„Mėnulio jūra“, M.Žaltauskaitė Grašienė. Foto: Inetos Armanavičiūtės.

APDOVANOJO TEKSTILĖS ARCHITEKTĘ: Išrinkta meno mugės „ArtVilnius’23“ geriausia instaliacija

2023-10-18
PILOTAS.LT

Tarptautinė vertinimo komisija šiuolaikinio meno mugėje „ArtVilnius’23“ išrinko geriausią instaliaciją. Ja paskelbtas parodos „Takas“ erdvėje instaliuotas Monikos Žaltauskaitės Grašienės skaitmeninio žakardinio audimo objektas „Mėnulio jūra“. Ši menininkė yra gerai žinoma dėl savo tekstilės darbų, dažnai dar vadinama „tekstilės architekte“ ir „kompiuterinio žakardinio audimo meistre“.

ĮTEIKTA 2.000 EURŲ PREMIJA
Kaip praneša „ArtVilnius“, geriausios instaliacijos autorei įteikta 2.000 eurų premija, kurią įsteigė mugės rėmėja, Skandinavijos finansinių technologijų įmonė „Vipps MobilePay“. Šiuo piniginiu prizu siekiama paskatinti talentingiausius menininkus tyrinėti naujus horizontus, eksperimentuoti su įvairiomis laikmenomis ir panaudoti technologijas, kad sustiprintų savo meninę išraišką, demonstruoti savo prasmingus kūrybos darbus ir taip prisidėti prie kultūros vystymo.
M.Žaltauskaitė Grašienė kuria prasmingus vaizdinius pasakojimus, paliečia opias dabarties ir atminties temas, todėl šią menininkę galima būtų vadinti filosofuojančia menininke/meistre, kūrybingai peržengusią tekstilės meno ribas.
Žakardas – pamėgta menininkės technika. Pasak geriausios instaliacijos autorės, mes visi šiuo metu gyvename labai neramiu laiku, kai atrodo, lyg maišosi dangus su žeme. Instaliacija-nugalėtoja ir vaizduoja tokią būseną.
„Šį meno objektą sukūriau labai natūraliai. Jau kelerius metus aš dirbu su jūros ir horizonto motyvais. Neseniai skaičiau Šv. Jono Apokalipsės knygoje pastraipą apie tai, kaip mėnulis nukris į žemę ir atsivers mėnulio jūra tarsi krištolas. Ši frazė man labai sutapo su lietuvišku horizontu. Buvau prie jūros, pamačiau saulėtą dieną žibančią jūrą kaip krištolą, jos žibantį paviršių, nufotografavau ir norėjau sukurti tokį kūrinį, kad jį apvertus apsiverstų ir horizontas, susidarytų vaizdas lyg susipina du horizontai – žemė ir dangus. Šis vaizdinys ir įsikūnijo audekle, materijoje, kuris prilygsta naujai pradžiai, stebuklui ir tyrumo būsenai. To intymumo perteikimui tekstilė yra tinkamiausia medija“, – apie savo instaliacijos sukūrimą pasakoja M.Žaltauskaitė Grašienė.

NAUDOJA SKAITMENINES TECHNOLOGIJAS
Vertinimo komisijai vadovavusi menotyrininkė, šiuolaikinio meno parodų kuratorė prof. dr. Raminta Jurėnaitė teigė, jos menininkės sukurtas objektas yra monochrominis, grafinis, subtilus, nuotaikingas, labai poetinis. Žakardinio audimo technika jame netikėtai dera.
M.Žaltauskaitė Grašienė savo kūryboje pasitelkia įvairias medžiagas, išraiškos priemones ir medijas. Tiek šiame savo darbe, tiek kituose kūriniuose ji naudoja skaitmenines technologijas, kartais pati ir programuoja.
„Technologijos pagreitina menininko kūrybos procesą ir jam padeda. Aš savo kūryboje pasirinkau skaitmeninį audimo procesą, tai pramoninis greitesnis būdas. Nuo menininko meistriškumo, gebėjimo valdyti technologijas ir nebijojimo eksperimentuoti, priklauso kokį gerą kūrinį jis sukurs. Aš kurdama turiu plačią vaizduotę ir daug idėjų, tačiau po idėjos išgryninimo turiu susikoncentruoti į tą technologiją, su kuria dirbu. Mano naudojamos skaitmeninės technologijos reikalauja daug žinių, net ir matematinio skaičiavimo – turiu suskaičiuoti visus siūlus ir jų tankumą, sužiūrėti, kad neišsikraipytų vaizdo proporcijos“, – pasakoja menininkė.
Tačiau tuo pačiu ji prisipažįsta, jog savo kūrybos procese kartais specialiai stengiasi palikti klaidas, nes tik padaręs klaidas atrandi kažką netikėto, įdomaus, gali sukurti ką nors, kas neįprasta, netikėta ir netradiciška.

