Tekstilininkė Inga Likšaitė iki šiol buvo labiausiai žinoma savo išraiškingais siuvimo mašinų dygsniais, kupinais įvairių meninių citatų ar remeiko. Šį penktadienį Vilniuje atidaroma paroda žymi naują, tačiau ne mažiau intriguojantį jos kūrybos etapą. Į naujos stilistikos ir technikos meditacinius žaidimus stačia galva panėrusi menininkė, šįkart tekstilėje originaliai išplėtoja namų ir architektūros temas.
PRAPLIUPO GRAFIŠKAIS DYGSNIŲ RITMAIS
Vasario 9 dieną (penktadienį) 19 val. Pamėnkalnio galerijoje (Pamėnkalnio g. 1/13, Vilnius) įvyks I.Likšaitės parodos „Namai. 12 valandų ore ir 6000 metrų pakartojant dygsnį“ atidarymas.
Eksperimentuoti niekada nevengusi I.Likšaitė, kaskart nustebina įvairiais meniniais atradimais. Ieškodama erdvės pokyčiams bei stipresniems akcentams, šįkart ji pabandė surasti naują tapybos jungtį su tekstile ir pastebėjo, jog ranka atliktas didelis dygsnis yra išraiškingas bei aktyvus – ant tapyto paviršiaus jis tarsi užaugina dar vieną erdvę, sukuria papildomą optinę dimensiją.
Anksčiau darbams meistriškai išnaudojusi siuvimo mašinos galimybes, naujuosiuose savo kūriniuose I.Likšaitė jau dygsniuoja ranka. Ant tapytos drobės besikartojančios jos dygsnių sekos, žvelgiant iš skirtingų apžvalgos taškų, sukuria ne tik daugiamačio, bet ir judančio vaizdo efektą. Kūrybos procesas autorei čia tampa ne vien asmeniškesnis ar net meditacinis, bet ir naujoviškas techniškai bei estetiškai. „Daug stiprios aktyvios spalvos ant kurios žaidžiu tekstūriniais grafiškais dygsnių ritmais“, – naująjį savo kūrybos metodą dėsto autorė.
IŠRYŠKĖJO ARCHITEKTŪRINIAI MOTYVAI
Tarp Vokietijos ir Lietuvos gyvenanti I.Likšaitė, savo naujausiuose darbuose išplėtoja namų temą. Na, o pastarieji filosofiniai ir estetiniai apmąstymai I.Likšaitę nenumaldomai atveda prie architektūros, kuri kūrėjai gerai pažįstama nuo pat vaikystės – menininkė užaugo žinomų Kauno-Palangos architektų Gintauto ir Irenos Likšų šeimoje. Jos kūryboje architektūriniai motyvai gana ryškus, tačiau paslapties skraistę autorei visgi pavyksta išlaikyti vos pravertą. „Naujuose darbuose atradau architektūrinį – namo, pastato piešinio motyvą. Bet jį užčiuopus pasistengiau labai neišplėtoti, naudoju jį tik kaip užuominą į platesnes prasmes ir kiek palietus iškart stengiuosi darbą abstraktinti, tą menamo namo motyvą blankinti. O dygsnių sekos mano galva gali būti perskaitytos žiūrovo tarsi kokios mikroschemos kuriose koduojama informacija. Jomis piešiu užuominas į peizažą, architektūrinius brėžinius, pastatų tūrius, būsenas, emocijas. Arba kai kur tiesiog dėlioju tokius tinklus, kurie man atrodo tuo metu teisingi sužaist su tapyta spalva“, – savo kūrybinę virtuvę atskleidžia autorė.
I.Likšaitės paroda „Namai. 12 valandų ore ir 6000 metrų pakartojant dygsnį“ Pamėnkalnio galerijoje (Pamėnkalnio g. 1, Vilnius) vyks iki kovo 6 dienos. PILOTAS.LT žiniomis, vasarą ji bus eksponuojama ir Palangoje.
Parodą iš dalies remia LR Kultūros ministerija, Lietuvos kultūros taryba ir Lietuvos dailininkų sąjunga.
Nuotraukos: Tomas Petreikis.