Rugsėjo 4 dieną (šeštadienį) MO muziejuje, Vilniuje atidaroma šventės analizuojanti paroda. Meninę fotografiją papildys dokumentinė medžiaga apie subkultūras.
Šventė – valstybinė, ideologinė ar religinė, masinė ar asmeninė. Šventes mes pažymime, tačiau ar dažnai susimąstome apie jų reikšmę?
Šventė gali tapti pasipriešinimu varžančioms politinėms santvarkoms, socialinėms struktūroms bei kultūrinėms normoms. Švenčių metu kuriame ir naujus visuomenės gyvenimo principus, galime išsilaisvinti iš įprastų elgesio normų, socialinių vaidmenų.
O kaip šiuose socialiniuose procesuose dalyvauja fotografija? Ji įamžina šventes, bet taip pat tampa ir jų dalimi. Fotografavimo(si) ritualas įtvirtina šventės dalyvių tarpusavio ryšius, o nuotrauka tarsi garantuoja jų ilgaamžiškumą. Neretai fotografavimas(is) lemia ir pačios šventės formą, jos dalyvių išvaizdą ir elgesį, šventė paverčiama „fotogenišku” spektakliu.
Parodoje galima išvysti įvairių kartų lietuvių fotografų ir šiuolaikinių menininkų kūrybą iš MO ir kitų kolekcijų. Meninę fotografiją papildo dokumentinė medžiaga apie subkultūras: nuo hipių iki dabartinių jaunimo judėjimų. Būtent subkultūros pasižymi autentiška švenčių kultūra ir alternatyviomis jos formomis.
Parodoje apie šventes pasakojama įvairiais būdais: pristatoma dokumentinė vaizdo ir garso medžiaga, netradicinis audiogidas ir, žinoma, fotografijos bei tarpdisciplininiai kūriniai. Taip parodos lankytojai kviečiami patirti įvairias šventės formas, o tuomet savęs paklausti, ar ši patirtis pakeitė jų požiūrį į save ir pasaulį.
Paroda „Permainų šventė“ MO muziejuje (Pylimo g. 17) veiks iki pat kitų metų vasario 27 dienos.
Kuratoriai: Tomas Pabedinskas ir Ugnė Paberžytė. Konsultuojantis kuratorius – Arvydas Grišinas. Konsultantė – Egidija Ramanauskaitė. Dizaineris – Gytis Skudžinskas. Architektai – „ŠA Atelier“.
P.S. Parodai patirti Galimybių pasas nėra būtinas.
Parengta pagal MO informaciją.