PADĖS ĮGYVENDINTI NAUJĄ IDĖJĄ
Laureatė teigė, jog laimėta premija pasitarnaus kultūrai ir kūrybai. Savo piniginį apdovanojimą jį ketina panaudoti naujo kūrinio sukūrimui parodai Kijote (Japonijoje) kitų metų sausio mėnesį.
Premiją geriausios „ArtVilnius’23“ instaliacijos nominacijai įsteigusios finansinių technologijų įmonės „Vipps MobilePay“ vadovo Lietuvoje Donato Kunigonio teigimu, itin džiugu, jog šis apdovanojimas jau greitai padės menininkei įgyvendinti naują kūrybinę idėją ir toliau nuosekliai judėti savo keliu.
„Nors technologijų ir šiuolaikinio meno pasauliai iš pirmo žvilgsnio gali pasirodyti kaip priešingybės, tačiau iš tiesų juos sieja labai daug bendro – jie abu keičia mūsų santykį su pasauliu ir klesti dėl kūrybiškumo, vaizduotės bei gebėjimo peržengti ribas. Puikūs šiuolaikinio meno kūriniai skatina kasdienybę pamatyti naujoje šviesoje, laužo nusistovėjusias normas, standartus. Tačiau lygiai taip pat ir technologijos atlieka panašią misiją – pasitelkdamos inovacijas jos transformuoja mūsų supratimą apie įvairiausias gyvenimo sritis: darbą, laisvalaikį, bendravimą. Linkiu šiai talentingai menininkei ir toliau genialiai apjungti tradicijas su inovacijomis. Nekantrauju pamatyti, kaip toliau plėtosis menininkės kūrybinė kelionė ir kaip ji savo darbais pavers pasaulį šiek tiek geresniu“, – sakė D.Kunigonis.

KŪRYBA – VISUOMENĖS VARIKLIS
Jau ne vieną prestižinį apdovanojimą pelniusi M.Žaltauskaitė Grašienė taip pat kitiems menininkams linki aktyviai kurti, nenuleisti rankų, organizuoti parodas, rodyti pavyzdį visuomenei ir eksperimentuoti, nebijoti technologijų.
„Kūryba – mūsų visuomenės variklis. Tad visus kūrėjus noriu paskatinti tęsti savo misiją. Ypač – daug eksperimentuoti. Nors viskas, kas nauja, sukelia mums pasipriešinimą, tačiau aš skatinu susidraugauti su šiuolaikinėmis technologijomis, jos yra tikros eksperimentavimo laboratorijos. Tikiu, kad tie menininkai, kurie pradės dirbti su dirbtiniu intelektu, sukurs labai daug įdomių kūrinių“, – sakė geriausios instaliacijos autorė.
Šįmet „ArtVilnius’23“  vertinimo komisiją be R.Jurėnaitės dar sudarė: „Kim?“ šiuolaikinio meno centro Rygoje programų direktorė Zane Onckule, meno istorikė, MOCAK šiuolaikinio meno muziejaus Krokuvoje kuratorė ir koordinatorė Mirosława Bałazy, viena iš galerijos „Georg Kargl Fine Arts“ Vienoje vadovių Melanie Wagner, „Crème de la Crème Haute Parfumerie“ butikų tinklo įkūrėjas ir vadovas, meno kolekcionierius Andrius Remiševskis.
Kasmet „ArtVilnius“ aplanko per 23.000 lankytojų, tai yra viena didžiausių šiuolaikinio meno mugių regione.
Parengta pagal „ArtVilnius“ informaciją.
Titulinė nuotrauka: „Mėnulio jūra“, M.Žaltauskaitė Grašienė. Foto: Inetos Armanavičiūtės. me%cc%87nulio-jura_-ineta-armanaviciute%cc%87-foto4

„Mėnulio jūra“, M.Žaltauskaitė Grašienė. Foto: Inetos Armanavičiūtės.

