Vilniaus miesto apylinkės teismas neseniai patenkino Lietuvos architektų rūmų ieškinį dėl didelį rezonansą visuomenėje sukėlusio kultūros paveldo statinio Gedimino pr. 27, Vilniuje, vertingųjų savybių naikinimo. Šis sprendimas pirmą kartą patvirtino rūmų kompetenciją ginti viešąjį interesą teisme. Statytojas – UAB „Vilniaus Žalgirio dengtas plaukimo baseinas“ – savo lėšomis per 3 mėnesius po teismo sprendimo įsiteisėjimo dienos privalo pašalinti statybos, pažeidžiančios teisės aktų reikalavimus, padarinius, atstatant statinį į iki remonto darbų buvusią būklę.
PATVIRTINTA LAR KOMPETENCIJA GINTI VIEŠĄJĮ INTERESĄ
Kaip praneša Lietuvos architektų rūmai (LAR), tai pirmoji šios institucijos byla, inicijuota remiantis Architektūros įstatymo suteiktais įgaliojimais ginti viešąjį interesą teisme. Kaip teigia LAR pirmininkė Daiva Veličkaitė, ji reikšminga ne vienu aspektu, įskaitant ir tuo, kad pirmą kartą buvo patvirtinta LAR kompetencija ginti viešąjį interesą teisme, kilus klausimams dėl nekilnojamojo kultūros paveldo išsaugojimo.
„Nekilnojamojo kultūros paveldo apsaugos atžvilgiu, svarbus šiuo sprendimu išreikštas teismo požiūris į vertingąsias savybes – nors atsakovas teigė, kad LAR ieškinys yra susijęs „tik su estetiniais“ klausimais, teismui LAR argumentai apie architektūros sampratą, jos reikšmę, viešų ir privačių interesų derinimo poreikį bei apie pažeistą vertingą statinio tūrinę-erdvinę kompoziciją pasirodė pagrįsti ir jais buvo remiamasi priimant sprendimą. Taip pat svarbu, kad teismas patvirtino būtiną architekto dalyvavimą, rengiant statinių projektus, kaip tai numato Statybos įstatymas, nepaisant to, kad statybos techninis reglamentas supaprastinto projekto atveju architektūrinės dalies nereikalauja. Galiausiai, teismas nurodė ir tai, kas turėtų būti savaime suprantama – kad sprendimus priimančios institucijos pirmiausiai turi vadovautis įstatymais. Tikime, kad surinkti argumentai leis atkurti šio išskirtinės vertės pastato originalią būklę, kiek tai dar įmanoma“, – teigia D.Veličkaitė.
PROJEKTUS RENGĖ NETURĖDAMI REIKIAMOS KVALIFIKACIJOS
2018 metų rugpjūčio mėnesį LAR kreipėsi į teismą dėl statybą leidžiančių dokumentų panaikinimo, neteisėtos statybos padarinių pašalinimo ir Statybos techninio reglamento „Statinio projektavimas, projekto ekspertizė“ atitinkamų nuostatų atitikties Statybos įstatymui įvertinimo. Atsakovai – statytojas ir Vilniaus m. savivaldybės administracija nepripažino ieškinio, o Kultūros paveldo departamentas prie Kultūros ministerijos ieškinį palaikė.
LAR taryba ir Vilniaus regioninė architektūros taryba (RAT) nurodė, jog buvusio Visuomeninio draudimo įstaigos pastato (autoriai Jerzy Sołtan ir Stanisław Murczyński) savybė – funkcionalizmo stiliaus fasadų architektūrinio sprendimo visuma – šiuo atveju yra pažeidžiama ne minimaliai, o iš esmės. LAR teigimu, negalima interpretuoti, jog stiklinių konstrukcijų įrengimas nepažeidžia nurodomos vertybės, apeliuojant į tai, kad, vertybės matomos pro stiklą arba, kad naujas konstrukcijas galima lengvai išardyti, kaip teigė atsakovai. Ieškinyje LAR pabrėžė, kad svarbu vertinti ne tik fizinius pastato parametrus, bet ir patį paveldo suvokimą bei poveikį visuomenei.
LAR ieškinyje taip pat akcentavo tai, kad 2014 metais ir 2017 metais paprastojo remonto projektus rengė netinkamos kvalifikacijos asmenys bei tai, jog jie parengti be privalomos – architektūrinės – dalies, nedalyvaujant architektui. Tai galimai lėmė, jog buvo neįvertinta daug svarbių aspektų, pažeistos vertingosios savybės.
SAVIVALDYBĖ TURĖJO VADOVAUTIS ĮSTATYMAIS
Teismas išaiškino, jog išduodant statybą leidžiančius dokumentus, Vilniaus miesto savivaldybė turėjo vadovautis ne tik poįstatyminiais aktais – statybos techniniais reglamentais, tačiau ir atitinkamais įstatymais, šiuo atveju – Statybos įstatymu, Nekilnojamojo kultūros paveldo apsaugos įstatymo nuostatomis, kurioms, kaip matyti, parengti paprastojo remonto projektai prieštarauja.
