

Minėdamas įkūrimo 30-metį, baigiamas modernizuoti Lietuvos etnokosmologijos muziejus.  Šis muziejus jubiliejų pasitinka  nauja interaktyvia ekspozicija, projektuota skirtingose meno srityse dirbančio kūrėjo Sauliaus Valiaus. Prieš 30 metų