Galerijoje „Vartai“ atidaroma latvių menininko Janio Avotinio paroda „Šventė“. Kolektyvinės atminties vaizdinių pavidalais gimstantis menas šventines iškilmes primena siūlydamas tai, kas mus vienija. Paroda skirta Baltijos valstybių nepriklausomybės paskelbimo šimtmečiui paminėti.
Vasario 13 dieną (antradienį) 18 val. galerijoje „Vartai“ įvyks latvių menininko J.Avotinio parodos „Šventė“ atidarymas. Parodos rengėjai kviečia kiekvieną lankytoją tapti menininko interaktyvios instaliacijos dalyviu ir simboliškai paskambinti varpais, skelbiančiais laiką menui ir šventei, vėl atsiverti bendrystės patirčiai ir kartu švęsti Baltijos šalių nepriklausomybės paskelbimo šimtmetį. Parodos kuratorius Māris Vītols.
Daugelį metų latvių menininkas J.Avotinš sėmėsi įkvėpimo ir motyvų savo kūrybai nesenos praeities vizualiuose artefaktuose – nuotraukose iš valstybinių ir privačių archyvų, retušuotose sovietinio laikotarpio spaudos iliustracijose ir miestų turizmo vadovuose. J.Avotinš neria į šį kultūrinį ir istorinį palikimą ne tik ieškodamas medžiagos savo kūrybai, bet tarsi atidus archeologas siekia apvalyti savo paveikslus ir piešinius nuo perteklinių reikšminių sluoksnių bei dažnai ištrina nuorodas, galinčias įsprausti jo personažus į konkretaus laikotarpio rėmus. Menininkas perkelia praeities vaizdinius į kitą visatą, į vien tik meno kūriniui būdingą laiko dimensiją, į meno „dabar“. Jo monochrominės figūros virsta didingais atminties vaizdais, iškylančiais mūsų sąmonėje iš tolimos arba nesenos praeities. J. Avotiņš kūrybai būdingas ypatingas intymumas, tad žiūrovas gali papildyti menininko sukurtus vaizdus asmeninės patirties elementais. Kartu jie yra atviri įvairiausiems perskaitymams ir plačiausioms interpretacijoms, tad kiekvienam žiūrovui užpildant tuščią erdvę savaip, gimsta bendras istorijos suvokimas.
Šventė yra išbaigčiausia įmanoma bendruomeninės patirties forma, įgalinanti žmones sugrįžti į bendrabūvį. J.Avotinš kūrybos estetinė kokybė tampa itin svarbi kadangi, dalijimasis estetine patirtimi skatina individo socialumą ir norą bendrauti su kitais, mezga socialinius ryšius ir jungia žmones į darnią visuomenę. Kad gimtų bendrystės jausmas, nebūtina tūkstančiams žmonių susikibti rankomis; tam pasitarnauti gali ir bendras meno patyrimas.
Jānis Avotiņš (g. 1981 m. Rygoje, Latvijoje) yra vienas ryškiausių ir reikšmingiausių Baltijos šalių šiuolaikinio meno scenos atstovų. Jis debiutavo naujojo tūkstantmečio pradžioje, baigęs studijas Latvijos dailės akademijos Tapybos katedroje. Menininkas dažnai dalyvauja grupinėse parodose bei surengė per trisdešimt asmeninių parodų muziejuose ir meno galerijose visame pasaulyje. Jo kūriniai įtraukti į tokias reikšmingas šiuolaikinio meno kolekcijas kaip François Pinault (Prancūzija), Charles Saatchi (Londonas, JK), Olbricht (Berlynas, Vokietija), Fondazione Sandretto Re Rebaudengo (Turinas, Italija), The Hort Family Collection (Niujorkas, JAV), ir The Rubell Family Collection (Majamis, JAV). 2016 m. jis gavo Prix Jean-François Prat apdovanojimą už šiuolaikinę tapybą. Menininkas gyvena ir dirba Rygoje (Latvija).
Paroda veiks iki kovo 23 dienos. Mecenatai: Živilė ir Jonas Garbaravičiai. Globėjai: Renata ir Rolandas Valiūnai. Pagrindinis rėmėjas: Latvijos Valstybės kultūros kapitalo fondas. Parodos partneriai: Latvijos Respublikos ambasada Lietuvos Respublikoje, Latvijas kultūras projekti, Vilniaus mokytojų namai.
Pav.: „Šventė“, J.Avotiņš, 2018 m.
Parengta pagal galerijos „Vartai“ informaciją.