„Mėnulio jūra“, M.Žaltauskaitė Grašienė. Foto: Inetos Armanavičiūtės.

Šiuolaikinio meno mugės „ArtVilnius’23” geriausios instaliacijos autorei įteikta 2.000 eurų premija. Foto: Audriaus Solomino.

Šiuolaikinio meno mugės „ArtVilnius’23” geriausios instaliacijos autorei įteikta 2.000 eurų premija. Foto: Audriaus Solomino.

Rašyti komentarą

Susije straipsniai

picas_fo_240400_e02_xxx

CHAGALL. PICASSO. ERNST: Meno autoritetų paroda Taikomosios dailės ir dizaino muziejuje

2024 balandžio 26Be komentarųPILOTAS.LT

Nacionalinio dailės muziejaus Taikomosios dailės ir dizaino muziejuje ką tik atidaryta garsių XX amžiaus dailininkų Marco Chagallo, Pablo Picasso ir Maxo Ernsto keramikos ir gobelenų

Danguolė Brogienė

OPTINIS ŽAISMAS: Geometriška D.Brogienės paroda galerijoje „Business Stadium Gallery“

2024 balandžio 25Be komentarųPILOTAS.LT

Šiandien Vilniuje pristatoma personalinė Danguolės Brogienės paroda „Optinis žaismas“. Tekstiliniai darbai sudaryti iš mažų kvadratėlių, kurie dalinami į dvi ar keturias dalis įstriža linija į

tekstiles-meno-paroda-skietas_krastas

DEŠIFRUOTI TEKSTILĖS KODĄ: Panevėžio miesto dailės galerijoje – 46 autorių kūryba

2024 vasario 13Be komentarųPILOTAS.LT

Aukštaitijos sostinėje atidaroma šiuolaikinės tekstilės meno  paroda „S/Kietas K/Raštas“. Parodoje pristatoma 46 autorių kūryba. Vasario 14 dieną (trečiadienį) 17 val. Panevėžio miesto dailės galerijoje (Respublikos

„Mėnulio jūra“, M.Žaltauskaitė Grašienė. Foto: Inetos Armanavičiūtės.

APDOVANOJO TEKSTILĖS ARCHITEKTĘ: Išrinkta meno mugės „ArtVilnius’23“ geriausia instaliacija

2023 spalio 18Be komentarųPILOTAS.LT

Tarptautinė vertinimo komisija šiuolaikinio meno mugėje „ArtVilnius’23“ išrinko geriausią instaliaciją. Ja paskelbtas parodos „Takas“ erdvėje instaliuotas Monikos Žaltauskaitės Grašienės skaitmeninio žakardinio audimo objektas „Mėnulio jūra“.

Evelina Paukštytė

IŠRINKO SAVO FAVORITUS: Baigėsi tarptautinė šiuolaikinio meno mugė „ArtVilnius’23“

2023 spalio 16Be komentarųPILOTAS.LT

Savaitgalį Vilniuje įvykusioje 14-oji tarptautinėje šiuolaikinio meno mugėje „ArtVilnius’23“ žiūrovai išsirinko geriausius. Piniginėmis premijomis ir diplomais „ArtVilnius’23“ visai prieš mugės pabaigą vakar apdovanoti laureatai. ŽIŪROVAI NUBALSAVO

Ateitybės sala

ATEITYBĖS SALA: Nomedos ir Gedimino Urbonų instaliacija Juodkrantėje

2023 liepos 25Be komentarųPILOTAS.LT

Žinomi lietuvių menininkai Nomeda ir Gediminas Urbonai Juodkrantėje pristato meno ir mokslo sinteze grįstą instaliaciją „Ateitybės sala“. Instaliacija sumanyta kaip plaukiojanti laboratorija Venecijos bienalės architektūros

„Gamtos biblioteka“ (arch. „Bluma“).