Atsižvelgdamas į įstatymo leidėjo aiškiai suformuluotą ir suteiktą teisę ginti viešąjį interesą, kai yra tam pagrindas, teismas padarė išvadą, kad LAR turi teisę reikšti ieškinį šioje byloje dėl viešojo intereso gynimo, vadovaujantis Architektūros įstatymu. LAR savo teisę ir atitinkamai pareigą ginti viešąjį interesą realizuoja siekdami išsaugoti nekilnojamąjį architektūrinį, urbanistinį ir etnokultūrinį paveldą, taip pat siekdami teisingo ir tinkamo visuomeninių, valstybės, savivaldybių bendruomenių ir privačių interesų derinimo, pagrįsto objektyviais asmenų, jų grupių, valstybės ir savivaldybių institucijų ir savivaldybių bendruomenių poreikiais.
PAŽEISTAS SVARBUS ARCHITEKTŪROS KOKYBĖS KRITERIJUS
Teismas atkreipė dėmesį į tai, kad vienas iš architektūros kokybės kriterijų yra nekilnojamojo kultūros paveldo išsaugojimas, o paties Architektūros įstatymo tikslas – reglamentuoti architektūros srities visuomeninius santykius, siekiant išsaugoti sukurtą ir kurti tinkamos kokybės, su krašto savitumu ir kultūra darnią, viešuosius interesus atspindinčią, išliekamąją vertę turinčią aplinką.
Teismo sprendimas per 30 dienų gali būti skundžiamas Vilniaus apygardos teismui.
Parengta pagal Lietuvos architektų rūmų informaciją.
Titulinė nuotrauka: LAR.
Panevėžietis
( 2019-04-30 )
Ar Lietuvos architektų rūmai galėtų pasidomėti Panevėžio kultūros ir kino centro „Garsas“ vadinama „rekonstrukcija“ ?
Senatus
( 2019-04-24 )
Tai nebesuprantama, kas gina nekilnojamojo kultūros paveldo apsaugą LAR ar KPD ir KP inspekcijos. LAR eilinį kartą nesavo vietoje.
mindaugas
( 2019-04-25 )
Be reikalo vėl jaudinatės, gerbiamasis. LAR yra kaip tik savo vietoje, nes gina viešąjį interesą. O tai reiškia, kad jūsų išvardintos institucijos galimai dirbo aplaidžiai šiuo klausimu. Jau nekalbant apie Vilniaus vyr. architektą.
Senatus
( 2019-04-25 )
>>MINDAUGAS. Nė kiek nesijaudinu. LAR narių susirinkimo dalyvių dauguma neskyrė Daivos prašomų papildomų 20 eurų mokesčio viešo intereso gynimui. Tai ar LAR valdyba ir taryba vertins tokį narių sprendimą, kaip narių valios išraišką ir dirbs atitinkamai, o ar LAR taryba ir valdyba ir toliu propaguos raudonojo spalio anarchistines tendencijas rūmuose, pažiūrėsime.
to senatus
( 2019-04-25 )
Senatus, patikslinkite prašau, kurioje vietoje jums vaidenasi Raudonojo Spalio šmėkla? Kad nebegalite su „partneriais“ pardavinėti leidimų už visuomenės nugaros? Nelegaliam bizniukui pavojus iškilo?
Gal pabandykite verčiau rasti bent vieną argumentą, kad Gedimino 27 įstiklinimas yra architektūrinis gėris. Išsitraukite Architekto diplomą iš palėpės…
Senatus
( 2019-04-25 )
>> TO SENATUS; jei jau juokdariukas prakalbo tai destykit apie visuomenę, kaip jųs ją suprantate, nagi? Esate labai rūpestingas bendruomenes interesų gynėjas ir tai gerai. Tik va problema, kaip ir daugelio čia postkomunistinėje visuomenėje: trūksta intelekto susivokti kas galima ir kur yra ribos ir kad reikia elgtis pagal taisykles. Čia štai jums ir asmeninė raudonojo spalio šmėkla kai imate ginti viešąjį interesą, kaip visaliaudinės – bendraliaudinės nuosavybės dogmą. Žodį „Raudonojo“ beje glit rašyti ir iš mažosios raidės 🙂 Taisyklės yra paprastos: rūmų nariai neskiria LAR tarybai ir valdybai pinigų viešojo intereso gynybai. Rūmų nariai nefinansuoja valstybinių funkcijų kaip antai RAT veiklos ir panašių su įstatymu susįjusių ir įstatymo vykdymo funkcijų. Ar dabar aiškiau?
Senatus
( 2019-04-27 )
>>TO SENATUS: išsitraukiau diplomą ir ka. Įstiklinta tvarkingai. Perėjau su diplomu er miestą, praėjau basanavičiaus gatve, aguonų gatve. Už akių ‘užkliuvo triobos su stačiais šlaitiniais stogais. Pajutau kad tokios nepriklauso vilniaus urbanistiniam kontekstui, semantika ne ta. Pasidomėjau berods Palekas projektavo. Planų nemačiau, viduje nebuvau , bet girdėjau, kad butai tragiškai suprojektuoti. Einu ir galvoju, visdelto kaimo bernai projektuoja…