Šiandien Vilniaus knygų mugėje prasidėjęs įvairių leidinių aptarimų šurmulys nesibaigs net ir po šio grandiozinio kultūrinio įvykio. Vienas iš jį lydinčių renginių – ką tik išleistos knygos apie architektą Leonidą Merkiną pristatymas.
Vasario 26 dieną (antradienį) 18 val. Valstybinio Vilniaus Gaono žydų muziejaus Tolerancijos centre (Naugarduko g. 10/2, Vilnius) įvyks knygos „Leonidas Merkinas: gyvenimas architektūroje“ (2019) pristatymas. Dalyvaus knygos autoriai Donaldas Andziulis ir Eugenijus Gūzas, architektai Vytautas Budvytis ir dr. Martynas Mankus. Sveikinimo žodį tars Valstybinio Vilniaus Gaono žydų muziejaus direktorius Markas Zingeris.
Kaip ir bet kuri žmogiškosios kultūros išraiška, moderni architektūra absorbavo svarbiausias istorines ir politines transformacijas: XX a. formuota sava, su modernia Europa deranti tradicija, ją veikė įtampos tarp savų gyvenimo formų paieškų ir sovietmečiu primestų ideologinių tikslų; galiausiai, po Nepriklausomybės atgavimo imtasi sugriautos tradicijos atstatymo, atliepiant globalias tendencijas.
Leidyklos „Ex Arte“ išleistos knygos puslapiuose apžvelgiamas gausus architekto L.Merkino (1948–2017) kūrybinis palikimas, tarp kurių – ir Valstybinis Vilniaus Gaono žydų muziejus – kreipia apmąstymų apie architektūros Lietuvoje XX a. – XXI a. pradžioje transformacijas. Knyga atskleidžia, kaip formuojasi individualus stilius ir braižas. Kartu joje reflektuojama, kaip jis reiškėsi skirtingomis sąlygomis, kaip kūrybą koreguoja aplinkos pokyčiai ir kas išlieka nepaisant jų. L.Merkino gyvenimiška patirtis – nuo gimimo pirmaisiais sovietinio pokario metais iki kūrybinės brandos atkurtoje valstybėje – apima permainingą laikotarpį, kurio atspindžiai – dabartinis šalies urbanistinis landšaftas.
P.S. Renginio metu bus galima įsigyti knygų leidyklos kainomis.
Parengta pagal Valstybinio Vilniaus Gaono žydų muziejaus informaciją.
Pav.: Valstybinis Vilniaus Gaono žydų muziejus.
JPN
( 2019-02-22 )
Gaila,kad toks archmuziejus taip ir nesugebėjo laiku paimti interviu iš šio vieno žymiausių Lietuvos architektų. Kaip ir iš nemažai kitų lietuviškos architektūros klasikų, dabar jau išėjusių į anapilį. Laiku nemokam vertinti,to ką turim geriausio.