GAMTOS BIBLIOTEKA: Lietuvių projektas pretenduoja į Naujojo europinio bauhauzo prizą

2023 gegužės 15Be komentarųPILOTAS.LT

Architektūros ir urbanistikos agentūros „Bluma“ projektas „Gamtos biblioteka“ atrinktas tarp šių metų Naujojo europinio bauhauzo (NEB) prizo finalininkų. Šis projektas siekia apdovanojimo kategorijos „NEB kylančios

Jolita Vaitkutė

ŽEMĖS DIENA VILNIUJE: Dvi išskirtinės meno instaliacijos

2023 kovo 20Be komentarųPILOTAS.LT

Kovo 20-ąją Pasaulyje švenčiamos Žemės dienos proga Vilniuje – dvi išskirtinės meno instaliacijos. Jolitos Vaitkutės instaliaciją „(Ne)amžinos vertybės“ yra simbolinis raginimas palikti savo žymę planetoje

Kartūno kodas

KARTŪNO KODAS: Alytaus medvilnės kombinato palikimo paroda Kaune

2023 kovo 15Be komentarųPILOTAS.LT

Kauno paveikslų galerijoje atidaroma paroda „Kartūno kodas. Alytaus medvilnės kombinato palikimas“. Drauge su margaspalvių audinių istorija „Kartūno kodas“ sugrąžina dar margesnius buvusių darbuotojų prisiminimus. SIEKIA

Jonas Mekas 100

IŠ ARČIAU IR IŠ TOLIAU: Kaune atidaroma J.Meko 100-mečiui skirta paroda

2022 gruodžio 16Be komentarųPILOTAS.LT

Šiemet minime Jono Meko 100-metį. Nacionalinio M.K.Čiurlionio dailės muziejaus Paveikslų galerijoje šia proga atidaroma paroda „Jonas Mekas iš arčiau ir iš toliau“, eksponuojanti skirtingų, bet

ArtVilnius'22

„ARTVILNIUS‘22“ PASKELBĖ GERIAUSIUS: Favoritus rinko ir komisija, ir publika

2022 spalio 10Be komentarųPILOTAS.LT

Praėjusį savaitgalį „Litexpo“ parodų ir konferencijų centre šurmuliavo tarptautinė šiuolaikinio meno mugė „ArtVilnius’22“. Joje tradiciškai buvo išrinkti ir apdovanoti geriausieji. Šiemet geriausia menininke paskelbta glė

V.Kostyrko

KŪRYBA KAIP GINKLAS: Meno mugėje „ArtVilnius’22“ ypatingas dėmesys Ukrainai

2022 spalio 5Be komentarųPILOTAS.LT

Šį penktadienį parodų centre „Litexpo“, Vilniuje prasidedanti 13-oji šiuolaikinio meno mugė „ArtVilnius“ kviečia palaikyti Ukrainos menininkus, padėti jiems išgyventi šį sunkų laikotarpį. Ukrainos menininkų kūryba mugėje

FITE

ŠIUOLAIKINĖ TEKSTILĖ PRANCŪZIJOJE: Pristatomi 15-kos Lietuvos kūrėjų darbai

2022 rugsėjo 22Be komentarųPILOTAS.LT

Prancūzijos mieste Klermon-Ferane vykstantis tarptautinis šiuolaikinės tekstilės festivalis FITE (Le Festival International des Textiles Extraordinaires) pažymi 10-mečio jubiliejų. Festivalio pagrindinėje parodoje „IMAGINE!“ pristatoma net 15-kos

ArtVilnius

„ART VILNIUS’22“ PROGRAMA: 320 menininkų iš 18 pasaulio šalių

2022 rugsėjo 9Be komentarųPILOTAS.LT

Spalio 7, 8 ir 9 dienomis visus sugrįžti į „Litexpo“ kviečia tarptautinė meno mugė „ArtVilnius’22“. Renginio organizatoriai čia pristatys ilgai rengtą meno galerijų, institucijų ir menininkų

„Slėptuvė“, I.Levi, 2022 m. Foto: Neringos savivaldybės.

SLĖPTUVĖ NIDOJE: Dvasinę būseną bylojantis ukrainietės meninis objektas

2022 rugsėjo 71 KomentarasPILOTAS.LT

Nidoje, ant Kuršių marių pakrantėje esančio molo įrengtas menininkės iš Ukrainos Ingos Levi meninis objektas „Slėptuvė“. Instaliacijos viduje esančiame „sekrete“ yra išlydytų indų stiklo fragmentai

Kai susitinka istorijos

KAI SUSITINKA ISTORIJOS: Pasimatymas su projekto organizatoriais Kaune

2022 balandžio 7Be komentarųPILOTAS.LT

Kaune, Steigiamojo Seimo aikštėje veikia toleranciją skatinanti audiovizualinė projekto „Kai susitinka istorijos“ instaliacija. Šį šeštadienį bus surengtas susitikimas su organizatoriais, o vėliau ji iškeliaus į

