Mykolo Žilinsko dailės galerijoje, Kaune atidaromoje parodoje pristatoma 10 menininkių iš Japonijos ir Lietuvos lietuvių šiuolaikinė tekstilė. Tai stebėtinai artimi meno pasauliai.
PANAŠUMUS IŠDUODA IR FOLKLORAS
Paroda „Gilios upės teka tyliai“ yra tarptautinio tekstilės meno projekto, 2019 metų pavasarį prasidėjusio Japonijoje, dalis. Kioto mieste, prestižinėje tekstilės meno galerijoje „GalleryGallery“ buvo eksponuojami Vilniaus dailės akademijos Kauno fakulteto dėstytojų profesorės L.Oržekauskienės-Ore ir docenčių L.Jonikės ir M.Žaltauskaitės-Grašienės kūryba. Parodoje M.Žilinsko dailės galerijoje šią garsių Lietuvos menininkių trijulę papildys jaunosios kūrėjos G.ntanavičienė ir G.Kardi-Kardišiūtė. Japonijos tekstilei Kaune atstovauja N.Hiroi, S.Noda, H.Homma, Y.Tanabe ir M.Kishida.
Parodos pavadinime panaudota japonų patarlė, kurios prasmė gana aiški, suprantama ir Lietuvoje. Šios patarlės atitikmenų galima rasti ir lietuvių folklore: „Išmintis vaikšto sermėga apsirengus“, „Tas išmintingas, kuris kalba mažai“ ir t.t. Ir japonų, ir lietuvių patarlėse įžvelgiama pagarba tradicijoms, humanistinei etikai, malonaus žmonių elgesio normoms.
SIEJA TVIRTI DALYKINIAI IR PROFESINIAI RYŠIAI
Abiejų šalių menininkės linksta į gilius filosofiškus apmąstymus, o jų kūriniai prašosi ramaus stebėjimo ir ilgesnio dėmesio. Japonių ir lietuvių menininkių darbuose esama meninio mąstymo bendrumų, elgesio su medžiagomis paralelių. Abiejų šalių menininkių kūriniuose svarbią vietą užima šių tautų senųjų tekstilės tradicijų pažinimas ir kūrybiškas jų panaudojimas. Panašus dabarties menininkių santykis su savųjų šalių praeities kultūrinėmis ir etinėmis vertybėmis – tai pagarba istorijai ir atminčiai, prasminės nuorodos į praeities kultūras, taip pat ir senųjų audinio formavimo, dažymo technologijų naudojimas.
Lietuvos ir Japonijos tekstilės meną sieja ir tvirti dalykiniai ir profesiniai ryšiai, ir artimas šiuolaikinės tekstilės, grįstos giliomis tradicijomis, supratimas. Dar 1997 metais Japonijoje, Kioto V tarptautinėje tekstilės parodoje jauna lietuvių menininkė Lina Jonikė buvo apdovanota „Excellence Award“. Tai buvo pirmas aukštas lietuvių šiuolaikinės tekstilės meno įvertinimas, ir jis pelnytas Japonijoje. Japonijos menininkai daug kartų buvo kviestiniai svečiai Kauno šiuolaikinio meno bienalėse.
Parodos rengėjai: Kauno bienalė, Nacionalinis M. K. Čiurlionio dailės muziejus. Parodos kuratorės: dr. Rasa Žukienė (Lietuva), Keiko Kawashima (Japonija). Parodos architektas: Saulius Valius („Ekspobalta“). Projektą finansavo: Lietuvos kultūros taryba, „The Japan Foundation“.
Parengta pagal Nacionalinio M.K.Čiurlionio muziejaus informaciją.
Titulinis pav.: Besišypsantys akiniai, M.Kishida, 2018