Šiandien pradedami rašytojo Petro Cvirkos paminklo Vilniuje nukėlimo darbai. Daug šaršalo visuomenėje kėlusio sovietinės propagandos simboliu dažnai įvardinamo paminklo erdvę numatyta apželdinti ir pritaikyti miestiečių poilsiui.
PAMINKLO NUKĖLIMO DARBAI TRUKS 3 DIENAS
Įgyvendinant Vilniaus miesto savivaldybės tarybos sprendimą, bus nukeltas Petro Cvirkos paminklas (skulptorius Juozas Mikėnas, arch. Vladislovas Mikučianis; 1959 m.). „Po ilgų diskusijų ir šį rudenį priimtų sprendimų miesto taryboje, dar viena viešoji Vilniaus erdvė yra išlaisvinama nuo sovietinės propagandos simbolio. Šis P.Cvirkos paminklas turėjo būti iškeltas prieš 30 metų, kai visoje Lietuvoje virto Lenino paminklai. Sostinėje viešosiose erdvėse turi stovėti paminklai ir pagarbos ženklai mūsų herojams, o ne okupantų kolaborantams“, – sakė Vilniaus vicemeras Valdas Benkunskas. „Tad kreipiuosi į visus, kam Cvirkos nukėlimas yra šventė – prisidėkime, kad ir pats miestas persikrautų, grįžtų į humaniškas vėžes ir atsikratytų antihumaniško, pseudobendruomeninio socializmo. Kalbu apie tai, ką ir keičiame šiuo metu – gatves, kiemus, žalumą“, – savo „Facebook“ paskyroje rašo šiuo metu Barselonoje viešintis sostinės meras Remigijus Šimašius.
Paminklo nukėlimo ir skvero sutvarkymo darbai truks tris dienas. Pirmiausia bronzinė paminklo dalis bus įmobilizuota – įtvirtinta specialiame rėme, kad nukeliant nebūtų pažeista, o tuomet – atskirta nuo postamento. Atlikus šiuos darbus paminklas bus nukeltas ir saugiai nugabentas į laikiną saugojimo vietą. Tuomet bus tęsiami postamento išmontavimo ir aplinkos sutvarkymo darbai.
BUS SUKURTA POILSIO ERDVĖ
Sutvarkius sklypą, erdvė bus apželdinta ir pritaikyta miestiečių reikmėms. Centrinė klomba bus apsodinta krūmais, šalia įrengti suoliukai, sukurta poilsio erdvė. „Laikini sprendimai turi būti praktiški ir patogūs čia dažnai besilankantiems žmonėms. Dirbtinai užpildyti erdvės tikrai neskubėsime. Kol kas jaukumą čia kurs želdiniai, o detalesnis teritorijos sutvarkymo planas atsiras ruošiant bendrą viso skvero pertvarkymo viziją, tačiau erdvė ir toliau bus skirta vilniečių atokvėpiui“, – sumanymą aiškina vicemeras.
Beje, Nekilnojamojo kultūros paveldo vertinimo taryba įtraukė skverą Pylimo ir Pamėnkalnio gatvių sandūroje į saugomų kultūros vertybių registrą. Tarp vertingųjų skvero savybių – takų tinklas, terasomis suskirstytas reljefas, akmeninės sienutės ir laiptai, išplanavimo kompozicija. Vilniaus savivaldybė žada visas šias architektūrines detales išlaikyti, o teritorija ir toliau naudoti poilsiniais, rekreaciniais tikslais. Vilniaus meras tolesnio tvarkymo idėjoms ketina pasitelkti ir visuomenę.
GLAUSIS GRETA ŽALIOJO TILTO SKULPTŪRŲ
Remiantis Vilniaus miesto savivaldybės tarybos priimta rezoliucija ir pagal ją parengtu Tarybos sprendimu, P.Cvirkos paminklas, kaip ir Žaliojo tilto skulptūros, bus perduotas valstybės nuosavybėn. Paminklą perimti planuoja Lietuvos nacionalinis muziejus. Iki jo perdavimo eksponavimui, skulptūrą ir postamentą planuojama saugoti „Grindos“ teritorijoje.
Parengta pagal Vilniaus savivaldybės ir PILOTAS.LT informaciją.
Titulinė nuotrauka: Vilniaus savivaldybės.