Inga Likšaitė

BODY OF WORK: I.Likšaitės dekonstruojanti kūrybinė diskusija Berlyne

2021 gruodžio 6Be komentarųPILOTAS.LT

Lietuvių tekstilininkė Inga Likšaitė Berlyno galerijoje „Erstererster Galerie“ atidaro personalinę parodą. Parodos ekspozicijoje dominuoja didelio formato darbai, kurie pasiryžę suardyti racionalaus suvokimo struktūrą bei dekonstruoti

ArtVilnius'21

„ARTVILNIUS‘21“ PASKELBĖ GERIAUSIUS: 7 galerijos, įsimintiniausi menininkai

2021 spalio 19Be komentarųPILOTAS.LT

Savaitgalį Vilniuje baigėsi kasmetinė meno mugė „ArtVilnius“, kurioje paskelbtos geriausios renginio galerijos bei menininkai. Šiais metais meno mugė Lietuvos parodų ir kongresų centre „Litexpo“ subūrė

Stasys Eidrigevičius

SEMC PREMJERA MUGĖJE: „ArtVilnius’21“ prisistatys S.Eidrigevičiaus menų centras

2021 spalio 81 KomentarasPILOTAS.LT

PILOTAS.LT jau skelbė, jog meno mugė „ArtVilnius’21“ spalio viduryje pakvies pažinti meną ant popieriaus. Šioje Vilniaus meno mugėje bene pirmą kartą gyvai prisistatys ir Aukštaitijos

ArtVilnius'21

ARTVILNIUS’21 PRISTATO: Šių metų akcentas – menas ant popieriaus

2021 spalio 4Be komentarųPILOTAS.LT

Kasmet meno mugė „ArtVilnius“ išskiria tam tikrą akcentą, kurį plačiau pristato savo lankytojams. Praėjusiais metais akcentavęs fotografiją, šiemet „ArtVilnius’21“ kviečia pažinti meną ant popieriaus. POPIERIAUS

NDG

AKISTATA SU GAMTA: Prie Nacionalinės dailės galerijos dygsta instaliacija

2021 birželio 15Be komentarųPILOTAS.LT

Greta Konstitucijos pr. pradėti trijų Vilniaus savivaldybei priklausančių žemės lopinėlių kultivavimo darbai. Čia kyla kraštovaizdžio architektės ir kūrėjos Sigitos Simonos Paplauskaitės instaliacija „Laikų laukas“. PIRMASIS

Kūrinio „Spartakas“ fragmentai. Fotografas Modestas Ežerskis

BALTOS KANDYS: Kūrybos paroda „Rytai Vakaruose“

2021 gegužės 20Be komentarųPILOTAS.LT

Paroda „Rytai Vakaruose“ – meno grupės „Baltos kandys“ kūrybos pristatymas Taikomosios dailės ir dizaino muziejuje Vilniuje. Tai pirmas kartas Lietuvoje, kai visa apimtimi eksponuojamos aštuonios

ArtVilnius

ARTVILNIUS’21: Tradicinė meno mugė dėl pandemijos nukelta į rudenį

2021 balandžio 27Be komentarųPILOTAS.LT

Didžiausias vizualiųjų menų renginys Rytų regione, meno mugė „ArtVilnius“, šiemet vyks jau 12-ą kartą. Tradiciškai birželio mėnesį rengiama meno mugė, šiemet jau antrą kartą, dėl

TAB 2022 instaliacijos konkursas

ARCHITEKTŪROS BIENALĖ TAB 2022: Skelbiamas eksperimentinės instaliacijos konkursas

2021 kovo 22Be komentarųPILOTAS.LT

Talino architektūros bienalė TAB 2022 neseniai paskelbė eksperimentinės instaliacijos Talino centre konkursą. Svarbiausias Baltijos šalių renginys numatytas kitų metų rugsėjo pradžioje. Eksperimentinės instaliacijos Talino centre

„ArtVilnius’20“

ARTVILNIUS’20: Į „Litexpo“ kviečia didžiausias regiono vizualiųjų menų renginys

2020 rugsėjo 29Be komentarųPILOTAS.LT

Vilniuje rengiama šiuolaikinio meno mugė „ArtVilnius’20“. Dėl koronaviruso pandemijos iš vasaros pradžios į rudenį šiemet nukeltame renginyje dalyvaus 50 galerijų ir 200 menininkų iš 10