MO muziejaus ir fondo „Lewben Art Foundation“ mažąją parodą „Mūsų asmenukė“ neseniai papildė dailininko Šarūno Saukos kūrinys „Paveikslas Lietuvos vardo tūkstantmečiui“. Ši milžiniška drobė nuo 2010 metų buvo eksponuojama prezidentūroje.
2009 metais, švenčiant Lietuvos vardo paminėjimo tūkstantmetį, prezidentė Dalia Grybauskaitė kvietė pažvelgti į praeitį ir dabartį bei visuomenei priminti sudėtingą Lietuvos istoriją. Šiam tikslui ji pasirinko kontroversiškų vertinimų sulaukusį Š.Saukos kūrinį „Paveikslas Lietuvos vardo tūkstantmečiui“.
Drobė prezidentūroje buvo abiejų prezidentės kadencijų metu. Š.Saukos paveikslas tapo bene daugiausia karštų diskusijų Lietuvoje sukėlusiu meno kūriniu. Pasibaigus D.Grybauskaitės kadencijai, kūrinys laikinai saugomas MO muziejuje suteikiant išskirtinę galimybę pagaliau pamatyti jį iš arti.
Dvejus metus kurtas paveikslas yra didžiausias Š.Saukos nutapytas darbas, kurį sudaro 9 dalys. Pirmame kūrinio plane galvą panarinęs rūpintojėlis su Š.Saukos veidu reflektuoja žmonių dvasinį nuosmukį. Pasitelkdamas simbolinę kalbą dailininkas analizuoja visuomenę ir įvardija jos ydas. Kūrinys tarsi perteikia mūsų visų psichologinį portretą. Kūrinyje iš pirmo žvilgsnio kruopščiai ištapyta žmonių minia atrodo neatpažįstamai, bet geriau įsižiūrėję pastebėsite istorines asmenybes, tokias kaip Jonas Basanavičius, Simonas Daukantas, Žemaitė, Maironis, Petras Cvirka, Vaižgantas, Šatrijos Ragana, Mikalojus Konstantinas Čiurlionis, Antanas Smetona ir daugelis kitų. Garsius visuomenės veikėjus menininkas vaizduoja be jokių atributų ar išskirtinių ženklų – nuogus. Autorius svarsto, kad, nepaisant nuopelnų ar įgyto statuso, visi esame žmonės ir nė vieno iš mūsų neaplenkia baimės, vienatvės ar kaltės jausmas. Tapytojas yra pasakęs: „Paveiksle tūkstantmečiui aš lyg ir stengiausi atžmoginti mūsų stabus.“
MO muziejaus hole kūrinys bus eksponuojamas iki rugsėjo 30 dienos.